Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 19 of 25 FirstFirst ... 9 17 18 19 20 21 ... LastLast
Results 361 to 380 of 484

Thread: VR, AR, MR, XR - Realitate Virtuala, Augmentata, Mixta

  1. #361 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    A fost o prosteala, eu m-am dus in speranta ca o sa vad varianta retail + niste demo-uri ca lumea, de actualitate. In schimb era acelasi prototip obosit de acum 1 an cu un singur demo la fel de obosit (mi-a zis baiatul de acolo ca n-a pus alte demo-uri pentru ca n-ar avea timp cica). Niste ore pierdute aiurea. In schimb au atins baietii un nou record, ducand un procesor AMD la 8.6 GHz. Cred ca am invatat mai multe despre fizica si nitrogen lichid decat despre VR.

  2. #362 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    @seven1994, eagle-eye
    Pierdere de vreme.. eu nu am apucat sa testez, au fost altii si pentru mine (nu sunt atat de entuziasmat de VR, spre deosebire de unii prieteni) dar cred ca pot afirma ca nu sunt surprins de "calitatea superioara" a testing-ului.
    Urat ce pot sa spune, astora ori nu le pasa de Romania, ori cineva de la marketing s-a gandit el ca "e mai bine ceva, decat deloc"..
    Cu toate ca aparent nu am pierdut nimic, poate ajung si eu sa pun si eu "una d-aia" pe cap, macar sa nu mai vorbesc din auzite.

  3. #363 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    Prostie,prostie dar cand o sa vezi nenorocitul ala de dinozaur cum sta in fata ta, si urla de simti cum picioarele tale s-au inmuiat in timp ce tone de saliva zboara spre fata ta, se poate sa-ti schimbi parerea. Mai ales ca in timpul asta poti sa-ti misti capul stanga dreapta sau sa faci cativa pasi in ce directie vrei tu. Chiar sa te uiti la el dintr-o parte. Demo-ul se termina cum dracul ala de dinozaur pleaca trecand pe deasupra ta.
    Acest demo a rulat pe un Oculus Rift. Rezolutia mare si efecte superbe. Ce sa mai, ca un joc adevarat de PC.

    Din pacate nu cred ca se poate face acelasi lucru pe casca celor de la Sony. Poate mai incolo.

  4. #364 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Pai un astfel de demo as fi vrut si eu sa testez, ceva HD si de calitate, nu un roller-coaster obosit si pixelat pe un prototip antic si transpirat. Ce m-a deranjat si mai mult e ca au facut reclama la eveniment ca si cum era cine stie ce mare nebunie, lucru la care te si astepti cand vezi ca eMag si Lab 501 se unesc pentru un astfel de event.

  5. #365 SP
    Admin MonkY's Avatar

  6. #366 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Super interesant: BigScreen Beta on Steam

  7. #367 SP
    Member seven1994's Avatar
    Arata super.Vad ca la cerinte cere o placa video gtx 970,oare duce aceasta placa vr-ul la capacitate maxima?

  8. #368 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Toate solutiile de VR (pentru PC, desigur) vor minim un GTX 970. Nu stiu ce inseamna "capacitate maxima", dar presupun ca daca vrei sa joci cu totul la maxim in orice joc... probabil trebuie sa mai upgradezi (depinde si ce mai ai prin configuratia sistemului - minimul la CPU este i5 4590 si pentru RAM este de 8GB).

    Presupun ca un GTX 980 and above + un i7 6700 + 16GB RAM si un SSD bun sunt arhisuficiente pentru orice la maxim (pentru VR). In principiu ar trebui sa te gandesti la cerinte pentru VR foarte apropiate de 4K gaming... cel putin momentan (avand in vedere rezolutia ecranelor folosite).

    Probabil ca la anul sau la urmatoarea generatie de VR cerintele vor fi si mai mari (odata ce vor creste rezolutia)... Sau poate vom vedea chiar si un accelerator pentru asa ceva, care sa-ti permita sa te joci pe un sistem mai slabut (eu care am GTX 960 de exp. parca n-as vrea sa dau 1500 RON sau mai mult pe o placa video)...

  9. #369 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Astia nici nu au inca o piata serioasa, si deja au inceput cu DRM, cu taiat craca unul altuia... Oculus update stops you from using VR apps with HTC's Vive.

  10. #370 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Una bucata si de la Asus: Here's an Asus VR headset with fancy leather straps | The Verge. Deja incep sa ma intreb oare ce producator NU va scoate pe piata o solutie VR. Tare ma tem insa ca un asalt cu produse mediocre nu va face decat rau ideii de VR. Nu stiu ce specificatii are varianta Asus, dar sper sa se compare cel putin cu Oculus Rift.

  11. #371 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    La fel si cu VR. Abia a inceput nebunia. In 10 ani, toate consolele vor avea casca de VR cum au acum gamepad-uri. In 20-30 de ani, vom lua case cu camere speciale pentru gaming, pe care le vom lasa goale, pentru VR.
    @MonkY, on that note - Take-Two CEO: There Are Many Constraints to VR Gaming, Such As Having To Dedicate an Entire Room

  12. #372 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cred ca exagereaza un pic cu "entire room for VR". Toate solutiile iti ofera posibilitatea de a folosi un gamepad pentru control, iar in rest ai nevoie de spatiu sa-ti misti capul. Da, nu neg ca daca vrei iti poti construi o hala (o camera nu stiu daca-i deajuns) pentru VR. Dar daca vrei asa ceva, mai repede dai ochelarii jos si te duci sa alergi prin parc.

  13. #373 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu neaparat. Gandeste-te ca HTC Vive de asta are nevoie. Daca in viitor vor combina asa ceva cu un kinect, deja ajungem la vorba mea. Si NU, nu este ceva ce-mi doresc. Dar la urma urmei, poate asa mai slabim si noi

  14. #374 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu oricum nu-mi voi lua HTC Vive... dar, daca te uiti in documentatia lor, vei vedea ca au 2 tipuri de setup-uri. Unul cu "movement" si unul cu "seated or standing experience". Daca doresti sa te poti misca si in realitate asa cum o faci in VR, vei alege "movement experience" si acolo vei avea nevoie de "a minimum play area of 2 m x 1.5 m (6 ft 6 in x 5 ft) is required". Daca vrei poti juca in fotoliu, si prin urmare "There's no minimum for seated and standing experiences.".

  15. #375 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar

  16. #376 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Si asta este interesanta, mai ales tehnologia din spatele ei, explicata mai jos:


  17. #377 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Nu găsesc topicul pentru Oculus, poate va interesează
    http://gamerland.ro/pc/oculus-rift

  18. #378 SP
    Member biagyydog's Avatar
    Serios, 3.372,90 Lei ???
    Pai normal ca raman cu gura cascata (gen tipul din descrierea produsului) daca dau atatia bani. Inteleg VR pentru popor, dar nu cat n salarii medii.

    In alta ordine de idei un bundle interesant de Playstation VR (All In One Bundle Set for PlayStation 4, PlayStation VR, Playstation 4 Pro) de la Play Asia: Playstation VR [All In One Bundle Set]

  19. #379 SP
    Admin MonkY's Avatar

  20. #380 SP
    Member Sherwood's Avatar

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 19 of 25 FirstFirst ... 9 17 18 19 20 21 ... LastLast

Similar Threads

  1. Realitate virtuala pe PlayStation By maimutzica in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 0 Last Post: 13-06-2018, 14:02
  2. Teapa sau realitate ? By DeeJay-RainY in forum Offtopic
    Replies: 17 Last Post: 31-08-2014, 03:11
  3. Cortana a devenit asistenta virtuala By tudyniuz in forum Tech News
    Replies: 8 Last Post: 05-05-2014, 17:18
  4. Replies: 25 Last Post: 27-03-2014, 23:49
  5. Replies: 4 Last Post: 06-09-2013, 15:09

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts