Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 21

Thread: Let's do a good thingie!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Let's do a good thingie!

    Ca urmare a propunerilor de pe ChatBox am preluat eu un pic initiativa si am deschis un thread dedicat, in special pentru a fi mai usor de urmarit (unii nu folosesc Chat-ul de pe CG). Acum, hai sa vedem despre ce este vorba (daca am inteles gresit, va rog sa ma corectati): in mare, e vorba de un grup de consolisti de pe CG care formeaza o echipa draguta pe Xbox One... si care fiind in cautare de inca un membru, s-au gandit ca ar putea sa stranga un mic "fond", din care sa cumpere unui alt consolist (care nu are sau nu-si permite un X1) o consola.

    Initiatorii ideii au fost Mayhem, djleo666, cj_quest, legokid222... iar eu am fost de acord, cu conditia ca acea consola sa ajunga la cineva care sa scrie totusi ceva reviews pentru CG, pentru ca le cam simtim lipsa in ultima vreme.

    In prima parte, o sa va rog sa faceti propunerile de rigoare... cu userii pe care ii considerati ca fiind super OK pentru aceasta "idee". Iar in final, nu stiu... se va face un poll... sau echipa de pe Xbox One va alege persoana respectiva. La urma urmei ei sunt cei mai in masura, si chiar nu vreau sa ma implic (pentru a nu se considera ca influentez votul).

    Prin urmare, va astept cu propunerile. Si am rugamintea la userii care au fost propusi, dar care nu doresc sa faca parte din echipa de X1, sau care nu au timp/chef sa scrie reviews... sau care pur si simplu nu-si doresc un X1, sa posteze aici sau sa-mi dea un PM. Nu vrem sa se simta cineva obligat.

    O sa va rog sa spuneti si cine se va ocupa de partea "financiara" si de achizitia consolei... adica cine isi va pune contul bancar si/sau contul de PayPal unde sa putem dona. La fel, nu vreau/pot sa ma implic aici, si sper sa ma intelegeti (nu vreau sa incurc nimic cu ce am setat acum dedicat pt. CG).

    Multumesc pentru intelegere si multumesc celor cu ideea! Sper sa faceti cu adevarat pe cineva fericit!

    P.S. Presupun ca se subintelege faptul ca persoana respectiva nu trebuie sa detina deja un Xbox One, nu trebuie sa-l primeasca si sa-l vanda, si ar trebui ca totusi sa-si permita sa achizitioneze jocuri de X1 si Xbox Live Gold...
    Attached Images Attached Images helping_hand.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Maestre mai bine de atat, nu putea sa iasa! Multumesc frumos! Sper sa se si materializeze.
    Propun ca Poll-ul sa aiba un maxim numar de 10 useri. Trebuie sa alegem cat mai riguros.

  3. #3 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Ahhh ma gandeam ca apare pe front page

    In alta ordine de idei paunstefan este primul user propus! Munca lui in ultimul timp, corectitudinea si felul "curat" de exprimare pe site este demn de urmat.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    djleo666: daca doresti, il pot pune ca Hot Story... i don't mind. Vroiam sa fac lucrul acesta dupa ce aveam toate datele, si poll-ul (eventual).

  5. #5 SP
    Banned Templier's Avatar
    ce o sa se intample daca toata lumea voteaza dar nu se sa strang banii?

  6. #6 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Din partea mea si OEE merita sa fie in lista. Dar asta inseamna sa scrie review-uri ... de Xbox One

    PS: am o idee alternativa, aceasta chestie sa fie/devina gen Caritas. Se inscriu 50 - 100 de persoane (in functie de suma stabilita) care vor contribui cu 15-30 de lei. La adunarea acelei sume se va face tragere prin Random.org iar o persoana va castiga. Userii care doresc sa NU castige pot dona locul la tragerea finala unui user care nu are consola respectiva. Spre exemplu eu asa as face, inca de la inceputul listei si banuiesc ca nu sunt singurul.

    La tragerea castigatorului banuiesc ca in acest fel vor fi multi implicati care nu au consola respectiva dar vor fi nominalizati sa castige faca sa contribuie cu bani (decat daca doresc asta in mod expres). Iar anumiti useri care nu doresc sa cedeze locul la tragere au sansa pentru contributia lor sa castige totusi o consola.

    In acest fel se poate impaca si capra si varza. Adica pot fi atrasi sa contribuie multi oameni cu o suma simbolica, dar si cei care nu au consola respectiva sa castige (spre exemplu daca din 100 de oameni care contribuie 50 aleg sa doneze premiul sansa de a ajuta un gamer sa faca trecerea la next-gen e foarte mare).

    Sunt doar idei, tratatile ca atare!

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Templier View Post
    ce o sa se intample daca toata lumea voteaza dar nu se sa strang banii?
    Simplu, nu se ia consola... Se returneaza banii celor care au donat, ori daca sunt de acord, se doneaza la CG. Sau nah, ce doresc cei care au initiat ideea.
    Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    Din partea mea si OEE merita sa fie in lista. Dar asta inseamna sa scrie review-uri ... de Xbox One
    Daca e de acord, de ce nu? Dar din cate stiu el a avut X1 si l-a vandut... deci s-ar putea sa nu-i surada ideea.

  8. #8 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Foarte frumoasa initiativa si multumesc djleo666 pentru propunere, dar eu trebuie sa refuz, nu imi permite timpul sa ma ocup de review-uri si pe Xbox One. Sper sa se termine cu succes si consola sa ajunga la cine trebuie.

  9. #9 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Da, e bine si cum a zis leo cu ideea alternativa ca sa putem strange si banii.

  10. #10 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Buna idee, vin și eu cu două propuneri, Renegade sau Nemmo, ultimul din urma scrie foarte bine pe site-ul personal. Renegade are si el articole bune. AlanPoe este si el un bun scriitor, dar nu cred ca are destul timp.

    PS: recenziile ar trebui sa fie exclusive CG?

  11. #11 SP
    Senior Member Snick's Avatar
    Foarte buna initiativa , dar ... din punctul meu de vedere ... este un hobby foarte SCUMP sa ai un Xbox One ... sunt foarte putini care pun jocuri la vanzare / schimb ... si cei care le pun , le pun la niste preturi foarte apropiate cu cele de magazin .. pentru ca .. deh , sunt putini si isi permit ... Deasemenea un joc , nou ... luat din magazin este destul de scump ...
    Eu , mi-am facut rost de jocuri ... foarte greu ... dar in final le-am luat la pretul dorit ( mie imi este mai simplu , din motivele evidente ) .. dar cel care va primii consola s-ar putea sa nu isi permita jocurile ...
    So , sfatul meu ar fi ca cei care tin jocurile acasa si sunt colectionari ... sa le imprumute acestuia in scopul de review ... sa nu se mai puna praful degeaba acasa
    X live-ul ... ajungand sa fie singura problema financiara a user-ului ...


    Spor

  12. #12 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Da, oricum ma gandesc ca pe langa suma de bani sa cedeze/doneze cine poate si un joc. Eu cel putin as aloca acestei cauze 50 lei+ un joc de x1.

  13. #13 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    @Dant3, Nemmo e die-hard PS fan, nu stiu daca s-ar pune sa scrie de Xbox pe pagina lui de facebook

  14. #14 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu nu stiu cine e Nemmo, pe forum nu am vazut contributii din partea acestui user. La o scurta cautare vad ca postarile sunt doar pe aria de bazar. Sau vreti sa se dea consola cuiva care face contributii prin alte parti?

  15. #15 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Re-ne-gade-mo-de-la-tor!!!

    Re-ne-gade-mo-de-la-tor!!!

  16. #16 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    @Dant3, Nemmo e die-hard PS fan, nu stiu daca s-ar pune sa scrie de Xbox pe pagina lui de facebook
    Nu scrie pe facebook. Omul nu e fanboy, părerea mea
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Eu nu stiu cine e Nemmo, pe forum nu am vazut contributii din partea acestui user. La o scurta cautare vad ca postarile sunt doar pe aria de bazar. Sau vreti sa se dea consola cuiva care face contributii prin alte parti?
    Am propus trei persoane, daca e vorba de contribuit e simplu, cred ca sunt vreo 50 de useri in total care au mișcat in front. Faceți sondaj si apoi vedeți cine e dispus sa scrie.

  17. #17 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu altceva am zis.

  18. #18 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Ok, ca sa nu ocupe spatiu degeaba si threadul sa devina desuet, propun ca in termen de 30 de zile de la data acestui post sa se stranga propunerile pentru poll, daca nu reusim sa strangem propunerile pentru poll, rog un moderator ca pe data respectiva sa se inchida threadul, multumesc.

  19. #19 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by Mayhem View Post
    Ok, ca sa nu ocupe spatiu degeaba si threadul sa devina desuet, propun ca in termen de 30 de zile de la data acestui post sa se stranga propunerile pentru poll, daca nu reusim sa strangem propunerile pentru poll, rog un moderator ca pe data respectiva sa se inchida threadul, multumesc.
    De acord.

  20. #20 SP
    Senior Member Snick's Avatar
    Erm ... well ... eu imi voi vinde X One-ul ... dar nu stiu daca va va incanta pretul cerut de mine ( asta in caz ca se cauta o " oferta " )
    Am ajuns la concluzia ca este un hobby mult prea scump pentru noi ... unde multi useri nu baga jocurile la vanzare / schimb si implicit esti foarte limitat sa cumperi la pret de magazin ... eu mi-am gasit jocurile , dar destul de greu si cu destule insistente ....

    Daca va intereseaza ... pot oricand sa discut cu cel care ar trebui sa stranga bani si cadem la comun acord pentru un pret si ceva jocuri bonus ...

    Succes

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Let's talk movies... By RonanN1 in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 257 Last Post: 22-09-2023, 20:11
  2. Let it Die By OEE in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 8 Last Post: 04-12-2017, 07:57
  3. Let's promote CG! By MonkY in forum Hot Story
    Replies: 35 Last Post: 27-12-2014, 13:52
  4. Let's lend a helping hand to THQ! By MonkY in forum English
    Replies: 10 Last Post: 04-12-2012, 20:47
  5. Let's welcome Graft to CG Team! By MonkY in forum Console Club
    Replies: 45 Last Post: 03-09-2011, 23:50

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts