Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 10 FirstFirst ... 3 4 5 6 7 ... LastLast
Results 81 to 100 of 191

Thread: Povesti de inceput in acvaristica

  1. #81 SP
    Junior Member adrianowsm's Avatar
    buna am un acvariu de 30 de l, 46x23x35 utilat cu un filtru intern hailea 200l/ora, incalzitor de 50w, piatra aeratoare de 14cm. o planta saracuta doar ce a mai ramas din ea. pesti: 2 hoplo mici, 3 xipfo, 4 platy, 20 guppy. as dori sa ma ajutati umpik sa le creez um mediu ambiant placut pestisorilor. am citit tot ce ati vorbit pana acum si nu am prea inteles foarte multe. apa e cam tulbure in acvariu. va rog sa imi spuneti ce solutii si ce sa folosesc pentru filtru. lumina e de la o lampa de birou cu bec normal de 60 w.

  2. #82 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Buna. Sper ca nu procedezi si tu precum cei de aici: http://www.consolegames.ro/forum/f63...tml#post242556 . Daca nu, atunci te rog sa arunci o privire atenta peste acest thread. Sunt cateva posturi precum http://www.consolegames.ro/forum/f63...tml#post197238 sau http://www.consolegames.ro/forum/f63...tml#post209051 care s-ar putea sa te ajute.

    99.9% apa este tulbure pentru ca este acvariul deciclat. Si din pacate vor incepe sa moara si din pesti. Iti recomand sa renunti la porcaria aia de Hailea (la fel era si cel de la acvariul de 40L unde mureau pestii intr-o fericire) si sa mergi repede sa le cumperi un filtru intern sau extern serios. Fiind un acvariu mic, probabil vei dori sa cheltui mai putin, prin urmare mergi pe un filtru intern. In cazul asta, ia repede asa ceva: Filtru intern Eheim Aquaball 2210 in a carui cutiuta de sus pui Material filtrant Eheim Pro Biomedium 250 ml . Ca sa startezi mai repede filtrul, pui asa ceva (culturi de bacterii): JBL FilterStart .

    Atat, nimic mai mult. Nu mai puneti chimicale minune... Intai salveaza-i, si dupa aceea gandeste-te la mediul lor ambiant mai placut. Bafta !

    P.S. Cu 60W la 40L, si mai ales fiind o lampa normala, o sa ai mari probleme cu algele... ca sa nu spun ca e prea mult (ar trebui aditie de CO2, pH controller, ca sa iti mearga plantele fara alge). Ca sa-ti faci o idee, acvariile Dennerle de 30L vin cu lampi de 11W. Poti sa pui 2 cu aditie de CO2 si fertilizare... dar 60W e overkill. E ca si cand eu la acvariul meu de 550L as pune lumina de 1000W.

  3. #83 SP
    Junior Member adrianowsm's Avatar
    o alta varianta de filtru imi poti da? eu am totusi 30 de l de apa , din cate observ e si de capacitate mai mare si cu toate accesoriile ajung cam scump. merci

  4. #84 SP
    g.g
    Member g.g's Avatar
    Quote Originally Posted by adrianowsm View Post
    o alta varianta de filtru imi poti da? eu am totusi 30 de l de apa , din cate observ e si de capacitate mai mare si cu toate accesoriile ajung cam scump. merci
    Filtru - Aquatic Nature Flow 200 (Hang-on) - LINK
    Lumina - Aquatic Nature Solar Duo Boy 26W (6500K & 4200K) - LINK
    CO2 - Aquatic Nature CO2 Junior Kit - LINK
    Sol - Aquatic Nature FertiSoil 5kg - LINK

    Ar trebui ca la final sa arate cam asa: Acvariu amenajat

  5. #85 SP
    Admin MonkY's Avatar
    adrianowsm: din pacate, acvaristica nu e nici pe departe un hobby ieftin. Cat despre filtru mai mic, incearca una din solutiile oferite de g.g. Eu ti-am recomandat ceva mai mare pentru ca ai multi pesti in 30L... iar filtru mai mic nu cred ca va face fata. Mai ales ca se va colmata foarte repede cu cei 29 de pesti ai tai.

    Aprops, ce vei face cand cei 2 hoplo se vor face mari ? Acestia ajung (si destul de repede) la 10-12 cm... in 30L de apa, nu ai sanse sa tii toti pestii aceia fara sa ai mari probleme. Incearca totusi sa le gasesti o casa mai mare.

  6. #86 SP
    g.g
    Member g.g's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    ... cei 29 de pesti ai tai.

    Aprops, ce vei face cand cei 2 hoplo se vor face mari ?...
    Nu am fost atent la nr. de pesti.
    E conserva ala nu acvariu. Fa-le un bine si du inapoi 20 de pesti.

  7. #87 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Am inceput sa scriu un mic guide pentru acvaristi... astazi, daca tot am avut ceva timp liber, cam asta este ce a iesit: http://www.consolegames.ro/forum/f63...i-echipamente/ Cred ca nu am scris nici 20-30%, dar... incet incet, sper sa-l fac mai bun si sa va vina in ajutor. Daca aveti idei, corecturi sau imi gasiti greseli, please let me know. Thx !

  8. #88 SP
    Junior Member darius3's Avatar

    comanda produse DE

    salut MonkY,
    spuneai ca ai comandat produse din Germania.
    Vreau sa stiu de unde ai comandat, prin cine au venit produsele si cat a durat sa ajunga comanda.
    Multumesc

  9. #89 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Salut. De comandat, de la un distribuitor din germania, de venit au venit prin UPS, de durat, 5-10 zile usually. Daca te intereseaza ceva in mod special, fa-ti o lista, si la urmatoarea comanda, daca iesi mai ieftin, iti iau si tie ce ai nevoie. Bafta !

  10. #90 SP
    Junior Member darius3's Avatar
    salut,
    cei doi ancistrusi de la tine o duc foarte bine, au descoperit gustul larvelor inghetate, credeam ca mananca doar alge.
    Vreau sa-mi iau un acvariu mai mare cu capac + suport, ceva de maxim 1m lungime.
    Am gasit in Hornbach un model "aqua platy" (100x45x40) 760 Ron si suportul (101x73x41) 320 Ron.
    Echivalentul de la JUWEL ma costa 920 ron acvariul si 300 suportul.
    Plus ca vreau sa fie mai inalt suportul, toti nemtii le fac la 73 cm, eu as vrea undeva la 80-90cm.
    Crezi ca gasesc ceva mai rezonabil in alta parte?
    Attached Images Attached Images aqua_platy.jpg

  11. #91 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ma bucur ca o duc bine cei 2 ancistrusi. La mine nu apucau sa pupe larve... dar daca stam si ne gandim ce sunt in pastilele dedicate lor, o sa vedem ca pe langa alge, spirulina, vitamine, minerale... contin si "carnita".

    Cat despre Juwel vs. ceilalti, singura metoda sa faci ceva mai ieftin si la fel de bun este sa-ti faci singur. Juwel au un raport pret/calitate foarte bun. Nu stiu daca la acel "Aqua platy" ai inclus si incalzitor, filtru si lumina (cum ai la Juwel). Daca nu, atunci clar nu merita, Juwel avand unele din cele mai bune filtre interne (si de capacitate mare).

    Cat despre suport, de ce nu ti-l faci tu suportul cum doresti, din pal dublat (sau cu intaritoare metalice - L-uri) ? Probabil ca vei iesi un picut mai scump, dar ti-l faci exact pe marimea pe care o doresti.

  12. #92 SP
    Junior Member darius3's Avatar
    salut,
    ma intereseaza un set Bio Clean Freshwater - 30 fiole (140 ron),
    un hranitor automat Eheim automatic feeder 3581 (180 Ron)
    si Dennerle Deponit Mix Professional 4,8 kg (100 Ron)
    Poti sa-mi spui daca le poti lua cu urmatoarea comanda si cam cat ar costa?
    Multumesc

  13. #93 SP
    Junior Member Cătălin's Avatar
    darius nu cred că o să ajungi mai ieftin �nc�t să devină rentabil să aduci din afară astea [poate doar hrănitorul].

  14. #94 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Scuze, am ramas fara net o perioada... tocmai cand scriam raspunsul. Noroc ca salvasem pe undeva:

    darius3: recomandat daca iei de-afara sa mai adaugi cate ceva. Altfel cele 4Kg extra le platesti degeaba (se plateste la fiecare 10Kg iar tu ai cam 6Kg). Pretul (cu shipping inclus) este de 410 RON. Deci iesi la fel ca in Romania, dar trebuie sa iei in considerare faptul ca shippingul via UPS este de 24.98 EUR (deci in mod normal produsele te costa 410 - 80 = 330 RON).

    Eu momentan sunt cam falit... dar presupun ca in aproximativ 2-3 saptamani voi fi obligat sa dau o comanda (am ramas in pana de fertilizanti).

    ---------- Post added 28-01-2010 at 04:53 PM ----------

    Catalin: eu INTOTDEAUNA am iesit mai ieftin de-afara. A trebuit doar sa ma coordonez cu pretul la shipping, sa ma incadrez in 30Kg (acolo iesi practic cel mai bine). La anumite produse (cum ar fi filtrele externe) pretul scade cu pana la 50% (ce-or face romanasii nostrii de au asemenea adaos nu voi sti niciodata)...

  15. #95 SP
    Junior Member Cătălin's Avatar
    Eu m-am referit strict la ce vrea el
    La filtre externe şi nu numai am observat şi eu diferenţele astea mari de preţ. Numai ei ştiu cum ajung la preţul ăla.

  16. #96 SP
    Junior Member adrianowsm's Avatar
    salut. am revenit cu un upgrade la acvariu. am facut ceva sacrificii si l-am mai aranjat. Nu am cumparat aquaball-ul 2210 din cauza financiarului dar am facut un filtru intern homemade, cu popma de la fostul filtru hailea 200l/h, minisiporax, vata perlon de la sera, jbl filter start 30 de picatori, si bionitrivec de la sera, incalzitorul e in filtru. Substrat jbl aqua basis plus 2 cm, pietris 2-3 cm cu granulatia de 2-3 mm de la ceva firma de specialitate in acvarii din ungaria. numarul de pesti e neschimbat , as dori sa dau din ei sa am max 7-8, dar nu am cui si nu ii dau cui nu ii stiu ingrji, ca i-am cresut de pui si numai eu stiu cata grija le-am purtat. nu imi baj joc de munca mea. am pus o planta camboba din care cam ciugulesc. am de gand sa mai pun o radacina cu ceva muschi pe ea si inca o planta care nu creste mare. am neon sera plant de 15 w.am sa atasez niste poze cu vechiul s noul acvariu, si te rog sa imi spui ce ar mai trebui facut: aditie de co2, etc. merci si felicitari pentru ghidul facut.
    Attached Images Attached Images ptw6b.jpg

  17. #97 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Salut adrianowsm. Ti-am atasat eu poza. Ai aici un mic ghid despre cum se procedeaza: http://www.consolegames.ro/forum/f51...iere-pe-forum/

    Sa o luam pe rand. Pentru inceput, la ce ai tu acolo nu iti trebuie aditie de CO2. Iti recomand insa sa mai pui plante. Eventual plante mai micute (de fata) pentru a avea loc guppy sa se desfasoare. Daca nu pui plante mai multe, macar pune o pompa de aer sau filtrul sa faca valurele la suprafata pentru oxigenare. Nu de alta, dar nu vad nimic acolo care sa produca oxigenul necesar pt. atatia pesti. Dealtfel, de-asta iti si stau pe la suprafata saracutii.

    In al doilea rand, mai du si tu din pestiuci... daca nu ai prieteni la care sa-i dai, du-i la un petshop. Daca imi aduc bine aminte, acvariul tau avea 30L, din care cu stratul de pietris plus cat ocupa acel filtru (presupun ca filtrul este cel din stanga), cred ca mai ramai cu 25L maxim. Ori 25L la vreo 25 de pesti... e extraordinar de putin. Nici tie nu cred ca ti-ar place sa traiesti in toaleta... nu ?

    Bafta !

  18. #98 SP
    Junior Member adrianowsm's Avatar
    buna monky. am reusit sa dau din pestiuci...am dat aproape toti guppy si acum am 6 neoni mici, 5 zebre, 2 xifo, 2 hoplo si inca 5 guppy barbatusi dar curand ii donez unei gradinite cu un acvariu mic.am mai luat 3 plante de atunci valisernia, Pogostemon helferi, si Ophiopogon minima. am sa atasez o poza sa vezi. am pus si o craca pe care sa se intinda Pogostemon helferi, mi s-a spus de la petshop ca se va intinde. apa e foarte curata dar e verde. din ce cauza oare?
    Attached Images Attached Images pict0099.jpg

  19. #99 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Salut adrianowsm. Asa, incepe sa fie mai bine... lasa plantutele sa creasca (incearca si cu un pic de fertilizant daca vrei sa le dai un avant). Ai grija cu cei 2 hoplo, ca se fac de cel putin 10-12cm si s-ar putea sa-ti scoata si plantutele daca se supara (datorita marimii in special). Apa verde de obicei apare de la probleme cu alge verzi (care sunt microscopice) sau de la deciclari (sper ca nu pui chimicale). Sunt 2 metode de care stiu prin care poti scapa de apa verde. Prima si cea mai sigura (si care te rezolva intro singura zi, maxim 2) este sa pui un filtru UV. Macar imprumuta, nu trebuie sa-l tii tot timpul. A doua metoda, este prin blackout... sa faci intuneric complet in acvariu 2-3 zile (si cu schimb de apa 20% zilnic)... dar care este cu dus si intors. Daca ai plante care sunt la inceput (nu s-au dezvoltat inca) s-ar putea sa le "sochezi" si pe ele. Deci iti recomand prima metoda. Bafta !

  20. #100 SP
    Junior Member adrianowsm's Avatar
    salut monky. fertilizant folosesc atat tetra plantamin cat si nutrivit, alternez saptamanal.plantele cresc vizibil de la o zi la alta. hoplo s-ar putea sa ii dau la schimb cu Corydoras dar numai dupa ce cresc si sunt prea mari. oricum am avut probleme cu ai mei ca am dat guppy ca s-au invatat sa vina sa te ciuguleasca daca bagi degetul in apa si le placeau alor mei mult. dar aveam multe femele si fatau in acvariu. apoi nu imi placea sa vad cum ii mananca. apa o skimb cam la 2 zile tot cam 2,5(in perioada sesiunii)(o sticla de 2.5 litri o las la declorinat cam 2 zile). dar o sa trec la 20-30% cand incep facultatea si o sa o skimb saptamanal. e ciudat acu pentru ca inainte era un acvariu foarte linistit dar de cand am 5 zebre si 6 neoni e foarte agitat. pestii astia nu au stare deloc. am sa fac o economie sa imi iau si un filtru uv sa fie complet acvariul. dar mai incolo. chimicale nu pun in acvariu deloc. merci de ajutor. o zi buna

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 10 FirstFirst ... 3 4 5 6 7 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 227 Last Post: 25-08-2021, 14:29
  2. Killzone 2 Public Beta a inceput By istrategie in forum Console News
    Replies: 1 Last Post: 05-11-2008, 23:18

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts