Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 10 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 41 to 60 of 191

Thread: Povesti de inceput in acvaristica

  1. #41 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Uhm... capace de acvariu custom unde se pot face?
    Daca as vrea sa adaug un al doilea neon nu as avea unde si la dimensiunile acvariului nu am gasit nicaieri neon mai puternic de 18W.

  2. #42 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca vrei sa iesi mai ieftin, capac poti sa-ti faci si tu din diverse (comatex, forex, plexiglas) sau chiar si pal bine acoperit/protejat de apa/umezeala. Mai greu e insa cu lampa, electronica, balastul pt. neoane... Ti-as fi recomandat sa vorbesti cu George (reef) sau Daniel (pepika) insa ma indoiesc ca se agita cineva pt. capac custom la acvariu atat de mic. Sau daca se potrivesc la dimensiune, poti sa mergi pe un sistem de la Juwel... dar cred ca te costa acela de 2-3 ori cat acvariul

  3. #43 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    monky the aqua master!
    la broaste testoase stii cam ce mediu trebuie asigurat?

  4. #44 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sorry nightprowler, la testoase nu ma pricep... Dar ai mai jos cateva linkuri care te vor ajuta cu siguranta:
    Testoase.go.ro - totul despre broaste testoase
    Testoase de apa si uscat
    Cresterea si ingrijirea broa?telor testoase

  5. #45 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Update! Sa vedem cum evolueaza noile plante. Cele vechi dupa cum se observa, au crescut considerabil.
    Attached Images Attached Images dsc00362.jpg dsc00364.jpg

  6. #46 SP
    Junior Member veras911's Avatar

    update

    desi au trecut doar 5 zile de cind am pus guppy in carantina...nu pare sa vrea sa manince..si nici nu da semne de "inveselire"....de regula sta cu "ochii" lipiti de acvariul unde se afla ceilalti..

    iti reamintesc cum arata carantina (in care l-am bagat pe data de 07.10).
    - acvariu 6,6 l
    - piatra aer
    - pietris
    - solutie: la 6 l de apa am dizolvat 1/4 pastila Spirohexol

    din cite am inteles, ar trebui la 7 zile sa schimb 25% din apa...tot cu apa in care am dizolvat in prealabil Spirohexol....sau ma insel???

    am mai verificat pe net si am vazut ca unii isi tratau pestisorii cu metronizadol..ce ma sfatuiesti??? sa schimb tratamentul???

    precizez ca am fost plecata si nu stiu daca a mai facut "firisoare albe"...insa nici nu pare sa manince..

    astept reply asap

  7. #47 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Khan: arata superb. Pietrisul cam mare o sa permita sa se duca mizeria la fund (in substratul fertilizant) dar in rest e de nota 10. Keep up the good work !

    versa911: Carantina pare a fi ok. Eventual pune-i o plantuta sa nu fie asa singurel (mai mult pt. design, pentru ca vad ca ii oxigenezi apa). Din pacate, la medicamente nu ma pricep. As putea spune ca eu fac tot posibilul ca sa previn problemele. Dupa ce apar, e foarte complicat (mai ales la un acvariu mare). Pana acum medicamentele folosite fie nu au dat randament, fie mi-au omorat pestii mai repede... Sunt de parere ca cel mai bun mod in a ajuta un peste este incercarea de a-i reface sistemul imunitar, mucoasa care il protejeaza in special, oferi apa perfecta pentru a se putea reface... si cat mai putin stress.

    Intr-adevar, Spirohexol-ul poate salva un pestisor de la "hole disease", trateaza problemele intestinale, etc... Dar te rog sa ma crezi ca sunt departe de a fi un medic... nu pot sti daca aceea este intr-adevar probolema pestiucului. Metronizadol-ul din cate stiu ajuta la scaparea de infectii... dar iarasi, nu ma simt in masura sa-ti spun daca e ok sau nu. Oricum, nu chinui pestiucul cu 20 de tratamente odata. Il omori cu medicamente in felul acesta... Eu zic sa urmezi sfatul si tratamentul pana la capat, daca intr-adevar i s-a pus corect "verdictul". A-l trata pentru o boala in timp ce are alta... iti dai seama ce rezultat are, nu ?

    In plus, va tine si de pestiucul respectiv, cat de puternic este, cat de "batran" este, prin ce a trecut, etc... Eu am avut o tetrazona care nu stiu cum a reusit sa se loveasca (bine, nici nu e greu pt. ele la cat de nebunatice sunt) si si-a rupt "coloana" in partea din spate. N-am crezut niciodata ca un peste isi poate dori atat de mult sa traiasca. Din cauza fracturii nu mai putea innota drept (facea cercuri, lovindu-se de toate cele). Insa asa cum putea, se chinuia sa stea aproape de celelalte tetrazone. Pana si mancare se chinuia sa prinda, desi ii era extraordinar de greu. Poate ca altcineva l-ar fi eutanasiat. Poate ca un altul l-ar fi pus in carantina si incercat zeci de tratamente pe el... eu n-am avut nici putere nici dorinta sa-l chinui mai mult. Pot spune ca a murit alaturi de ai lui, in locul in care ii placea cel mai mult sa se joace...

    Acum, in timp vei deveni mai putin "sensibila" la astfel de lucruri. Pentru ca sunt inevitabile. Mai ales la pestiuci care traiesc putin sau sunt foarte sensibili... Dar, te uiti la partea plina a paharului. Si anume, ii va lua locul un peste si mai frumos, pe care-l vei salva din bazinele alea nenorocite in care ii tin majoritatea vanzatorilor

  8. #48 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Planuiesc sa-mi cumpar un aspirator de pietris care sa rezolve problema. Nu voiam sa-l iau pe ala de la Eheim de 200 RON, vazusem unu de la Hobby parca la doar 100

    Cat despre sanatatea pestilor - eu sunt surprins sa vad ca se regenereaza. Gourami-ul veteran care mi-a ramas avea una din "antene" (nu-i stiu numele specific, e vorba de cele doua fire lungi cat pestele cu care pestele cerceteaza dedesubtul sau cand navigheaza) rupta.
    Lucrul asta l-am observat acum doua luni, dar pe masura ce timpul a trecut am observat ca i-a crescut alta. Momentan e la doar 1/2 din lungimea normala dar e pe drumul cel bun.

  9. #49 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Khan, daca vrei Perfektus de la Hobby, am eu unul folosit o singura data (l-am luat ca sa-mi dau seama ca e imposibil de folosit in acvarii de peste 50cm inaltime - doh). 75 RON for you, if you want it

    Dap, ai mei hoplo sunt dovada vie a capacitatii de regenerare a unui peste. Nu trec 2-3 zile pana nu se lovesc iar (in incercarile lor de a sari din acvariu)... carne vie, cucuie, etc... toate se duc in 3-4 zile. Atata timp cat apa e ok si nu se infecteaza, atata timp cat ai micro si macro elemente necesare mucoasei sa se vindece si daca mai ai si mancarica cu ceva vitamine, spirulina, etc... se vor "repara". Natura asta e o minune !

  10. #50 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Fix pe ala il voiam. Il "rezolvam" cand vin dupa ancistrusi

  11. #51 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    Khan, arata bine. Fix 10 paracheirodon innesi daca adaugi, va fi excelent. Felicitari!

  12. #52 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Quote Originally Posted by ffocus View Post
    Khan, arata bine. Fix 10 paracheirodon innesi daca adaugi, va fi excelent. Felicitari!
    Mi se limba plimba in gura sa pronunt numele acela man , mai bine ramanem la "neon" (glumesc, desigur)

    Intr-adevar, foarte frumos acvariul Khan, felicitari!

  13. #53 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by ffocus View Post
    Khan, arata bine. Fix 10 paracheirodon innesi daca adaugi, va fi excelent. Felicitari!
    Asta e urmatorul update (l-ati ghicit). Ce-i drept planuiam sa iau doar 6. La Carrefour de unde mi i-am luat pe restu acu 2 saptamani era 7 lei unul si mi s-a parut exagerat.
    Sa vad un weekend cum prind un drum la Hornbach sau pe Selari unde erau parca ceva mai ieftini. (cel putin jumatate de pret)

  14. #54 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Erau 5 ron in Hornbach. Ia 8-10, ca poate o sa ai si pierderi...

  15. #55 SP
    Junior Member veras911's Avatar

    message from vera

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Erau 5 ron in Hornbach. Ia 8-10, ca poate o sa ai si pierderi...

    Hi,

    Nu am mai scris demult pe site...Guppy..cel pe care l-am avut in carantina - a murit acu cateva saptamini..Din pacate, astazi am gasit un ancitrus mort..fara prea multe explicatii. Am ramas chiar blocata, mai ales ca nu imi pot da seama de la ce. Tot ce pot sa iti spun este ca l-am gasit jos si partea superioara parea "decolorata". Am facut un test de apa JBL si stau cam in felul urmator:
    NO3 - 50
    NO2 - 0
    GH - >7
    KH - intre 6-10
    PH - 7,2

    Temperatura in acvariu este de 23 (iti reamintesc am un Nano Cube 30 l, 4 ramasi guppy, 10 neoni, 2 oto si 1 ancitrus

    Pot doar sa iti spun ca intre timp m-am dotat cu urmatoarele (just in case):
    Punktol
    Fungol
    Ektol cristal
    Nitrat Ex
    (totul from JBL).

    Astept reply...
    Multumesc,
    Vera

  16. #56 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Buna Vera. Imi pare rau pt. guppy. Ti-am zis, eu n-am avut succes cu medicamentele. Insa cu ancistrusul chiar nu stiu. Acestia sunt pesti rezistenti si de obicei nu fac nazuri. Fiind pesti de "fund" rezista chiar si in apa mai slab oxigenata si neaparat vegetale si tanin. Tanin-ul si-l trag singuri din mopani/lemne... si este obligatoriu. Hrana (si cu ocazia aceasta recomand acest lucru tuturor) de preferat pastilele urmatoare:

    Tropical Wafers de la Ocean Nutrition (gasesti la reef.ro)
    Algae Wafers de la Ocean Nutrition (gasesti la reef.ro)
    si ca alternativa (pastile mai mici, dar se dizolva mai "urat" in apa): Wafer Mix de la Tetra (gasesti la Hornbach)

    Sincer, pe langa mancarea specializata de la Hikari (japanese quality), tabletele de la Ocean Nutrition sunt EXCEPTIONALE. Pe langa valorile nutritive si continut au un mare avantaj: rezista superb in apa, fara sa se topeasca instant si sa murdareasca. Eu le folosesc de aproape 2 ani si pe langa mancarea vie (congelata) sunt cele mai dorite de pestiuci.

    Revenind acum la valorile apei. 23 grade mi se pare cam putin, ridica totusi la 25-26 (mai ales ca nano-ul acela se incalzeste "instant"). NO3 e un pic cam maricel, fa un schimb de apa. Insa nu ai postat cea mai importanta valoare. NH3/NH4... Amoniacul. Acela e mortal chiar si in cantitati mici. Must be zero ! In rest sunt valori ok. Ph-ul il poti scadea cu aditie de CO2, dar pt. un nano, nu stiu daca merita investitia. Insa plantelor le place mai jos (macar un 6.8 - 7.0).

    Cat despre Punktol, Fungol, Ektol... brrr. Sper sa nu ai niciodata nevoie de ele. Nitrat Ex iar nu-ti recomand. Incearca sa scazi/cresti valorile din apa in mod cat mai natural. De exp. e de preferat sa faci inca un schimb de apa decat sa pui Nitrat EX-. Chimicalele nu au ce cauta. Nu mai da bani si pe alte prostii gen "Crystal Water" sau alte combinatii chimice care garanteaza "succesuri".

    Deci sa recapitulam. Pestiucilor le merge cel mai bine atunci cand nu sunt stressati. Stressul este cauzat de:
    - variatii sau valori inadecvate de temperatura (incalzitor si chiller, trebuie sa functioneze non-stop)
    - variatii prea mari de pH (de exp. daca le "trantesti" apa pusa la declorinat cu pH 8.2 in acvariul cu pH 6.5 in apa, le faci un mic soc). Modalitate de reglare a pH-ului este prin aditie de CO2 (sau mai nou si prin folosirea unui anumit tip de substrat, turba, etc.)
    - lipsa de oxigen/oxigenare a apei (aici fie folosesti pompa de aer - nu prea se mai foloseste, fie pui iesirea filtrului sa faca mici "valurele" la suprafata apei). Plantele aici au un rol major
    - filtrarea inadecvata. Si aici ma refer atat la filtrare biologica precum si mecanica. Daca la 2-3 saptamani de folosire filtrul nu mai face fata (e imbacsit si scade randamentul prea mult) inseamna ca fie este prea mic, fie ca hraniti prea mult sau se produce prea multa mizerie. Din experienta recomand filtre externe cu capacitate cat mai mare biologica si mecanica... cu cat au capacitate mai mare, cu atat e mai bine. Niciodata nu este prea mare un filtru ! Iar volumul de apa ar trebui sa fie cam de 2-4 ori fata de volumul acvariului (pe ora). De exp. la un acvariu de 100L recomand un filtru cu un volum (real) de 400L/h. Mai ales tinand cont de faptul ca producatorii exagereaza volumul pompei sau nu iau in calcul volumul cu mediile de filtrare instalate. Unde mai punem si faptul ca in timp acestea se colmateaza si scade debitul. Aici, tot din experienta... va spun ca filtrul bun este acela de care nu e nevoie sa te atingi decat odata la 2-3 luni. Daca dupa o luna deja e plin de mizerie, fie nu are prefiltrare (cum sunt cele de la Tetra) fie nu face fata la mizeria produsa. Un filtru biologic bun (si ciclat) nu va permite niciodata cresterea excesiva a amoniacului sau nitritilor.
    - mancarea de slaba calitate. Aici nici nu mai era nevoie sa o spun. Vreti pesti sanatosi, dati-le tot ce au nevoie in mancare de calitate. Nu dati mult odata. E de preferat sa le dati de 2-4 ori pe zi cate putin (eventual cu un hranitor automat care sa-i obisnuiasca la ore fixe) decat odata sau de doua ori si mult (pe principiul "sa le ajunga toata ziua"). Mancare suficienta dupa parerea mea este atunci cand dupa 20-30 de minute nu mai este urma de mancare pe jos (exceptie facand pastilele la care pesti gen ancistrusi trebuie sa "munceasca"). Nu uitati si de pestii "de noapte". Corry, hoplo, chiar si ancistrusii... sunt pesti care mananca si noaptea (ba unii mai "fricosi" sau la inceput in bazin nici nu vor cauta mancare decat noaptea). Prin urmare, e bine sa le dati si lor pastilute

    Sper ca nu am uitat nimic. Sincer, merita mai mult sa investiti la inceput in a le asigura o casuta perfecta, decat sa va chinuiti dupa aceea cu tratamente, carantina, etc. Bafta !

  17. #57 SP
    Junior Member veras911's Avatar

    inca un guppy

    Hi,

    Multumesc pentru raspuns,

    am marit temperatura, am facut un schimb partial de apa......dar am observat ca inca un guppy cred ca s-a imbolnavit...are "agatat" de burtica un "firisor transparent..cam lung...si sta numai la suprafata..
    Din cite am "invatat" eu pana acu, s-ar putea sa aiba paraziti intestinali...Ma insel oare??
    Ce ma sfatuiesti sa fac???

    Vera

    ---------- Post added 26-10-2009 at 01:22 PM ----------

    Hi,

    Asa cum am scris mai devreme...am inca un guppy care da semne de imbolnavire - paraziti intestinali..
    - "un firisor foarte subtire si transparent atarna de burtica lui"....si este mai putin "jucaus" ca ceilalti..
    Am vorbit cu George (Reef) si tinand cont de "antecedente" (guppy mort, cory mort - scuze confuzia mea...era un cory nu un ancitrus) a spus sa tratez tot acvariul cu Spirohexol...chiar daca ceilalti pesti nu dau semne de imbolnavire.

    Eu am tot ce imi trebuie dar am nevoie sa ma ajuti sa imi spui cum sa fac tratamentul:

    1) dizolv spirohexol in apa si apoi adaug in acvariu??
    2) "before application any active carbon must be removed from the filter" - ADICA?? care este "active carbon"???
    - UV-C appliances and CO2, fertilizers switched off - ADICA?? ce inseamna asta???


    Astept reply urgent..

    Multumesc,
    Vera

  18. #58 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hello again Vera.

    Pentru ca medicamentele sa aiba efect, trebuie intr-adevar sa scoti orice filtru carbon si sa nu folosesti filtre UV. Filtrele de carbon sunt de obicei fie niste pungi (de panza) care contin carbon activ, fie niste bureti negri tratati cu carbon. Unele filtre nici nu contin asa ceva by default. Pentru acvarii unde se face fertilizare, nici nu este recomandat filtrul carbon. Cat despre filtrul UVC, acela este de obicei un tub care are pe interior o lampa UV ce distruge micro-organisme (e perfect pt. apa verde de exp.).

    Prin urmare, medicamentatia o faci intrerupand fertilizarea, fara filtre carbon sau UVC active. Cu alte cuvinte, nimic care sa interfereze cu ele. Si schimbul de apa neaparat facut EXACT cum se spune la manualul medicamentului.

    Daca tot ai astfel de probleme... ma gandesc sa nu fie ceva in neregula cu apa la tine. Caz in care iti recomand montarea unor filtre la apa de la robinet. Filtre care ti le recomand si pentru voi, nu doar pentru pestiuci. Sunt foarte ieftine si vor filtra clor-ul si alte porcarii gasite in exces in apa noastra potabila. Ai aici ceva detalii: http://www.consolegames.ro/forum/f63...nk/#post117584

    Bafta cu pestiucii !

  19. #59 SP
    Junior Member veras911's Avatar
    HI,

    M-ai omorit....Eu de unde stiu de care filtru am?? Cu carbon sau nu??

    Eu am Denerle, filtru mic pe colt...care are in interior un material de culoare alba...pe care pun de fiecare data cind il "spal" Jbl filter boost..si care are un buretel mic negru la baza...

    Tu mi-ai spus sa nu opresc filtru NICIODATA..

    Mai am un incalzitor si pompa pentru oxigen...perdeaua de aer..

    Deci???


    Opresc filtrul?? Pentru cit timp?? 7 zile??

    Hranesc pestiucii in timpul asta??? Nu mor fara mancare atitea zile??

  20. #60 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Deci. Repet: FILTRUL NU SE OPRESTE NICIODATA (maxim 30 min or so, atunci cand il cureti) !

    Cat despre filtrul Dennerle, stiu ca eu la nano-ul meu am pus un filtru hang-on, dar daca-mi aduc aminte corect, nu continea filtru de carbon. Oricum la cat de micut e acel filtru, eu zic sa-l lasi in pace.

    Cum sa lasi pestii nemancati 7 zile ? Nu zic ca nu rezista, dar totusi... tu vrei sa-i pui la chinuri sau sa-i tratezi ? Stiu ca la anumite medicamente nu se recomanda hranirea, dar totusi, nu cred ca 7 zile... Scrie in manualul medicamentului respectiv asa ceva ?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 10 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 227 Last Post: 25-08-2021, 14:29
  2. Killzone 2 Public Beta a inceput By istrategie in forum Console News
    Replies: 1 Last Post: 05-11-2008, 23:18

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts