Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 22

Thread: Survival - horror games: Top 7

  1. #1 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar

    Survival - horror games: Top 7

    Controversele in jurul jocurilor de tip Horror reprezinta, deseori, puncte cheie in jurul carora se desfasora, dispute aprinse in industria jocurilor, intre producatori, developeri si audienta. De regula, atunci cand ne referim la genul Survival-Horror, gandul ne poarta la serii celebre, ca Resident Evil sau Silent Hill. Si avem dreptate, pentru ca termenul a fost pentru prima data folosit in jurul aparitiei francizei Resident Evil. De atunci insa, termenul a fost folosit pentru a caracteziza si alte jocuri, cu atmosfera asemanatoare, care respectau anumite pattern-uri de gameplay.

    Ceea ce diferentiaza Survival-Horror-ul de genul Horror, este tocmai focusul jocului spre supravietuire si evadare, trecand in planul secund clasicele scene de groaza care insotesc de regula productiile obisnuite. Intr-un asemenea joc, resursele sunt limitate, timpul este scurt si pretios, iar adversarii, coplesitori ca numar, forta sau marime. Avantajul unui astfel de personaj, de regula un individ obisnuit, fara puteri deosebite, care la prima vedere are toate sansele impotriva sa, se rezuma la inteligenta. Cu pricepere, cu disciplina si curaj, eroul poate depasi provocarile, una cate una, cu rabdare si discernamant.

    Spre deosebire de Horror-ul Clasic, (4 ex. Doom 3), unde eroul este foarte puternic, si dispune de un arsenal bogat si numeros, aici avem de-a face cu personaje obisnuite, deseori fragile, care sunt puse in fata unor grozavii nemaintalnite, si al caror unic scop este supravietuirea lor si a prietenilor lor. Evadarea se face, de regula prin intermediul unor puzzle-uri cu grade diferite de complexitate, insa care evientiaza inca o data accentul pus pe inteligenta umana. Jucatorul este mereu supus unei tensiuni constant-coplesitoare, si bombardat auditiv cu tot felul de zgomote, urlete si ragnete, pentru a-l pregati sufleteste pentru intalnirile de gradul 3 ce vor urma. Daca mai adaugam luptele corp la corp sau situatiile in care va trebui sa ne ripostam cu o ranga, cu un scaun sau cu o lopata unor creaturi demonice, avem tabloul complet al atmosferei preponderente din acest gen.

    In continuare va las pe voi sa va ganditi la motivele pentru care ne intoarcem mereu la aceste jocuri, in pofida sperieturilor, batailor accelerate ale inimii si transpiratiei reci. Eu m-am gandit ca daca tot se apropie Halloween -ul, sa va prezint un top al celor mai asteptate jocuri de tip ale toamnei. Daca sunt Survival – Horror, FPS Horror, sau doar spooky, va las pe voi sa decideti. Enjoy:

    7. Siren: Blood Curse (PS3; PSN)

    Chiar daca jocul acesta a fost lansat recent, nu m-am putut abtine sa nu-l adaug in lista noastra, pentru simplul motiv ca este de-a dreptul infricosator! Atmosfera si gameplay-ul specific clasicului gen survival – horror mentine interesul si adrenalina la cote ridicate pe tot parcursul jocului… Camera va va da batai de cap la inceput, acelora dintre voi care nu sunteti familiarizati cu genul, insa curba de invatare este rapida si usoara. Asa ca daca nu ati facut-o deja, puneti mana si luati-l imediat!

    6. Legendary (PC, PS3, and XBOX 360: Q3:2008)

    Daca sunteti un fan al jocurilor horror de tip FPS, atunci cu siguranta acesta este jocul pentru dvs! Un shooter desprins din poveste, in care va fi nevoie sa va ridicati importiva unor hoarde mitologice de monstri si creaturi, dormici sa starpeasca (si astia, ca si altii…) rasa umana. Hm, parca am mai auzit asta pe undeva… Oricum, daca povestea n-o sa va placa, sunt convins ca o sa apreciati/savurati o mica “vanatoare” de varcolaci!

    5. Fatal Frame: Mask of the Lunar Eclipse December (Wii: 31 Dec 2008)

    Pentru cine prefere moduri mai… finute si gentile, de a elimina fantomele sau monstruletii, se vor bucura cu siguranta de un nou titlu Fatal Frame (Project Zero). Povestea este mai creepy ca niciodata, iar atmosfera mai intunecata si mai sumbra decat ne-a obisnuit seria. Cel putin asa ne promit developerii Tecmo, Nintendo si Grasshopper Manufacturer, care s-au reunite pentru acest titlu... Asa ca cine are chef ca in loc de shotgun sa umble dupa fantome cu aparatul de fotografiat… are acum posibilitatea sa o faca!

    4. Silent Hill: Homecoming (PC, PS3, and XBOX 360: 26 SEPT 2008)

    O franciza care nu mai are nevoie de nici o prezentare, isi va face a 6-a aparitie, foarte curand, pe consolele next-gen. Dupa cum ne-a obisnuit seria, un nou personaj va fi introdus, iar noi ne vom intoarce impreuna cu el in orasul sau natal, pentru…diverse investigatii! Pff! Deja mi se face parul ca de gaina numai cand ma gandesc ce o sa ne astepte acolo... Sa va asteptati la un combat system complex, in care lupta corp-la-corp sau la distanta mica va fi principala atractie. One can only hope to survive!

    3. Bioshock (PS3: 24 OCT 2008)

    Hello Rapure City! Pregatiti-va sa traiti una dintre cele mai grozave si uimitoare aventuri, in acest d�cor al anilor ’60, unde decadenta morala se impleteste cu experimentul genetic si unde ingineriile sociale provoaca traumatisme patologice. Fiti gata sa va aruncati intr-o lume vintage, stranie si bizara, plina de psihopati nostalgici si dame usoare, unde va trebui sa luati cele mai grele decizii posibile, din punct de vedere moral, pe care le poate lua o persoana. Psss! Inca ceva: incercati sa stati departe de un individ masiv, cu o constitutie metalica, un pic neprietenos! Nu va faceti griji, n-aveti cum sa-l ratati: il veti recunoaste fara probleme!

    2. Left 4 Dead (PC and XBOX 360: 31.OCT 2008)

    Multiplayer, Co-Operative, Survival Horror, First-Person Shooter. Cuvintele astea ar trebui sa va convinga singure sa cumparati minunatia. Jocul se anunta a fi unic, si va incerca sa surprinda lupta pentru supravietuire a patru indivizi, pusi in situatia sa se ajute intre ei constant, pentru a reusi sa treaca peste ororile care li se vor ridica in fata. Va trebui sa va ajutati prietenul sa se ridice de jos, va trebui sa-i oferiti ajutor, sa-i bandajati ranile si sa-l protejati, sperand ca si el va face acelasi lucru pentru tine, atunci cand va fi nevoie. O poveste despre a fi sau a nu fi… in viata.

    1. Dead Space (PC, PS3, and XBOX 360: 31.OCT 2008)

    Probabil jocul cu cele mai multe sperante puse in el de comunitatea gamerilor anarhisti din lume! Un scenariu apocalyptic spatial, care promite sa ne ingrozeasca cum nici un joc nu a facut-o pana acum. Dislocare strategica a membrelor (si nu numai!), teroare audio-vizuala, zone de gravitate zero, adevaruri terifiante si povesti tragice. Vreti mai multe? In noaptea de Halloween, dupa ora 12…
    Attached Images Attached Images 1_siren.jpg 2_legend.jpg 3_fatal-frame-mask-lunar-eclipse.jpg 4_sh.jpg 5_bio.jpg 6_left-4-dead_4.jpg 7_deadspace3.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Foarte buna treaba DonAdryan ! Inca ma amuza treaba cu Top 7, dar cum avem http://www.consolegames.ro/forum/f68...uri-de-gameri/ eu zic ca pica la fix. La cat mai multe articole si cel putin la fel de bune !

  3. #3 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Tare mi-e ca Dead Space e doar un balon de sapun.

    Deja, din trailere e liniar, scriptat la maxim si clonat dupa Doom 3.

  4. #4 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Quote Originally Posted by Wargasm View Post
    Tare mi-e ca Dead Space e doar un balon de sapun.

    Deja, din trailere e liniar, scriptat la maxim si clonat dupa Doom 3.
    Dap... daca ar fi clona dupa Doom 3 ar fi bine, ca e unul din joacele mele preferate, insa din ce se vede din trailere, e mult mai sangeros jocul, si mai scarry! Si in plus, nu e Shooter FP! Ca si gameplay e diferit: la Doom 3 aveai numai arme de foc, aici ai mult mai multe optiuni. Eu astept multe si de la gravitatie, sper sa nu fie ca in Prey totusi faza cu gravitatia, ca acolo a fost o porcarie...

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Wargasm, cui ii pasa daca e scripted si liniar ? Eu unul am inceput sa ma satur de jocuri d-astea "next-gen" in care poti face orice si nu e nimic liniar... dar sunt boring ca naiba. Prefer 5 ore de feelings, story, tension, suspans... decat 50 de ore din care 25 alerg de nebun dintr-o locatie in alta pt. ca e feature "non-liniaritatea". Daca vroiam sa admir natura dintr-un joc, asteptam sa apara Afrika. Nu cred ca isi cumpara cineva un horror game ca sa stea sa se plimbe sa admire natura moarta.

    Si cred ca punctul forte la un astfel de horror game este ca reuseste sa te sperie chiar daca stii EXACT de unde vine monstrul si EXACT cand vine.

    Gametrailers.com - Dead Space - Outer Space Trailer HD

    Gametrailers.com - Dead Space - Comic-Con 08: Cam Developer Walkthrough Pt 1 HD

    Gametrailers.com - Dead Space - Comic-Con 08: Cam Developer Walkthrough Pt 2

    Gametrailers.com - Dead Space - Developer Diary: Scary Moments HD

  6. #6 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    E criminal trailerul ala cu Twinkle Twinkle little star... I l-am pus aseara la maxim sotiei, si cand a urlat ala prima data asa s-a speriaaat!

  7. #7 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Eu cred ca Dead Speace va fi un joc de succes care ne va tintui in fata tv-ului, cu inima cat un purice.

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Apropos de Dead Space, uitati ce site au lansat: [EA] Dead Space . Practic iti apar 9 parti de corp uman plutind in spatiu, si pe fiecare din ele vi se spune un story... vi se destainuie secrete, etc... I mean, they are really deep into this thing

    P.S. Inca nu sunt toate povestile inserate... one step at a time

  9. #9 SP
    Member EvilG's Avatar
    eu tare sunt curios cum se va juca Fatal Frame aka Project Zero pe wii...criminal acolo o sa fie un feeling tare fain

  10. #10 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    si un mic preview pt. fatal frame , pare interesant , un survival horror fara pistoale cutite medikituri samd

    Gametrailers.com - Fatal Frame 4 - Preview

  11. #11 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Da, si eu as juca FF4, daca as avea Wii... poate o sa-mi iau si eu pana apare minunatia asta de joc...

    In alta ordine de idei, eu astept foarte multe si de la Left 4 Dead! Din trailere si din ce spun producatorii se pare ca o sa fie un super joc, insa mai nou nu se stie niciodata! (Vezi Haze de exemplu...)

  12. #12 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Inainte sa se lanseze Dead Space, EA va lansa un DVD cu o animatie de vreo ora care foloseste ca prequel la povestea din Dead Space.

  13. #13 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    UU, multumim de informatie

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar

  15. #15 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Niceee... Ca la Heavenly Sword, si acolo au facut animatii inainte de lansare, pentru a pregati povestea...

  16. #16 SP
    Senior Member sekhemet's Avatar
    and now it is concluded


    issue 6




  17. #17 SP
    Senior Member Tekken's Avatar
    Cred ca se referea la asta, care este animat 100% spre deosebire de semi animated artworks de mai sus.

  18. #18 SP
    Senior Member sekhemet's Avatar

    Exclamation

    hmmmmmmmm


    corect
    dar sunt ok si the issues



  19. #19 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Foarte frumos, sunt impresionat! Pozitiv!

  20. #20 SP
    Junior Member cata_x360's Avatar
    Dead Space isi merita deplin titlul de top horror game cu un story fascinant si cu elementele de action in combinatie cu fps. Momentele in zero-g sunt perfect realizate mai ales prin lipsa sunetului (in afara de cel al respiratiei tale), unde pui targetu-l acolo te duci asta duce uneori la momente de confuzie, dar care adauga si mai mult la atmosfera jocului. Singur chestie cam exagerata e aceea cu strategic dismemberment (nu iti ia prea mult sa te gandesti in ce sa tragi ca sa moara), capul facand exceptie de la regula.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 26-04-2013, 21:24
  2. Sacrilegium - Survival Horror in Romania By Dant3 in forum Console News
    Replies: 27 Last Post: 19-06-2012, 22:02
  3. Top 10 PSP Horror Games By klausn in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 9 Last Post: 27-08-2010, 17:16
  4. Harker - un joc survival horror ! By Donely in forum Console News
    Replies: 9 Last Post: 18-09-2008, 19:33

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts