Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 11 of 14 FirstFirst ... 9 10 11 12 13 ... LastLast
Results 201 to 220 of 268

Thread: Ultima carte citita

  1. #201 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Prima carte citita de pe iPad:

    Post Office - Charles Bukowski

    Fiind primul roman al autorului, pot spune ca este mai slaba decat cele scoase ulterior, dar pentru cine nu a citit altele, e o lectura interesanta.
    Attached Images Attached Images post-office-cover.jpg

  2. #202 SP
    Senior Member Malach HaMavet's Avatar
    david gibbins atlantis
    are tendinta de-a fi putin cam boring pe alocuri! dar in rest ok...
    Attached Images Attached Images 400000000000000047113_s4.jpg

  3. #203 SP
    Senior Member Csander's Avatar
    Mostenirea Stonehenge - Sam Christer 8/10

    Una dintre cartile care combina cu succes misterul, drama si detaliile istorice rezultand un thriller destul de bun. Nu am avut mari asteptari in privinta cartii dar la final am fost placut surprins.

  4. #204 SP
    Junior Member robert01's Avatar
    The Firm by John Grisham

  5. #205 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    G. Calinescu - Enigma Otiliei


    Pe cat au fost de frumoase primele 480 de pagini,pe atat au fost de cu totul invers ultimele 20. Finalul dezamagitor,dar o carte fascinanta per-ansamblu. Oricum,dupa parerea mea,Calinescu e unul dintre cei mai buni critici literari si prozatori ai nostri din secolul XX.


    9.0/10
    Attached Images Attached Images carte-audio-george-calinescu-enigma-otiliei-limba-romana-1-.jpg

  6. #206 SP
    Senior Member calin_kalf's Avatar
    A citit cineva World War Z? Daca da, as dori niste pareri.

  7. #207 SP
    Senior Member Malach HaMavet's Avatar
    Devil may Care (James Bond novel)
    scrisa de
    Sebastian Faulks

    cum a fost cartea?? Ca si restul serie James Bond destul de interesanta, o recomand celor care le place genul asta de carti (Spy fiction)! ... si acum calare spre urmatoarea carte.
    PS: Am terminat cartea acum vreo 2saptmani si ceva... dar am uitat sa mentionez
    Attached Images Attached Images devil-may-care-review-1.jpg

  8. #208 SP
    Senior Member Csander's Avatar
    Cazul Magheru - Mihail Drumes 8/10

    Imi pare bine ca nu am abandonat citirea ei dupa primele sale capitole. M-a surprins intr-un mod placut atat firul epic cat si personajul principal, desi nu ma asteptam sa ma prinda subiectul cartii.

  9. #209 SP
    Member Mariush's Avatar
    Allen Carr - In sfarsit nefumator it worked. N-am mai fumat de 2 saptamani

  10. #210 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar

    Ultima carte citita

    Oricat de mult ti s-ar parea,2 saptamani e o perioada de timp extrem de scurta. La mine e deja al saselea an in care fumez si inca nu am implinit 19 ani. Am avut nenumarate incercari de a ma lasa,inclusiv doua perioade de timp de doua,respectiv trei luni de zile in care nu m-am atins de tigari. Dar nu am putut renunta definitiv. M-am impotrivit pe cat posibil,dar nu mi-a placut niciodata sa ma privez de lucrurile care imi fac placere.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  11. #211 SP
    Member Mariush's Avatar
    Fumam de mai bine de 13 ani aproximativ 1 pachet/zi, si am mai incercat sa ma las o data acum cativa ani. A durat cam 6 luni "privarea de liberatate" cum o consideram atunci si fireste ca la o petrecere am clacat si m-am apucat din nou.
    Diferenta este ca acum, nu ma mai impotrivesc si nici nu simt ca ma privez de vreo placere, pur si simplu sunt bucuros ca nu mai fumez.

    Iti recomand sa citesti cartea, indiferent ca te gandesti sau nu sa te lasi. Iti ia cateva ore sa termini de citit, si in cel mai rau caz, ai avut parte de o lectura interesanta

  12. #212 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    A simple act of violence - J.R. Ellory - 8/10

    Avand in vedere ca e pimul roman detectiv care l-am citit (si genul acesta e cam in afara "zonei mele de confort") mi s-a parut la inceput foarte plictisitor. Dar dupa vreo 150-200 de pagini a inceput sa ma prinda si pot sa spun m-a prins foarte tare (doar pe autobuz din Bradford pana in Londra am citit 150 de pagini). Flashback-urile au fost un feature destul de interesant si sfarsitul mi se pare ca reprezinta cea mai buna parte din poveste (dar din cate am inteles asa sunt romanele detective in general). Chiar te fac sa te gandesti la tot ce s-a intamplat inca de la inceputul cartii. Anyway a fost o schimbare interesanta de la romanele SF si fantasy care le citesc in general.

    Acum vreau sa citesc "The Gods of Atlantis" dar am citit primele pagini si mentiona undeva ca aceasta defapt e continuarea pentru "Atlantis" care a fost scrisa tot de David Gibbins. Vreau sa stiu cat de mult conteaza prima carte pentru poveste si daca are rost sa ma apuc direct de "The gods of Atlantis". Daca mai gasesc ceva prin casa interesant Dune, ceva H.P. Lovecraft, recitesc Silmarilion...who knows
    Attached Images Attached Images n270313.jpg

  13. #213 SP
    Member Cata25's Avatar
    Seria A Song of Ice and Fire - George R.R. Martin @ Kindle

    Superbă, mai ales că autorul te surprinde mereu.

    10/10
    Attached Images Attached Images book-thrones.jpg

  14. #214 SP
    Member eneea's Avatar
    "Cum sa uiti o femeie" de Dan Lungu.
    Cartea m-a surprins placut. Am ajuns la mare si pe plaja mergea ceva usurel de citit, si cum tocmai am termiant vechea carte am intrat intr-o librarie.
    Prietena mi-a recomandat cartea, si ei fiindu-i recomandata de altcineva. cartea are un umor aparte si o recomand tuturor
    editura polirom / catalog / carte

  15. #215 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    "Codul lui Da Vinci" - Dan Brown

    Situatii limita si actiune constanta. E un roman plin de suspans, iar personajele sunt interesant construite. Ce imi displace e latura conspirativa a cartii si inadvertentele istorice grave care se regasesc in ea. Se stie ca informatiile nu sunt reale, dar poate crea confuzii pentru unii.


    8.0/10
    Attached Images Attached Images f131-dan-brown-codul-lui-da-vinci.jpg

  16. #216 SP
    Member chesterb's Avatar
    mi-am comandat şi următoarele volume
    10/10

  17. #217 SP
    Senior Member Pisboy's Avatar
    Carte - Exceptionalii - Povestea succesului, Malcolm Gladwell - Elefant.ro

    Mai am ceva din ea de citit. Imi place cum e narata cartea, a mers perfect de citit in 2 zile de plaja.

  18. #218 SP
    Senior Member Malach HaMavet's Avatar
    Inverted World Christopher Priest
    interesant conceptul dar finalul e ca si cand autorul s-ar fi plictisit! Cel mai de rahat final pe care l-am citit intr-o carte si sincer am citit destule
    Attached Images Attached Images 142181.jpg

  19. #219 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Semnul lunii, scrisa de Ilinca Bernea - 480 de pagini de postmodernism, metafore de cate 10 randuri fiecare, imbibate in neologisme si termeni folozofici... Chiar daca mi-a luat mai bine de 50 de ore sa o citesc, babeste, cu dictionarul in fata, de multe ori, rezultatul a meritat noptile nedormite. E o carte extraordinara, iar de autoare m-am indragostit inca de la primele pagini.

  20. #220 SP
    Member Mariush's Avatar
    Quote Originally Posted by Mariush View Post
    Allen Carr - In sfarsit nefumator it worked. N-am mai fumat de 2 saptamani
    HaHa. Am intrat pe acest thread, pentru a afla exact cat timp a trecut de cand am scapat de acest blestem Si da, viata mea s-a imbunatatit putin. Am slabit 25kg, am inceput sa fac sport, sa alerg. Ieri am participat la prima mea cursa oficiala, proba 10k. Am reusit sa termin proba-n 53 min. Zic ca nu-i rau

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 11 of 14 FirstFirst ... 9 10 11 12 13 ... LastLast

Similar Threads

  1. Carte de dresaj ? By zinodaur in forum Pets
    Replies: 6 Last Post: 07-08-2011, 15:45
  2. Licitatie: Carte Dead Space By Dj Mo in forum Licitatii
    Replies: 10 Last Post: 18-06-2009, 15:25

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts