Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 8 of 11 FirstFirst ... 6 7 8 9 10 ... LastLast
Results 141 to 160 of 203

Thread: Sa mancam... sanatos!

  1. #141 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Slabit 4Kg in o singura saptamana (cu conditia ca ai cantarit corect).... este ENORM de mult. Sper ca in toata aceasta perioada (in care ai slabit de la 97Kg la 69Kg) nu ai mancat doar meniul de mai sus...

  2. #142 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Intrucat Montignac s-a dus, produsele sale sunt din ce in ce mai greu de gasit. Prin urmare, pentru a nu risca sa folosesc fructoza din categoria "rea" (care se gaseste din pacate peste tot la noi in comert - cateodata e chiar mai rea decat zaharul), am decis sa caut alternative. In momentul de fata, studiez avantajele si dezavantajele dintre Xylitol si Erythritol.

    Xylitol
    • Made from U.S.-grown hardwood trees – fermenting agent added.
    • Safe for diabetics
    • 2.4 calories per gram
    • 75% less carbohydrates than sugar
    • 7 on the glycemic scale
    • GRAS - General Recognized As Safe
    • FDA approved food additive
    • 1:1 in place of sugar
    • Absorbed through large intestine
    • Can be mixed with other sugars
    • 100% as sweet as sugar
    • Excessive use can cause mild laxative effect

    Erythritol
    • Made from Sugar
    • Safe for diabetics
    • 0.2 calories per gram
    • 0 carbohydrates
    • 0 on the glycemic scale
    • GRAS - General Recognized As Safe
    • FDA approved food additive
    • 2/3’s cup equals 1 cup of sugar
    • Absorbed through small intestine
    • Can be mixed with other sugars
    • 70% as sweet as Sugar
    • Highest digestive tolerance of all sugar alcohols

    Din cate am citit, xylitol-ul se foloseste de vreo 120 de ani... japonezii ajungand sa-l foloseasca in aproximativ 80% din dulciuri. Cu IG 7 (fata de fructoza care are IG 20), pare a fi chiar mai bun. Dar, ramane sa mai ma documentez, si revin cu date noi.

    P.S. O alternativa la cele doua (dar despre care nu am gasit documentatie serioasa), ar fi stevia (nu ştevia - sunt 2 chestii complet diferite)! Aceasta pare a avea chiar 0 IG, 0 calorii. Daca aveti mai multe detalii, let me know.

    Ca referinta, vorbim despre Stevia rebaudiana care nu are nicio legatura cu Rumex confertus Willd (la romani ştevie - cea cu care se mai face borş cateodata).

  3. #143 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    "Sa mancam sanatos" in teorie suna foarte bine insa treburile stau un pic altfel, deoarece nu am mereu timpul necesar pentru a gati ceva haranitor si sanatos. De patru ani de cand fac sport zilnic si sunt atent la ceea ce mananc am invatat ca doar excesele te omoara si daca uneori mananc doua cornuri cu ciocolata(caci am nevoie de energie) impreuna cu iaurtul cel de toate zilele nu se intampla nimica grav .

  4. #144 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Bizzare: intr-adevar, nu este chiar atat de simplu. Mai conteaza extrem de mult si organismul fiecaruia. Unii mananca 5-6 portii la o masa si culmea, nu asimileaza nimic, altii mananca un croissant si se depune instant in grasimi. Depinde foarte mult si de varsta, metabolism, mostenire genetica... Eu de exemplu pana pe la 20-22 de ani puteam sa mananca orice/oricat/oricum... si tot eram slab de radea lumea de mine.

    Ce am incercat sa fac prin acest thread e dor un mic ajutor oferit... mai departe insa, tine de fiecare daca e o informatie care-l ajuta sau nu. Desi am fost la o groaza de doctori specializati pe nutritie, aproape niciunul nu mi-a explicat vreodata despre fructoza, xylitol... multi habar nu aveau ce este Stevia (credeau ca vorbesc despre Ştevia de la piata).

    Eu personal, momentan am renuntat la ideea de a mai slabi, in special datorita unor probleme medicale (si a lipsei de efort - pe care nu prea am voie sa-l fac). Insa asta nu inseamna ca nu pot alege sa mananc mai sanatos. Din pacate multi confunda mancarea sanatoasa acelasi lucru cu mancarea de regim... ceea ce nu este deloc adevarat.

  5. #145 SP
    Member TheSpider's Avatar
    sunt deacord cu ce zice Bizzare. nu cred ca daca vrei sa slabesti iti trebuie cine stie ce regim de la nutritionist. important e sa arzi mai multe calorii de cat mananci.
    eu personal, nu stiu cat de bine e, dar ma simt bine.de ceva vreme mananc dimineata(ma rog, la scoala) un iaurt de baut cu cereale si o banana. ca apoi dupa scoala adica pe la un 2 sa ma pot duce la sala si sa nu fiu infometat nici cu burta plina. si dupa sala pe la un 3/4 si ceva mananc acasa, in general ori niste friptura de pui/porc la gratar cu legume, sau niste rosii cu branza si inca cate ceva, sau legume cu orez, depinde ce gasesc prin frigider. uneori mananc si cartofi prajiti si alte chestii depinde de chef.si seara nu mai mananc, eventual mananc un iaurt sau ceva, dar nu dupa ora 7 sau cu 4 ore inainte de culcare. nu e ceva strict sau greu de tinut. important e sa nu fac excese. adica pot sa ma duc si in oras la o shaorma, nu stau sa ma uit la fiecare gram,dar daca am mancat o shaorma, dupa nu ma duc acasa si mananc iar...
    si in plus am renuntat sa mananc mezeluri,mai putine dulciuri si evit pe cat posibil combinatiile gen cartofi cu carne. (sa se inteleaga ca asta in general, exista si exceptii, nu ma duc undeva si nu mananc ca e asa sau asa, sau sa ma uit la fiecare chestie pe care o mananc cate calorii are)
    Am 17 ani, 1.75 m si vreo 67 kg

  6. #146 SP
    Member Webpredator's Avatar
    Fara sa pun prea mult gaz pe foc - aia cu nemancatul seara sau cu un numar de ore inainte de culcare e un mit aiurea promovat cel mai probabil de asa zisii "nutritionisti" old-school.....corpul functioneaza si pe perioada noptii, in speta digestia! Mentiune - ASTA E VALABIL DOAR pentru cineva care lucreaza la intretinerea sau cresterea masei musculare si/sau tonifiere (cu alte cuvinte slabit / lifestyle sportiv) - e musai sa manance INAINTE sa se culce....preferabil ceva cu digestie pe o perioada mai mare de timp pentru a evita catabolismul. Ce este catabolismul? Google please

    Cine nu mananca dupa ora 18-19:00 - nu face altceva decat un mini-fasting de 10-12h pana dimineata - ceea ce nu e rau deloc, dimpotriva, chiar benefic! (Google "Intermittent Fasting" for more Q&A)

    PS : Sunt informat, am citit, am aflat, am intrebat, am dezbatut.....nu vorbesc din "presupuneri", no trash-talk

  7. #147 SP
    Member AzFaust's Avatar
    Quote Originally Posted by Bizzare View Post
    "Sa mancam sanatos" in teorie suna foarte bine insa treburile stau un pic altfel, deoarece nu am mereu timpul necesar pentru a gati ceva haranitor si sanatos. De patru ani de cand fac sport zilnic si sunt atent la ceea ce mananc am invatat ca doar excesele te omoara si daca uneori mananc doua cornuri cu ciocolata(caci am nevoie de energie) impreuna cu iaurtul cel de toate zilele nu se intampla nimica grav .
    Cam tarziu scriu acest reply dar mai importanta este sanatatea. Tu zici ca esti atent la ce mananci, dar consumi cornuri cu ciocolata pentru energie? In primul rand nu ii dai corpului nici un fel de energie cu 2 cornuri si iaurt. Pentru energie ai nevoie de carbohidrati si tot ce face cornul cu a lui ciocolata este sa iti pacaleasca corpul ca ii dai carbohidrati (chimicalele din el fac asta), si de fapt tu iti otravesti corpul. La fel este si cu iaurtul. Daca te interesezi sa vezi cum este iaurtul facut nu cred ca o sa mai consumi (ca de inceput: vacile sunt mulse non-stop de acele aparate care vin pe ugerele lor si din aceasta cauza fac si puroi, iar mai departe nu mai este nevoie sa zic). Daca vrei sa ai energie care nu iti face rau si iti face corpul sa functioneze mai bine, inainte de efort sa consumi stafide, curmale, banane, portocale (doar cele BIO). Si ca un sfat pentru toti, la o viata sanatoasa, sa renuntati la carne pentru ca noi NU suntem carnivori. Sa imi aratati omul care vaneaza caprioara fara nicio arma si sare la gatul ei apoi o mananca fara sa o mai puna pe gratar si fara 500 de condimente. Pai daca pun un rahat pe gratar si mai arunc peste el si 10 condimente, o sa aibe gust bun nu? Scuzati limbajul, dar trebuie sa fi mai agresiz ca sa ii faci pe oameni sa constientizeze. Cei care sunt grasi si se fac vegetarieni slabesc, cei care sunt slabi si se fac vegetarieni se ingrasa(atat cat trebuie nu la 100 kg).

  8. #148 SP
    Member TheSpider's Avatar
    deci, in vremurile de astazi nu poti sa mananci totul 100% natural, din cauza lipsei de timp, distribuitori si in special bani, pentru ca niste produse 100% naturale te-ar costa de 3 ori mai mult. asta cu carnea e o prostie. carnea nu ingrasa daca o mananci fara grasime si in cantitati decente. ba chiar e foarte sanatoasa si are multe proteine. cum omul nu e carnivor, e omnivor mananca si carne si legume. de cand lumea si pamantul omul vaneaza ca sa isi procure hrana. daca pui niste sare si piper pe mancare, nu inseamna ca pui 100 de condimente. si ce te face sa crezi ca bananele alea bio sunt asa de sanatoase? crezi ca daca scrie bio/eco sunt automat 100% naturale? eu zic sa iti vezi de treaba ta si sa nu induci lumea in eroare.
    app ciocolata e buna pentru energie, cornul mai putin. important e sa se evite in limita posibilitatii anumite produse care sunt otrava pe paine. insa a manca 100% natual in 2013 intr-un oras e imposibil.

  9. #149 SP
    Member AzFaust's Avatar
    daca tu crezi ca nu poti sa mananci natural si nu cauti, normal ca nu ai cum. 500g de linte 13 lei, 500g de orez 8 lei, 500g de naut 13 lei sunt cateva exemple. daca sti ce sa cauti nu este scump.
    si de unde sti ca omul consuma carne de cand exista? de la tv?
    ca sa nu degenereze discutia fara sens si daca esti interesat de sanatatea ta, te rog sa vizionezi:




  10. #150 SP
    Member Florix09's Avatar
    Mare grija acum de Paste
    (mesaj pentru cei care sunt în plin program de slăbit) De Paşti să iei de poftă, nu să mănânci de foame, carnea de miel are cam 200 de calorii la suta de grame !!!

  11. #151 SP
    Member TheSpider's Avatar
    vad ca esti un pic axat pe slabit. pe mine nu ma intereseaza slabitul. am slabit deja cat am avut nevoie si ce sa vezi am mancat si carne.
    al 2-lea video e mai interesant, n-am acum timp sa ma uit, dar poate o sa ma uit zilele viitoare. oricum printre altele spre sfarsit am observat ca arata de Monsanto, firma care se ocupa cu agricultura si creste alimente modificate genetic. alea or fi bune? crezi ca nu ajung fructe, legume, probabil si diferite cereale modificate genetic si stropite cu tot felul de pesticide la vanzare prin supermarketuri si chiar si piete? bananele alea de la supermarket cred ca sunt 100% naturale crescute cu multa atentie si dragoste. hai sa fim seriosi nu putem trai numai cu seminte. intra-adevar sunt multe lucruri care se pot evita, dar sa mananci, cum mananca de ex unii oameni la tara e foarte greu in zilele noastre.

  12. #152 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Sanatate curata! <3 | Mananc saptamanal

    Mamaliga cu branza si carnaciori, lapte acru, omleta cu carnaciori, jumeri! (c)
    Attached Images Attached Images img_2544.jpg

  13. #153 SP
    Junior Member SmithyJ's Avatar
    Ai putea sa incerci din cand in cand sa ai un regim strict vegetarian, 1-2-3 luni iar dupa sa incepi sa iti adaugi dinou produsele de origine animala, atentie daca te apuci de asemenea regim trebuie sa incepi sa le elimini pe rand iar procesul sa dureze macar o luna si nici putin jogging nu ti-ai strica... macar 5 km. Daca fumezi ai putea sa te lasi.... la ce te ajuta daca fumezi? Mai multe fructe... mai putin fast-food... sper ca te-am ajutat.

  14. #154 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar



  15. #155 SP
    Senior Member Alexandru's Avatar

    Sa mancam... sanatos!

    mănânc zilnic așa ceva de ~5 luni. (painea am început să o adaug înultimele 4-5 săptămâni)

    am dat jos 23 de kg și aparent mă mențin așa. (în ultima vreme mănânc tot ce poftesc, inclusiv dulciuri)

    ps: pâinea e făcută în casă, la cuptor.

    imageuploadedbytapatalk1403690678.958598.jpg

  16. #156 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by Alexandru View Post
    mănânc zilnic așa ceva de ~5 luni. (painea am început să o adaug înultimele 4-5 săptămâni)

    am dat jos 23 de kg și aparent mă mențin așa. (în ultima vreme mănânc tot ce poftesc, inclusiv dulciuri)

    ps: pâinea e făcută în casă, la cuptor.

    Attachment 225780

    Pai stai dude, explica....manaci doar atat si ai dat jos 23 kg... de la cat, de la 170? ca sa fie treaba - treaba explica, am avut atat...mananc salata zilnic...si atat...nimic mai mult, poate niste apa...si am dat jos atat...

  17. #157 SP
    Senior Member Alexandru's Avatar
    nu am zis nicaieri că mănânc doar atât. (am mâncat și iaurturi, brânzaturi slabe, fructe, piept de pui/curcan la grătar, 2-3 pătrățele de ciocolată pe zi, lapte cu cereale etc.)

    Înainte să încep toată treaba asta, aveam 96 de kg. (nu îți imagina că am slăbit atât doar prin alimentație.. am făcut înot, exerciții acasă zilnic câte 1-2 ore)

    Acum mă mențin la 73 de kg de aprox. 5 săptămâni în condițiile în care mănânc ce poftesc, plus destul de multe dulciuri.. însă fac exerciții acasă de 2 ori pe săptămână. (măcar 1 oră)

    ps: în perioada în care am slăbit am încercat pe cât posibil să am un program regulat al meselor, respectiv al orelor de odihnă/somn.

  18. #158 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    73 kg sa le stapanesti sanatos! Da, dupa o varsta e aiurea, trebuie sa fii atent la ce bagi in gura la masa si exercitii, macar 30 de minute pe zi. Asta daca iti permite timpul...

  19. #159 SP
    Senior Member Alexandru's Avatar
    Eu am fost destul de slăbuț pănă acum 2 ani, undeva sub 70 de kg, însă am început să pun pe mine de când am renunțat la fotbal (înainte mergeam măcar 1 dată la 2 zile) și am început să mănânc pe unde apucam. (îndeosebi junk food - McDonalds/KFC, pizza/kebap, iar de dulciuri/snaksuri nu mai spun)

    ca o idee, am să atașez 2 poze să vedeți cum stăteau la mine dulciurile. (am avut o perioadă de aprox. 2 luni, oct-nov 2013, în care mâncam seară de seară pizza)

    Știu că nu e de lăudat, însă sunt mai mult decât mulțumit că am reușit să slăbesc și să mănânc mai sănătos. (din păcate programul de somn, respectiv cel al mesolor nu prea am reușit să-l păstrez)
    Attached Images Attached Images 2013-12-23-01.55.20.jpg 2013-12-23-12.47.45.jpg imageuploadedbytapatalk1397683301.889628.jpg

  20. #160 SP
    Junior Member vishu's Avatar
    ce parere aveti de gratarele electrice? sunt ok ? de care aveti?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 8 of 11 FirstFirst ... 6 7 8 9 10 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts