Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 25

Thread: 30 de milioane de PS3-uri

  1. #1 SP
    Senior Member erik95's Avatar

    30 de milioane de PS3-uri

    Luna Decembrie a fost una buna pentru Sony, reusind sa vanda cateva milioane de console. Lansarea Final Fantasy XIII in Japonia a marit vanzarile PS3-ului in acel teritoriu, reusind sa depaseasca si liderul din ultimele saptamani: Nintendo Wii. Cele 1 milion de console vandute in saptamana ce s-a incheiat pe 19 Decembrie au facut ca Sony sa depaseasca pragul de 30 de milioane de console in toata lumea. PS3-ul a depasit si principalul sau rival in Europa, America fiind singurul teritoriu in care s-au vandut mai multe X360. Final Fantasy XIII s-a vandut in 1.5 milioane de exemplare in primele zile de la lansare.
    Attached Images Attached Images ps3.jpg

  2. #2 SP
    Member Snoopz's Avatar
    Mai multe console vandute,decat locuitori in Romania!
    Bravo Sony! V-ati mai implinit si voi!...

  3. #3 SP
    Member maweryck's Avatar
    Quote Originally Posted by Snoopz View Post
    Mai multe console vandute,decat locuitori in Romania!
    Bravo Sony! V-ati mai implinit si voi!...
    Si ti se pare ca suntem o tara mare ? Cum suna daca iti spun ca in china cand s-au facut anumite reforme au ramas 100 mil de someri ....Doar un exemplu de cat de mici si neinsemnatzi suntem pe plan mondial ....20 de mil din 6 miliarde nu e chiar asa de mult ...

    30 de mil de console ...nici nu stiu cum sa apreciez daca inseamna mult sau putzin ....pt ca nu am nici un fel de alt termen de comaparatzie , de exemplu vanzarile lui microsoft sau cate ps2 au fost vandute ...

  4. #4 SP
    Member davidteen14's Avatar
    Nici 20 mil de oameni nu mai sunt in tara ca au emigrat multi pentru o viata mai buna, pe care din cate se vede au gasit-o.
    Cat despre consolele vandu-te de Sony, good job.Sper sa intreaca XBOX-ul, pentru ca este peste el

  5. #5 SP
    Member MisterJuice's Avatar
    Quote Originally Posted by davidteen14 View Post
    Nici 20 mil de oameni nu mai sunt in tara ca au emigrat multi pentru o viata mai buna, pe care din cate se vede au gasit-o.
    Cat despre consolele vandu-te de Sony, good job.Sper sa intreaca XBOX-ul, pentru ca este peste el
    ...
    Attached Images Attached Images heavymetal2_ocelot2-copy.png

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    30 de milioane e un numar destul de ok. Insa nu ma astept sa treaca de 150 de milioane de PS2-uri vandute... Nu de alta, dar nu cred ca vor tine pe piata 10 ani PS3-ul asa cum au facut cu PS2. Sau, cine stie... daca vor activa emularea software pt. PS2 si vor scadea foarte mult pretul... e posibil ca actualul PS3 sa devina "vechiul" PS2

    No fanboys pls

  7. #7 SP
    Junior Member Gigis's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    30 de milioane e un numar destul de ok. Insa nu ma astept sa treaca de 150 de milioane de PS2-uri vandute... Nu de alta, dar nu cred ca vor tine pe piata 10 ani PS3-ul asa cum au facut cu PS2. Sau, cine stie... daca vor activa emularea software pt. PS2 si vor scadea foarte mult pretul... e posibil ca actualul PS3 sa devina "vechiul" PS2

    No fanboys pls
    pai dc ai vrea sa joci jocuri de ps2 pe un ps3? si cum ai vrea sa scada pretul cand PS3-ul slim (ca asta e acum), vine cu 120gb hdd si blu-ray drive cand numa un drive din ala e ceva mai multi bani decat un dvd drive , eu zic ca la aceste performante ca sa le zic asa nu poate sa fie mai jos...tinand cont ca un Xbox este 800ron si are dvd drive si no hdd la versiunea aia iar un hard este incepand cu 200ron deci tot cam pe acolo ajungi...
    revenind la subiect-ul topicului la cat mai multe vanzari pt sony ca merita
    PS asa zisii comentatori fani xbox...e clar ca majoritatea au xbox pt ca se modeaza deci comentariile sunt de prisos

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Gigis... sunt cateva neconcordante in ceea ce spui (ca sa ma exprim usor). In primul rand, majoritatea de aici de pe CG nu avem Xbox 360-uri modate, asa ca nu vad relevanta cu modarea. In al doilea rand, razi fara sens spunand "dc ai vrea sa joci jocuri de ps2 pe un ps3". Cam asa cred ca se intrebau multi pusti prin 2000 cand a aparut PlayStation 2 cu compatibilitate PlayStation. Ce fraieri aia de-si luau PlayStation 2 cand puteau ramane pe PlayStation, nu ? In al treilea rand... referitor la pret: Si PS2 ajungea pe la 450-500 USD la noi (o caruta de bani pe vremea aceea, cred ca mult peste pretul PS3 daca facem o comparatie la valorile de atunci si acum). Si iata ca-l gasesti azi pe la 100 USD (daca facem un acelasi echivalent, ar veni de cel putin 10 ori mai ieftin). Cat despre BluRay... deja sunt pe piata playere sub 100 USD, HDD-uri de 120 sub 50 USD... probabil ca la anul playerele vor ajunge la 50, iar hdd-uri nici nu cred ca se vor mai face de 120... Prin urmare e logic sa scada foarte mult pretul PS3 in urmatorii ani. Fie ca-ti place sau nu.

    Nu pot decat sa iti recomand sa lasi atitudinea asta de atoatestiutor si mai arunca o privire in istoria consolelor, mai uita-te prin jur la ceilalti consolisti si nu-i mai numi repede "pirati" doar pentru ca nu au consola ta...

  9. #9 SP
    Junior Member bogoalex's Avatar
    Punct ochit, punct lovit !

  10. #10 SP
    Member kside's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    ... nu cred ca vor tine pe piata 10 ani PS3-ul asa cum au facut cu PS2... emularea software pt. PS2...
    O sa-l tina si mai mult, la fel cum o sa tina si PS2 si la fel cum nu vor activa nici o emulare PS2.
    In cursa asta nebuna de redus pretul, nu sta nimeni sa tot scoata fixuri de compatibilitate pt jocurile vechi de PS2, mai ales ca pt mai putin de 100$ (nu la noi) ai compatibilitate perfecta cu orice joc PS2. De aia au scos si Linuxul la Slim, suportul pt SACD etc...

    Sa nu uitam ca PS1/PSOne/PSX a fost in fabricatie de la lansare in 1994 pana in 2006 - 12 ani
    PS2-ul nu e mort, si inca se mai fabrica din 2000 (138 mlioane PS2-uri vandute pana in 2009 August)
    Inca se lanseaza jocuri de PS2 - PS2 Release Dates

    GoW Collection n-ar avea sens, daca ar fi compatibilitate 100% cu scalare si filtre etc (ca in PCSX2).
    Ce se gaseste pe PSN de PS1-One arata oribil pe un LCD.

    Anul 2010 o sa vina cu noile "ghizmouri" de motion control pt X360 si PS3. (motion-control-wars)
    Asta inseamna inca 2-3 ani minim in care ne vor obosi cu "joculetze" semi-cretinele facute special pt ele.
    M$ nu se grabeste asa ca nici Sony nu are de ce, si in fond de ce sa le schimbe? Cu cat le tin mai mult pe piata fac profit mai mare, din jocuri, ca nu prea castiga (inca) din vanzare de hardware efectiv (care ajunge pe raft sub pretul de fabricatie). (Sony-Closer-to-Breakeven-Point)

    Mai sunt si "virtual-world-urile", care fac ceva bani din micro-tranzactii

  11. #11 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    In loc sa vad comentarii care aduc laude Final Fantasy-ului, care, sa fim sinceri, a ridicat foarte mult vanzarile PS3 in Japonia (asa cum bine ne spune stirea), vad comentarii despre de ce sa nu cumperi PS3 cand ai PS1, de ce drive are PS3 si n-are alta consola. Ce va mai place sa vedeti paiele din ochii altora in loc sa vedeti parul din al vostru. De unde atata fanboy-ism nu stiu...

  12. #12 SP
    Member Bozyblue's Avatar
    Nu poate decat sa ma bucure o astfel de stire. Curios ce-o sa se intample cu vanzarile PS3 o data cu lansarea God of War 3 in martie. Sigur un nou BOOM!

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eh, si tu acum. Stirea este totusi despre cele 30 de milioane de PS3-uri... si unii se intreaba probabil la cate vor ajunge. Se intreaba daca sunt multe sau putine. Eu zic ca e loc de mai bine. Oricum era clar ca odata ce launch-ul FFXIII din Japan va fi doar pe PS3 vor ridica un pic vanzarile... dar fiind totusi un joc multiplaform cred ca va aduce "beneficii" ambelor console. Nu se supara nimeni pentru jocuri bune, nu ?

    Cert este ca au inceput sa se vanda din ce in ce mai bine consolele... e un semn ca au inceput multi sa-si dea seama de avantajele unei console. And that's not bad either, right ?

  14. #14 SP
    Junior Member Gigis's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Gigis... sunt cateva neconcordante in ceea ce spui (ca sa ma exprim usor). In primul rand, majoritatea de aici de pe CG nu avem Xbox 360-uri modate, asa ca nu vad relevanta cu modarea. In al doilea rand, razi fara sens spunand "dc ai vrea sa joci jocuri de ps2 pe un ps3". Cam asa cred ca se intrebau multi pusti prin 2000 cand a aparut PlayStation 2 cu compatibilitate PlayStation. Ce fraieri aia de-si luau PlayStation 2 cand puteau ramane pe PlayStation, nu ? In al treilea rand... referitor la pret: Si PS2 ajungea pe la 450-500 USD la noi (o caruta de bani pe vremea aceea, cred ca mult peste pretul PS3 daca facem o comparatie la valorile de atunci si acum). Si iata ca-l gasesti azi pe la 100 USD (daca facem un acelasi echivalent, ar veni de cel putin 10 ori mai ieftin). Cat despre BluRay... deja sunt pe piata playere sub 100 USD, HDD-uri de 120 sub 50 USD... probabil ca la anul playerele vor ajunge la 50, iar hdd-uri nici nu cred ca se vor mai face de 120... Prin urmare e logic sa scada foarte mult pretul PS3 in urmatorii ani. Fie ca-ti place sau nu.

    Nu pot decat sa iti recomand sa lasi atitudinea asta de atoatestiutor si mai arunca o privire in istoria consolelor, mai uita-te prin jur la ceilalti consolisti si nu-i mai numi repede "pirati" doar pentru ca nu au consola ta...

    eu vorbeam de prezent (si nu e vorba ca imi place mie sau nu ca eu nu pierd sau castig nimic am deja am dat odata banii nu tre sa dau iar sau sa ma bucur ca a scazut pretul) nu de viitor ca daca o iei asa tot e ieftin acum fata de cum era acum 2 ani ca exemplu...nu sunt atotstiutor, dar n-ai cum sa ma contrazici zicand ca xbox-urile modate sunt mai putine ca alea "legale".

  15. #15 SP
    Senior Member tray's Avatar
    30 de milioane de ps3 si probabil 2000 de chinezi morti de foame jucand ff13 lol

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Gigis: eu vorbesc aici de prietenii mei de pe CG, cei pe care ii gasesc mai mereu pe Live. Ceilalti, cu treaba lor... daca nu sunt pe Live, nici nu stiu de ce si-au mai luat... fara multiplayer majoritatea jocurilor nu au sens.

    tray: sa nu confundam chinezii cu japonezii

  17. #17 SP
    Junior Member MihaiGuta's Avatar
    Cert este ca au inceput sa se vanda din ce in ce mai bine consolele... e un semn ca au inceput multi sa-si dea seama de avantajele unei console
    Asa este MonkY , printre cei amintiti de tine ma numar si eu care pana acum jumatate de an consideram orice consola o prostie ,o jucarie care nu-si merita banii. Totul s-a schimbat cand am primit in septembrie un PSP pe care insa l-am vandut dupa o luna de zile si mi-am cumparat PS3-ul acu vreo 3 saptamani de care pur si simplu m-am indragostit. Intamplator am dat peste CG de care nu auzisem niciodata si mi se pare cea mai tare comunitate!
    CG-Simply THE BEST
    Sony-Keep up the good work!Can't wait for the PS4lol
    Microsoft-Brilliant idea with your LIVE,

  18. #18 SP
    Member Bozyblue's Avatar
    Este un feeling placut cum FF XIII are puterea sa aduca astfel de vanzari (atat ca nr. de jocuri vandute cat si contributie mare la console) intr-un timp atat de scurt.

    Nu vreau sa fiu mereu offtopic dar as fii curios daca Mass Effect 2 va aduce o contributie asemanatoare pentru Xbox la sfarsitul lui ianuarie

    Punctul culminant pt PS3 tot in martie va fii, atat cu GOW 3 cat si lansare de FF XIII in Europa. Sa vedem atunci cifrele

  19. #19 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Intradevar incredibil cum final friggin' fantasy reuseste sa miste console...incredibil..cat despre a 2-a fraza cred ca ar trebui sa-ti mai slefuiesti skillul de subtilitate

  20. #20 SP
    Member Sanjuro's Avatar
    2009 a fost anul PS3, lucru consfintit de GOTY-urile obtinute pe consola asta, nu de vanzari.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 3 Last Post: 07-02-2014, 19:18
  2. 7 milioane de device-uri iOS au jailbreak in doar 4 zile By MonkY in forum Stories & Other News
    Replies: 1 Last Post: 04-03-2013, 03:11
  3. Peste 8.8 milioane de PS Move-uri vandute By Tudoran in forum Console News
    Replies: 4 Last Post: 10-06-2011, 16:12
  4. Replies: 14 Last Post: 08-02-2010, 13:55
  5. 50 De Milioane de PSP-uri Vandute By consol3 in forum Console News
    Replies: 7 Last Post: 16-02-2009, 03:45

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts