Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 14 of 14

Thread: PS3 Firmware Update HD 3D

  1. #1 SP
    Junior Member Luparu's Avatar

    Cool PS3 Firmware Update HD 3D

    Probabil cand v-ati cumparat consola PS3 v-ati gandit: "Super acum pot vedea si filme de pe Blu-ray Disk-uri". Acum aveti inca un motiv pentru a va bucura deoarece cei de la Sony vor implementa un nou update de firmware care ofera posibilitatea de redare a filmelor 3D de pe Blu-ray Disk-uri. IFA show in Berlin : "We're launching another Firmware upgrade--and this one is going to upgrade the PS3 to support Blu-ray movies in 3D," spune Mick Hocking.

    Dupa aplicarea acestui update detinatorii PS3 vor putea viziona si filme 3D de pe Youtube cat si Poze 3D.
    Inca un punct in "+" pentru cei de la Sony pentru gandirea inovatoare de care dau dovada.
    Mai trebuie sa cumparati doar un TV 3D si se mareste probabilitatea de a nu iesi din casa
    Attached Images Attached Images ps3_3d.jpg

  2. #2 SP
    Banned I_Fabian_I's Avatar
    Thanks man great information PS3 rules

  3. #3 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Vezi ca se scrie Blu-Ray, nu Blue.

  4. #4 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    1. Era interesant sa fi precizat si data, 21.09.2010. Era de asemnea important sa fi cautat o sursa recenta, la IFA au anuntat ca iese in octombrie, la Tokyo acum 3 zile au anuntat ca va iesi, totusi, in septembrie.
    2. Mai exista cel putin un articol care mentioneaza stirea, ai putea folosi "search" inainte sa postezi. Iar thread-ul cu pricina contine si post-uri cu info actualizate, aici.

  5. #5 SP
    Senior Member eXist's Avatar
    Vezi ca alea de pe youtube sunt stereoscopice ... Sony foloseste metoda cu polarizare.


    http://en.wikipedia.org/wiki/3-D_film

  6. #6 SP
    Member psicho1986's Avatar
    Toti folosesc stereoscopic, este standard pentru Blu-Ray 3D formatul S3D, doar ca la televizoarele Sony emitatorul IR care sincronizeaza imaginea cu ochelarii se vinde separat si este compatibil cu orice televizor Sony care suporta update de firmwire si are 200Hz nativ, la Samsung si LG sunt incorporate. Am reusit sa vad deja o gramada de filme stereoscopice cu aplicatia Stereoscopic Player si un televizor 40C7000 de la Samsung, tot ce a fost nevoie a fost sa seteze formatul in side by side si televizorul a detectat imaginea si a suprapus pentru ochiul stang si drept, de fapt intercalat. PS3 are deja facut un update pentru jocuri in format 3D, Motorstorm 3D merge fara probleme pe televizorul de mai sus si se vede incredibil, din pacate nu suporta inca BD3D decat dupa update-ul de care se discuta aici. Am Monsters Vs Aliens BD3D si nu arata decat imaginea pentru ochiul stang.

  7. #7 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Quote Originally Posted by eXist View Post
    Vezi ca alea de pe youtube sunt stereoscopice ... Sony foloseste metoda cu polarizare.


    3-D film - Wikipedia, the free encyclopedia
    Nu, eXist, Sony NU foloseste metoda cu polarizare pentru TV-urile lor, foloseste metoda secventiala pentru care se incearca standardizarea, atat pentru blu-ray cat si pentru jocuri. Asta presupune afisarea alternativa de imagini pentru ochiul stang si, succesiv, pentru ochiul drept, de 60 de ori pe secunda fiecare, pentru un total de 120 de imagini pe secunda in total. Ochelarii blocheaza vederea ochiului drept si, alternativ, a celui stang, de asta sunt si sincronizati cu televizorul (shutter speed glasses).

    Toate materialele 3D sunt "stereoscopice", nu mai induce pe nimeni in eroare. Fara sa mai spunem ca materialele "side-by-side" de pe yutube sunt perfect vizionabile pe tv-ul meu 3D, intamplator TV-ul avand propriul client YouTube (Samsung LE40C750).

  8. #8 SP
    Senior Member eXist's Avatar
    Deci, ce spuneti voi este ca ... ce vad pe youtube este acelasi lucru ce imi ofera Sony ? ... vorbind de tehnologie ... Asta inseamna ca nu am nevoie de un TV cu peste 120hz ca sa ma joc jocurile 3D pe PS3.

  9. #9 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Quote Originally Posted by eXist View Post
    Deci, ce spuneti voi este ca ... ce vad pe youtube este acelasi lucru ce imi ofera Sony ? ... vorbind de tehnologie ... Asta inseamna ca nu am nevoie de un TV cu peste 120hz ca sa ma joc jocurile 3D pe PS3.
    Nu, ce ofera YouTube nu este acelasi lucru pe care il ofera Sony, spun doar ca materialele 3D de pe YouTube sunt perfect compatibile cu televizoarele 3D. Oricum, rata de refresh va trebui sa fie minimum 120 Hz pt. ca televizorul/ monitorul/ proiectorul sa reuseasca sa "amestece" credibil imaginile side-y-side. In ceea ce priveste metoda secventiala folosita de actuala generatie de jocuri si filme blu ray 3D, vei avea nevoie de un monitor/ tv care sa stie sa interpreteze semnalul si ochelari activi sincronizati cu tv-ul/ monitorul respectiv. Ca fapt divers, nici macar nu este vorba de tehnologia Sony, nu le apartine lor, sunt doar cei care promoveaza ceva mai eficient considerand suportul timpuriu al jocurilor de pe consola lor cat si suportul blu ray 3D pe aceeasi consola, incepand cu 21.09.2010.

    Da, asta inseamna ca vei avea nevoie de un Tv cu refresh de minimum 120 Hz pt. a juca jocurile 3D de pe PS3 si care sa recunoasca, in plus, semnalul secvential 3D via HDMI.

  10. #10 SP
    Senior Member eXist's Avatar
    Eu stiam asta. Dar nu stiu ce inseamna "metoda secventiala" ... Termenii astia in romana sunt cam peste picior, nu crezi ? ... Defapt cred ca vroiai sa spui metoda cu shutter (eclipse) ? ... Sau ...

  11. #11 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Eu cred ca vreau sa spun Alternate-frame sequencing - Wikipedia, the free encyclopedia. Ca poate fi numita o variatie a metodei eclipse, spune-i cum vrei, spune-i "shutter glasses method", cred ca denumirea de "secventiala" descrie cel mai bine principul de functionare in limba romana.

    In cel mai nefericit caz, tu ma iei pe mine peste picior iar eu sunt un ametit care se oboseste sa raspunda.

  12. #12 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Adi, poti sa ignori posturile "stimabilului". Nu merita nici un bit din partea cuiva.

  13. #13 SP
    Member maniac360's Avatar
    Datorita limitarilor hardware la rularea filmelor 3D este automat inlocuit sunetul HD/lossless cu SD (DTS,DD) si meniurile BD-Java sunt dezactivate sau limitate la 2D.

    Sursa

  14. #14 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    ...asta inseamna doar ca la afisarea unor meniuri ele insele create in 3D acestea vor fi redate "plat" chiar daca in "prim plan" fata de imaginea de fundal iar acele meniuri ce folosesc Java (cu animatii etc., cele apelabile cu pe PS 3, la rularea unui BD) vor fi afisate intr-o maniera mai simpla.

    Deja am observat ca la apelarea meniului PS3 in timpul rularii imaginea din fundal redevine 2D, chiar daca redarea continua. Sincer, consider nesemnificativa chestiunea meniurilor in vreme ce absenta formatului HD lossless poate fi importanta pentru puristi. But, then again, puristii vor cumpara un Blu Ray 3D player dedicat, cu pick-up fix si motor stabilizat cu safir pentru precizia rotatiei...

    Eu sunt foarte incantat ca mi-am luat o masina de spalat vase care, intr-o buna zi, printr-un update firmware, s-a oferit sa-mi faca si cafeaua. Moca. (sau Mocca). But it's just me...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Nu faceti update la ultimul firmware pe PS3! By MonkY in forum Console News
    Replies: 34 Last Post: 29-06-2013, 19:58
  2. PS3: Firmware update v3.42 - no more PSJailbreak By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 181 Last Post: 22-10-2010, 14:27
  3. PS3 firmware update 3.30: 3D gaming By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 19 Last Post: 23-04-2010, 13:51
  4. PS3 Firmware v2.70 update By Solozaur in forum Console News
    Replies: 13 Last Post: 05-04-2009, 22:00
  5. PS3 Firmware (v2.52) Update By Bobby in forum Console News
    Replies: 5 Last Post: 05-11-2008, 23:04

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts