Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 8 of 8 FirstFirst ... 6 7 8
Results 141 to 159 of 159

Thread: PSP 2 (alias NGP) a fost dezvaluit oficial

  1. #141 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    darkie, o punem de un pariu? avand in vedere ca vor sa scoata mai multe SKUs, eu zic ca cea mai ieftina versiune de NGP va fi 300USD/EUR asa cum am spus initial (si va inlocui actuala oferta care va beneficia de o scadere de pret intre timp), urmata probabil de cea cu 3G la un pret de 400EUR/USD (cu toate ca e nejustificata diferenta avand in vedere cat costa hardware-ul necesar pentru 3G).

    eu ma bazez pe costurile de productie care vor scadea pana atunci (avand in vedere ca productia in masa incepe probabil pe la sfarsitul verii) si pe faptul ca hardware-ul pentru 3G costa practic cativa usd in plus, deci profitul va fi scos pe seama vanzarilor acestei versiuni.

  2. #142 SP
    Admin MonkY's Avatar
    h0stile: diferenta dintre versiunea 3G si non 3G nu e data numai de chipul respectiv. Sunt 99% sigur ca va fi vorba de A-GPS (Assisted GPS) care nu va exista probabil deloc in versiunea non 3G. De-aici si diferenta de vreo 100. Vezi cazul iPad 3G si WiFi, unde fix asta face banii...

    In concluzie, the bets are off:

    Darkie: 3G - 549 USD/EUR, Non 3G - 499 USD/EUR
    MonkY: 3G - 499 USD/EUR, Non 3G - 399 USD/EUR
    h0stile: 3G - 400 USD/EUR, Non 3G - 300 USD/EUR
    erik95: 300 USD ()

    Normal ca ne dorim toti sa fie ca h0stile... Btw, vorbim de preturile de lansare, si nu de preturile care vor scade in timp datorita cresterii sau optimizarii liniei de productie.

  3. #143 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    da, pariul e clar pentru preturile de lansare.

    ref componente, ar cam trebui sa fie A-GPS. de fapt, A-GPS este prezent si in iphone 3G/3GS/4, si in samsung galaxy tab. eu, de ex, m-am inspirat din preturile galaxy tab, preturi care, zic eu, ne-ar da o idee. d'asta am zis ca nu mi se pare justificata diferenta de 100USD/EUR intre cele doua versiuni. si tine cont ca preturile astea sunt la nivelul anului trecut, deci ar trebuie sa fie mai mici in vara lui 2011. din punctul meu de vedere, ecranul ar trebui sa fie mai ieftin, iar procesorul mai scump, insa pana la urma poate se compenseaza. in plus, din cate am inteles NGP nu o sa aiba internal storage, deci mai scadem vreo 25-30USD din pretul de productie. parerea mea este ca diferentele mari de pret dintre versiuni au in spate mai mult ratiuni de marketing.

    Samsung Galaxy Tab Carries $205 Bill of Materials, iSuppli Teardown Reveals

  4. #144 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Eu ma intreb versiunea cu 3G cam ce abonament de date va necesita? Cam ce trafic estimati ca se va consuma, cand te vei juca online?

  5. #145 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by h0stile View Post
    eu m-am inspirat dupa preturile de aici, care zic eu ca ne-ar da o idee. d'asta am zis ca nu mi se pare justificata diferenta de 100USD/EUR intre cele doua versiuni.

    Samsung Galaxy Tab Carries $205 Bill of Materials, iSuppli Teardown Reveals
    Pai de ce nu te-ai inspirat si tu de la un produs care are varianta 3G si varianta non 3G. Tab-ul din cate stiu e doar cu 3G si A-GPS. Vorbim totusi de niste antene in plus, de un redesign...
    Quote Originally Posted by x2z View Post
    Eu ma intreb versiunea cu 3G cam ce abonament de date va necesita? Cam ce trafic estimati ca se va consuma, cand te vei juca online?
    Ce abonament de date vrei tu. Probabil vei putea face ca la iPad. Iei frumos o cartela moka de RDS si vei avea abonament de 0 EUR. Sau cumperi un abonament de date nelimitat de la Vodafone/Orange... atentie, ma refer la cele din USB stick-uri... cele pentru telefonie nu au nelimitat.

  6. #146 SP
    Senior Member boga's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Darkie: 3G - 549 USD/EUR, Non 3G - 499 USD/EUR
    MonkY: 3G - 499 USD/EUR, Non 3G - 399 USD/EUR
    h0stile: 3G - 400 USD/EUR, Non 3G - 300 USD/EUR
    erik95: 300 USD ()
    Eu merg pe varianta /optimista a/ lui erik WTF.. I really want this.. sper sa nu profite japonezii astia cocliti de dorinta si pasiunea mea ca sa ma scuture de doua salarii dintr-un foc doar ca sa ma joc Unchartedu asta micut inaintea lui Deception. That would suck

  7. #147 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Pai de ce nu te-ai inspirat si tu de la un produs care are varianta 3G si varianta non 3G. Tab-ul din cate stiu e doar cu 3G si A-GPS. Vorbim totusi de niste antene in plus, de un redesign...
    pai pentru ca preturile pentru galaxy tab sunt cam cele mai recente (nov 2010). BoM-ul pentru iPad de la iSuppli cred ca are aproape un an si preturile nu mai sunt de actualitate.

    apropo de abonament, NGP va fi cu micro-sim sau nu? iar ne apucam sa taiem cartele

  8. #148 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by h0stile View Post
    pai pentru ca preturile pentru galaxy tab sunt cam cele mai recente (nov 2010).
    Galaxy Tab pare a fi un failware (chiar si Samsung recunoaste asta referitor la vanzari). Lasand asta deoparte, repet: nu se poate compara un device care a fost gandit doar cu 3G, cu unul care are optionale antene si alte componente (gps, a-gps). Mere cu pere.
    Quote Originally Posted by h0stile View Post
    apropo de abonament, NGP va fi cu micro-sim sau nu? iar ne apucam sa taiem cartele
    Nu se stie... dar nu vad ce e asa mare chestie cu micro-sim-urile. Am luat de pe ebay cutter la 5 lire (cu care faci microsim in 2 secunde), si cu 2 adaptoare incluse (pt. a putea fi folosit micro-sim-ul in telefon cu cartela standard).

  9. #149 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    de acord ca nu se compara daca vrei ceva exact, insa asa...din avion, merge. in lipsa de alta referinta, eu zic ca preturile componentelor din BoM-ul de galaxy tab iti dau o idee in legatura cu preturile componentelor folosite in device-uri cat de cat similare. uite camerele de ex. camerele de pe tab au fost 7.95USD cu mentiunea ca cea din spate e de 3MP. camerele de pe iphone 4 au fost 10USD, cea din spate fiind de 5MP. nu stim de cati MP va fi camera pe NGP, insa daca va fi de 5MP si luand in calcul faptul ca productia va incepe la vara, cred ca putem sa scadem vreo 20-25% din aia 10USD. mergand pe o logica de genul asta, poti construi cat de cat BoM-ul unui NGP.

    anyway, alta referinta recenta nu cred ca avem sau cel putin eu nu am gasit. bineinteles, ramane de vazut care va fi pretul real cand il va anunta Sony. fiecare dintre noi a estimat un pret in functie de propriile lui calcule/pareri. eu doar am spus ce a stat la baza estimarii mele. ca intr-un final se va dovedi gresita sa corecta, nu stiu, ramane de vazut. cum ziceam si in alt post, fiecare vine cu propria lui perspectiva. valoarea nu vine din a judeca daca o perspectiva e corecta sau gresita ci din multitudinea de perspective care intr-un final te pregateste pentru momentul in care esti nevoit sa infrunti realitatea, care in cazul asta speram noi sa nu fie atat de cruda...macar un medium rare

  10. #150 SP
    Member Snake's Avatar
    Oricum va agitati degeaba. Eu pot sa va garantez ca speculantii din Romania il vor aduce la preturi astronomice. Mai exact, cam de 2 ori pretul oficial. Degeaba spera erik95 si h0stile la 300-400 USD, pentru ca in Romania va fi cel putin dublu. Iar daca Sony se hotaraste ca lansarea la sfarsitul anului sa fie doar in Japan, o sa vedem pe la noi la pret chiar triplu. De-abia prin primavara lui 2012 sa le vedem oficial si prin Europa noastra draga. Plus profit de 20-50%, plus TVA de 24% (daca nu cumva se decide nenea Boc sa-l creasca la 30%).

  11. #151 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    pai si cine te opreste sa iei prin RD, Bodo sau Web? eu am avut toate PSP-urile luate din US si nu am avut probleme cu ele (si toate functioneaza inca la proprietarii lor, sau cel putin asa sper). mai e ceva. daca in ultimul timp retailerii nostri au reusit sa aiba preturi cat de cat apropiata de cele de afara (vezi GS cu Kinect care nici macar nu se importa oficial in RO), atunci nu cred ca o sa fie dracu chiar atat de negru tocmai cu NGP.

    vreau sa cred ca nu ne-am pierdut inca speranta ca lucrurile vor incepe sa se miste in directia corecta si in tara asta, insa din pacate, in ultimul timp, aproape nimeni nu mai spera asa cum o facea....acum ani buni. si totusi, inca ne jucam.

    PS poate ne face guvernul un cadou la inceputul anului viitor si se reduce la loc TVA ca deh, in 2012 sunt alegeri parlamentare (aaa...si vine si apocalipsa...de aia uitasem...macar sa murim fericiti).

  12. #152 SP
    Banned Trip's Avatar
    Voi ati auzit de RRP?

  13. #153 SP
    Senior Member h0stile's Avatar

  14. #154 SP
    Member Snake's Avatar
    Quote Originally Posted by h0stile View Post
    pai si cine te opreste sa iei prin RD, Bodo sau Web? eu am avut toate PSP-urile luate din US si nu am avut probleme cu ele
    Eu ma refeream la surpriza pe care o astept de la Sony si anume ca lansarea din Decembrie sa fie doar pentru Japonia (si in niciun caz US). Personal ma indoiesc profund ca te poate ajuta RobertDinu, Webpredator sau Bodo cu comenzi din Japonia. Dar cine stie, poate pentru personalitati importante de pe forum ofera si astfel de servicii.

  15. #155 SP
    Banned Trip's Avatar

  16. #156 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    eu am facut referire la alta parte a comentariului tau. ai zis ca pretul va fi cel putin dublu sau chiar triplu in RO. eu ti-am raspuns ca poti opta sa il iei din US/UK (bineinteles, atunci cand va disponibil) prin cei trei care se ocupa cu asa ceva, in ideea ca nu te obliga nimeni sa iei de aici. intr-adevar, daca se lanseaza la inceput doar in Japonia si in 2012 in US si UK, va trebui sa astepti putin sau ai alternativa site-urilor japoneze care iti cumpara orice din japonia si iti trimit produsul acasa (contra unui comision de cam 30% din valoarea produsului).

  17. #157 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    We have the official video of the Next Generation Portable from Sony. Its crisp, clean and shows you many gameplay footage, especially Uncharted on the NGP! With its sleek design, this console is definitely going to take an impact on the market!


  18. #158 SP
    Banned Trip's Avatar

  19. #159 SP
    Member claudiutk's Avatar

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 8 of 8 FirstFirst ... 6 7 8

Similar Threads

  1. Replies: 14 Last Post: 05-09-2014, 01:31
  2. Replies: 1 Last Post: 11-06-2011, 09:39
  3. Saints Row 3 a fost anuntat oficial By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 6 Last Post: 04-03-2011, 22:41
  4. Psp 2 - ngp By claudiutk in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 2 Last Post: 27-01-2011, 22:39
  5. Coverul pentru Gran Turismo 5 a fost dezvaluit By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 7 Last Post: 07-01-2010, 16:27

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts