Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 32 of 32

Thread: Microsoft se razgandeste... din nou

  1. #21 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Eu din cate am inteles nici macar nu a inceput meciul... Cred ca acesta incepe cu adevarat din momentul lansarii si vanzarii propriu-zise.
    Nu inteleg rostul remarcii pe care ai facut-o. Am facut o presupunere legata de ceea ce va urma. Bineinteles ca atunci incepe. Ce incerci sa imi spui? Sunt convins ca aceste schimbari vor aduce beneficii companiei, dar cu fiecare anunt Microsoft pierde grav din credibilitate. E bine ca se muleaza dupa cerintele cumparatorilor, dar nu avem niciun fel de certitudine ca lucrurile vor ramane asa. Eu refuz sa mai cred orice ar spune pana in momentul in care apare consola, ca sa vad cu ochii mei ca intr-adevar au avut loc implementarile despre care ei vorbesc acum. Au latrat povestea cu always-on pana la primele valuri de "revolte" pe Internet. Dupa aceea, toate celelalte schimbari. Vreau sa vad PRODUSUL FINAL, modul in care functioneaza dupa ce au inlaturat toate aceste functii cu care a fost gandita din start consola. Pana atunci, singura alternativa 100% viabila ramane PS4 - jocuri SH, nu always on - lucruri promise din primul minut.

    Nu totul se termina acum si aici. Microsoft va continua sa existe, la fel cum vor exista si lansarile lor viitoare, care vor fi privite (pe buna dreptate) cu foarte mult scepticism. In momentul acesta, compania e la fel de imprevizibila ca un cimpanzeu, lucru care se va reflecta in vanzarile lor si atitudinea cumparatorilor.

  2. #22 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Razzosinni: asa cum ti-ai spus tu parerea, cred ca si eu sunt liber sa mi-o expun pe a mea, nu? Tu ai spus ca momentan Microsoft a pierdut partida, eu am spus ca dupa parerea mea nici macar nu a inceput partida (mai degraba as spune ca ambele tabere isi pregatesc terenul de "razboi"). Chiar si tu confirmi spunand ca refuzi sa crezi orice pana in momentul in care apare consola. Asa si eu refuz sa cred ca exista deja un invingator si un invins, atata timp cat nu avem nimic final... face to face.

    Acum, da-mi voie sa te intreb ceva: tie iti pasa mai mult de "credibilitatea" celor de la Microsoft, sau de cat de buna va fi consola lor? Mie imi pare rau ca s-au tot sucit atat, dar in final... daca iese ceea ce mi-am dorit, putin imi pasa de cat de credibili sunt sau cati bani au pierdut sau castiga cu treaba asta. Eu nu vreau sa le fac un altar celor de la Microsoft in casa... vreau doar o consola buna, fara restrictii si aberatii!

    Asa cum am spus-o de atatea ori... unui gamer adevarat nu-i pasa de cine e in spatele consolei... cum sta firma respectiva la bursa... cati bani castiga din asa ceva sau ce declaratii scot zilnic. Nope, el vrea gaming cat mai bun no matter what! In schimb un fanboy isi tatueaza sigla firmei pe piept, cumpara actiuni... se bate cu oricine are ceva contra, moare cu "dusmanii" de gat. In final, fiecare isi alege ce doreste, si devine ceea ce isi alege: fanboy sau gamer!

  3. #23 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Quote Originally Posted by biagyydog View Post
    Din categoria ce trebuia sa fac acum n luni. Deja mi s-a cam luat de acest X1 si de toate politica de PR a Microsoft. Ne arunca firimituri ca in Hansel si Gretel...
    Sony ce ne-a aruncat atunci cand sau facut ca au uitat consola acasa si ne-au prezentat un controller timp de doua ore?


    Iar in ceea ce priveste "invingatoru si invinsul" asta va decide fiecare individ in parte alegand consola care ii place mai mult.

  4. #24 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Imi pasa de ambele. Ma intereseaza si sa existe un minim de echilibru in politica lor, dar si sa vad un produs capabil si lipsit de restrictii in momentul lansarii. Mi-e greu sa nu privesc in ansamblu. Probabil ca sunt genul acela de cumparator "dat naibii", care sanctioneaza ( e mult spus ) inconsecventele de acest tip. Apreciez solutiile alternative, se vede ca si-au lasat din start si un drum prin care sa renunte la implementarile initiale . Retinerile pe care le am vis-a-vis de X1 se leaga de atitudinea lui Orth de acum cateva luni de pe Twitter. Da, stiu, e moarta si ingropata povestea, dar nu am uitat modul in care trata lumea care vorbea cu el. E foarte departe de a fi firesc. Asta mi-a declansat repulsia fata de Microsoft, si desi exclusivitatile de la E3 si modificarile ulterioare "au mai dres-o", urasc sa fiu calcat in picioare de cel care se asteapta sa ii cumpar produsele (si aici vorbesc de cumparatori in general, bineinteles, nu ma refer doar la mine).

    Poate ca gresesc eu. Nicio problema. Mi-o asum.

  5. #25 SP
    Banned asperas's Avatar
    M$=Master Of Puppets & Sony=Cereal Killer..mai conteaza?

  6. #26 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Razzosinni: nu gresesti deloc. Dar eu cred ca in final conteaza ce vom avea in casa... cat vom plati, cat de bine va functiona treaba... cat de bune vor fi jocurile. Daca as sta sa "pun la suflet" la cate prostii au venit de-a lungul timpului de la Sony, Nintendo si Microsoft, acum nu as mai avea nicio consola.

  7. #27 SP
    Senior Member AndyZ's Avatar
    MS in ultima vreme a lasat senzatia de corporatie lacoma care a crezut ca isi permite sa-i impuna clientului orice. Intre timp, dupa valul de reactii negative, s-au cam lovit cu capul de pragul de sus si acum incearca cu disperare sa-si recupereze fanii pierduti.

    Desi apreciez schimbarile pozitive, toate aceste modificari nu prea imi suna a "OK dragul nostru client, ai dreptate, vrem sa-ti oferim ce vrei tu!", ci mai degraba un "*****, daca nu le facem astora pe plac n-o sa mai avem ce manca". Bineinteles ca interesul oricarei companii este sa faca profit, dar unele chiar isi asculta fanii pt ca vor sa faca o treaba ca lumea... MS lasa senzatia ca nu are de ales.

    MS va trebui sa vina cu niste exclusivitati extraordinare ca sa ma convinga sa-mi iau un X1 in urmatorii ani.

  8. #28 SP
    Member biagyydog's Avatar
    Quote Originally Posted by Bizzare View Post
    Sony ce ne-a aruncat atunci cand sau facut ca au uitat consola acasa si ne-au prezentat un controller timp de doua ore?


    Iar in ceea ce priveste "invingatoru si invinsul" asta va decide fiecare individ in parte alegand consola care ii place mai mult.
    Nu doream sa intru in polemica MS vs Sony vs whatever. Fiecare stie ce e mai bine pentru el. Personal cred ca ideal ar fi sa le ai pe ambele.
    Intr-adevar, Sony a facut la fel, asteptand doar ca MS sa faca primul pas si sa vada reactia pietei la anuntul lor (de asta firimiturle celor de la Sony au fost trecute mai repede cu vederea).

    Mi-ar place sa cred ca nu va fi un nici un invins (este plictisitoare si obositoare asa-zisa lupta MS/ Sony), ci doar invingatori fiindca toti asteptam aceasta noua generatie de la ambii producatori, si pana la urma vom accepta rezultatele si vom cumpara cel putin una din cele doua (chiar daca nu din day 1).

  9. #29 SP
    Junior Member GoLd^'s Avatar
    Pot sa schimbe toata consola cei de la ms... degeaba.
    Tot au ramas cu sechele de la cate crosee au primit din partea Sony.

  10. #30 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Relax everyone, just relax !

    Nu asistam la invatarea lectiilor date de catre fani Microsoftului ci asistam la intoarcerea palmei date de Sony catre Microsoft ! Asa cum MonkY spune (si bine spune ! ) cele 2 companii rivale isi intorc una - alteia "palmele" incasate in acest an de la prezentarea ambelor console. Microsoft necesita Allways-On, Sony NU / acum nici Microsoft nu mai necesita, Microsoft nu permite jocuri SH - Sony Da / acum si Microsoft accepta, Microsoft necesita Kinect - Sony nu necesita MOVE sau Vita - acum Microsoft nu necesita Kinect.

    Let's be serious just 2 seconds : sunt 2 giganti software/ hardware / multimedia ! In secunda in care credeti ca Sony sau Microsoft le pasa de parerea cumparatorilor faceti prima greseala. A doua o faceti cand credeti ca ei isi construiesc o anume consola cu gandul la gameri. NU - cu gandul la portofelul gamerilor, asa e gandit orice lucru scos de cele 2 companii. Sa tii cu o companie sau alta e doar FANBOYS-ism !

    La final compania cu cele mai multe exclusivitati / jocuri bune va fi castigatoare. Restul....Kinect, Move, Vita, e doar de umplutura ( a conturilor celor 2 companii...).

    Terminati va rog cu Sony is za best, M$ is ****, only PS4, or Xbox One. E "lame" - nu faceti decat sa puneti 'botu' " la vrajelile de marketing a celor 2 companii. Adevaratul razboi intre cele 2 console va incepe in jur de 1 Decembrie si va contine bundle-uri, jocuri exclusiviste si .... portofele golite (visul tuturor corporatiilor .

    Deci ce ar fi ca pana atunci sa punem deoparte ura, frustarea si fanboy-ismul ? Doh ...


    PS : asa de final... imi voi cumpara Xbox One la pachet cu Kinect imediat ce imi voi permite !!! Nu sunt fan, am doar prostul obicei de a cumpara lucruri cu care sunt obisnuit (spre ex. nu ma pot obisnui cu DS3, deci no Sony for me...sorry ).

  11. #31 SP
    Member angloma's Avatar
    rock_vs_xbox_one-302005.jpg

  12. #32 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Angloma, toate cele 3 puncte deja nu mai sunt valabile. Te poti juca si offline, poti juca SH-uri, poti dezactiva Kinect-ul... ba chiar e si region free. Mi-aduc aminte ca aceasta comparatie a fost folosita initial cu iPhone-ul. Spuneau ca nu are slot de card, ca nu are Flash. Si ia uita-te acum la concurenta (cel mai bun exemplu Nexus-urile de la Google). Si minune... nici produsele Google nu au nici slot de card si nu mai suporta nici Flash-ul

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Similar Threads

  1. Replies: 14 Last Post: 10-06-2014, 22:33
  2. Microsoft are un nou CEO By tudyniuz in forum Stories & Other News
    Replies: 1 Last Post: 04-02-2014, 18:01
  3. Microsoft a anuntat un nou joc din seria Forza By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 8 Last Post: 07-03-2012, 08:41
  4. Microsoft a anuntat un nou joc Lips By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 6 Last Post: 15-01-2010, 16:57
  5. Microsoft - ATI va proiecta si GPU-urile din XBOX 720 By xb0x360 in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 23 Last Post: 23-04-2009, 09:49

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts