Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 5 FirstFirst ... 3 4 5
Results 81 to 99 of 99

Thread: PlayStation 4 nu va fi disponibil oficial in Romania in 2013

  1. #81 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Parca il vad pe MonkY

  2. #82 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Parca il vad pe MonkY
    You just read my mind

  3. #83 SP
    Member Snake's Avatar
    Quote Originally Posted by SWTFU View Post
    Pentru cultura ta generala, Wi-Fi inseamna transmisie radio in banda de frecvente de 2,4 GHz (2400-2483,5 MHz) ori 5 GHz. PS3 are banda de 2,4 GHz.
    STFU: tu chiar ai o problema si citezi niste chestii pe care nu le intelegi. Arata-mi tu un singur device WiFi normal la cap, gen router, acces point, tableta, smartphone, laptop, consola, adus din US, China s.a.m.d. care nu are drept de functionare in Romania. Intr-adevar sunt reguli mai stricte in unele tari; de exemplu unii nu-ti dau voie sa emiti pe WiFi cu mai mult de 100mW. Intr-adevar sunt anumite benzi care in anumite tari sunt limitate; de exemplu in US nu ai voie 2467Mhz, 2472Mhz, 2484Mhz dar asta nu inseamna ca e ilegal sa folosesti un device cu WiFi din US in Romania. Ca tu il folosesti la putere mai mare decat cea admisa de regulile de telecomunicatii, sau te bagi pe benzi restrictionate, cum ar fi cele ale politiei, SPP-ului sau mai stiu eu ce, asta e ilegal si e problema ta.

    Dar un device WiFi normal (cel putin cu standard 802.11b/g/n/ac) foloseste un standard acceptat international, acceptat si de UE, si automat acceptat si de Romania (chiar daca tie nu-ti place si te comporti ca un hater care spune ca de maine trebuie sa ne aruncam toti in cap ca suntem toti niste evazionisti ai legii).

    Romania a fost amendata de nenumarate ori de UE pentru ca nu si-a reglementat legislatia in privinta Comunicatiilor si Tehnologiei. Este si motivul pentru care ceea ce tot citezi tu din 2003 este o aberatie din multe puncte de vedere (ca idee, in HG-ul acela nu exista nicio referire la 5Ghz asa cum ai spus tu mai devreme - prin urmare, daca nu exista in HG-ul tau, inseamna ca este ilegal orice merge pe 5Ghz, nu?).

    Ce mi se pare super haios insa este faptul ca tocmai HG-ul citat de tine nu l-ai citit pana la capat. Pentru ca daca o faceai, gaseai la ANEXA nr. VIII: "CLASELE de echipamente şi lista orientativă şi neexhaustivă de echipamente sau tipuri de echipamente". Iti spune acolo la Clasa 1 care sunt echipamentele ce pot fi introduse pe piata si puse in functiune FARA RESTRICTII. Si tot acolo ai listate inclusiv benzile la care faceai referire (din pura dorinta de contradictie fara sens) ca fiind (repet) FARA RESTRICTII. Cele restrictionate sunt in Clasa 2 si sunt de genul: "VSAT-uri, Radiorelee, Statii terestre pentru transmisii ocazionale prin satelit, PMR-uri, etc.".

    In fine imi cer scuze pentru polologhie, dar ma enerveaza cand unii posteaza doar ca sa se vada motz in centrul atentiei, indiferent daca au dreptate sau nu. Eu nu-mi doresc asta si prin urmare ma retrag din discutie. Am citit din urma ce a mai postat omul asta si am impresia ca este un troll, iar eu nu vreau sa-i fac jocul.

    Si ca sa nu fiu complet off-topic, Sony nu a inclus Romania nici la lansarea PlayStation 3. Ba mai mult daca stam si ne gandim un pic, PS3 s-a lansat in Japonia pe 11 Noiembrie 2006, in US pe 17 Noiembrie 2006 si in UE de-abia in 23 Martie 2007. Pe cand acum la PS4, de bine de rau, au reusit sa includa vreo 20 de tari din UE la doar 2 saptamani distanta de lansarea din US.

    Stiu ca ar trebui sa fim ofticati ca nu e si Romania, dar eu zic sa vedem partea plina a paharului. Daca la PS3 a trebuit sa asteptam ceva luni bune, acum putem sa luam PS4 de oriunde din UE la doar 2 saptamani dupa. Deci e de bine! O sa fie si Romania pe lista, dar cred ca momentan Sony face niste eforturi extraordinare pentru a face fata la preorders, daramite sa se lanseze prin toate tarisoarele din lumea asta. Ne consolam cand vedem ca nici Grecia, Cehia, Ungaria, Bulgaria nu primeste oficial PS4, si asteptam cuminti. Eu unul asa voi face. Astept sa vad lansarea in US si dupa ma decid daca merita sau nu.

  4. #84 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    @Snake

    HG 88/2003 reglementeaza introducerea pe piata, libera circulatie si punerea in functiune a echipamentelor radio si a echipamentelor terminale de telecomunicatii in Romania. Acest HG transpune Directiva 1999/5/EC. Aceasta legislatie NU reglementeaza utilizarea benzilor de frecvente, ci doar utilizarea echipamentelor.

    Pentru utilizarea libera a benzilor de frecvente (adica fara licenta) exista Decizia ANCOM nr. 1722/2011 si specificatiile tehnice asociate acestei decizii (Ancom - cadru reglementare RO).

    Pentru Wi-Fi se aplica specificatia tehnica RO-IR 03, unde se specifica 100 mW in banda de 2,4 GHz. Numai in Franta este o restrictie in banda de 2,4 GHz, si anume francezii permit doar utilizarea echipamentelor in aceasta banda in interiorul cladirilor.

    Pentru cultura ta generala, standardele IEEE 802.11 sunt standarde americane care nu se aplica in Europa. In Europa se aplica standarde ETSI si CENELEC. In banda de 2,4 GHz se aplica standardul ETSI EN 300328 (http://www.ancom.org.ro/uploads/link...AS_RLAN_ro.pdf).

    Fara restrictii nu inseamna ca aduci ce echipament vrei care sa functioneze cu orice puterea de emisie radiata, ci inseamna ca ori nu-ti trebuie licenta de utilizare a frecventelor, ca ori nu-ti este impus sa emiti cu o putere mai mica de 100 mW (in 2,4 GHz), ori ca nu ai voie decat in interiorul cladirilor si nu ai voie in exteriorul cladirilor cu o anumita aplicatie intr-o anumita banda de frecvente.

    Banda de 2,4 GHz este banda armonizata (daca stii ce inseamna asta) in UE cu o exceptie, Franta care nu da voie decat utilizare in interiorul cladirilor.

    Daca echipamentul respectiv nu are marcaj CE nu ai ce cauta sa-l vinzi sau sa-l pui in functiune in Romania (poti sa-l aduci de unde vrei numai sa fie facut pentru Europa, adica sa aiba marcaj CE si declaratie de conformitate ca sa-l poti folosi in Romania). Daca ai fi citit mai atent eu m-am referit ca nu ai voie sa utilizezi in Romania echipamente facute doar pentru US sau pentru orice alta piata in afara de UE, adica care nu au marcaj CE si declaratie de conformitate.

    Pentru mai multe informatii si pentru a fi la curent pe acest domeniu te rog sa te duci pe site-ul ANCOM si sa te informezi.

  5. #85 SP
    Member palflo's Avatar
    in loc sa discutati despre lansarea consolei ps4 in Romania voi va contraziceti pe alte prostii

  6. #86 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Prietene SWTFU - tu esti cam "lipsit de inteligenta" si argumentele tale sunt prostii fara sa fie necesar sa analizam, asa cum o faci tu, legea din Romania pentru simplul motiv ca SONY comercializeaza legal in toata Europa consola PS4 => prin analogie ca este in conformitate cu legile uniunii europene (suverane legilor din Romania) => poate fi comercializata legal in Romania, doar ca Sony nu doreste comercializarea in Romania din motive evidente (care nu tin insa de cele exprimate de tine respectiv standardele retelei din PS4).

    Daca discutia de mai sus era la modul GENERAL despre altceva si nu legata de subiectul acestui thread vei primi ban pentru offtopic - astept clarificari public cu scuzele de rigoare vis-a-vis de toti membrii care isi pierd vremea citind ineptii si/sau offtopic.

    later edit: mi-ai autocenzurat limbajul grobian folosit anterior pentru care imi cer anticipat scuze.

  7. #87 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    In the meantime...

    Xbox One | ALTEX

  8. #88 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    @radarkone: nu m-am referit la consolele introduse de SONY pe piata din UE, ci la consolele cumparate direct de pe piata din US de oamenii din Romania. De exemplu, eu daca cumpar PS4 din US, acel PS4 este facut pentru a fi utilizat in US. Daca acel PS4 pe care-l cumpar din US nu are marcaj CE si nici declaratie de conformitate, conform Directivei 1999/5/EC, transpusa in legislatia romaneasca prin HG 88/2003, republicata in 2007, pe care o administreaza ANCOM (Autoritatea Nationala pentru Administrare si Reglementare in Comunicatii), este ilegal sa o vand in Romania si sa o utilizez (pun in functiune) in Romania.

    Din punctul meu de vedere, discutia a avut legatura cu legislatia din UE, si implicit din Romania, privind vanzarea si UTILIZAREA (PUNEREA IN FUNCTIUNE) a echipamentelor de radiocomunicatii (wireless) din care fac parte si consolele PS4, PS3, PS VITA, PSP etc.

    Argumentele mele nu sunt deloc prostii, sunt multi oameni din Romania care nu cunosc legislatia romaneasca privind introducerea pe piata si PUNEREA IN FUNCTIUNE in Romania a echipamentelor de radiocomunicatii (wireless).

    Eu am dorit doar sa informez lumea de pe acest forum, deoarece am vazut ca multi isi aduc sau isi vor aduce console din US. Acele console din US, daca nu sunt facute si pentru piata din UE, cand vor fi puse in functiune, e posibil sa produca perturbatii/interferente in anumite benzi de frecventa, lucru sanctionabil conform legislatiei romanesti.

    Daca nu ma crezi te poti informa aici: Ancom - Echipamente Radio si aici http://www.ancom.org.ro/uploads/arti...HG_2003_88.pdf art. 6 pct. 2, art. 11, art. 16 si art. 28.

    Imi cer scuze daca am iritat pe vreun membru al acestui forum incercand sa-l informez despre legislatia tarii in care traieste cu privire la punerea in functiune pe teritoriul Romaniei a consolelor care au o componenta wireless integrata. Ar fi trebuit sa deschid un thread separat in alta parte. Din punctul meu de vedere poti sa stergi toate posturile mele, deoarece nu-mi mai bat capul in continuare pe acest subiect.

    Daca membrii acestui forum isi pierd vremea citind ceva ce e adevarat in Romania, nu stiu ce sa mai zic. Eu nu am produs nicio dezinformare sau ceva de genul acesta.

    Iti doresc o zi buna!

  9. #89 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Ai 1 saptamana la dispozitie sa citesti cu atentie despre ce discutam pe acest thread.

    N-are nici o legatura cu echipamentele/standardele USA sau cu legislatia in vigoare din Romania.

  10. #90 SP
    Member palflo's Avatar
    a trecut 1 saptamana de la lansarea acestui zvon cu ps4 ca nu se lanseaza in romania oficial si nici un retailer nu a amanat data disponibilitatii in romania data ramanand de 29 noiembrie 2013

    Rulz PS4 !!!!

  11. #91 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    Nu este zvon. Comunicatul de presa confirma ca nu va fi oficial in RO. Ca probabil retailerii vor asigura stocul necesar, nu stiu, vedem. Mai e cale lunga pana atunci.

  12. #92 SP
    Member palflo's Avatar
    Zvon : Consola ps4 ar putea fi amanata in europa pana in ianuarie - februarie 2014 am discutat cu cei de la altex si emag si asa au spus si ei ca nu se stie sigur data de lansare in europa dar au informatii neoficiale ca se va intarzia lansarea in europa

  13. #93 SP
    Member the_fool2k's Avatar
    Ai vorbit cu un vânzător de la Altex sau cu o persoana mai cu autoritate

  14. #94 SP
    Member palflo's Avatar
    cu directorul de vanzari

  15. #95 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Oameni buni...linistiti-va.

  16. #96 SP
    Member palflo's Avatar
    de ce sa ne linistim ? RonanN1 ai tu vreo stire ??

  17. #97 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    See?



    *p.s.

    PlayStation 4 nu va fi disponibil oficial in Romania in 2013



    Nu moare nimeni daca mai asteapta cateva luni. Gamers these days...Va luati consola si apoi va plangeti doua luni ca "nu vi se conecteaza la aia" si ca "nu va merge aia" si "ca trebuie update la aia". Mai sunt destule jocuri bune de PS3 care merita jucate/atentie.

  18. #98 SP
    Member dtancu's Avatar
    Eu am auzit un zvon ca PS4 nu va fi disponibil nicaieri in lume in 2013. Singurul loc unde poate ar fi vreo sansa sa se gaseasca 2 bucati ar fi la Altex in Tecuci, dar preorderul trebuia facut de anul trecut din pacate.

  19. #99 SP
    Member ccheep84's Avatar
    Quote Originally Posted by dtancu View Post
    Eu am auzit un zvon ca PS4 nu va fi disponibil nicaieri in lume in 2013. Singurul loc unde poate ar fi vreo sansa sa se gaseasca 2 bucati ar fi la Altex in Tecuci, dar preorderul trebuia facut de anul trecut din pacate.
    Deci sa intelegem ca Tecuci este another world.Hai ca e funny,nicaieri in lume, dar Tecuci salveaza universul.Tecuci almighty,salveaza-ne

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 5 FirstFirst ... 3 4 5

Similar Threads

  1. MUBI disponibil si in Romania pe PS3 si PS4 By raducucosmin in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 9 Last Post: 16-12-2014, 01:06
  2. Replies: 34 Last Post: 04-02-2014, 19:50
  3. Replies: 29 Last Post: 01-04-2011, 21:20
  4. Oficial FragFX v2 in Romania. Ati cumpara? By BoDoPSX in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 76 Last Post: 11-09-2009, 16:02
  5. Tom Clancy's H.A.W.X. - Lansat oficial in Romania By Dj Mo in forum Stories & Other News
    Replies: 17 Last Post: 24-03-2009, 14:51

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts