Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 21 to 40 of 52

Thread: Xbox One se vinde extrem de prost in Japonia

  1. #21 SP
    Banned Templier's Avatar
    nici la mine nu huruie, se mai tureaza cateodata dar e deregula mai silentioasa decat PS3 fat pe care il aveam. DS4 insa e slab la capitolul baterie,il incarc destul de des

  2. #22 SP
    Admin MonkY's Avatar
    PS4 cu ventilator turat la maxim (in jocuri gen TLoU), este de doua ori mai zgomotos decat XO (chiar vroiam sa-mi dedic o zi pentru a testa valorile in dB). Cine stie, poate vor tura mai tare si cei de la MS ventilatorul, dar ma indoiesc. Se vede avantajul spatiului mai mare, mai aerisit si ventilator mai mare si mai silentios. Ce sa mai, XO e construit ca un tanc, desi la design lasa de dorit. Cat despre PS4 sau XO care nu se incinge, sa fim seriosi... E totusi acelasi AMD la toti, cu acelasi TDP. Sau cine stie, poate unii au console mai speciale decat altii

    Dap, DS4 mi-a facut bataturi la 2 degete, ceea ce n-am patit niciodata pe un gamepad de Xbox 360 sau XO. De fapt, nici un DS3 nu a reusit (desi la el ergonomia ma omora).

  3. #23 SP
    Banned Templier's Avatar
    e foarte interesanta discutia dar se pare ca ne-am cam indepartat de la ideea principala asa ca as vrea sa va intreb ce ati face voi legat de vanzarile proaste din Japonia daca ati fi sef la XB?

  4. #24 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Man daca ma crezi bine, daca nu iarasi bine, am testat consola in ultima vreme si nu se încinge, e mai silențioasă decât fostul ps3 slim, am testat-o cu TLOU câștigat aici pe forum, Diablo 3 la greu, Destiny si Watch Dogs. Poate nu înțeleg eu ce vrei sa spui cu "se încinge", se încălzește normal dar in niciun caz nu arde. Stiu ca e AMD la toti, poate difera stocul, poate au mai umblat un pic la materiale, tu ai cumparat-o când s-a lansat. Referitor la controller, poate ai mâinile mari, eu le am mai mici si nu am probleme, singura problema pe care am avut-o a fost cand aveam X360, ma durea mana stânga după reprize mai mari de 3 ore de joc.

    Referitor la subiect, sa scoată jocuri exclusive foarte bune cum au făcut si cu X360 la început. Pe mine doar doua jocuri ma interesează, Quantum Break si Ori, cel din urma parca apare si pe PC, cerințe mari nu are, in acest fel mai rămâne unul singur, pana la Gears of War.

  5. #25 SP
    Admin MonkY's Avatar
    temmplier: daca as fi in locul lor, as cumpara niste exclusivitati care sa prinda la gameri, in special JRPG-uri. La cati bani au dat pe Minecraft, cred ca ar fi putut cumpara nu doar niste titluri, ci studiouri intregi... As incerca sa devin ca si Nintendo, sa produc cea mai mare parte din exclusivitati "in house".

    Dant3: eu am testat acum cateva zile varianta de PS4 alba, cea care vine cu Destiny, si se aude absolut la fel de tare, iar de incalzit chiar mi se pare ca se incalzeste mai mult. Procesorul se incinge, nu ai ce-i face - pana nu vor trece in proces mai mic de 28nm, nu prea au cum sa modifice TDP-ul. Cat despre noise, pana si cei de la digital foundry au dat rezultatele la fel: PS4 se duce la 53dB pe cand XO la maxim 43dB - si trebuie tinut cont ca testele au fost facute inainte ca Sony sa creasca turatia la ventilator!

    Oricum nu e vorba daca te cred sau nu pe tine... eu imi spun parerile strict la ceea ce observ eu. Iar la temperatura si noise, PS4 sta mai prost ca XO. Si consumul e un pic mai mare, dar nu e ceva de luat in seama. Oricum, daca ai garantie, chiar nu conteaza treburile astea. Insa de gamepad-uri chiar sunt ofticat. Tot astept in speranta ca vor scoate o noua varianta de DS4, cu baterie mai mare si materiale mai bune... ca sa pot cumpara alte doua gamepad-uri. Si uite asa imi dau seama ca am luat HDD nou pt. PS4 (cel default fiind busit), inca 2 gamepad-uri... probabil pretul e mult mai mare decat la XO unde n-am schimbat nimic. Well, o bila alba pt. XO. Sa speram ca vor veni cu cat mai multe exclusivitati si vor incepe sa vanda mai bine. Sau nu... it's upto them!

    Oricum, eu sper sa mai scada preturile la toate cele 3 console (PS4, XO si WiiU)... nu de altceva, dar la ce exclusivitati se anunta pe toate cele 3, cine spune ca una dintre cele 3 console n-ar avea jocuri bune, probabil ca se inseala singur... Eu chiar ma uitam acum ca a trebuit sa sparg bugetul de tot cu 3 jocuri: Shadow of Mordor pe PS4, Forza Horizon 2 pe XO si Bayonetta 2 pe WiiU. Mordor e multiplatform, dar daca am stabilit ca asta e, merg cu PS4 ca main console... e cam greu sa dau inapoi. Ramane de vazut pe viitor daca se va schimba parerea sau nu.

  6. #26 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Ai uitat de Lords of the Fallen, cineva de pe forum l-a testat si cica e superb

  7. #27 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu l-am uitat, dar l-am pus in aceeasi categorie cu Bound by Flame, pe care am asteptat sa-l iau la reducere (si l-am luat digital cu 24.49$). La unele titluri nu pot rezista sa astept (ma roade rau)... la altele incerc sa rezist si sa le prind la pret mai bun. In plus, cei prea mult strica. Destiny + Forza + Mordor + Bayonetta 2 ar trebuie sa-mi faca timpul liber varza cel putin o luna-doua.

    Oricum, e greu... ma gandesc ca vin dupa aceea AC Unity, Far Cry 4, Dragon Age Inquisition, Sunset Overdrive, Super Smash Bros, GTA V (yup, again)... and so on... deja portofelul plange.

  8. #28 SP
    Banned Templier's Avatar
    tu ai luat consola noua cu garantie sau SH? e pacat ca ai problemele astea cu PS4 dar la mine in afara de bateria de la DS4 nu am probleme si nici nu am remarcat sa se auda mai tare sau la fel decat PS3 fat de 80 G pe care l-am avut.Shadow of Mordor astept sa il iau si Ori mi-ar fi placut dar nu am XB1.

    in afara de JRPG-uri daca scoate si un XB1 versiunea Hello Kitty special pt japonezi cred ca ar vinde un pic mai bine

  9. #29 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ti se pare ca sunt genul care sa-mi cumpar console SH? Nu... toate noi, la lansare...

    Acum, cred ca unul din motivele pentru care unii au fugit de Xbox One (inclusiv japonezii), ar fi faptul ca totusi au picat la Xbox 360-uri, in draci. Si s-au gandit ca se va repeta povestea la Xbox One. A nu se uita ca eu am ajuns la a 8-a consola. And that's not a good thing!

  10. #30 SP
    Member Hansel31's Avatar
    lol monky )) , nu iti scrie la descriptie salariu sau ce functie ai sa stim ce console iti cumperi, si nu ar fi o rusine daca ai cumpara o consola sh mai ales in tara asta! din ce am citit eu motivul vanzarilor proaste ar fi shop-ul" lipsa de jrpg-uri + alte dracovenii (asta pentru vechile console).. si oricum e greu sa vinzi alceva pe piata lor.. pur si simplu nu cred ca sunt fanboys asa cum ai zis tu.. Ce in romania daca iti cumperi Dacia esti fan dacie sau ce? o cumperi strict raport pret/calitate/necesitate

  11. #31 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pe tine te inteleg ca esti mai nou pe-aici, dar tempplier e cu noi din 2008... stie ca sunt colectionar serios.

    Cat despre japonezi, daca aia nu sunt fanboys cu Sony si Nintendo cum sunt americanii cu Microsoft si Apple... atunci inseamna ca nu mai exista fanboys pe lumea asta

  12. #32 SP
    Banned Templier's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Pe tine te inteleg ca esti mai nou pe-aici, dar tempplier e cu noi din 2008... stie ca sunt colectionar serios.
    da, e corect si asta, my bad .e ceva ciudat in cazul tau si nu te contrazic cu ce zici ca se intampla cu PS4 ul tau. ori e asa cum zici tu si i se intampla si consolei mele dar nu am remarcat ( ai tu un simt al observatiei mai acut ) ori e ceva in neregula cu a ta.de DS4 nu mai discut ca am stabilit deja ca bateria sucks.

    in ceea ce ii priveste pe cei de la Microsoft nefiind HQ in Japonia poate nu ii intereseaza atat de mult sa le faca pe plac.Sony si Nintendo au sefi direct de acolo, au aceiasi cultura si respect fata de semenii lor si o piata deja asigurata in care Microsoft poate nu vrea sa investeasca sute de milioane pentru a ajunge de la 10% ( presupun ) la 30-35% din piata de next gen.parerea mea este ca ei sunt acolo cum e si Ferrari la noi , nu rup piata dar dau cateva pe an.

  13. #33 SP
    Senior Member solecon's Avatar
    Quote Originally Posted by tempplier View Post
    ce ati face voi legat de vanzarile proaste din Japonia
    Nimic. Japonia este un teritoriu pierdut pentru Xbox si ei stiu asta. Sa nu uitam ca Microsoft chiar a incercat sa-i atraga pe niponi generatia trecuta, Xbox 360 avand, la inceput, cateva exclusivitati destul de serioase (Eternal Sonata, Blue Dragon si Lost Odyssey, shmupurile de la CAVE, Tales of Vesperia!). Si a fost un esec. S-ar putea sa le convina mai mult sa vanda acum 23000 de unitati, fara niciun fel de promovare, decat 60000, dar cu o groaza de bani bagati in publicitate si exclusivitati.

  14. #34 SP
    Banned Templier's Avatar

  15. #35 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by tempplier View Post
    Da, dar trebuie avuta grija cu guvernul chinez care inca nu a aprobat intregul line-up de jocuri ...

  16. #36 SP
    Junior Member bicepsul's Avatar
    nu se vinde in japonia la fel ca ps4 din acelasi motiv pentru care nu s-a vandut nici 360 la fel ca ps3, sau xbox ca ps2. Sunt orientate spre alte piete. majoritatea serviciilor de pe xbox one sunt oferite in SUA(posibil si Japonia) cu content orientat spre western consumer cum de altfel sunt si majoritatea exclusivelor de pe platformele ms mai putin acele jrpg-uri de pe 360.
    iar la ps4 da, bateria si thumbstick-urile sunt oribile, deja mi s-au rupt dupa vreo 3 luni, la fel si problemele cu PSN. in rest chiar sunt multumit de ea, am avut si ocazia sa compar cu xbox one la un prieten, la zgomot sau temperaturi nu m-am uitat ca nu imi interfereaza gameplay-ul atata timp cat consola nu freeezeaza si asta nu s-a intamplat. Dar interfata la ONE lasa de dorit, reclame inutile peste tot, scrollez prin 5 pagini ca sa ajung unde vreau, nema filtre in store (nu stiu daca au bagat dupa vreun update, dar asta-vara nu erau, insa sunt pe 360), ps4 il deschid si imi vad direct toate aplicatiile din consola in main screen fara sa imi bat capu sa caut prin library-uri si alte meniuri. mi se pare mai accesibila la capitolul asta.
    Inafara de asta mi separe jenant sa ai bani in wallet pe cont si sa nu iti poti cumpara gold cu ei.

  17. #37 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Pe de alta parte se vinde mai bine decat PS4 in UK

    Xbox One has outsold PlayStation 4 for the past week, according to a retail source.

    xbox price cut
    A report on MCVUK cites an anonymous retail source in saying that Xbox One hardware sales climbed 155% week-on-week.

    PlayStation 4 saw an increase in sales as well, an 80% increase according to the source.

    Presumably the jump is a result of last week’s price cut, and the release of FIFA 15, which is mostly associated with the Xbox brand in advertisements.

    Something which Sony was well aware of when it too offered a similarly-priced bundl
    e, which surely also helped the jump in PS4 sales.

  18. #38 SP
    Member eneea's Avatar
    ^dupa doua reduceri de pret era si timpul )
    Dar pana nu apar rezultate oficiale eu nu as deschide sampania la sediul Microsoft (#veziGeoana)

  19. #39 SP
    Member cj_quest's Avatar
    Ofertele au fost la Tesco si Asda zilele astea. Si intr-adevar se vand console, dar atentie, sunt vandute la pachet console existente de mult in stoc alaturi de un joc la alegere si nu bundle-uri. Pe langa reducerea oferita de Ms, supermarket-urile ofera jocul. Cum vor fi cateva lansari in noiembrie, vor aparea special edition bundle si etc, iar stocul vechi trebuie terminat cumva nu? Pe de alta parte le-am spus eu cumparatorilor sa se apuce de cumparat console, sa ridicam la vanzari Uk-ul, nu de alta dar ne certam pe forum

  20. #40 SP
    Banned Templier's Avatar
    se vinde prost si in Coreea de Sud

    Report: Xbox One Is Struggling in South Korea

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 3 Last Post: 16-03-2014, 05:36
  2. Replies: 1 Last Post: 19-10-2011, 00:15
  3. Replies: 7 Last Post: 19-06-2011, 21:20

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts