Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 18 of 18

Thread: Un grup de hackeri a reusit sa instaleze Linux pe PS4

  1. #1 SP
    Junior Member BigBibi's Avatar

    Un grup de hackeri a reusit sa instaleze Linux pe PS4

    Pentru cei care inca mai spera ca va avea acces la resursele unei console pentru a putea rula orice altceva in afara de software-ul original, iata ca la sfarsitul lui 2015, un grup de hackeri numit Fai0verflow a reusit sa instaleze Gentoo Linux pe Playstation 4 exploatand vulnerabilitatile din browserul web al consolei. Cu siguranta cei de la Sony vor patchui instant browser-ul (poate cu ocazia aceasta il vor face si ceva mai utilizabil), dar tot e distractiv sa vedem cu ce se mai ocupa hackerii in ziua de azi. Aveti mai jos un filmulet demonstrativ. Finalul merita toti banii!

    Attached Images Attached Images ps4_hacked.jpg

  2. #2 SP
    Junior Member lucian_one's Avatar
    Si "filmuletul" unde e?????

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Deasupra postului tau... !?!

  4. #4 SP
    Junior Member eyesburner's Avatar
    Cool Pokemon rocks

  5. #5 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Doar asa sa fie ceva de capul browser-ului..
    Noroc ca ii mai "imping" baietii astia de la spate.
    In alta ordine de idei ... so it begins .. ?!

  6. #6 SP
    Member LordKratos's Avatar
    chiar daca ar aparea o modalitate de modat consola garantez ca 3 din 5 nu o vor face

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Din cate am inteles, s-au vandut vreo 35 de milioane. 2 din 5 ar insemna "doar" 14 milioane de console modate. That's a LOT! Eu mai degraba tind spre un 1 din 10, poate chiar mai putin.

  8. #8 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Eu o voi face.

  9. #9 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Sa nu uitam ca desi marea majoritate care isi modeaza consolele o fac pentru a fura jocurile de pe net, modarea in sine inseamna altceva, e doar o eliberare a sistemului pentru a putea accesa mai multe functii. Nu cred ca s-a dilit Ronan sa isi modeze consola ca sa fure jocurile de pe net apoi, exemplul perfect la ce vreau eu sa spun.

  10. #10 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Nici nu se pune problema de furat doar de chestii extra, asa cum ai zis. Pe langa 360-urile mele am si un 360 JTAG si vreau spun ca ce nebunii pot face cu el, aiaiaia. De la custom dashboard la screenshots, custom achievements chiar si record gameplay, display fps counter, temperatura, media center si evident emulatoare (cam ce s-a prezentat in clipul de mai sus).

    *p.s.

    Nici nu vreau sa ma gandsc ce nebunie va fi daca reusesc hackerii, cumva, sa ruleze jocuri de PS3 pe PS4 asa cum ii si cu JTAG-ul. Pot rula jocuri de XBOX care nu se regasesc in lista oficiala backwards compatibility. Ex: Dino Crisis 3, The Bard's Tale, etc.

  11. #11 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Problema e ca unii nu se multumesc doar cu jocuri furate, se mai apuca si de hacking in multiplayer.

  12. #12 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Mda...am vazut la The Last of Us (MP) cum dadeau cu Infinite Molotovs ce dreq sa faci contra lor? Sa stai ascuns sau sa fugi.

  13. #13 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Real ? :/

  14. #14 SP
    Junior Member zyx1141's Avatar
    De data asta scopul principal e sa ruleze 3D pe linux si sa evite cat pot de mult pirateria. Insa ca de fiecare data nu cei care descopera hackurile activeaza pirateria, ci altii.

    3D-ul merge
    https://twitter.com/fail0verflow/sta...79550943354880

    Posibil sa vedem un Steam pe Ps4, ceea ce e ironic pt Sony sa concureze pe aceeasi platforma cu alte jocuri sau producatori.

  15. #15 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    Asta cu modatul e ca si cum ai avea un automobil si l-am putea face sa gatesca mancare pentru ca... pentru ca de ce nu.

  16. #16 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Steam pe ps4?!
    De ce ar vrea cineva sa renunte la jocurile decent optimizate de pe consola in detrimentul celor prost optimizate de pe steam/pc?

    Sent from my V1_Viper_L using Tapatalk

  17. #17 SP
    Junior Member BigBibi's Avatar
    Nu-i vorba de piraterie. Eu , de exemplu , vreau control absolut asupra oricarui produs cumparat fie ca e pc sau consola . In fond si la urma urmei ce-am cumparat din banii mei munciti e al meu si cred cu tarie ca pot sa modific cum vreau eu orice consola ,pc sau nu stiu ce alceva atata timp cat nu piratez .
    Steam pe ps4 ar fimana cereasca , jocurile ar fi mai ieftine decat pe ps4 si cei care detin aceasta consola ar avea mai multe optiuni in ceea ce priveste software-ul disponibil .

  18. #18 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Dezbaterea asta poate sa tina la nesfarsit...
    Daca vrei un "open system" iti faci un pc pe care il poti modifica cat te tine buzunarul.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 56 Last Post: 13-02-2017, 21:04
  2. Replies: 1 Last Post: 08-06-2014, 21:22
  3. PlayStation Vita, luat cu asalt de hackeri By RazvyLord in forum Console News
    Replies: 14 Last Post: 04-01-2012, 12:44
  4. Site-urile Epic Games si Codemasters atacate de hackeri By Tudoran in forum Stories & Other News
    Replies: 8 Last Post: 20-06-2011, 11:51
  5. Replies: 54 Last Post: 24-04-2009, 06:43

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts