Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 95

Thread: iPhone X

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Lightbulb iPhone X

    Intrucat Apple a facut pe dracul in patru si a sarit de la iPhone 7 la 8 (dam skip la 7s se pare), iar in aproximativ 20 de minute a mai facut o saritura de la 8 la 10 (X actually), am zis sa deschid si un thread dedicat... poate mai barfim si noi un pic. Presupun ca specificatiile le stiti deja, preview-uri ati citit... sunt curios de ce credeti despre miscarea Apple. In special partea cu Face ID, ecranul "taiat", intoarcerea la sticla, pretul imens si alte alea.

    Detalii gasiti pe pagina oficiala Apple - iPhone X.
    Attached Images Attached Images iphone_x_launch.jpg iphone_x_compare.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Intre timp, am ras un pic: https://www.phonearena.com/news/iPho...hmarks_id98035.
    Cum mai sa bata procesorul unui smartphone pe cel dintr-un laptop (care e destul de recent) cu i5?!?

    Samsung Galaxy S8: 2024 single, 6279 multi
    MacBook Air (2017): 3126 single, 5935 multi
    iPad Pro 10.5-inch: 3558 single, 9133 multi
    MacBook Pro 13-inch (2017 Core i5): 4342 single, 9194 multi
    iPhone X: 4061 single, 9959 multi
    Attached Images Attached Images iphone-x-benchmark-geekbench-.jpg

  3. #3 SP
    Member sahara's Avatar
    Și tot nu voi putea înțelege vreodată cum in America e 1000 și la noi peste 1100 de euro


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  4. #4 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pentru ca in US e 999$ fara taxe.

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Exact la fel cum noul gamepad pentru Xbox One scos de Razer costa $160 sau €180. E paritatea euro/dolar pentru europeni mai fraieri cred, pt. ca la urma urmei tot din China vin. Check it out: Razer's new Xbox One controller makes the Elite pad sound cheap • Eurogamer.net.

    ---------- Post added 14-09-2017 at 15:24 ----------

    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Pentru ca in US e 999$ fara taxe.
    Da, insa ei au si state unde taxele sunt 0 (gen Oregon, Montana, Delaware, etc.). Oricum, chiar si cu taxe de 5% (cred ca asta e media), tot nu ajungi la pretul in EURO. Dar probabil luam in calcul TVA, taxe de transport, import/vama... si atunci ajungi pe-acolo. I don't know, poate cineva expert in astea stie mai bine ce si cum.

    Oricum e mult ca pret. Si nu spun ca nu ar merita... oh nu! O spun pentru ca deja e prea mult pentru un telefon, inclusiv ca tehnologie. Serios acum, ce sa fac cu un smartphone mai rapid ca un laptop cu i5? Pe tableta mai inteleg, mai am un pic de productivitate... dar pe mobil?

    Ma stiti pe mine, schimbam destul de des telefoanele. Acum am un iPhone 6S Plus, si sincer inca nu am un motiv pt. care sa ma plang. De obicei un telefon il schimb cand nu mai face fata, merge prost, nu mai exista update-uri pt. el, nu mai sunt compatibile aplicatiile. Dar, pe i6Plus cu iOS 11, i'm good!

    Si da, personal regret ca Apple nu a reusit sa integreze Touch ID-ul in iPhone X. Daca faceau asta, probabil mai vindeam o bucata din rinichi si acum aveam preorder. Dar asa, sincer... nu ma coafeaza deloc Face ID-ul. M-am gandit la n situatii in care eu unul nu as putea folosi telefonul, pt. ca trebuie el sa-mi vada fata. I love my Touch ID!

  6. #6 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu mai comparati cu pretul din SUA, stiti bine de ani de zile ca se adauga taxe si nebunii iar in cel mai bun caz se considera 1$=1€, dar de regula pretul e simtitor mai mare la noi.

    In Romania pretul pentru precomanda o sa fie 5300RON pentru varianta de 64GB, destul de obscen zic eu.

  7. #7 SP
    Junior Member alex2_ar's Avatar
    Mie mi se pare foarte aiurea partea de sus de la iphone X, asa cu ecranul taiat acolo.

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ar fi putut face si eu un efort si lasa partea de sus si de jos un pic mai mari, cat sa intre toate jucariile acolo, si un touch id jos in stilul vechi (ca la Samsung... acela oval, care functiona cu swipe). Dar nah, mai toti ati vrut ca Apple sa scoata ceva mai special... here it goes!

    Eu unul as fi fost mai multumit cu un iPhone 8 cu AMOLED si cu niste margini un picut mai mici. That's all... In schimb, ei au bagat full throttle. Well... macar acum aveti optiuni. iPhone SE daca vrei smartphone super micut, 8 daca vrei ceva mediu, 8 Plus daca vrei phablet, X daca te tine bugetul si vrei altceva!

  9. #9 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    In US se adauga pana la 6% sales taxes, in functie de stat, dar asta nu e trecut la apple pe site. La noi se adauga 20% TVA, dar asta e inclus in pretul afisat, de aici diferenta.

  10. #10 SP
    Junior Member alex2_ar's Avatar
    Stii vorba aia: "just because you are special doesn't mean that you are useful' in rest arata fain nu pot sa zic de rau nimic.

  11. #11 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Imi place foarte mult telefonul. Cea mai mare problema a lui e pretul. Dupa parerea mea, ar fi fost rezonabil sa aiba un pret de 900$, dar am anticipat din clipa in care au anuntat ca 8 Plus va costa 800$ faptul ca nu se vor limita la 900. E prea mare diferenta de pret, zic eu, si separat de artificiile legate de OLED si Face ID, 8 Plus e aproximativ acelasi telefon si o alternativa extrem de OK pentru oricine isi doreste un nou iPhone. Intr-adevar, unii nu pot sa treaca peste chestia cu bezel-urile si inteleg asta, dar tot e un telefon foarte bun.

    Nu vorbeste nimeni de Animoji? Numai mie mi se pare cea mai infioratoare chestie posibila? Si nu ma refer la feature in sine, ci la faptul ca au tinut neaparat sa treaca in revista asta (in loc sa ii fi alocat maxim 30 de secunde). Cotcodacitu' lui Federighi pe scena (OMFG) si prezentarea lui Ive din trailer au fost cele mai cringeworthy chestii pe care le-am vazut in istoria recenta a Apple. Inteleg ca iti doresti sa faci o prezentare amuzanta, da' mi se pare mai mult decat penibil sa te strambi si sa faci ca o gaina pe scena. Ai o functie executiva in cea mai mare companie din lume si tu te pretezi la asa ceva. Probabil o sa vi se para ca exagerez, da' e o liniuta tare fina intre a crea o atmosfera placuta si a deveni groaznic de penibil. Ganditi-va daca ar fi facut vreodata Jobs asa ceva (ca tot a avut loc prezentarea intr-o constructie care ii poarta numele).

    Acestea fiind spuse, o sa fac precomanda la X de indata ce se va putea. Nu ma incanta ideea de a da peste 1.000 de euro pe un telefon, dar o sa il tin pentru o perioada suficient de indelungata incat sa simt ca se justifica o achizitie de acest gen.

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Gata baieti! Problem solved! De la iry am primit solutia inovatoare si salvatoare: The New Home Button for iPhone X! Enjoy!
    Attached Images Attached Images home_button_for_iphone_x.jpg

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Apropos, si asta e tare!
    Attached Images Attached Images iphone_x_hate.jpg

  14. #14 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Pretul mare in RO (ca si in orice alta tara din EU este din cauza faptului ca este un produs de import)

    Chiar acum citeam si se pare ca taxa vamala este calculata asa

    1. TVA 20 %
    2. Taxa vamala conform catalogului vamal Euripean TARIC
    3. Taxa vamala forfetara 2.5 %
    4. Accize

    Facand calculele asa presupunand ca pretul sugerat este 1000 $ = 1000 EU (1:1 conversie) => taxe vamala forfetara (x1.025) 1025 => (tva aplicat x1.2) pret final cu TVA 1230 EU = conversie in RON conform XE.com => pret de galantar 5,659 RON
    (daca pretul in EU n-ar fi conversie 1:1 -> 1000 $ = 840 EU => taxe forfetara 21 $ => pret final + taxe si TVA => 1033 EU => in ron 4,752

    Deci e clar cum e facut calculul mi-e ca la un telefon de 1000 / 1200 EU sa nu cumva sa se trezeasca ministerul de finante sa aplice ceva accize de lux ..

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sefu' vezi ca avem 19% TVA, nu mai e 20%

    Dar ce ma doare pe mine la calcul e altceva, nu TVA-ul. Nu stiu cum de acceptam cei din UE rahatul asta cu conversie 1:1 USD/EUR, cand orice banca din UE in ziua de azi pentru 1000 USD iti da maxim 850 EUR.

    Revenind la telefon, am vazut ca baietii deja au anuntat ca il aduc la 5300 RON in varianta de 64GB... Probabil in vremurile bune, oficial, va ajunge la un rotund 4999 RON.

  16. #16 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Russia: $1,380 for 64GB, or $1,590 for 256GB
    Poland: $1,385 for 64GB, or $1,595 for 256GB
    Italy: $1,416 for 64GB, or $1,620 for 256GB
    in Turkey, we can estimate that the iPhone X with 64GB memory will be around $1,468, while the 256GB option coming in at roughly $1,690

  17. #17 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Ca design, iPhone X e foarte tare, stiu ca partea cu ecranul e inspirata de la Xiaomi dar e mai bine realizata la Apple. Performanta asta a chipurilor A11 Bionic as vrea sa o vad si intr-un viitor iPad cat mai curand posibil. Singurul lucru care ma tine la distanta de iPhone X este pretul, dar pentru performanta respective ceva de asteptat, sa ai un telefon in buzunar care depaseste un procesor de laptop dintr-o generație recenta vine la un anumit cost. Nu imi place noua functie cu identificare faciala pentru deblocarea telefonului, preferam ceva in genul touch id pe spate sau in fata la iPhone X. Per total din punctul meu de vedere, la capitolul telefoane Apple iar a venit cu ceva misto pe piata. Partea cu emoji nu o inteleg, ai un program sofisticat si un sistem hardware atat de bine pus la punct doar ca sa iti transpui trasaturile si mobilotatea fetei pe un emoticon... bleah.

  18. #18 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Terminati mai oamenilor cu procesorul care depaseste un i5, ca benchmark-ul de telefon nu e echivalent cu benchmark-ul de PC. Mai mult, un benchmark in sine nu e foarte relevant pentru utilizator oricum, din motive tehnice prea complicate ca sa le explic aici.

  19. #19 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Partea de animojis pe care majoritatea vad ca nu o intelegeti, este partea care vinde fff mult la adolescenti. Sunt milioane care se duc la mami si la tati sau isi pun bani deoparte si-l cumpara chiar si doar pentru asta. Si e de ajuns sa aibe unu din ei si sa inceapa sa trimita celorlalti si ei sa nu le poata face, ca-si cumpara si restu.

    Pretul este justificabil, daca ne gandim ca pentru "doar" 300$ mai putin, primim un design primitiv deja si fara tehnologia asta imprumutata de la Kinect, cu care efectiv se incepe o noua revolutie tehnologica.

    Trebuie sa mai treaca putin timp pana vor putea implementa asa ceva si pe spate si atunci o sa explodeze industria cu real 3D scanning pe oameni, obiecte, cladiri, samd.

    Acum sa vedem daca dau acces si la 3rd parties pentru ca oricum nu e nimic facut de Apple acolo. Sunt peste 30 de companii mentionate pe partea asta. Ei doar au sarit cu banu, mai mult decat altii.

  20. #20 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Quote Originally Posted by Espiritus View Post
    Terminati mai oamenilor cu procesorul care depaseste un i5, ca benchmark-ul de telefon nu e echivalent cu benchmark-ul de PC.
    Eu am vazut doar rezultate din Geekbench, care din cate stiu eu nu tine cont daca e desktop/laptop/mobile, testarile fiind aceleasi si rezultatele la un loc. Ai ceva surse care sa confirme ce zici tu, cum ca nu ar fi echivalenta in rezultatele care tot circula pe net?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. iPhone 8 & iPhone 8 Plus By MonkY in forum Apple
    Replies: 19 Last Post: 07-06-2018, 22:35
  2. iPhone 7 & iPhone 7 Plus By tudyniuz in forum Apple
    Replies: 166 Last Post: 07-04-2017, 14:21
  3. Replies: 96 Last Post: 13-10-2014, 18:58
  4. Replies: 97 Last Post: 04-10-2013, 12:12
  5. Replies: 4 Last Post: 28-09-2012, 22:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts