Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 13 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 41 to 60 of 256

Thread: iPad 5 - iPad Air

  1. #41 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Bineinteles ca nu. Se va merge pe formula de anul trecut mai mult ca sigur. Septembrie iPhone, iar octombrie iPad + Mac. Se incheie anul si nu au actualizat nimic in afara de Air.

    Din ce am vazut pe MacRumors, iOS 7 e optimizat foarte prost pentru iPad 3. Unii spun ca pana si pe iPad 2 ruleaza mai bine. Sigur, e beta, dar asta ar putea fi unul dintre motivele pentru care au facut anul trecut upgrade la doar 6 luni dupa iPad 3, pe langa portul Lightning. Poate ca a avut hardware-ul ceva bube. Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca nu mai exista pe piata de aproape un an, desi iPad 2 nu a plecat nicaieri. I don't like that, Apple.

  2. #42 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Nu e nimic oficial. Totusi, eu banuiesc ca nu vor anunta/lansa 4 produse atat de impotante (iPhone 5C, iPhone 5S, iPad gen 5, iPad Mini gen 2) intr-o singura seara.
    Si eu banuiesc ca vor face lucrul asta... pentru ca vor lega totul de iOS7. Probabil iPad-urile vor fi available for shipping mai tarziu decat iPhone-urile, dar nu cred ca Apple va rata ocazia de a prezenta "toata suita" cu iOS7.

  3. #43 SP
    \ tudyniuz's Avatar



  4. #44 SP
    Admin MonkY's Avatar
    I'm in love... again! Daca inainte mai cochetam cu ideea ca poate ma atrage un iPad Mini... not anymore

  5. #45 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Si mai mult ca sigur nu va fi doar o schimbare estetica.

    Citisem acum vreo saptamana ca Apple avea in plan sa foloseasca un program gen Parallels pe iPad care sa le permita sa ruleze OS X. Daca ar face treaba asta vreodata, ar fi de departe cea mai functionala tableta posibila. Eu doar cand am citit treaba asta am incept sa ranjesc. Daca anunta cumva asa ceva, desi nu era pe lista, o sa renunt la multe chestii pentru iPad 5.

  6. #46 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Da, mie deja imi face cu ochiul Parallels Access... costa 80 USD pe an... insa sincer mi-as dori o solutie care sa nu mai necesite PC sau Mac pe langa iPad.
    Attached Images Attached Images parallelsaccess-desktop.png parallelsaccess-dock.png

  7. #47 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    O dam in offtopic, dar incearca TeamViewer. Pentru personal use e free.

  8. #48 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Splashtop , 30 fps smooth fara delay
    Ba chiar merge sa te joci Portal 2 de exemplu avand joystick-uri virtuale.Partea proasta e ca are subscriptie lunara.Tot parralels ramane baza dar ai alternative mai ieftine.
    http://www.splashtop.com

  9. #49 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu e off-topic, ca e legat de iPad

    tudyniuz si Trefla0874, presupun ca nu stiti despre ce vorbesc. Parallels Access nu e un simplu "stream app" gen Teamviewer, VNC, RDP, LogMeIn and so on... Seamana mai mult cu OnLive Desktop dar e mult mai destept. Iti permite sa faci multitasking cu aplicatii de Mac si Win la tine pe iPad (cu task manager pe iPad, nu pe Windows sau Mac), cu o mare diferenta: totul e optimizat pentru touch. De la modul de lucru in Excel, Word pana la aplicatiile de pe Win/Mac puse la indemana, si nu in Programs, Start si alte alea (vezi screenshot-ul de mai sus). Nu e nevoie sa te chinui sa faci zoom in/zoom out ca sa poti sa dai un click... in plus aplicatiile ruleaza in rezolutia nativa a iPad-ului in fullscreen, fara taskbar, trays si alte alea (ai optiune sa treci si in Desktop Mode daca vrei - sa vezi ca in Teamviewer & Co). Ai drag&drop nativ (adica poti sa arunci ceva de pe PC pe iPad si invers), scroll nativ, and so on. Aruncati un ochi asupra produsului inainte sa va formati o opinie (e free 15 zile daca nu ma insel): Parallels Access - Parallels.

    ---------- Post added 04-09-2013 at 14:43 ----------

    Atasez si cateva filmulete:










  10. #50 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Stiam despre ce e vorba cu parralels pe mac dar nu credeam ca aplicatia de iPad este atat de avansata , bun gata cu off-ul

  11. #51 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu ma refeream la faptul ca ar incorpora toata tarasenia direct in OS astfel incat sa nu mai fie nevoie de astfel de aplicatii.

  12. #52 SP
    Admin MonkY's Avatar
    tudyniuz: asta ar fi ideal... Oricum am vazut ca s-a lansat si Galaxy Note 10.1 (2014), a fost finalizat si Surface 2-ul... deci o sa aiba concurenta serioasa Apple. Mai ales ca Note-ul va veni cu 3GB RAM iar Surface se vorbeste ca va veni cu 8GB RAM. Sincer eu sper la iPad 5 sa vad 2GB RAM. Ar fi arhisuficient. Si neaparat varianta cu 128GB, ca nu mai rezist...

  13. #53 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar


    Putin mai in-depth decat cel postat de Tudy. In primul rand, sunt socat sa vad ca leak-urile au scapat complet de sub control. Acum nu mai avem doar poze neclare, concept videos si incertitudini. Avem direct bucati din produsul finit, in mainile a n persoane, raspandite pretutindeni. Legat de iPad 5, pot sa spun ca ma bucura enorm sa vad ca au redus marginile, pastrand aceleasi dimensiuni la ecran. Din video-uri, pare a fi semnificativ mai light. Daca la iPhone nu ma intereseaza atat de tare aspectul asta, pot spune ca iPad-ul full size nu e o tableta tocmai usoara. Fara un smart cover sau o suprafata solida, e inutilizabil cu o singura mana. Daca i-ar micsora marginile si ar ramane tot 9.7"... ar fi vis.

  14. #54 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Desi probabil multi ma vor injura ca spun asta, eu as fi renuntat la magneti. Am asa un feeling ca magnetii aia din iPad, pe care eu unul nu-i folosesc (nu-mi plac cover-urile), au cel putin 50grame. As fi renuntat linistit la acea extra greutate. In plus, nu mi-au placut niciodata magnetii pozitionati pe langa device-uri electronice. Oricum, daca-l duc pe la 500 grame ar fi perfect (iPad 4 in varianta 4G avand 662 grame).

    Ma bucur ca nu au facut marginile EXACT la fel de mici ca la iPad Mini (asa cum se zvonea initial). Nu de alta, dar eu folosesc foarte mult iPad-ul in portrait mode, si mi-ar fi fost aproape imposibil sa-l tin cu margini atat de mici.

    Double speakers si double microphones sounds nice... insa eu n-o sa inteleg niciodata de ce nu merg pe ideea de a pune un speaker jos si unul sus (in portrait mode)? Ar fi ajutat imens la spatializare si in landscape mode ar fi fost perfect stereo.

    Un alt lucru care lipseste cu desavarsire pe orice iOS si as fi vrut sa-l vad pe iPad este barometrul/senzorul de temperatura.

    Si mai e ceva ce mi-as fi dorit, mai ales ca eu folosesc in draci iPad-ul ca un gaming device: rumble/feedback/vibration motors! Stiu ca ar manca mai mult din baterie, but i want that!

    Iar in final, daca tot s-a vorbit despre fingerprint scanner... de ce n-am avea unul si pe iPad 5? Please Apple

  15. #55 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Se pare ca in 15 octombrie va avea loc urmatorul eveniment. Nu m-as mira sa vad Touch ID si pe noul iPad.

    Rumeur: Apple’s next event to be held on October 15th? | 9to5Mac

  16. #56 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu mi-am stabilit target-urile. Daca le atinge Apple, i'm in love:
    - mai usor (daca se mai scad 100grame, e ideal)
    - mai mic (deja am vazut ca s-au micsorat marginile)
    - stereo speakers (daca se merge pe designul prezentat, cel de iPad Mini, e OK)
    - 2x performanta CPU/GPU fata de iPad 4
    - 2GB RAM (slabe sanse, pt. ca merge totul OK si pe 1GB... dar totusi, one can dream, right?)

    Restul sunt optionale:
    - better battery (deja tinea in draci... daca mai adauga o ora, doua la baterie... e wow)
    - fingerprint scanner (nu mor dupa treaba asta la iPad... e mai OK pentru iPhone, dar... de ce nu?)
    - overheat redus (nu ma deranjeaza incalzirea la iPad 4, dar daca se poate mai bine...)

    De ce suntem 100% siguri:
    - 64bits OS (iOS 7 clar)
    - OpenGL ES 3.0 (console games quality baby - dar in 2048 x 1536!)
    - same Retina (perfect pt. mine)

  17. #57 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar


  18. #58 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hehehe. La asta ma uitam si eu acum. Cat de nebun sa fii, sa-ti desfaci iPad-ul pentru asa ceva

  19. #59 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Deja umbla vorba (pe la surse destul de apropiate de Apple, cum ar fi cei de la AllThingsD) cum ca Apple se pregateste de un event pentru data de 22 Octombrie... I can hardly wait... iPad 5, here i cooooooome!

  20. #60 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Am vazut si eu pe MacRumors. Desi initial se anuntase in 15. Se respecta foarte riguros programul de anul trecut.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 13 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast

Similar Threads

  1. iPad 6 - iPad Air 2 By MonkY in forum Apple
    Replies: 179 Last Post: 08-04-2017, 15:08
  2. Replies: 15 Last Post: 22-10-2014, 10:01
  3. Replies: 15 Last Post: 23-10-2013, 15:50
  4. iPad 3 & iPad 4 - The New iPad By MonkY in forum Apple
    Replies: 995 Last Post: 10-09-2013, 17:26
  5. Replies: 0 Last Post: 21-06-2011, 02:33

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts