Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 6 of 8 FirstFirst ... 4 5 6 7 8 LastLast
Results 101 to 120 of 159

Thread: iOS 8

  1. #101 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Ar trebui sa ma angajez tester la Apple la cate buguri am gasit pana acum in iOS 8. Chiar sunt dezamagit din punctul asta de vedere, cred ca e cel mai prost os al lor de pana acum

  2. #102 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Da, si mie mi se pare exagerat modul in care scoate Apple "pe banda"... parca e totul la deadline, nu mai merg pe ideea de "il lansam cand e gata". Dar, presupun ca n-au avut de ales la iOS8... trebuia sa fie lansat cu noile iPhone-uri, indiferent daca e gata sau nu.

    Eh, dupa 3-4 update-uri presupun ca va fi asa cum ar trebui... asa s-a intamplat si la iOS 6 si 7.

  3. #103 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Ideea e sa nu fim nevoiti sa asteptam pana la 8.1, care o sa iasa probabil prin martie, adica sa nu avem cam jumatate de an device-uri pe jumatate functionale.

  4. #104 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hai ca nu sunt bug-uri chiar atat de mari incat sa fie extrem de grav. Eu nu cred ca vom astepta pana in Martie ca sa fie totul up and running... ci pana cand se lanseaza noile iPad-uri (o luna, doua?).

  5. #105 SP
    Admin MonkY's Avatar

    iOS 8

    Am si eu o mica intrebare (o sa testez si eu dar mi-ar prinde bine si confirmarea voastra): daca dezactivez background app refresh la o aplicatie, aceasta va trimite in continuare notificari?

    De exemplu ma uitam la Facebook si Tapatalk ca sunt mari consumatori. O sa le dau disable la background acum, dar sunt curios la voi cum a fost.

    Thx!

  6. #106 SP
    Member Snake's Avatar
    Da man vor trimite notificari in continuare. Background setezi pentru aplicatii care vrei de exemplu sa faca streaming video sau audio si nu vrei sa se opreasca atunci cand le treci in background.

  7. #107 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ce aduce iOS 8.1, pe scurt:
    - Instant Hotspot
    - SMS Relay
    - iCloud Photo Library
    - Apple Pay
    - Camera Roll is back!
    - Bugfixes
    De luni va fi disponibil pt. download.

  8. #108 SP
    Member dtancu's Avatar
    Deci, ia sa enumeram buguri la i6+ al meu cu 8.0.2:

    - call si hangup la telefon cu lag de 1-2 secunde
    - rotate landscape/portrait cand vrea muchii lui, cand nu....nu,
    - Exchange mail notifications pe lock screen nu dispar cand sunt citite pe alte device-uri
    - bluetooth pe masina...din parti
    - contacts: indiferent ce cont bifez sa afiseze, dupa close si restart aplicatie le bifeaza pe toate (exchange, icloud, yahoo etc)

    Restul sunt mai mici, dar daca astea de mai sus vi se par nesuparatoare, eu ma predau.

    Mai departe, chestii pe care n-au fost in stare sa le implementeze nici macar in iOS8 si care ma scot din minti:

    -in calendar nu se pot face forward-uri la meeting requesturi, nu poti adauga participanti daca nu esti tu initiatorul
    -exchange mail nu stie sa faca sync la folderul drafts
    -nu poti vedea disponibilitatea participantilor la meetinguri (calendarul lor) decat daca esti tu initiatorul
    -rSAP bluetooth profile din parti, pentru ca Nokia

  9. #109 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Da am intampinat si eu problemele astea pe al meu, dar sigur se vor rezolva cu 8.1

  10. #110 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hai sa vedem si la mine:
    - cand suna cineva intr-adevar are lag la raspuns... cam o secunda-doua. E annoying!
    - rotate-ul merge, dar doar in aplicatiile care suporta
    - exchange nu folosesc - sunt mai old school cu pop3/imap
    - bluetooth-urile mi-au mers toate (receiver, casca, boxe) - in masina n-am
    - contacte: aici niciodata n-am acceptat contacte de pe yahoo, facebook & co... pt. ca de fiecare data a iesit o varza - dar de ce dai restart la telefon?

    Extra:
    - cel mai enervant la mine mi se pare Dock-ul - ceva mai urat n-am vazut in viata mea, decat poate pe Yosemite
    - cand esti in zoom mode si ai diverse iconite in bara, se inghesuie toate in draci
    - nu poti adauga pe cineva la VIP's decat daca ii treci tu adresa de email - inainte mergea si fara
    - widget-ul default de weather nu prea exista (e un text mai mult) - mi se pare aiurea sa apelez la third party (mai ales pt. ca-mi place weather-ul default)
    - Alarm clock-ul n-a invatat si el sa fie mai usor de folosit - inca trebuie sa dai Edit inainte (nu merge doar "click"), si nu stie sa afiseze cat timp ai pana suna ceasul

    Mai sunt cateva chestii minore... Eu unul nu cred ca Apple va rezolva tot la 8.1... insa sper ca dupa lansarea lui sa vedem un Jailbreak

  11. #111 SP
    Member dtancu's Avatar
    Nu dau restart la telefon, daca inchid aplicatia de Contacts din multitasking si intru din nou in ea sunt toate bifate la loc.
    Mi-am mai amintit una: pt Exchange, nu stie sa caute automat in Exchange global address book atunci cand scrii un mail sau dai un SMS. Nu merge decat din Contacts, bifand manual optiunea de fiecare data.

  12. #112 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Inca o functie interesanta "ascunsa" in iOS8: recording from iOS device on MacOS:


  13. #113 SP
    Member dtancu's Avatar
    Una din cele mai cool de pana acum mi se pare AirDrop de pe iOS pe Mac.

  14. #114 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Gata, iOS 8.1 update e live and kickin'!
    Doamne ajuta!

  15. #115 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Au murit serverele ca de obicei

  16. #116 SP
    Member dtancu's Avatar
    E live. Mi-a rezolvat partea de bluetooth si screen rotation.
    Handoff merge full cu Macul.

  17. #117 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pana acum totul pare OK.
    Btw, prima plata la McDonalds cu Apple Pay:



    Si un hands-on:



    Si lista oficiala cu ce-i modificat/nou in iOS 8.1:

    Apple Pay support for iPhone 6 and iPhone 6 Plus (U.S. only)

    Photos include new features, improvements, and fixes
    -Adds iCloud Photo Library as a beta service
    - Adds Camera Roll album in Photos app and My Photo Stream album when iCloud Photo Library is not enabled
    - Provides alerts when running low on space before capturing Time Lapse videos

    Messages includes new features, improvements and fixes
    - Adds the ability for iPhone users to send and receive SMS and MMS text messages on from their iPad and Mac
    - Resolves an issue where search would sometimes not display results
    - Fixes a bug that caused read messages not to be marked as read
    - Fixes issues with group messaging

    Resolves issues with Wi-Fi performance that could occur when connected to some base stations
    Fixes an issue that could prevent connections to Bluetooth hands-free devices
    Fixes bugs that could cause screen rotation to stop working
    Fixes an issue in Safari where videos would sometimes not play
    Adds an option to select between 2G, 3G, or LTE networks for cellular data
    Fixes an issue in Safari where videos would sometimes not play
    Adds AirDrop support for Passbook passes
    Adds an option to enable Dictation in Settings for Keyboards, Separate from Siri
    Enables HealthKit apps to access data in the background

    Accessibility improvements and fixes
    - Fixes an issue that prevented Guided Access from working properly
    - Fixes a bug where VoiceOver would not work with 3rd party keyboards
    - Improves stability and audio quality when using MFi Hearing Aids with iPhone 6 and 6 Plus
    - Fixes an issue with VoiceOver where tone dialing would get stuck on tone until dialing another number
    - Improves reliability when using handwriting, Bluetooth keyboards, and Braille displays with VoiceOver

    Fixes an issue that was preventing the use of OS X Caching Server for iOS updates

  18. #118 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Cate plati la Mc's si benzinarii am facut eu cu Google Wallet pana acum...

    Anyway, la mine nu mai merge Facetime nicicum. Intra si apoi iese instant. Am inchis/deschis aplicatia de cateva ori, am dat restart la tableta, conectat la iTunes pentru sync, nimic nu merge. Asta acum dupa ultimul update. Any tips?

  19. #119 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Uite asta imi place mie la Apple: ca-si forteaza developerii sa treaca la ultimul SDK... o chestie care mi se pare al naibii de buna (desi probabil unii ar sari repede de fund in sus ca e "prea drastic"). De la 1 Februarie 2014, ori faci development pe 16bits si SDK la zi, ori bye-bye! De-ar fi facut asa si Microsoft, poate avea mai mari sanse Windows 8-ul (see attachment)...
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Cate plati la Mc's si benzinarii am facut eu cu Google Wallet pana acum...
    Google Wallet foloseste sistemul clasic de plata. Adica da toate datele tale. Apple Pay fix chestia asta vrea sa o distruga... ce pana mea il doare pe comerciant cum ma cheama pe mine, care sunt datele mele? Odata ce i-am dat banii, adios! Desigur, bancile vor sti in continuare... dar asta ramane de rezolvat pe alta data
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Anyway, la mine nu mai merge Facetime nicicum. Intra si apoi iese instant. Am inchis/deschis aplicatia de cateva ori, am dat restart la tableta, conectat la iTunes pentru sync, nimic nu merge. Asta acum dupa ultimul update. Any tips?
    Sorry man, la mine merge. Presupun ca ai incercat toate cele... stai sa apara ceva reports, ca e prea devreme.
    Attached Images Attached Images screen-shot-2014-10-20-20-13-46.png

  20. #120 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Nici nu stiam ca Google Wallet era defapt pentru NFC Payments ...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 6 of 8 FirstFirst ... 4 5 6 7 8 LastLast

Similar Threads

  1. iOS Games By Graft in forum Apple
    Replies: 1067 Last Post: 08-04-2024, 18:04
  2. Ce te joci acum (iOS) By Trefla in forum Apple
    Replies: 8 Last Post: 13-12-2016, 20:44
  3. iOS 7 By MonkY in forum Apple
    Replies: 245 Last Post: 25-08-2014, 18:28
  4. IOS updates By AndRewqp in forum Apple
    Replies: 5 Last Post: 19-02-2013, 21:19
  5. Update iPhone iOS By freddie91 in forum Software
    Replies: 6 Last Post: 11-02-2013, 13:35

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts