Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 56

Thread: Va place violenta in jocuri ?

  1. #1 SP
    Member PumaS's Avatar

    Cool Va place violenta in jocuri ?

    Salut , am si eu o nelamurire o curiozitate . Eu unul prefer jocurile reale . Mi-au placut realizarile grafice la SOF II (la vremea lui) dak trageai cu un shotgun de la distanta mica ii zbura bratzul (mult sange) ,picior,cap etc acum e doar senzatia de sange nu mai sunt la fel de violente sau poate nu am jucat eu shooterele potrivite ... Pe xbox acum ma joc Gears of war e ok are o grafica de invidiat dar nu stiu ,scenele violente nu sunt chiar la fel de reale ... Ma gandesc ca asta ar putea afecta mentalitate unui copil de 12,13,14 ani poate si mai mic care nu face diferenta intre realitate si joc ... Ce vede in joc face si el afara . Intr-o zi am vzt 2 pusti in fata scarii in gluma in serios isi articulau 2 capace si fiekre avea un super erou unu spunea BLANKA unul RYO (street Fighter) si poate mai mult sange mai multa realitate ar instiga la violenta . Daca voi cunoaste-ti vre-un joc care sa fie destul de real pls lasati numele jocului si ce ati apreciat la el asta daca sunteti de acrod cu ce spun eu Ca multi nu prefera violenta in jocuri dar eu cred ca un shooter ar trebui sa aibe violenta ca de aceea se numeshte shooter (impusti creaturi,oameni etc) .........
    Attached Images Attached Images 932145_20080501_screen001.jpg

  2. #2 SP
    Member dogdan's Avatar
    pai copii de 12,13,14 ani nu ar trebui sa joace jocuri rated mature ,ao ,18 .faptul ca se bateau asemananduse cu personaje din Street Fighter nu spune nimic la fel de bine se puteau bate asemanaduse cu personaje din desene sau filme.hai sa nu ne grabim sa dam vina pe jocuri aceste probleme mai degraba consider ca vin di educatia de acasa.ca exemplu eu la 14 ani ma jucam jocuri cu mult gore nici nu stiam de ratinguri, ma uitam la filme 16+ si am iesit ok ,nu am omorat pe nimeni nu am intenti criminale in RL cel putin si asta se datoreaza din cauza educatiei oferite de parinti ,cred eu si de labilitatea psihica a fiecarei persoane.GTA san andreas dar mai ales GTA4 il consider destul de real pt. ca mori foarte repede ,in timpul impuscaturilor trebuie sa stai mult timp ascuns si sa tragi ceea ce mi se pare foarte real, nu ca in multe filme de la hollywood unde un tip merge pur si simplu printre 20 de tipi cu arme si el ii omoara pe toti iar ei trag tot pe langa in cel mai rau caz il nimereste provocandui o rana superficiala in brat.serile delta force m-i s-au parut iarasi reale.

  3. #3 SP
    Member PumaS's Avatar
    Quote Originally Posted by dogdan View Post
    pai copii de 12,13,14 ani nu ar trebui sa joace jocuri rated mature ,ao ,18 .faptul ca se bateau asemananduse cu personaje din Street Fighter nu spune nimic la fel de bine se puteau bate asemanaduse cu personaje din desene sau filme.hai sa nu ne grabim sa dam vina pe jocuri aceste probleme mai degraba consider ca vin di educatia de acasa.ca exemplu eu la 14 ani ma jucam jocuri cu mult gore nici nu stiam de ratinguri, ma uitam la filme 16+ si am iesit ok ,nu am omorat pe nimeni nu am intenti criminale in RL cel putin si asta se datoreaza din cauza educatiei oferite de parinti ,cred eu si de labilitatea psihica a fiecarei persoane.GTA san andreas dar mai ales GTA4 il consider destul de real pt. ca mori foarte repede ,in timpul impuscaturilor trebuie sa stai mult timp ascuns si sa tragi ceea ce mi se pare foarte real, nu ca in multe filme de la hollywood unde un tip merge pur si simplu printre 20 de tipi cu arme si el ii omoara pe toti iar ei trag tot pe langa in cel mai rau caz il nimereste provocandui o rana superficiala in brat.serile delta force m-i s-au parut iarasi reale.

    Foarte adevarat ce spui . Cred ca pana la urma educatia si ce vezi in casa te markeaza mai mult decat jocurile dar sunt si nebuni gen pustiu de 16 ani din state kre a plekt la vanatoare prin liceu k asa vazuse el in Unreal TOurnament ... so . Dar sunt si unii cu probleme psihice . Am Gta4 dar nu l-am incercat sincer nu prea ma atras ma asteptam ca de data aceasta masinile sa fie adevarate (brand-ul)

  4. #4 SP
    Member Xristina's Avatar
    Ok, poate sunt pretenţioasă dar te rog frumos poti sa nu scri cu k?. Pretty please ?

    Thanks.

  5. #5 SP
    Senior Member Nariggar's Avatar
    On: Nu sint impotriva violentei dar nici pro violenta, sint de parere ca parintii ar trebui sa stie ce si ce nu sa lase copii sa joace. Uite eu am o fetita de 4 ani si bineinteles ca se joaca si ea, dar nu o las sa joace orice, cele mai mature jocuri care am lasato sa joace sint Metroid Prime, Zelda TP si Prince of Persia, in nici unul din jocurile de fata nu intri in conflict cu personaje umane si nici singe nu prea este.
    Daca stam bine sa ne gindim nu violenta in sine duce la acte necugetate (pentru cei care au o problema) ci conflictul direct cu personaje (inamici) umane si singele in exces (sint unele jocuri in care se exagereaza intentionat, practicam vinatoarea in trecut si stiu cit singe iese dintr-o rana de glont si cum reactioneaza corpul la impactul cu un glont). De violenta avem parte zilnic: TV, RL, pentru copii in desene animate, emisiuni pentru copii, doar ca e la un alt nivel, deci violenta nu o putem interzice pentru ca face parte din viata noastra.

    Concluzia, totul depinde de parinti si de cum stiu sa-si spuna punctul de vedere vizavi de problema asta, nu uitati ca vorbesc din perspectiva unui parinte deci stiu ce zic. Trebuie sa stim cum sa ne convigem copiii sa nu joace anumite jocuri sau sa nu urmareasca anumite emisiuni nu sa le interzicem fara o motivatie reala.

    Off: Avind in vedere ca sintem in RO si scriem in romana nu prea cred ca esti pretentioasa .

  6. #6 SP
    Member PumaS's Avatar
    Quote Originally Posted by Xristina View Post
    Ok, poate sunt pretenţioasă dar te rog frumos poti sa nu scri cu k?. Pretty please ?

    Thanks.

    Nici o problema ai dreptate este un prost obicei invatat pe messenger .

  7. #7 SP
    Member I condoe I's Avatar
    Da! mie imi place foarte mult. No GORE no FUN !

    PumaS... daca renunti la ''k'' .... renunta si la punctele alea de suspensie .... sunt o adevarata ciuma pe forumuri in ultima vreme...........ce zici...?

  8. #8 SP
    Member PumaS's Avatar
    Quote Originally Posted by I condoe I View Post
    Da! mie imi place foarte mult. No GORE no FUN !

    PumaS... daca renunti la ''k'' .... renunta si la punctele alea de suspensie .... sunt o adevarata ciuma pe forumuri in ultima vreme...........ce zici...?

    ce puncte de suspensie ? give me an example

  9. #9 SP
    Member dogdan's Avatar
    Quote Originally Posted by PumaS View Post
    ma asteptam ca de data aceasta masinile sa fie adevarate (brand-ul)
    pai seamana foarte mult cu cele reale , nu le arata brandul pt. ca au deaface cu multi factori precum reclame proaste la diferite masini si faptu ca aceste masini se distrug , nu cred ca celor de la ferrari le-ar place ca o masina cu sigla lor pe ea sa fie facuta praf si folosita pt a omora oameni intrun joc .am vazut viper,covette,ferrari,porshe , mercedes,escalade desigur au mici modificari dar seamana ft. mult cu cele reale.

  10. #10 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Nu ma deranjeaza violenta din jocuri. Sunt anumite jocuri in care violenta duce la realism. Pacat insa ca in prezent exista prea multe jocuri violente,fiind aproape uitat faprul ca jocurile sunt facute sa te distreze. Pacat ca in prezent unii gameri nu baga un joc in seama(il considera pentru copii)doar pentru ca in acel joc nu exista sange(exemple LittleBigPlanet sau Ratchet&Clank)

  11. #11 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    jocurile care parca cer sa fie violente, n-ai cum sa le faci altfel.

    Imi aduc aminte in Hitman 3 cand era un NPC in baie, facea dus. M-am strecurat in spatele lui, i-am pus tinta pe cap (double uzi) si am tras vreo 10 secunde. Nu m-am distrat de mult atat de copios. Prietenii care erau la mine in vizita au ras ingroziti de sangele rece pe care-l aveam.
    Dar nu mi-ar fi placut sa vad sange in Viva Pinata de exemplu chiar daca si jocul ala mi-a placut foarte mult.
    Avem nevoie si de jocuri violente pentru a calma din stres. Altfel vom ajunge ca pustii aia care mitraliaza toata scoala

  12. #12 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    Violenta gen Gears of War 2 este ok si este normala. Violenta gratuita prezenta de exemplu in Manhunt, o consider daunatoare si de prost gust !

  13. #13 SP
    Member Zaktan's Avatar
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Nu ma deranjeaza violenta din jocuri. Sunt anumite jocuri in care violenta duce la realism. Pacat insa ca in prezent exista prea multe jocuri violente,fiind aproape uitat faprul ca jocurile sunt facute sa te distreze. Pacat ca in prezent unii gameri nu baga un joc in seama(il considera pentru copii)doar pentru ca in acel joc nu exista sange(exemple LittleBigPlanet sau Ratchet&Clank)
    +Infinit,stiu pe cineva care radea de mine cand ma jucam Ratchet & Clank

  14. #14 SP
    Member nuyokamata's Avatar
    resident evil 5 va fi violent rau x

  15. #15 SP
    Member PumaS's Avatar
    Daca ar fi sa facetzi un TOP 5 al celor mai violente jocuri care ar fi acelea ?

  16. #16 SP
    Member nuyokamata's Avatar
    1.Manhunt
    2.Condemned(ambele parti)
    3.The Warriors
    4.Gta(3,vice city,san andreas,IV)
    5.Resident Evil 4
    asta ar fi topul meu

  17. #17 SP
    Member PumaS's Avatar
    dragut top Nuyokamata dar mie GTA-ul nu mi s-a parut nici unul violent ma uit la el ca la un desen animat nu are destula realitate park Turok ar mai fi varianta de ps3

  18. #18 SP
    Member Zaktan's Avatar
    In GTA 4 nu e violenta :-|
    Vorba lui Pumas,parca e un desen animat

  19. #19 SP
    Member PumaS's Avatar
    Tot caut ceva real si violent (PS3 sau Xbox360) nu am gasit nimic Manhunt-ul lam jucat p P.C si nu mai imi vine sa il iau de la capat . Ceva Horror Thriler crime shooter toate in unul ceva cu adv terifiant sa te tina putin in suspans nu a mai aparut? Ceva mai spicy gen ARMAGHEDON acolo era teroare

  20. #20 SP
    Member nuyokamata's Avatar
    Quote Originally Posted by PumaS View Post
    Tot caut ceva real si violent (PS3 sau Xbox360) nu am gasit nimic Manhunt-ul lam jucat p P.C si nu mai imi vine sa il iau de la capat . Ceva Horror Thriler crime shooter toate in unul ceva cu adv terifiant sa te tina putin in suspans nu a mai aparut? Ceva mai spicy gen ARMAGHEDON acolo era teroare
    joaca Condemned ,sunt doua parti.
    crede-ma ca la jocul asta de sperii rau,te tine in tensiune pe tot parcursul jocului si e al dracului de violent

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 23-10-2013, 21:23
  2. Cum consideri violenta din jocuri? By MonkY in forum Polls
    Replies: 30 Last Post: 07-09-2012, 22:06
  3. Ce iti place (acum) ! By mariuck in forum Offtopic
    Replies: 55 Last Post: 29-01-2010, 14:23
  4. Replies: 13 Last Post: 03-02-2009, 04:24
  5. Replies: 73 Last Post: 12-01-2009, 10:02

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts