Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 33 of 33

Thread: De ce nu are Wii succes in Romania ?

  1. #21 SP
    Member Leni's Avatar
    foarte bine zis CrysMM
    intr-adevar ai nevoie de multa imaginatie pentru jocurile nintendo....in special Mario, Zelda si Metroid, dar si la restu. E un pic ca si la carti....unii prefera carti SF sau Fantastice....iar altii crimi-uri sau romane de dragoste......eu sunt mai mult fanul imaginatiei si fictiunii, plus ca am crescut cu Nintendo....si ptr mine va fi tot timpul pe locul 1.
    PS. si eu sper la o revenire al celor de la Sega... i like Sega

  2. #22 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Cred ca succesul Nintendo Wii nu trebuie sa-l dezbatem doar prin aspectul discutiilor de pe forum legate de consola.

    Daca e sa ne luam dupa targetul pe care Nintendo si l-a dorit si anume "familia" eu nu vad foarte multi "familisti" aici pe forum.
    La mine in firma cea mai populara consola in casele colegilor mei este Nintendo Wii pentru ca targetul lor si al copiilor lor este atins cu aceasta consola. Mai pui si un Wii Fit si te-ai scos.

    Aceeasi "familisti" nu au nici cel mai mic interes sa frecventeze un forum de specialitate pentru a afla ultimele stiri.

    Cand e sa apara urmatorul Mario sau Zelda - cu siguranta vor afla despre asta.

    Wii e de un mare succes in Romania. Imi amintesc de vremurile cand vindeam jocuri renumitilor bisnitari din Unirii de pe la etajul 3. Colegii mei se bateau care sa le dea mai multe jocuri de PS3 sau Xbox 360 si ei imi spuneau sa le aduc mai multe jocuri de Wii pentru ca alea se vand!!!
    De ce se vand alea de Wii? Pentru ca in Unirea in general clientii erau parinti care voiau o consola pentru copii pe care poate ar incerca-o si ei alaturi de dansii. Altfel reusesti sa furi ochii parintilor necunoscatori cu un Wii Tennis decat cu un trailer la GoW3 de exemplu.

    Problema e de fapt "de ce hardcore gamerii nu discuta despre jocurile de Wii" si asta nu e doar in Romania, e la nivel global pentru ca NU au ce discuta decat de 2-3 ori pe an.

  3. #23 SP
    Senior Member CrysMM's Avatar
    Dintre toti familistii detinatori de console ce ii cunosc eu (peste 100 familii) detin in ordine: Xbox 360, PS3, PS2, Wii. Cunosc familii in care consola este folosita de toti membrii (sau aproape toti) si familii in care este folosita de un singur membru. Acum mai depinde si de cunostintele familiei respective in sfera consolelor sau "prietenul" de familie "priceput" la toate care a dat indrumarea catre o anumita consola.

    Mai conteaza si receptia la publicitate. Nu sunt un mare fan al urmaririi programelor TV, dar la noi cred ca este destul de slaba mediatizarea consolelor si a jocurilor pe caile televiziunii (rog sa fiu contrazis in caz ca nu am dreptate, urmaresc destul de rar programele TV si nu am vazut mai nimic). Sa nu uitam ca la noi "masele" stau cu ochii pe televizor "ca pe butelie"

  4. #24 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    "Fa-ti abonament la ClickNet si primesti un Nintendo Wii gratuit!"

    Spune ceva?

  5. #25 SP
    Senior Member CrysMM's Avatar
    Pai spune, dar asta este de curand. Nu are mai mult de cateva luni. Si este numai la Wii. Plus ca nu se refera direct la consola. Este reclama pentru abonamentul de internet. Nu se detaliaza performantele consolei. Asta nu o consider reclama la consola Wii.

  6. #26 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Promo-ul de la Antena 3 de la stiri contine reclama subliminala la PlayStation 3 (se vede pe fundal logo-ul PlayStation 3).
    Si aici si acolo, consola nu este aratata cu degetul, insa e suficient sa-i creezi romanului fidelitatea fata de un brand si va ramane blocat pe el.

    Camere foto sau televizoare HD marca Sony are tot romanul, desi ar fi putut opta in mare parte din cazuri pentru ceva mult mai bun si specializat pentru acea gama de produse, dar deh, e Sony.

    Cat despre detalierea performantelor tehnice, come on. Romanul n-are nevoie de asa ceva la TV.

    Poate doar daca e promovat de Mister T. in timpul unei pauze de teleshopping la MTV

  7. #27 SP
    Senior Member CrysMM's Avatar
    Afara se practica astfel de reclame detaliate, care redau esenta unei console sau unui joc publicului. La fel si in presa. La noi nu. Sau avem prea multe canale de media (tv, radio, ziare) si nu mai putem cuprinde informatia prezentata, ratand anumite aspecte.


    Un lucru este clar, discutiile pe teme de genul asta pot deveni interminabile. Pana la urma fiecare ne dam cu parerea, nu este nimic concret. O idee de colo, una de dincolo, ne formam sau indreptam.

  8. #28 SP
    Junior Member dexi77's Avatar
    Subscriu la cele spuse de CrysMM. Sincer, cand a trebuit sa ma hotarasc ce consola sa ii iau piciului meu (adica in urma cu vreo 3 luni) nu stiam aproape nimic despre wii. Despre Play Station stiam de mult, poate pentru ca cei de la Sony au pastrat acelasi nume al consolei de 15 ani. Despre XBox iarasi stiam, ca au cam mediatizat-o MS, chiar daca nu la noi. Despre Nintendo stiam tot de muuult, dar despre Wii am inceput sa aflu mai multe dupa reclama aia.... la clicknet. Si eu cred ca aici pacatuiesc(sau nu) cei de la Nintendo. In afara reclamei indirecte, gen clicknet sau, mai nou, debo.ro - si aia platita de altii - nu am vazut nicio investitie in publicitate, in Romania, la Nintendo sau Wii. Avand in vedere ca totusi se vinde consola, poate sunt multumiti.
    Pe mine personal m-a convins genul de controler(e) si nashu-mio, care a fost la CeBit in 2005 (parca) si mi-a spus ca era o adevarata nebunie la standul Nintendo, care prezentau pentru prima data Wii-ul. Si poate si fragilitatea xbox-ului. ps3-ul mi s-a parut prea scump, inca nu are rost sa dau bani prea multi pe blue ray, iar grafica de la pc imi ajunge.
    Si de curand mi-am mai convins niste prieteni sa isi cumpere.
    p.s. Rog pe cei de la Nintendo sa ma contantecteze pe mail pentru a le furniza datele contului in care doresc sa imi plateasca serviciile de publicitate.

  9. #29 SP
    Senior Member CrysMM's Avatar
    Ar trebui sa plateasca tuturor fanilor dezamagirile provocate, nu numai Nintendo, ci si Microsoft si Sony.

    Totusi trebuie sa recunoastem un mare handicap al consolei Wii: jocurile (numar mic de jocuri bune).

  10. #30 SP
    Member steauacroitoru's Avatar
    Vai eu abia astept sa reusesc sa mi cumpar una..

  11. #31 SP
    Junior Member dexi77's Avatar
    CrysMM, depinde ce intelegem fiecare prin "jocurile bune". Din punctul meu de vedere - de gamer, sa spunem vechi, dar nu inrait - nu ma pot declara nici eu multumit de diversitatea jocurilor pe Wii. Dar pentru diversitate sau grafica am pc-ul. Sunt insa si gameri incepatori, sau care nu sunt prea pretentiosi, sau gamer-ite care folosesc wii-ul pentru fitness.
    Prefer sa fac un pic de miscare la un tenis, RRR, Sport Resort, WiiFit, sau altele, decat sa ma feresc de RROD sau alte belele ale Xbox-ului

  12. #32 SP
    Senior Member CrysMM's Avatar
    Treaba cu miscarea este adevarata, dupa reprize lungi poti face o febra de toata frumusetea chiar si dupa foarte multe ore de antrenament. Eu ma joc cel mai mult cam tot ce tine de Mario, in special Mario Kart online (avantajele cumpararii jocurilor originale). O sa rejoc Zelda (sunt dezamagit un pic, nu este versiune remasterizata ci doar implementat controlul de Wii). Resident Evil inca nu am, urmeaza.

    Acum depinde de fiecare, daca gaseste jocuri bune sau nu. Cele sportive sunt baza, dar mai trebuie si altceva. La capitolul 3D shooter se sta cam prost, in rest merge ....

  13. #33 SP
    Junior Member dexi77's Avatar
    James Cameron's Avatar The Game pare promitator la capitolul asta. Daca nu s-ar bloca la misiunea a doua am putea intra in detalii mai amanuntite referitoare la el.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Similar Threads

  1. Replies: 6 Last Post: 08-05-2014, 12:46
  2. Wii U nu are CPU suficient de puternic? By MonkY in forum Console News
    Replies: 5 Last Post: 24-09-2012, 09:23
  3. Kinect are succes, in America By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 1 Last Post: 11-11-2010, 00:56
  4. Borderlands are succes By erik95 in forum Console News
    Replies: 3 Last Post: 18-12-2009, 14:47

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts