Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 12 of 12

Thread: Samsung Gear VR Club

  1. #1 SP
    Member iUser's Avatar

    Samsung Gear VR Club

    Intrucat am vazut ca mai multi useri de pe forum detin acest gadget si sigur mai exista persoane care sunt interesate sa-l cumpere, am decis sa deschid un topic unde sa discutam despre aplicatii, jocuri, update-uri etc.

    The Samsung Gear VR is a mobile virtual reality headset developed by Samsung Electronics, in collaboration with Oculus, and manufactured by Samsung. The headset was released on 27 November 2015.

    When in use, a compatible Samsung Galaxy device (Galaxy Note 5 , Galaxy S6/S6 Edge, and later, Galaxy S7/S7 Edge), acts as the headset's display and processor, while the Gear VR unit itself acts as the controller, which contains the high field of view, as well as a custom inertial measurement unit, or IMU, for rotational tracking, which connects to the smartphone via micro-USB. This IMU is more accurate and well calibrated with lower latency than internal smartphone IMUs, such as those used for Google Cardboard.

    The Gear VR headset also includes a touchpad and back button on the side, as well as a proximity sensor to detect when the headset is on. The touchpad and button allow for a standard minimum input capability for users to interact with the virtual environments, whereas Google Cardboard devices only feature a button.

    The Gear VR was first announced in September 2014. To allow developers to create content for the Gear VR and to allow VR and technology enthusiasts to get early access to the technology, Samsung had released two innovator editions of the Gear VR before the consumer version.

     Samsung Gear VR Product Specifications
    Dimension / Weight201.9 x 116.4 x 92.6 mm / 318g
    SensorAccelerator, Gyrometer, Proximity(Mount/Unmount Detection)
    Field of view96 degrees
    IPD Coverage54 ~ 70 mm (Fixed Lenses)
    ColorFrost White
    CompatibilitymicroUSB connection to the Galaxy Note 5, S6 edge+, S6, S6 edge, S7, S7 edge
    Attached Images Attached Images gear-vr_lifestyle.jpg

  2. #2 SP
    Member Viteza's Avatar
    Daca stie cineva unde as putea sa gasesc content free 4k pentru el, as aprecia un link.

  3. #3 SP
    Member iUser's Avatar
    Ce folosești ca sa adaugi content video pe telefon, respectiv VR? Am înțeles ceva de MilkVR, dar n-am probat încă, nu știu cum se folosește.

  4. #4 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Quote Originally Posted by Viteza View Post
    Daca stie cineva unde as putea sa gasesc content free 4k pentru el, as aprecia un link.
    Pai si ce sa faci cu 4k pe el? A luat-o lumea razna cu 4k-ul asta.

    ---------- Post added 27-03-2016 at 09:57 ----------

    Quote Originally Posted by iUser View Post
    Ce folosești ca sa adaugi content video pe telefon, respectiv VR? Am înțeles ceva de MilkVR, dar n-am probat încă, nu știu cum se folosește.
    Oculus Video pentru vazut filme, iar de adaugat, le pui pur si simplu pe telefon, intr-un folder Movies. Pentru filme 3D, faci un subfolder 3D si le pui acolo. Ca audio pentru filme, doar mp3 si acc.

    Daca vrei filme via SMB, instalezi Kodi pe telefon, il setezi ca side by side, iar cand il bagi in telefon, ridici mufa ca sa nu se conecteze automat Oculus. Ochelarii sunt ganditi sa ii folosesti si cu telefonul introdus asa. Vezi ca trebuie sa te joci putin in setarile de la Kodi, pe marimea imaginii. Daca lasi default, va fi prea mare imaginea.

    PS. Iti trebuie neaparat controller pentru faza cu Kodi.

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Dj Mo View Post
    Pai si ce sa faci cu 4k pe el? A luat-o lumea razna cu 4k-ul asta.
    Probabil ca omul nu mai e suficient de multumit de 1080p pentru VR (si il inteleg perfect). Cum insa telefonul oricum nu are o astfel de rezolutie... plus ce se mai pierde pe margini... mare minune nu cred ca se va intampla.

  6. #6 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Monky, si 1080p daca pui, in afara de resurse mai multe folosite, nu este nicio diferenta fata de 720p

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Inseamna ca e ceva in neregula acolo cu setup-ul pe Gear VR... eu am pus ceva in 720p (pe iPhone 6S Plus) si am crezut ca ma uit la un arcade din anii 90. Horrible! 1080p-ul e ceva mai OK, dar deloc suficient. Mai mult oricum nu poate pentru ca nu are pixeli i6-ul. Pe un S6, S6 Edge, S7, S7 Edge, Note 4/5 ar trebui sa fie mai OK, ca totusi au 2560 x 1440 (2Mpx vs 3,68Mpx).

    Pentru cei care s-au jucat cu Gear VR-ul pe mai multe device-uri... ati simtit diferenta de PPI? De exp. un S7 are aproximativ 577PPI, pe cand un Note 5 aprox 518PPI iar un iPhone 6S Plus are 401PPI... Fiind atat de aproape de ochi, ma gandesc ca fiecare extra pixel si fiecare spatiu folosit e sesizabil.

    Aici nu mai e ca la TV-uri, sa spui ca "da, nu e sesizabila diferenta intre 720p si 1080p de la 4m de TV pe un 50"... pentru ca mai toate solutiile de VR sunt la cativa cm de ecran. Chiar si daca folosesti un player gen Oculus Cinema si e ecranul virtual mai departe, distanta de la ochi la ecran ramane aceeasi. Cel putin asa cred eu, din ce am vazut/testat/citit... Please correct me if i'm wrong!

  8. #8 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu inteleg ce zici, nici macar textul nu mi s-a parut atat de sharp pe S7 Edge, care are si el vreo 520PPI, pentru solutiile de VR chiar vrei mai multa rezolutie. Poate odata cu Note urmator va avea si Samsung un telefon cu ecran 4K si vedem atunci cum sta treaba. In afara de ultimul Sony Z nu cred ca mai era ceva cu ecran 4K.

  9. #9 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Inseamna ca e ceva in neregula acolo cu setup-ul pe Gear VR... eu am pus ceva in 720p (pe iPhone 6S Plus) si am crezut ca ma uit la un arcade din anii 90.
    Tu vorbesti de ecranul telefonului. Prin Gear VR, este o maximizare uriasa, incat te lovesti de "door effect (FPN)". Fie ca pui 720p sau 1080p, calitatea este la fel. Nu se vede mai bine, doar ca filmul este in 1080p. Asa ca degeaba rulezi continut 4K. Si nu, nu este nicio dferenta de calitate, cel putin intre S6 Edge, Note 5 si S7 Edge.
    Attached Images Attached Images dk1-dk2indianacompare.png

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Normal ca de ecranul telefonului vorbesc... la urma urmei Gear VR (ca orice alta solutie de tip CardboarD) nu e nimic altceva decat un suport cu niste lentile care maresc optic ceea ce vezi pe ecran. Oricat ar "maximiza" ele, in final conteaza ecranul si rezolutia la care se aplica. Eu din pacate voi fi Toma Necredinciosul si chiar nu pot sa cred ca nu e nicio diferenta intre 720p si 1080p, 1080p si 1440p - chiar o sa caut sa testez zilele astea un S7 cu Gear VR (macar S7 are PPI mai mare)...

    Da, sunt ferm convins ca door effect-ul e la el acasa (asa e si pe iPhone 6SP, stai linistit)... insa asa cum arata si imaginea pe care ai urcat-o tu de mai sus, e foarte mare diferenta (in special la distanta dintre pixeli). Normal ca la un film, poti sa muti ecranul ceva mai in spate, cat sa nu te deranjeze. La jocuri insa sau la chestii in 360, e cu totul alta mancare de peste...

  11. #11 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Testeaza. Nu am observat nicio diferenta pe cele 3 enumerate. Poate sunt eu mai chior.

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Samsung Gear VR Club

    Intre cele 3 enumerate diferenta nu ar trebui sa fie asa mare, ca doar au aceiasi rezolutie - 2560 x 1440 si un PPI asemanator - 518 -> 577. Eu ma refeream la diferenta dintre 720p, 1080p si 1440p... Well, beats me... o sa aflu in curand (sper)!

    P.S. Sau poate ai imbatranit si tu?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 20 Last Post: 19-08-2014, 23:08
  2. Replies: 23 Last Post: 18-04-2013, 11:03
  3. Replies: 0 Last Post: 03-09-2012, 12:44

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts