Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 11 of 11

Thread: Digi (RCS & RDS) lanseaza Fiberlink de 10Gbps si 2.5Gbps

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Digi (RCS & RDS) lanseaza Fiberlink de 10Gbps si 2.5Gbps

    Nu stiu daca va mai aduceti aminte de stirea aceasta, prin care va anuntam ca Digi (fostul RCS & RDS) a lansat cea mai rapida conexiune de internet din Romania (pentru consumatori "casnici"), de 1Gbps. Well, astazi am placerea de a va anunta ca se trece la urmatorul pas. Si anume, conexiuni de 2.5Gbps si 10Gbps!

    In cadrul unei conferinte, cei de la Digi au anuntat si preturile pentru noile tipuri de conexiuni:
    2,5 Gbps – 45 lei/luna, banda upload/download simetrica
    10 Gbps – 50 lei/luna, banda upload/download simetrica

    Momentan serviciul este disponibil doar testat in Bucuresti urmand ca in urmatoarele etape sa se treaca si la alte zone. Practic de la 1 Octombrie vom avea acoperire in cateva zone din Bucuresti (sectorul 1), din Decembrie intregul Bucuresti, iar din Martie 2022 in orase precum Cluj, Constanta, Brasov, Craiova, Iasi, Oradea, Timisoara...

    Cum vi se par preturile? Eu zic ca e senzatie! Doar ca va trebui sa investiti ceva in routere capabile de 2.5Gbps sau 10Gbps.
    Vin vremuri interesante, nu-i asa? Good job, Digi!
    Attached Images Attached Images digi_10g.jpg digi_10g_2.jpg digi_10g_1.jpg

  2. #2 SP
    Member Cristache07's Avatar
    Imbatabile preturile!

  3. #3 SP
    Senior Member dronology's Avatar
    Perfect! Eu am un router wireless Wi-Fi 6 TP-Link Archer AX20 (1.8 Gbps) așa că nu prea mă ajută dar e bine de știut că ai această opțiune.

    Însă este util acest serviciu pentru gaming? Serverele Playstaton/XBOX au limitări de download/upload. Despre Nintendo nici nu mai are rost să vorbim.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by dronology View Post
    Însă este util acest serviciu pentru gaming? Serverele Playstaton/XBOX au limitări de download/upload. Despre Nintendo nici nu mai are rost să vorbim.
    Depinde ce intelegi prin gaming. Ca poate ai in casa 3 console, 2 PC-uri, n telefoane, x tablete si alte device-uri smart conectate la internet. Caz in care, fiecare poate descarca cu maximul de 1Gbps, fara sa mai le afecteze pe celelalte. Uite un exemplu simplu: eu cand ma apuc sa descarc ceva de pe XSX, imi ia cu niste viteze maxime... cateodata peste 900Mbps, de-mi omoara PS5-ul (de fapt si restul retelei). Trecand la 10Gbps, cand descarc ceva pe XSX, celelalte nici nu mai simt... are si PS5-ul banda lui, PC-urile la fel... and so on.

    Poti sa le si calculezi nu neaparat raportandu-se la conexiuni de 10Gbps fiecare. Eu de exp. am 5Gbps in calculator, NAS-ul stie de 2.5Gbps, and so on. Adunate, impreuna se apropie de cei 10Gbps.

    ---------- Post added 30-09-2021 at 17:20 ----------

    Also, pentru consolele next-gen, mai exista si posibilitatea (daca ar dori Microsoft si Sony, desigur), sa foloseasca adaptoare USB to LAN. Exista (eu am deja de 2.5G si 5G) si sunt chiar foarte eficiente (pe PC, pe console nu au suport). Am folosit chiar de 10G, dar adaptorul costa o caruta de bani (parca 250 EUR or so), si are nevoie de Thunderbolt port pentru a face fata...

  5. #5 SP
    Member lucicleric's Avatar
    Probabil vor include si router la vreo cativa lei in plus. Pacat ca suntem in anul 2021 si nu pot schimba provider-ul pentru ca s-a vandut pamantul domle din batrani si nu am voie alt provider, desi am sucursala digi peste drum, ironic nu?

  6. #6 SP
    Member Cristache07's Avatar
    Quote Originally Posted by dronology View Post
    Perfect! Eu am un router wireless Wi-Fi 6 TP-Link Archer AX20 (1.8 Gbps) așa că nu prea mă ajută dar e bine de știut că ai această opțiune.

    Însă este util acest serviciu pentru gaming? Serverele Playstaton/XBOX au limitări de download/upload. Despre Nintendo nici nu mai are rost să vorbim.
    Eu sunt placut impresionat de cum descarca de pe Psn. Kena a fost descarcat in maxim 20 de minute, viteza este de 680 mbs asa spune PS5-ul. Eu fiind obisnuit altfel, sunt placut surprins

  7. #7 SP
    Junior Member pippo's Avatar
    Am aflat si eu azi despre noile abonamente, si ca din primavara vor fi in mai multe orase din tara dar la o cautare pe google nu am gasit nimic oficial ci pe mai multe pagini ziceau ca e un zvon, si mai ziceau ca de maine se lanseaza in sectorul 1, sa speram ca nu e doar un zvon si ca devine realitate dar daca in spania e 30 euro ....?

  8. #8 SP
    Manager paul's Avatar
    Ai aici anuntul oficial:
    • DIGI lansează, în premieră, Fiberlink 10 Gbps, serviciul de internet cu cea mai mare viteză din România, dedicat clienților noi și existenți;
    • Prețul serviciului este de 50 lei/lună (TVA inclus) pentru pachetul Fiberlink 10 G și de 45 lei/lună (TVA inclus) pentru pachetul Fiberlink 2.5 G;
    • În decembrie 2021 serviciul va fi disponibil in București, iar in 2022 în toate reședințele de județ.
    Full: DIGI lansează internetul de 10 Gbps - Fiberlink 10 G, cel mai rapid internet din România | DIGI (RCS & RDS)

  9. #9 SP
    Senior Member dronology's Avatar
    Quote Originally Posted by Cristache07 View Post
    Eu sunt placut impresionat de cum descarca de pe Psn. Kena a fost descarcat in maxim 20 de minute, viteza este de 680 mbs asa spune PS5-ul. Eu fiind obisnuit altfel, sunt placut surprins
    La PS4/PS4Pro viteza de download e pe slow mode. Am înțeles că PS5 are o viteză mai mare de download.

  10. #10 SP
    Junior Member pippo's Avatar
    Multumesc mult pentru confirmarea stiri, o sa beau o bere pentru tine si pentru digi

  11. #11 SP
    Member Ionutz83's Avatar
    Quote Originally Posted by dronology View Post
    La PS4/PS4Pro viteza de download e pe slow mode. Am înțeles că PS5 are o viteză mai mare de download.

    pe PS5, LAN, eu trag constant cu 90-100 MB/s, e la ani lumina fata de PS4 ca viteza.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 549 Last Post: 10-09-2021, 12:42
  2. Problema conexiune internet PS4 DIGI Fiberlink 1000 By Andreim84 in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 11 Last Post: 04-05-2018, 15:38
  3. NAT 1 RDS 1GB Fiberlink By zumescu in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 6 Last Post: 26-12-2017, 23:23
  4. Replies: 17 Last Post: 07-01-2016, 22:37
  5. Replies: 13 Last Post: 14-10-2013, 01:21

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts