Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 10 of 10

Thread: Wikipad - noua consola/tableta disponibila la preorder!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Wikipad - noua consola/tableta disponibila la preorder!

    Au fost enorm de multe si de lungi discutiile pe tema evolutiei tabletelor vis-a-vis de console si nu cred ca are rost sa mai continuii subiectul (mai ales ca a fost si un poll pe tema aceasta si majoritatea a decis ca nu se pot incadra "inca" in zona consolelor). Ce pot insa sa fac este sa va anunt o noua "struto-camila" sau cum doriti dvs. sa o numiti. Mai exact, noul tablet cu controler hardware dedicat, denumit Wikipad (din cate stiu numele nu are nicio legatura cu Wikipedia) este disponibil pentru preorder. Lansarea oficiala va fi pe 31 Octombrie 2012.

    Wikipad poate fi comandat pentru suma de 499 USD de pe GameStop (care pare a fi partener oficial). Are diagonala de 10.1", rezolutia 1200 x 800 si este bazat pe Android. "Inima" lui Wikipad o constituie chipul nVidia Tegra 3 quad core tactat la 1.4Ghz. O ajuta sa pompeze jocurile 1GB RAM DDR2 precum si cei 16GB de storage (cu extensie pana la 64GB). Versiunea de Android va fi desigur 4.1 (Jelly Bean).

    Marea diferenta fata de orice alt tablet o reprezinta controller-ul hardware (care este detasabil) si care ne duce instant cu gandul la WiiU. Acesta ofera dual sticks, d-pad, buttons si toate cele pe care le putem gasi pe orice gamepad de consola. Din primele informatii se pare ca acesta se va conecta la tableta via Bluetooth. Mai mult, este anuntat si suportul pentru Sony PlayStation Mobile si Gaikai, iar in discutii se pare ca sunt tratative cu cei de la OnLive.

    Stiu ca pretul pare a fi cam mare, insa cei de la GameStop promit ca Wikipad-ul va veni cu un pachet de jocuri care sa faca durerea mai putin crunta . Pe mine personal ma incanta ideea si sper ca si cei de la Apple/Samsung sa arunce o privire in "ograda" gamerilor... sa ofere o alternativa.

    Wikipad 10 Tech Specs:
    • nVidia Tegra 3 T30S, 1.4GHz Quad-core
    • Android 4.1 (Jelly Bean)
    • 10.1" (diagonal) LCD (1280x800) 16:10 ratio wide-view panel
    • Capacitive multi-touch screen (supports 10-point gesture)
    • Scratch-resistant Gorilla� glass screen
    • Wi-Fi (802.11 a/b/g/n)
    • Internal Memory: 1GB DDR2
    • Flash Memory: 16GB
    • Micro SD Slot: supports up to 32GB
    • 3-axis Accelerometer
    • Ambient Light Sensor
    • e-Compass
    • Gyroscope
    • Active Vibration
    • Docking connector port
    • 3.5mm stereo headphone minijack
    • Built-in stereo speakers
    • Microphone
    • Micro USB connector
    • HDMI output
    • Front: 2-megapixel
    • Rear: 8-megapixel (Autofocus, flash)
    • Built-in 23.46 watt-hour rechargable lithium-polymer battery
    • Up to 8 hrs watching video
    • Charging via power adapter (included)
    • Width: 10.34 inches (262.6 mm)
    • Height: 6.91 inches (175.4 mm)
    • Depth: 0.34 inch (8.6 mm)
    • Weight: 1.23 pounds (560 g)
    Sursa: Home Page
    Attached Images Attached Images wikipad.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mai jos aveti cateva imagini cu Wikipad.
    Attached Images Attached Images wikipad-1.jpg wikipad-2.jpg wikipad-3.jpg wikipad-4.jpg wikipad-5.jpg

  3. #3 SP
    Junior Member rosiani's Avatar
    Interesanta tableta . Cred ca este printre putinele cu conectare microUSB. Era interesant daca se specifica durata de viata a bateriei in regim de gaming..faceam o comparatie cu ps vita

  4. #4 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Mi se pare cam inutila (fara onlive, care oricum e pe duca...), cat timp merge pe Android si 90% din jocurile pe care le vom putea juca pe ea, sunt jocuri de Android, pe care le poti juca pe orice alt telefon/tableta cu acest OS.

    Ar fi fost cu adevarat altceva daca, la banii astia (sa fim seriosi, costa mult mai mult decat un X360/PS3) realizau un OS personal cu niste jocuri personalizate (ceva gen PSVita).

    O sa tot vedem "console" de genu asta. Pentru ca nu au mult de muncit la ele. Este o simpla tableta care "pe cont propriu" nu ar fi avut succes (intre Apple si Samsung).

  5. #5 SP
    Banned isis's Avatar
    Nu vreau sa va suparati, dar vedeti mai cum sunteti unii dintre voi, am da fara probleme 500 de dolari pe un telefon sau o jucarie dinasta, dar facem galagie majora daca PS4 sau Xbox 720 ar costa 700-800 de dolari, sau chiar 1000... ca hai sa fim seriosi n-avem ce compara jocurile de pe PS sau Xbox cu alea de pe tablete. Ideea e, la modul general, si am vazut asta aici pe forum, nu vi se pare aiurea sa ne afisam cu telefoane de 500 euro sau mai mult si sa ne speriem ca o consola poate costa la fel? Consola care vorba aia o tii 5-7 ani, nu un an ca un telefon mobil sau tableta [nu de alta, dar telefoane si tablete apar anual si le schimbam ca doar n-o sa stam cu alea vechi nu?]

    Si am mai observat o chestie aici pe forum. Va plangeti ca o placa grafica de PC e 500 de euro si e scumpa, dar aveti HDTV-uri de mii de euro. Va plangeti ca PS4 ar putea costa nu stiu cate sute de euro dar schimbati iPhone-urile si iPAD-urile annual [care iPAD 3 cu 64GB e mai mult decat un PS3 + Xbox 360 la un loc]. Telefonul si tableta o schimbam anual ca doar asa iasa si nu o sa stam cu iPAD 2 cand a iesit iPAD 3, dar PS3 care e pe piata de 6 ani ar mai trebui sa stea... Ce sa zic, sunteti foarte tari...

  6. #6 SP
    S.T.A.L.K.E.R. FallouT's Avatar

    Wikipad - noua consola/tableta disponibila la preorder!

    Quote Originally Posted by isis View Post
    Nu vreau sa va suparati, dar vedeti mai cum sunteti unii dintre voi, am da fara probleme 500 de dolari pe un telefon sau o jucarie dinasta, dar facem galagie majora daca PS4 sau Xbox 720 ar costa 700-800 de dolari, sau chiar 1000... ca hai sa fim seriosi n-avem ce compara jocurile de pe PS sau Xbox cu alea de pe tablete. Ideea e, la modul general, si am vazut asta aici pe forum, nu vi se pare aiurea sa ne afisam cu telefoane de 500 euro sau mai mult si sa ne speriem ca o consola poate costa la fel? Consola care vorba aia o tii 5-7 ani, nu un an ca un telefon mobil sau tableta [nu de alta, dar telefoane si tablete apar anual si le schimbam ca doar n-o sa stam cu alea vechi nu?]

    Si am mai observat o chestie aici pe forum. Va plangeti ca o placa grafica de PC e 500 de euro si e scumpa, dar aveti HDTV-uri de mii de euro. Va plangeti ca PS4 ar putea costa nu stiu cate sute de euro dar schimbati iPhone-urile si iPAD-urile annual [care iPAD 3 cu 64GB e mai mult decat un PS3 + Xbox 360 la un loc]. Telefonul si tableta o schimbam anual ca doar asa iasa si nu o sa stam cu iPAD 2 cand a iesit iPAD 3, dar PS3 care e pe piata de 6 ani ar mai trebui sa stea... Ce sa zic, sunteti foarte tari...
    Eu zic ca tu ești cam Fanboy PC...
    Sunt mulți care au renunțat la PC si se multumesc cu o tabela sau un smartphone care sa �nlocuiască PC-ul.
    Si in plus de asta sunt persoane care fac ceva constructiv pe tableta nu o cumpara doar de dragul de a avea IPad de 14245 gb.

  7. #7 SP
    Banned isis's Avatar
    Quote Originally Posted by FallouT View Post
    Eu zic ca tu ești cam Fanboy PC...
    Sunt mulți care au renunțat la PC si se multumesc cu o tabela sau un smartphone care sa �nlocuiască PC-ul.
    Si in plus de asta sunt persoane care fac ceva constructiv pe tableta nu o cumpara doar de dragul de a avea IPad de 14245 gb.
    Nu e vorba de ce sunt eu, dar de exemplu mi se par aiurea comentariile de pe aria de XBOX Next si PS4 referitoare la pret in conditiile in care schimba iPAD-uri si iPhone-uri annual. Tie nu?

    BTW lucrez in IT... in software development & IT management si ca sa iti spun, smartphone-ul nu imi inlocuieste tableta, iPAD-ul nu imi inlocuieste laptopul, si laptopul nu imi inlocuieste desktop-ul de lucru. Ele se completeaza, povestea cu inlocuitu e fortata si sunt cazuri si cazuri in care poti inlocui PC cu tableta si cazuri in care nu poti, depinde ce ai de lucru.

    iPAD nu a fost inventat sa inlocuiasca laptopul, ci sa il completeze, cum nici consolele nu au fost inventate sa inlocuiasca placile grafice, cum nici smartphone-urile n-au fost inventate sa inlocuiasca tabletele si cum nici laptopul n-a fost inventat sa inlocuiasca descktop-ul, si foarte multi ani de azi inainte, situatia asta nu se va schimba.

    De aia Apple vinde si Mac PRO si MacBook Air si iPAD si iPhone si iPOD, numai noi romanii vad ca avem cu astea sa inlocuim, PC cu consola, PC cu tableta, PC cu smartphone. Americanii n-au stress dinasta prostesc ca la noi. Aia daca au bani si is entuziasti isi cumpara toate consolele + 2/3 placi video de top, iPAD, iPhone, MacBook Air de toate.

    Am citit un review ceva de genu, iPAD to replace my laptop. Si finalul era:

    Did I leave anything out? Looking at this list, and scoring the iPad based on
    its capabilities, it seems that the answer to the question "can an iPad replace
    a PC?" is an absolute "yes". Just...not for me. And, not for many others.
    Really, the answer is a very solid "it depends".

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by isis View Post
    Ce sa zic, sunteti foarte tari...
    Nu stiu cu cine te certi, dar nu e bine sa generalizezi si sa pui la zid oamenii care nu sunt de acord cu parerile tale. De fapt, cam asta ar fi definitia unui troll, si te sfatuiesc sa o lasi deoparte, mai ales ca aici chiar se sanctioneaza. Fiecare e liber sa isi cumpere ce doreste, cand doreste si cat de des doreste, atata timp cat isi permite. Ar fi fost frumos sa avem o lume idilica, in care toate sa fie free... Doar atunci am putea sa comparam toate cele, fara sa fim adeptii unei solutii sau a alteia. Intre timp insa, traim in lumea reala, iar aici nu putem decat sa comparam, sa ne informam despre toate alternativele, si sa alegem fix ceea ce ne place.

    Din pacate mai sunt si cei care sunt hateri "din fabrica", ca sa spun asa. Mai exact, sunt cei care urasc orice nu detin sau nu pot avea. Acelora nu le putem decat recomanda alte forumuri si arii de discutii mai interesante. Si foarte multe calmante, desigur...

    Iar referitor la preturi, cine face o astfel de comparatie (intre o consola PS3 si un Wikipad de exp.), are probabil o problema grava. Nu de alta, dar e ca si cand ai vrea sa faci un review comparativ intre un aragaz si un frigider. Probabil ca singurul lor punct comun ar fi faptul ca ambele consuma curent, asa cum si intre PS3 si Wikipad poti spune ca au ca punct comun jocurile si multimedia. Si cam atat.

    Totodata, mai sunt si cei care accepta gaming-ul, in orice forma si pe orice device, fara sa fie partizanul unei parti sau a alteia. Sunt aceia care se joaca la fel de happy atat pe o consola de acum 20 de ani cat si pe ultimul racnet de PC. Pentru ei, orice gadget, device, consola mai altfel (cum este si cazul Wikipad-ului sau al WiiU-ului), este binevenit!

    Sincer, mai fair ar fi o comparatie intre un PSV si un Wikipad... dar chiar si acolo, numai faptul ca vorbim de un alt form factor si deja discutia este incheiata.
    Acestea fiind spuse, go get things you like, no matter what everyone else says!

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar

  10. #10 SP
    Senior Member Clopotarul's Avatar

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Consola RetroN 5 este disponibila la pre-order! By MonkY in forum Console News
    Replies: 21 Last Post: 14-07-2015, 23:54
  2. Replies: 11 Last Post: 31-07-2013, 15:52
  3. Replies: 9 Last Post: 30-10-2012, 06:36

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts