Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 55

Thread: Nintendo DSi

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Post Nintendo DSi

    Well, cu succesul purtat de Nintendo DS si DS Lite si cu avalansa de PSP versions de la Sony, ne asteptam sa nu dureze prea mult pana sa vedem pe piata un nou NDS. De data aceasta avem DSi. "i"-ul acela vine de le "eye" citit "i" si totodata de la persoana I. Cu alte cuvinte, Nintendo pune accent pe fotografie, personalizare, jurnal, extra features. Practic vine cu 2 camere foto VGA (de 3 megapixels), este mai subtire cu 12% si are ambele ecrane mai mari (3.25" in loc de 3"). Din cate am inteles au fost imbunatatite si difuzoarele si adaugat un player mult mai destept pentru multimedia (suporta chiar si AAC audio de pe SD acum).

    Desi a fost lansat in Japan pe 1 Noiembrie 2008, in Europa si US il asteptam in Aprilie 2009 (3 si respectiv 5 Aprilie). Va astept cu impresii si cu idei despre noul DSi. Mai jos aveti si un filmulet "review":


  2. #2 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Chiar daca nu este un nou DS, ci mai mult un upgrade, eu tot o sa-l cumpar! I love Nintendo!

  3. #3 SP
    Member steauacroitoru's Avatar
    Pacat ca sa scos slotul de GBA

  4. #4 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Trebuie adaugat ca acea camera din DSi va putea recunoaste mimica si gesturi si aceste functii vor fi implementate in jocuri.
    Si ai uitat sa spui si de DSi Shop, care e practic magazinul virtual de unde poti cumpara jocuri si aplicatii pentru DSi. Ma gandesc ca jocurile cu aceste implementari vor fi disponibile doar acolo, pentru a nu incarca piata cu 2 tipuri de jocuri in carcasa.

    Pacat ca se pierde slotul de GBA, in consola este clar un must-have cu noile features.
    Recomand combinatia de DSi + GBA. E mult mai rentabila pentru ca pe GBA poti juca si jocurile de pe GB si GBC. Si devii astfel un portable Nintendo fanboy de colectie

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pai, e vre-o problema ca este scos slotul de GBA avand in vedere ca vor putea fi achizitionate jocuri de GBA direct din DSi Shop ? (Sau poate nu am inteles eu corect si nu este pt. GBA games)

  6. #6 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Vor scoate probabil si jocuri de GBA dar nu vei avea toata libraria la dispozitie (probabil ceva gen jocurile Xbox pe 360 - ei aleg ce si cum).
    Primele jocuri cu care s-a lansat Shop-ul au fost BrainAge 1 si 2 deci jocuri mai vechi de DS.

  7. #7 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Hmm.. ceva noutati? Persoane/ magazine care isi arata interesul sa aduca asa ceva in Ro?

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    De-abia s-a lansat. Eu as zice sa astepti cateva zile sa se duca nebunia de "lansare" cand nu prea se lasa la pret.

  9. #9 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Hehe, eu m'am luat dupa nebunia de la psp 2000 cand cei care aduceau PSP'uri faceau lista de precomenzi...

  10. #10 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar

  11. #11 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Am inteles ca DSi-ul va avea suruburi cu cruce...mai accesibil pentru a-l desface. (YEEEPEE)
    Ar fi dragut daca ai putea sa organizezi Webcam-Conference cu wi-fi-ul.

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu stiu, eu unul inca nu-i vad minusuri. E mai slim si cu ecrane mai mari... SDHC by default, 2 camere extra. Bateria am inteles ca tine un picut mai putin. Mai avem si extra features precum player mp3, jurnal...

    Gametrailers.com - Nintendo DSi - GDC 09: Software And Functionality Walkthrough HD

    Aveti mai jos cateva linkuri la reviews:
    Gizmodo - Nintendo DSi Review - Dsi review
    Nintendo DSi (black) Console reviews - CNET Reviews
    Nintendo DSi: The Unboxening and Impressioning
    IGN: Nintendo DSi Review

    ---------- Post added at 02:41 AM ---------- Previous post was at 12:13 AM ----------

    Hmm, cu ocazia aceasta am aflat si eu ca de fapt exista si un upgrade hardware (pe langa ecrane mai mari, webcams, 12% mai subtire, better speakers si crisper & brighter screen), si anume DSi acum are CPU clocked la 133Mhz, fata de DS Lite care era la 66Mhz, iar RAM are 16MB (fata de 4MB la DS Lite). Wohooo... chiar nu stiam. Cred ca singurul downside raman GBA games... care speram ca vor fi downloadable.

  13. #13 SP
    Senior Member Nariggar's Avatar
    Se pare ca in cele din urma jocurile de GB si GBA vor fi disponibile in DSi Store, totusi stirea nu trebuie luata ca atare si zic eu ca poate fi marcata ca zvon, Nintendo urmind sa valideze acest anunt, aveti mai jos un quote cu stirea:

    Last night, Nintendo held an event for platinum members of Club Nintendo to try out the new DSi. Quite a few interesting tidbits were shared at the event, including that DSi owners will be able to download Game Boy and GBA games. I am going to mark this as a rumor for now, however. We haven’t heard about this in Japan and Nintendo has yet to officially confirm the news.

    - Will be only able to download Nintendo GBA/GB titles at first
    - GBA/GB games will be region-locked
    - Will be able to run the games from an SD card
    - Calculators will be downloadable
    - Opera available for download on DSi launch day
    - Confirmed that owners will receive 1000 free points
    Sursa: Nintendoeverything.

  14. #14 SP
    Junior Member firefox98's Avatar
    sall , mi s-a intamplat cv cu ds-ul meu:cand il deschid ecranul de sus dispare si se face alb

    ---------- Post added at 02:11 PM ---------- Previous post was at 02:10 PM ----------

    si mai si 3 jocuri care le-am trm si vreau sa le schimb si as vrea 1 joc de ps2 pe 2 de ds.

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    firefox98: aici trebuie sa postezi http://www.consolegames.ro/forum/f12...43-clubul-nds/ . Threadul acesta este referitor la Nintendo DSi si nu DS.

  16. #16 SP
    Member OxygeN's Avatar
    a aparut Nintendo DSi in altex la pretul de 949 ron...Consola jocuri NINTENDO DSi ALB - Altex - cel mai mic pret din Romania cei ca shi-l doresc mult pot sal cumpere merita

  17. #17 SP
    Senior Member consol3's Avatar
    Quote Originally Posted by alexdeagle View Post
    a aparut Nintendo DSi in altex la pretul de 949 ron...Consola jocuri NINTENDO DSi ALB - Altex - cel mai mic pret din Romania cei ca shi-l doresc mult pot sal cumpere merita
    CAT????......Doamne,e f.scump cu bani astia iti iei un 360.

  18. #18 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Daca apar ceva preturi mai umane... sau cei ce va comandati din strainatate un DSi la pret mai mic, impartiti si voi informatia

  19. #19 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    Quote Originally Posted by alexdeagle View Post
    a aparut Nintendo DSi in altex la pretul de 949 ron...Consola jocuri NINTENDO DSi ALB - Altex - cel mai mic pret din Romania cei ca shi-l doresc mult pot sal cumpere merita
    am ramas masca cind am citit postul tau. pe shopto e 148GBP deci 680RON la cursul de azi....no comment

    PS intreb si eu aici ca nu ma pricep la NDS(i). vad ca mentionati suport mp3. oooook, dar suport pentru fisiere video are? nu cer divx dar macar ceva acolo, orice.

  20. #20 SP
    Member steauacroitoru's Avatar
    Asa suntem noi romanii...Trebuie sa fim cu ceva mereu peste ceilalti

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts