Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 84 of 404 FirstFirst ... 34 74 82 83 84 85 86 94 134 184 ... LastLast
Results 1,661 to 1,680 of 8079

Thread: PS5 - achizitie din Romania

  1. #1661 SP
    Junior Member Blaualex's Avatar
    Quote Originally Posted by Aresus View Post
    Eu nu înțeleg. Voiai să o cumperi la prețul la care s-ar vinde consola second hand, când consola este nouă și super căutată?
    Tu ai da 4000 lei pe o consola? Pe cand bombardierii stau si se rad de tine ca dai atata, mai bine aștepti stoc nou si nu cumperi de la bișnițari, nu sunt singurul care a făcut chestia asta... Uitate la cei cu anunțuri la ps5 ca le dau la bișnițari peste nas... Asta e o idee sa nu fii fraierit de bișnițari

  2. #1662 SP
    Member coxanovici's Avatar
    Si prin afara au luat bisnitarii cu bots mii de console atât la precomanda cat si în ziua lansării urat ceea ce fac nu stiu dacă nu era exclusiv online ce mai faceau. Oricum eu m-am liniștit am sa o iau la anu sau când mai apar ceva exclusivitati

  3. #1663 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by Blaualex View Post
    Tu ai da 4000 lei pe o consola? Pe cand bombardierii stau si se rad de tine ca dai atata, mai bine aștepti stoc nou si nu cumperi de la bișnițari, nu sunt singurul care a făcut chestia asta... Uitate la cei cu anunțuri la ps5 ca le dau la bișnițari peste nas... Asta e o idee sa nu fii fraierit de bișnițari
    Nu inteleg ce spui si de ce ai face asta, dar mai ales care credeai ca va fi rezultatul a ceea ce ai facut?

    Cum sa oferi mai putin decat costa ea in magazin, acum, in prima saptamana de la lansare si sa te astepti sa te ia cineva in serios?
    Nu are importanta cat cer aia pe ele, e pur si simplu cerere si oferta. Daca ei cer 10 catralioane de monede de aur nu inseamna ca le si vand la banii aia, iar tu, daca nu ai sau nu vrei, nu iei. That simple.

    Dar tu, ce mai exact ai vrut sa demonstrezi cu anuntul ala, ca nu inteleg

  4. #1664 SP
    Member mladin86's Avatar
    eu inteleg ca i a trollat pe '''bisnitari'' si s a ales cu ''urari de bine" mi se pare funny pt ca era evident rezultatul anuntului lui

  5. #1665 SP
    Junior Member DIAVOLINO's Avatar
    Trollati si voi bisnitarii!
    Asta e singura varinata pentru a mai reduce din ei.
    Spuneti ca luati consola cu livrare prin curier, iar cand ajunge, nu o ridicati si lasati-o sa revina in depozit unde va mai sta cateva zile.

  6. #1666 SP
    Member kaoru's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Nu inteleg ce spui si de ce ai face asta, dar mai ales care credeai ca va fi rezultatul a ceea ce ai facut?

    Cum sa oferi mai putin decat costa ea in magazin, acum, in prima saptamana de la lansare si sa te astepti sa te ia cineva in serios?
    Nu are importanta cat cer aia pe ele, e pur si simplu cerere si oferta. Daca ei cer 10 catralioane de monede de aur nu inseamna ca le si vand la banii aia, iar tu, daca nu ai sau nu vrei, nu iei. That simple.

    Dar tu, ce mai exact ai vrut sa demonstrezi cu anuntul ala, ca nu inteleg
    Este identic cu a-i lua in serios pe cei care pun anunturi cu preturi absurde de peste 5000lei.
    Problema e una discutabila din punctul meu de vedere.

    In principiu avem toti drepturi dar am uitat-o pe aia cu a ne pasa de altii, moralitatea, logica sau integritatea. Binenteles ca daca asta e "mersul" pietei dictat de un cumul de factori, si vezi ca sunt multi care o vand cu triplul pretului ai parea justificat sa spui: "ok pai atunci incerc si eu, ca asta e piata eu doar incerc" ne punand la socoteala ca si tu contribui la starea generala de haos si dezechilibru absurd.

    Da, este adevarat ca exista situatia asta si datorita faptului ca exista multi cumparatori chiar si la aceste preturi absurde. Ceea ce este trist.

    Dar cumva in acest context daca ei considera ca e ok sa tina console blocate, de care s-ar fi putut bucura oameni care apreciaza experienta asta, si le-au luat de la inceput cu gandul sa vanda sa faca un profit baban, atunci eu de ce nu as fi justificat sau luat in serios cand pun un pret la fel de absurd dar la fel de real in celalalt sens. Sens in care nu cumperi nici macar la pretul din magazin, ci poti oferi chiar mai putin avand in vedere ca produsul pe care uil vand ei, chiar daca e in cantitati mici in piata, sigilat si cu garantie, nu e un produs nou. Este din punctul meu de vedere folosit daca nu e direct din magazin, magazin care isi asuma niste responsabilitati privind starea produsului. Domnul care vinde poate sa foloseasca cutia cu PS5-ul pe post de suport de picioare for all I know.
    De ce un om care ofera un pret mai mic de cumparare ar fi absurd? pentru ca majoritatea au decis ca e rost de profit? pentru ca toti dau tunuri si sunt incurajate practici de samsarie, camatarie si bisnita?

    Eu consider ca oricine are dreptul sa nu accepte astfel de practici si ca ar trebui combatute. chiar de alti cumparatori.

    Am avut neplacerea sa am scurte conversatii cu cativa dintre vanzatorii acestia care dau tunuri, si se simt justificati 100%, jignesc, profita de situatie etc.
    Daca pot combate astfel de comportamente deviante aratand ca pot si din ce motive pot cere un pret mai mic, o s-o fac.

    Exista si varianta in care ii ignori, nu cumperi de la ei si astepti stocurile urmatoare in magazine pentru atunci cand or veni

  7. #1667 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Ok, iti inteleg ideea, dar cred ca erai mai mult luat in serios daca puneai fix pretul oficial - cine stie, poate chiar primeai ceva oferta.

    Revenind on toppic - i s-a mai anulat cuiva comanda facuta (si achitata pe loc) la Orange, asa...out of the blue, azi?

  8. #1668 SP
    Member kaoru's Avatar
    Da, am si eu un post de cumparare la un pret mai mic decat cel din magazin pe OLX.

    Am avut o experienta interesanta, cu peste 50 de mesaje - cativa "vanzatori" foarte suparati care m-au injurat, luat la misto etc., dar in schimb lucru la care ma asteptam mai putin, o majoritate de oameni care au fost foarte incantati de atitudine, unii au laudat initiativa, unii au facut la fel si au urmat sa posteze si ei anunturi de cumparare la pret mai mic si mesaje mai mult sau mai putin ironice sau cinice, ca un fel de protest impotriva unor astfel de "comportamente" si practici de piata (ca la piata )
    Pe multi chiar i-a ajutat sa vada ca exista si altii oameni care gandesc la fel si ca nu sunt singuri si chiar daca am schimbat doua vorbe s-au simtit mai bine ca le face mai usoara asteptarea pana la un eventual viitor stoc, asta mi-au scris.

    Adica ceva similar dar ca o frantura din ce face forumul consolegames Unde gaesti oameni cu pasiuni similare si poti schimba pareri, lucru care te poate face sa te simti mai bine, ca nu esti singur. Iti poti valida o parere.
    Unii dintre ei nu acceseaza forumuri ca acesta din diverse motive, timp etc si au contact in mare parte cu oameni ca cei care vand la supra-pret. Si tot incerca si se cumuleaza tensiuni si frustrari.

    Deci despre asta e vorba, ca e mai putin important daca reusesti sa atragi un vanzator cu un astfel de anunt, e putin irelevant vazand cum e piata acum. Dar multi au postat astfel de anunturi, cu pret mai mic decat cel din magazin, unii chiar pretul din magazin, ca forma de protest mai mult decat orice altceva, in timp ce asteptam rezultatul la asa zisa tombola Altex, si speranta in stocuri anul asta...desi mici etc.

    Daca nu, in timp ce asteptam stocuri viitoare pentru la anul cine stie cand (posibil cu o situatie similara cu bataie pe stoc mic), ne uitam la ceilalti care au fost norocosi, ii felicitam incercam sa impartasim bucuria dar in acelasi timp incercam sa postam poate anunturi de cumparare cu preturi care sa combata preturile absurde ale celorlalti si practicile defecte, in semn de protest.

  9. #1669 SP
    Junior Member rrrradu's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post

    Revenind on toppic - i s-a mai anulat cuiva comanda facuta (si achitata pe loc) la Orange, asa...out of the blue, azi?
    ai patit asta?

  10. #1670 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu eu. Zicea cineva. E posibil sa fi fost trolling. D-aia intrebam...

  11. #1671 SP
    Junior Member Adriaan's Avatar
    Ati mai aflat ceva legat de data cand vor fi disponibile din nou ps5? Stiu ca in UK si in alte cateva tari va fi pe 25 din nou disponibil dar ai nostri nu au anuntat nimic.

  12. #1672 SP
    Junior Member rrrradu's Avatar
    pai ar fi culmea sa se anunte la noi ceva,de ce sa stim si noi ceva din timp
    oricum nu mi as face sperante saptamana asta,daca prindem anul asta inca un val e bine zic eu

  13. #1673 SP
    Member mladin86's Avatar
    ''Exista si varianta in care ii ignori, nu cumperi de la ei si astepti stocurile urmatoare in magazine pentru atunci cand or veni '' -
    asta e singura varianta civilizata , nu i provocati, dati le pace si ignor total ... nu cumparati ps5 de pe olx anul asta orice ar fi si daca scad pretul considerabil ... stiu ca e f greu sa te abtii dar doar asa ii pedepsim cu adevarat.

  14. #1674 SP
    Junior Member Samael's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Ok, iti inteleg ideea, dar cred ca erai mai mult luat in serios daca puneai fix pretul oficial - cine stie, poate chiar primeai ceva oferta.

    Revenind on toppic - i s-a mai anulat cuiva comanda facuta (si achitata pe loc) la Orange, asa...out of the blue, azi?
    Da, am patit-o eu alaltaieri cred, 1500€ blocati, am primit un refund, acu astept si pe celelalte 2 (M-au taxat si de 3 ori.) Si probabil inca un refund saptamana viitoare si de la altex.

  15. #1675 SP
    Junior Member CosminTM's Avatar
    Mai este cineva care inca nu si-a primit precomanda de la Emag?
    Am sunat la ei de mai multe ori. Unele raspunsuri au fost ca s-ar fi pierdut consola in depozit, dar cel mai interesant a fost ca inca asteapta sa le vina stocuri de console ca sa le poata trimite.

    Stie cineva daca Emag chiar nu a primit inca toate consolole pentru precomenzi? Chiar asteapta vreun lot intarziat sau au acceptat mai multe precomenzi decat stoc promis si acum trag de timp pana poate prind inca vreo mana de console?

    Am dat precomanda de pe 17 septembrie asteptand consola la lansare, acum nu stiu daca o sa o mai primesc pana de Craciun

    Sunt foarte dezamagit de Emag, mai ales ca am avut toata baza in aceast precomanda. Daca stiam incercam sa fac rost de consola day 1 cand a aparut...


  16. #1676 SP
    Junior Member GabrielAndrei07's Avatar
    Eu incep sa cred ca e problema cu Fan. Mie imi apare pe siteul lor ca a fost preluara din 20.11 ora 11.15 si de atunci nimic. De la Orange au primit deja in toata tara, numai eu in Popesti Leordeni nu. am sunat la call center si cica nu se gaseste coletul meu. Nu stiu in ce hub este, ca le-am zis ca ma duc eu personal sa ridic insa nu localizeaza coletul. E bataie de joc

  17. #1677 SP
    Junior Member dumiandrei99's Avatar
    Problema e sigur la Fan Courier.. Orange a predat coletul la Fan, de acolo e treaba lor sa o livreze. In caz ca nu mai vine (speram ca nu e cazul), Fan ar trebui sa-ti returneze banii.(In ideea ca ai luat-o de la Orange, unde trebuia plata din prealabil, cu cardul). Suna-i si ameninta-i ca daca nu primesti azi coletul, vrei sa recuperezi banii de la ei. Poate o sa-si intinda antenele putin mai mult decat au facut-o pana acum.

  18. #1678 SP
    Junior Member GabrielAndrei07's Avatar
    Banii ca banii ca ii recuperezi, însă ce ma fac cu feciorul care își așteaptă cadoul?

    Sent from my SM-G955F using Tapatalk

  19. #1679 SP
    Junior Member dumiandrei99's Avatar
    Stiu, inteleg... De-asta ziceam sa incerci sa-i ameninti, folosind ca motiv banii pe care i-ai platit, decat sa ceri efectiv restituirea banilor.

  20. #1680 SP
    Member angellicus's Avatar
    Quote Originally Posted by GabrielAndrei07 View Post
    Eu incep sa cred ca e problema cu Fan. Mie imi apare pe siteul lor ca a fost preluara din 20.11 ora 11.15 si de atunci nimic. De la Orange au primit deja in toata tara, numai eu in Popesti Leordeni nu. am sunat la call center si cica nu se gaseste coletul meu. Nu stiu in ce hub este, ca le-am zis ca ma duc eu personal sa ridic insa nu localizeaza coletul. E bataie de joc
    Așa am pățit și eu cu FC! Ce se întâmplă - din cauza volumelor imense de colete pe care le au, rămân în depozit fara a fi scanate corespunzător. In următoarele zile, ar trebui să își dea seama unde e coletul când se face scanarea inițială, înainte de a fi distribuite pe zone.

    Eu când am aflat - după o întârziere de doua zile - unde e coletul, l-am sunat pe curierul din zona mea, i-am spus de problema și i-am dat bacșiș 100 de lei daca găsește coletul. A doua zi la ora 10 după ce am vorbit cu el, mi-a livrat consola.

    Sent from my SM-G973F using Tapatalk

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 84 of 404 FirstFirst ... 34 74 82 83 84 85 86 94 134 184 ... LastLast

Similar Threads

  1. Xbox Series X|S - achizitie din Romania By paul in forum Microsoft Xbox Series
    Replies: 1047 Last Post: 17-08-2023, 09:48
  2. Pot juca jocuri din Romania pe PS4 din America? By SnowPhantom in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 7 Last Post: 19-11-2013, 16:07
  3. Locuri frumoase din Romania By vasilescui in forum Travel & Fashion
    Replies: 0 Last Post: 05-05-2011, 08:24
  4. Replies: 9 Last Post: 28-02-2011, 13:53
  5. Reviste de profil din Romania By rodarkone in forum Console Club
    Replies: 23 Last Post: 11-08-2008, 13:27

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts