Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 33 of 33

Thread: Xbox Series X - Facts

  1. #21 SP
    Junior Member mario08's Avatar
    Una din cele doua , am rezolvat-o din setarile tv-ului
    Ca sa avem activ Dolby Vision pe consola , trebuie oprit - AMD FreeSync Premium - de la -Setari Imagine - Alte setari
    Am incercat - AMD FreeSync Premium - atat pe - Inalt - cat si - Lat - insa DV-ul nu se activa pe consola

    Cat despre 4k/120 , o sa vorbesc la reprezenta LG , fiindca orice as activa/dezactiva la setarile imaginii , nu pot reda 4k/120

    Atat tv-ul cat si consola , au ultima versiune de fw

  2. #22 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Dar nu inteleg pentru ce-ti trebuie 4k/120fps. Nu e niciun joc care sa ruleze in 4k/120fps si orice ruleaza sub, ar trebui sa mearga fara probleme (1080p/120fps sau 1440p/120fps).

    Adica da, TV-ul trebuie sa suporte, dar nu este un impediment.

  3. #23 SP
    Junior Member mario08's Avatar
    Idea este ca dai un ban pe ce scrie în reclama , deci chiar dacă NU folosești aceasta rezoluție, ea totuși trebuie sa existe practic
    De ce la pc se poate și la consola.......și nu îmi răspundeți ca la pc , pl video.........
    Atunci NU ar mai trebui sa cumparam , dacă e doar de reclama......

  4. #24 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai stai putin ca nu inteleg. Iti merge la PC in 4K/120fps? Daca da, e clar ca TV-ul nu are problema astfel ca nu vad cu ce te-ar putea ajuta de la LG.

  5. #25 SP
    Manager paul's Avatar
    Incearca ce e scris la "Troubleshooting Your 4K Television" si "Calibrate for Preference": You're Ready to Power Your Dreams - Is Your TV? - Xbox Wire

  6. #26 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Un prieten are o problema tot cu LG OLED TV - cand comuta intre SDR si HDR ii flickare imaginea si se stinge de cateva ori, timp de 2-3s.
    Daca schimba jocul sau iese doar in dashboard ii face asa de fiecare data.

    A incercat si cu alt HDMI din TV si face la fel. Cablul este cel venit cu consola.

    Pe acelasi HDMI, One X-ul nu-i facea asa.

  7. #27 SP
    Junior Member mario08's Avatar
    Sa rezolvat , era greseala mea

    - 4K/120 - folositi unul dintre cele doua porturi HDMI ( HDMI2.1 ) de pe spatele tv-ului
    Celelalte doua porturi HDMI de pe lateral ( HDMI2.0 ) nu vor putea accepta decat 4K/60
    Bine inteles folosind cablu consolei daca NU aveti un cablu HDMI2.1 ( 48Gbps )
    NU 18Gbps ( 4K/60 ) sau 10.2Gbps ( 4k/30 )

    - Dolby Vision - TV la - Toate Setarile - Imagine - Setari Suplimentare - AMD FreeSync Premium - Oprit , nu Lat/Inalt
    Attached Images Attached Images 20210424_102552-resize-.jpg 20210424_102608-resize.jpg

  8. #28 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Eu ti-am zis ca nu toate HDMI-urile suporta aceeași calitate...

  9. #29 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Multe tv-uri noi nu vin decat cu un singur port hdmi 2.1....Multa atentie

  10. #30 SP
    Junior Member mario08's Avatar
    Pai deocamdata sunt la inceput cu aceasta noua magistrala - HDMI2.1 - si de acea inca NU este asa populara
    Tv-ul meu are :
    - 2 x HDMI2.1 pe spate , acum avand conectat pc-ul/RTX 2080Ti si consola si
    - 2 x HDMI2.0 in lateral , avand conectat shield-ul tv si DM-ul 920 UHD
    Stiu ca majoritatea tv-urilor cu HDMI2.1 au un singur port ( deocamdata ) la fel fiind si in cazul noilor receivere av 4K/120/8K

  11. #31 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Parca ultima serie de Oled de la LG (X-ul) are toate porturile hdmi 2.1. In rest toti se “joaca” cu 1-2 porturi ca sa mai economiseasca ceva banuti

  12. #32 SP
    Junior Member mario08's Avatar
    Pai sa fie pentru toate buzunarele si pentru producator inseamna mai multe surse de venit
    Decat sa fie doar clasa premium dotate cu HDMI2.1 , dar in schimb sa coste........, mai bine sa fie si modele de tv-uri din clasa middle
    Personal sunt multumit de noul tv achizitionat la pretul care l-am dat - 3500 lei
    Pe HDMI2.1 am conectat pc-ul/rtx 2080ti si xsx-ul , iar pe HDMI2.0 am conectat shield-ul tv si dm-ul 920 uhd
    La anul se ''cere'' un 8K......

  13. #33 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    O chestiune pe care am descoperit-o recent si este foarte utila:

    In cazul in care aveti jocuri de Xbox One / Series care sunt zgariate sau vreti sa cumparati un joc SH care nu este intr-o forma perfecta, exista o modalitate de a-l instala si a-l juca perfect.

    1. Settings -> Auto-Play Disc -> Off.

    2. Introduceti discul in consola, selectati chenarul cu jocul si apasati butonul meniu, cel din dreapta butonului luminos.

    3. Selectati View in Store si apasati pe Install.

    Tot jocul se va instala din store avand deja ultimul update facut. Am testat aceasta chestiune cu 3 jocuri care nu se instalau de pe disc din cauza ca erau zgariate si de fiecare data a functionat perfect.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Similar Threads

  1. Clubul Xbox Series X By Dant3 in forum Microsoft Xbox Series
    Replies: 1298 Last Post: Yesterday, 11:10
  2. Clubul Xbox Series S By paul in forum Microsoft Xbox Series
    Replies: 164 Last Post: 17-02-2024, 00:44
  3. Vand Xbox Series X By iry in forum Bazar Microsoft: Console & Accesorii
    Replies: 4 Last Post: 20-02-2021, 13:39
  4. Vand Xbox Series S By MinCos6 in forum Bazar Microsoft: Console & Accesorii
    Replies: 2 Last Post: 08-02-2021, 15:55

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts