Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 42

Thread: Problema incurcata PSN

  1. #1 SP
    Senior Member Diesel's Avatar

    Problema incurcata PSN

    Salutare,

    Am cautat peste tot solutie la problema mea, nu gasesc nicaieri ceva clar, va rog sa ma ajutati cu sfaturi daca stiti rezolvarea.

    Am PS3, cont de UK. Tot ce ruleaza pe consola e material original, cumparat, ca-s jocuri luate de pe PSN UK sau jocuri cumparate de la Altex. Problema e ca acum cateva zile m-am trezit scos de pe PSN si primeam cod de eroare 8002A227 cand voiam sa ma loghez cu oricare din conturile de pe consola mea. Deci ban pe consola, nu pe cont.

    Am dat mail la Sony UK, mi-au zis ca ori e ban pentru comportament rasist, abuziv, cheating sau ca am cerut eu sa mi se taie accesul la PSN. Ei mi-au zis ca trebuia sa primesc totusi si un mail de instiintare despre acest ban, cu motivul exact, perioada de ban si posibilitatea de apel. Nu am primit nici un mail.

    Acum nu stiu ce naiba sa fac. Nu am injurat pe nimeni de pe PSN si nu am trisat. Cei de la Sony UK mi-au zis sa-i sun ca sa clarificam situatia, dar nu cred ca stiu ca am cont fake. Pe de o parte vreau scap de ban-ul asta luat aiurea, pe de alta parte mi-e teama ca daca afla ca am cont fake, imi anuleaza cu totul contul.

    Aveti idee cat dureaza banul asta 8002A227?



    In alte ordine de idei, ati observat ca pe site-ul oficial PlayStation Romania scrie ca Romania are acces full la PSN si PS Store? A mai patit cineva sa citeasca acolo mai intai si apoi sa-si ia consola si dupa aia sa afle ca textul respectiv e fals? Daca eram in America se lasa cu proces imediat, la noi nu se intampla nimic. Conform textului respectiv, noi nu ar trebui sa ne frecam atata cu conturi fake si alte chestii ilegale. ( PlayStation Romania - An introduction to Network on PLAYSTATION 3 ).



    Iulian

  2. #2 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Banat esti clar. Posibil sa fie o suspendare doar de 7 zile. Din ce m-am documentat, nu se da ban permanent. Se da o suspendare. Asta daca nu ai facut ceva grav.

  3. #3 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Urat, nu stiam ca se baneaza si pe PSN...

  4. #4 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    Quote Originally Posted by Dj Mo View Post
    Asta daca nu ai facut ceva grav.
    Pai asta e, ca nu am idee de ce l-am luat, din moment ce nu am primit mailul acela de instiintare.
    Singura faza care-mi trece prin minte acum ar fi faptul ca mi s-a deconectat de cateva ori cand jucam HAWX online si s-o fi enervat careva (cu toate ca nu eram eu Host).

  5. #5 SP
    Senior Member pooaul's Avatar
    Quote Originally Posted by superman90 View Post
    Pai asta e, ca nu am idee de ce l-am luat, din moment ce nu am primit mailul acela de instiintare.
    Singura faza care-mi trece prin minte acum ar fi faptul ca mi s-a deconectat de cateva ori cand jucam HAWX online si s-o fi enervat careva (cu toate ca nu eram eu Host).
    Gandeste-te bine daca nu cumva ai facut gameshare sau intrat pe cont de pe un psp modat.A mai fost un user cu aceeasi problema ca si tine zilele trecute, da un search si intreaba-l daca lui i-a trecut banul.

    Oricum din cate am citit pe net sunt cam sensibili astia de la sony, cele mai multe banuri se dau pentru gameshare, limbaj/gesturi. Multe se iau pe HOME ca acolo se prosteste lumea. S-a luat ban si pentru T-bagging deci....

  6. #6 SP
    Member L0G1X's Avatar
    Salut, după cum am scris s�mbătă �n thread-ul cu Probleme şi soluţii, mă aflu exact �n aceeaşi situaţie - ban pe consolă. Am mai găsit din Europa de Est un caz similar aici, se pare că noi cei din Est nu trebuie să primim explicaţii sau vreo justificare - direct ban, perioadă nedeterminată. �ntre timp am renunţat la mailurile către SCEE UK, pt. că mi-au zis clar că nu deservesc dec�t useri din GB, şi am scris la SCEA ([email protected]), de unde am primit următorul reply pe 17.08 (la mailul meu din 16.08):
    Hello

    Your concerns have been heard.

    If you are receiving error 8002A227, your account has been banned. You will receive an email with 24 hours of the ban giving you details as to why you were banned and the length of your ban. Please note that it does not matter whether you or someone using your account violated the Community Code of Conduct. If the infraction happened on you account, you are responsible.

    Please note that Consumer Services does not issue these bans, nor can we lift them.

    Please review the following article. Attached within is the Community Code of Conduct.

    Article Title: Banned users
    Article Link: https://playstation.custhelp.com/cgi...ted=1226104297

    Regards,
    Mike H.
    Desigur că ieri am revenit spun�nd că au trecut 4 zile, deci cele 24 de ore sunt de mult expirate - cu insistenţa să primesc explicaţii de la departamentul ăla care mi-a dat ban. �ncă nu am reply.
    Nu exclud varianta că ban-ul se datorează unei practici uzitate de majoritatea dintre noi (vezi link-ul de mai sus):
    You may not provide SCEA or any third party company with false or inaccurate information, including reporting false complaints to SCEA Consumer Services or providing false or inaccurate information during account registration.
    Vă ţin la curent. Deocamdată pot accesa de pe PC toate cele 3 conturile, inclusiv secţiunea store.
    Sper doar ca acest ban să nu fie unul permanent, pentru că se pare că e imposibil de ocolit fără a cumpăra altă consolă.

  7. #7 SP
    Senior Member pooaul's Avatar
    You may not provide SCEA or any third party company with false or inaccurate information, including reporting false complaints to SCEA Consumer Services or providing false or inaccurate information during account registration.
    Nasol daca dau ban pentru asa ceva. Voi pe ce conturi jucati? in general de UK nu?

  8. #8 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    eu joc cu cel din Romania, dar cat accesez psn store il fac de pe Uk sau USA. sper sa nu inceapa cei de la Sony sa baneze lumea pentru ca am dat o adrese din alte tari :-s.

  9. #9 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Sa presupunem ca stau in Londra, in chirie. Am adresa de UK pe psn, dar am venit cu consola in Romania (in vacanta) si mi-am luat ban aici. Ce se intampla?
    L.E: Cand aud ce se intampla ma face sa-mi fac cont de RO si sa joc, decat sa iau ban pe consola.

  10. #10 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    Error Code: 8002a227 - 30 day ban from Sony Playstation Security Department. The last 3digits state the offence in question (227). So you have been banned for Extreme/Racial/Derogatory Language whilst using the PSN.


    Error Code: 8002a231 - Suspended PSN account.
    To unsuspend;
    Emailed [email protected] and they apparently have to re-instate the account.

  11. #11 SP
    esbhrwvnjfkajhd SeikQ's Avatar
    La fel am patit si eu cu un cont PSN US acum 6-7 luni. respectivul cont il foloseam pt cumparaturi, deci nici vorba de injuraturi sau trisari in jocuri. NU are nici cea mai mica legatura locatia voastra curenta, pt. ca eu oricum nu locuiesc in Romania. Fiind vorba de ceva bani cheltuiti pe respectivul cont, am mers cat de departe am putut. Mesaje peste mesaje, la care primeam raspunsuri de la "robotel", am si sunat la ei de foarte multe ori, mi-am facut prin Skype un numar de telefon fix pt US si toate cele, dar degeaba. Nici o tanti cu unghii mari nu a stiut sa-mi spuna un motiv anume. de fiecare data am fost dus cu zaharelul ca ma vor suna ei. Nici in ziua de azi nu am primit un raspuns concret. Factura telefonica din acea luna m-a determinat sa renunt

  12. #12 SP
    Member L0G1X's Avatar
    Quote Originally Posted by h0stile View Post
    Error Code: 8002a227 - 30 day ban from Sony Playstation Security Department. The last 3digits state the offence in question (227). So you have been banned for Extreme/Racial/Derogatory Language whilst using the PSN.


    Error Code: 8002a231 - Suspended PSN account.
    To unsuspend;
    Emailed [email protected] and they apparently have to re-instate the account.
    Informaţia asta nu este nici oficială şi nici validă. Codul 227 este independent de motivul sau durata ban-ului - după cum reiese destul de clar şi din e-mailul primit de mine de la SCEA.

    ---------- Post added at 10:16 AM ---------- Previous post was at 10:11 AM ----------

    Quote Originally Posted by Laurentiu View Post
    Sa presupunem ca stau in Londra, in chirie. Am adresa de UK pe psn, dar am venit cu consola in Romania (in vacanta) si mi-am luat ban aici. Ce se intampla?
    L.E: Cand aud ce se intampla ma face sa-mi fac cont de RO si sa joc, decat sa iau ban pe consola.
    Eu mă joc strict de pe contul de RO, iar US şi UK le folosesc exclusiv pentru store. Pentru Sony ar fi foarte simplu să implementeze un flag cu cei care accesează store-ul unei regiuni de pe IP aparţin�nd alteia - automatic ban. Nu �nţeleg �n schimb de ce nu restricţionează game store-ul ca şi cel video, dacă asta e o problemă. La treaba cu vacanţa m-am g�ndit şi eu, dar nu cred că ar ţine o poveste de genul ăsta

    ---------- Post added at 10:17 AM ---------- Previous post was at 10:16 AM ----------

    Quote Originally Posted by SeikQ View Post
    La fel am patit si eu cu un cont PSN US acum 6-7 luni. respectivul cont il foloseam pt cumparaturi, deci nici vorba de injuraturi sau trisari in jocuri. NU are nici cea mai mica legatura locatia voastra curenta, pt. ca eu oricum nu locuiesc in Romania.[...] Factura telefonica din acea luna m-a determinat sa renunt
    P�nă la urmă a fost ban perrmanent?

    ---------- Post added at 03:56 PM ---------- Previous post was at 10:17 AM ----------

    Update: dimineaţă la 10 eram �ncă banat, acum pot intra - incredibil, deocamdată se pare că sunt un-banned

  13. #13 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    pai daca esti unbanned atunci cit timp a trecut de cind ai fost banat? 5, 7 zile?

  14. #14 SP
    Member L0G1X's Avatar
    Am constatat ban-ul s�mbătă dimineaţă, deci 5 zile.

    ---------- Post added at 04:30 PM ---------- Previous post was at 04:22 PM ----------

    LE: Desigur nu m-am răbdat să nu intru pe toate 3 conturile, inclusiv pe store UK, US - chiar am download-at niţcaiva trailere de la GamesCom, să mă conving că am acces full. Dacă iau ban din nou măcar ştiu de ce

  15. #15 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    sincer, nu cred ca ai fost banat pentru ca ai intrat pe alte conturi. imi aduc aminte ca la citeva luni dupa ce a aparut PS3 trebuia sa iasa un demo, nu mai tin minte ce, si astia l-au pus pe PSN US insa avea flag-ul de regiune US pe on, ceea ce insemna ca nu poti sa il rulezi pe console PAL. a facut lumea scandal pe forumuri si l-au pus din nou fara flagul respectiv si cu scuzele developerilor care nu au realizat ca si altii din afara US pot accesa PSN US. deci, cum ziceam, nu cred ca ti-ai luat ban pentru ca ai accesat PSN US sau UK si ai cumparat de acolo. mai degraba ti-a dat cineva report pentru ceva.

  16. #16 SP
    Member L0G1X's Avatar
    Sper să ai dreptate. Luna asta �nsă nu am scris nici măcar un cuvinţel pe PSN şi nici casca n-am folosit-o. Online am jucat doar Fat Princess, unde nu există T-bagging, glitches etc. Singura treabă sadică a fost c�nd eram Grim Reaper la sf�rşitul unui joc şi am cam golit harta cu coasa
    Posibil să fi "supărat" pe cineva, who knows?

    ---------- Post added at 06:20 PM ---------- Previous post was at 04:47 PM ----------

    Update: Sunt din nou banned.

  17. #17 SP
    Member slabunator's Avatar
    ok...eu si andreips3 am patit o chestie destul de ciudata... ne jucam marvel vs capcom 2 online cand am primit amandoi aceeasi eroare 8002A548 ... nu ne mai lasa sa ne logam pe conturile noastre obisnuite (jackrayden, king_color) si tot primim acea eroare,dar toate celelelate conturi merg ok. la inceput ne-am gandit ca poate e din cauza game sharing-ului dar niciodata nu am mai auzit de ban pe id.
    se pare ca e o problema destul de des intalnita.

    a mai patit cineva? cand dispare eroarea?

  18. #18 SP
    Senior Member pooaul's Avatar
    Quote Originally Posted by aallex View Post
    ok...eu si andreips3 am patit o chestie destul de ciudata... ne jucam marvel vs capcom 2 online cand am primit amandoi aceeasi eroare 8002A548 ... nu ne mai lasa sa ne logam pe conturile noastre obisnuite (jackrayden, king_color) si tot primim acea eroare,dar toate celelelate conturi merg ok. la inceput ne-am gandit ca poate e din cauza game sharing-ului dar niciodata nu am mai auzit de ban pe id.
    se pare ca e o problema destul de des intalnita.

    a mai patit cineva? cand dispare eroarea?
    Din cate am citit pe net despre aceasta eroare, suspendarea poate fii undeva de la cateva zile, cateva luni sau permanenta. Citeste pe internet sunt o multime de oameni care au primit ban pentru gameshare.(Care au sunat si li s-a confirmat ca pentru asta au primit suspendarea)

  19. #19 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Intrebare pentru cei banati. Cati dintre voi, ati facut content sharing?

  20. #20 SP
    Member L0G1X's Avatar
    Quote Originally Posted by Dj Mo View Post
    Intrebare pentru cei banati. Cati dintre voi, ati facut content sharing?
    După cum am mai spus, eu nu am practicat account/game sharing deloc.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. PSN ? By Quasivasi in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 22 Last Post: 14-12-2010, 09:06
  2. Problema la schimbarea parolei PSN By rappy777 in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 3 Last Post: 20-06-2010, 16:11
  3. PSN US By MadridGalaxy in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 2 Last Post: 23-10-2009, 19:40

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts