Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 21 to 40 of 73

Thread: Cum recunosti un Dualshock 3 FAKE ?

  1. #21 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    In cutie nu cred ca se observa ca nu e original, dar daca te uiti atent are diferente :
    - plasticul e diferit, cel de pe original e mai fin
    - scrisul e diferit, e facut mai atent pe original
    - LED-urile si USB-ul sunt ... groaznice
    - pe cel fake e scris mai mult de eticheta

    Mai intreb odata, are Sixaxis ? L-ai incercat ?

  2. #22 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Eu am cumparat un controller din Tenerife (locul unde se vand o tona de chinezarii/fake-uri), doar ca l-am cumparat de la un lant de magazine relativ cunoscut in aceea zona. Cand am vazut thread-ul m-am gandit ca mi-am luat teapa, dar l-am verificat acum si pare original. Oricum mi se pare foarte greu de recunoscut unul fake, ia cele fake se vand in general pe net, ma indoiesc ca un magazin (vorbesc de magazine mari) ar pune la vanzare un controller fake.

  3. #23 SP
    Member Bogdan's Avatar
    �ţi poţi da seama de originalitate şi fără a-l scoate din cutie: logo'ul este �ngroşat mult prea mult... La chestia asta �n fond, cumpărătorul decide, vrea / nu vrea; poate / nu poate să observe diferenţele evidente.

  4. #24 SP
    Banned GhostyAbudy's Avatar
    Quote Originally Posted by Frankie View Post
    Eu am gasit chiar mai ieftin: Controller Wireless Sixaxis (Playstation 3)
    Nu 'ti recomand, magazinu' ala in veci vecilor amin.

    Propietaru' e un arab imputit si burtos, care te va minti si iti va spune ca-i dualshock.Am vrut sa cumpar un ps3 de la el, in prima zi 1200 de ron, iar peste trei zile 1350. Plus ca daca dai search pe google gasesti enj' de mii de probleme si reclamatii la adresa magazinului.

    Si culmea e ca sustine cu varf si indesat ca-i roman.

  5. #25 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

  6. #26 SP
    Junior Member raulll's Avatar
    Quote Originally Posted by Frankie View Post
    Nu demult am cumparat de pe okazii.ro un dualshock3 care mi-am dat seama mai tarziu (2-3 zile) ca este fake - am platit pe el 120 RON.
    Desi produsul era sigilat cu sigla SONY si tot tacamul, mai tarziu mi-am dat seama ca este o chinezarie de foarte proasta calitate.

    - o parte dintre butoane trebuie apasate destul de tare ca sa-si faca efectul
    - imbinarile nu sunt polisate si aproape ca te tai in ele
    - cele 4 leduri rosii sunt prea mici,nu foarte stralucitoare si asezate oarecum stramb
    - joystick-urile cam paraie dupa 2 zile de utilizare
    - eticheta de pe spatele controller-ului este lipita putin stramb
    - dupa apasarea butonului de home, dureaza 3-4 secunde pana se aprinde consola, adica pana la acel beep

    Am atasat si poza exacta a produsului de pe okazii.ro.
    Va atasez si un link de pe youtube cu ceva tutoriale despre fake dualshock.
    Astept experientele voastre.

    YouTube - fake dualshock 3
    de la ce user ai luat ? eu deobicei cumpar de pe okazi , dar cumpar numai de la cei cu 95%-100% rating. sa nu ai surpriza ca de la cine ai luat sa aiba 50% asa am patit si eu mai demult de la unul acuma vreo 5 ani cand eram mai incepator in comert lol

  7. #27 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Din poze reiese faptul ca controllerul care are eticheta cu mai mult scris e fake... si eu am unul asa. chestia e ca unul a venit odata cu consola (deci clar nu e fake) si altul l-am luat de la web (deci clar nici asta nu e fake) so cred ca n-ar trebui sa ne luam dupa scrisul de pe spate din moment ce cred ca si alea originale au mult scris.

  8. #28 SP
    Member BogdaN_RO's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    Din poze reiese faptul ca controllerul care are eticheta cu mai mult scris e fake... si eu am unul asa. chestia e ca unul a venit odata cu consola (deci clar nu e fake) si altul l-am luat de la web (deci clar nici asta nu e fake) so cred ca n-ar trebui sa ne luam dupa scrisul de pe spate din moment ce cred ca si alea originale au mult scris.
    Same for me.

  9. #29 SP
    Member Radoo's Avatar
    Quote Originally Posted by genoCid View Post
    Mă �ntreb cum �l simţi �n m�ini la un şoc (in game)?!? vibraţii made in China
    Şi ăla original tot �n China e făcut.

  10. #30 SP
    Junior Member doublle d's Avatar
    ia uitati-va atent la triunghi la X la O si la patrat nuj poate am vazut eu prost sau este unghiul altfel in poze dar mi se pare ca sunt scoase putin mai mult in afara sunt mai lunguetze

  11. #31 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    va las pe voi sa comentati
    Manete ps3 - Okazii (43779438)

  12. #32 SP
    Member Bogdan's Avatar
    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    va las pe voi sa comentati
    Manete ps3 - Okazii (43779438)
    Ce hidoșenie, nu știu cine cumpără așa ceva... P3 lol

  13. #33 SP
    Junior Member hashu_1985's Avatar
    Diferentele calitate materiale/finisaje sunt evidente, insa stau si ma gandesc ca e posibil ca Sony sa fi schimbat materialele si asamblatorul produsului pentru modele mai recent lansate din moment ce am vazut la 2 useri ca au cumparat console noi impreuna cu un controler similar celui "fake".
    S-a intamplat si in alte cazuri ca un produs sa aiba o caliate de executie la lansare si dupa o vreme cand deja e foarte vandut si mediatizat , caliatea sa scada drastic ... culmea ,acele produse vanzandu-se in continuare la fel bine ...ca deh, il vinde numele , in spetza SONY. Iar daca e cum zic eu, nu pot sa spun decat: " SA LE FIE RUSINE " ca se preteaza la asa ceva ... eu am un PS2 cu controlarele lui originale si pot spuna ca si acum merg perfect dupa6 ani si mii si miiiiii de ore de uz, aia da calitate de executie, nu ca la ps 3 s-a stricat dupa nici un an.

  14. #34 SP
    esbhrwvnjfkajhd SeikQ's Avatar
    Am 3 gamepad-uri dualshock: unul de aprox. 2 ani cumparat de pe play-asia, unul venit cu consola recent cumparata si un fake (am aflat ulterior ca este fake). Facand o comparatie intre cele 2 gamepad-uri originale, ajung la concluzia ca Sony au modificat putin design-ul. Diferenta poate fi observata la triggere. Intre tigger si butoanele R/L1, exista o bucata de plastic detasabila. La modelul nou, acea bucata de plastic este turnata. Modelul fake, are si el acea bucata de plastic detasabila, iar mai nou, dupa ultima actualizare de firmware, se conecteaza cu consola numai prin cablu.

  15. #35 SP
    Junior Member ViruSzzz94's Avatar
    sa nu faci update la 3.50 ca nuti mai merge chinezaria PlayStation LifeStyle � PS3 Firmware 3.50 Restricts Unlicensed Controllers

  16. #36 SP
    Member rogele 1's Avatar
    In general ca se depistezi un fake te uiti la detalii.Daca butonul e stramb,scrisul nu se vede,si becul e mai in exterior-interior decat ar trebui,e clar ca e fake

  17. #37 SP
    Member BogdaN_RO's Avatar
    Hmm, la mine la controller-ul care a venit cu consola beculetele sunt putin afara, si clar nu e fake.


  18. #38 SP
    Junior Member hashu_1985's Avatar
    eu am facut update si inca mai merge chinezaria "logitech"...am fost fosrte multumit de el,are 1 an de cand l-am cumparat si inca mai merge,a mai obosit...dar inca merge chiar si cu update 3.50.
    Singurul joc unde nu-mi merge este GT5 unde in meniu imi merg toate comenzile,iar in momentul cand intru in cursa nu-mi raspunde la nici o comanda inafara de butonul "start".
    Attached Images Attached Images logitech_corless_precision_gamepad.jpg

  19. #39 SP
    Junior Member Raresh's Avatar
    mda, de acord cu atrium, e destul de greu sa-ti dai seama, cel mai usor de depistat este dupa led-uri

  20. #40 SP
    Member Mircea's Avatar
    ms de informatii

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast

Similar Threads

  1. Cum recunoastem jocurile FAKE By ilie11 in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 17 Last Post: 08-07-2015, 18:39
  2. Brand-uri Fake By MonkY in forum Funny
    Replies: 18 Last Post: 01-07-2015, 14:23
  3. Replies: 0 Last Post: 23-07-2012, 16:32
  4. Wiimode & nunchuck: originale sau fake? By Spike in forum Nintendo Wii
    Replies: 6 Last Post: 06-01-2011, 11:31
  5. Phishing: website-uri fake By AlanPoe in forum Software
    Replies: 12 Last Post: 09-01-2010, 02:20

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts