Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 14 of 14

Thread: Ico & Shadow of the Colossus

  1. #1 SP
    Senior Member ilie11's Avatar

    Ico & Shadow of the Colossus

    Am vazut ca nu exista un topic dedicat acestor 2 superbe jocuri si m-am gandit ca poate sunt ceva fani pe aici care ar vrea sa
    discute aspecte legate de gameplay sau story.
    Faptul ca ICO ar fi un prequel/sequel pentru Shadow of the Colossus este un subiect foarte controversat si pe langa asta cred ca sunt foarte multe
    detalii de lamurit legate de story-ul ambelor jocuri.

    Asa ca,daca cineva le-a jucat,terminat si are nelamuriri ca si mine poate sa adreseze intrebari aici si impreuna sa incercam sa raspundem.



    Attached Images Attached Images sotc_boxart.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    Shadow of the Colossus easter egg episode 1:Secret Garden.
    ATENTIE: poate contine spoiler!
    Se pare ca acesta gradina secreta a fost creeata pentru a fi descoperita.Spun asta pentru ca nu are nici o eroare si pare terminata ca design.
    Problema e ca in varianta de PS3 se ajunge cam greu datorita faptului ca au scos 'glitch-ul' cu saritura in diagonala deci va trebui sa terminati jocul de vreo 3 ori ca sa mariti 'grip power'.Odata ajunsi acolo nu prea e nimic de facut decat sa explorati sau sa mancati un 'forbidden fruit',acesta din urma nefiind indicat
    Si totusi,care e rolul ei in joc?
    Anyhow,enjoy:

  3. #3 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    Shadow of the Colossus 'easter egg' episode 2:Bridge
    ATENTIE: poate contine spoiler!
    Majoritatea celor care au jucat SOTC si au ajuns sa traverseze acest pod probabil ca s-au gandit 'wtf'?La ce s-o fi gandit Fumito Ueda?
    Dupa o gramada de timp petrecut pentru a traversa ajungeti...ei bine...nicaieri.De fapt,se pare ca la sfarsitul hartii-sau inceputul-intr-un loc prin care
    ai impresia pentru o clipa ca poti patrunde doar pentru a fi dezamagit.
    Initial se stie ca au fost 24 de colosi dar s-a renuntat la 8 din ei din pacate.Poate ca acest pod ducea intr-o zona cu alti colosi?
    Acest joc este o opera de arta,nu incape indoiala.Si,ca orice opera de arta da voie imaginatiei fiecaruia sa 'umple' spatiile goale.

    Un interviu interesant cu creatorul acestor jocuri aici


  4. #4 SP
    Member AzFaust's Avatar
    Quote Originally Posted by ilie11 View Post
    Faptul ca ICO ar fi un prequel/sequel pentru Shadow of the Colossus
    ICO (2001) este sequel si Shadow of the Colossus (2005) prequel. Asta iti dai seama tocmai la finalul Shadow of the Colossus .

    Vad ca nu au jucat prea multi aceste jocuri

  5. #5 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    Quote Originally Posted by AzFaust View Post
    ICO (2001) este sequel si Shadow of the Colossus (2005) prequel. Asta iti dai seama tocmai la finalul Shadow of the Colossus .
    Chiar Fumito Ueda spune:
    For several months during and after the game's release, the game's director and lead designer, Fumito Ueda, maintained that the game's status as a prequel was simply his personal take on the game and not necessarily its canon nature, as he largely intended for players to decide the specifics of the story for themselves, but he confirmed the two do have a connection
    Sunt atat de multe argumente pro si contra legaturii intre cele 2 jocuri...
    Vad ca nu au jucat prea multi aceste jocuri
    Se pare ca ai dreptate,sunt putini care le-au jucat si probabil si mai putini care stiu de ele.Dar,cu acest topic poate le mai starnim curiozitatea

    Shadow of the Colossus Tribute

  6. #6 SP
    Member pufy's Avatar
    Le luasem acum 1 an prin PS Plus ,am jucat ceva ICO dar am uitat sa salvez si l-am abandonat ,dar le-am reluat din nou ,sa incep Shadow Of Colossus mai intai?

  7. #7 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    Chiar nu stiu...eu asa le-am jucat,SOTC si ICO dar din punctul meu de vedere nu a afectat in vreun fel povestea.Legatura intre ele e foarte subtila asa ca joaca-le in ce ordine vrei dar joaca-le ca nu stii ce pierzi

  8. #8 SP
    Member AzFaust's Avatar
    Corect, poti sa le joci in ce ordine vrei. Cum a zis si Ueda (thanks ilie11), fiecare este liber sa creada ce vrea, dar eu merg pe mana lui , ICO este un fel de sequel.

    Si 2 jocuri care au fost inspirate de ICO (astea imi vin in minte acum), Prince of Persia, Uncharted 3. Posibil si Fatal Frame 2, are ceva elemente ca in ICO

  9. #9 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    Sa vorbim putin si despre ICO:
    If there's any game that makes me waffle like a French poet, it's Ico.
    Ceea ce ofera ICO nu poate fi descris cu usurinta.Mix-ul de emotie,sentimentul de singuratate,curaj,prietenie,aventura ofera o experienta de neuitat.
    Short Story:un baiat cu coarne este dus pentru sacrificiu intr-un castel.Inchis intr-un 'sarcofag' acesta scapa datorita faptului ca 'sarcofagul' se dezechilibreaza si o intalneste pe fata reginei iar de atunci misiunea lui devine salvarea acesteia fara ca macar sa o inteleaga,Yorda vorbind o alta limba
    Acum probabil ca o sa va intrebati 'si ce e asa interesant la jocul asta'?Ei bine,din momentul cand ICO o ia de mana pe Yorda incepe 'poezia'.
    Enjoy(poate contine spoiler)

  10. #10 SP
    Member AzFaust's Avatar
    Maestre ilie11, m-ai facut sa ascult melodia final ICO de 10x (este epica). ICO & Shadow of the Colossus trebuie incluse 'games to be played before you die'

  11. #11 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    Quote Originally Posted by AzFaust View Post
    Maestre ilie11, m-ai facut sa ascult melodia final ICO de 10x (este epica). ICO & Shadow of the Colossus trebuie incluse 'games to be played before you die'
    Ma bucur dar asculta si varianta cantata de o femeie,suna cel putin la fel de bine ca ENYA in Lord of the Rings
    As vrea sa vedeti si un interviu scurt cu creatorul acestor jocuri:

    Si un tribut pentru epicele 'boss fights' din SOTC

  12. #12 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar

  13. #13 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    Am inceput sa joc Shadow of the Colossus (again) si am observat ca dupa fiecare colos ucis, in altar apare un porumbel in plus. Si nu e coincidenta, am ucis 6 colosi, sunt 6 porumbei.....wtf?
    Si da, jocul e fantastic😊

  14. #14 SP
    Member clovnusor's Avatar
    este este. unul dintre cele mai bune de pe ps2 si in general.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts