Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 21

Thread: Un laptop, doi leptopi? Sau laptop-uri?

  1. #1 SP
    Member MihneaWii's Avatar

    Un laptop, doi leptopi? Sau laptop-uri?

    Salut!

    M-am hotarat de curand impreuna cu ai mei ca as cam avea nevoie de un PC nou... Insa avand in vedere ca m-am mai marit , si mai plec pe ici pe colo, ai mei au zis sa optez pentru un laptop.
    Eu i-am aprobat , insa am decis ca eu voi fi cel care se va interesa de laptop... acum , daca ma puteti ajuta cu un sfat , spre ce laptop sa optez , v-as vi foarte recunascator.
    Doresc sa cheltuiesc 2000 de RONi maxim... de aici insa , va las pe voi , pentru ca nu am cunostinte foarte dezvoltate despre laptop-uri deci nu stiu spre ce sa optez.

    Va multumesc anticipat !

  2. #2 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar

  3. #3 SP
    svg
    Member svg's Avatar
    The road through hardware specs is a long a difficult one . Un prieten si-a luat un Vaio sh cu 2300 printr-un service(nu a fost la reparat, doar ca astia mai fac pe magazinele pentru comision). 80 de ore pe el, ca nou, garantie 1 an.

  4. #4 SP
    Member MihneaWii's Avatar
    Ma interesa ceva ce il pot cumpara din magazin , adica ceva din MediaGalaxy sau Flanco... etc. Ca sa il poata vedea si ai mei , sa le mai explice cineva ce si cum...
    Cineva mi-a zis sa ma uit dupa Samsung-uri cu Tegra 2/3 Ce ziceti?

    A si sa nu uit sa spun ca vreau ceva mai longeviv, ca pe viitor sa mai pot schimba piese la el cu usurinta(ma refer in 4-5 ani ).

  5. #5 SP
    Senior Member Marinake's Avatar

    re: Un laptop, doi leptopi? Sau laptop-uri?

    Quote Originally Posted by MihneaWii View Post
    Ma interesa ceva ce il pot cumpara din magazin , adica ceva din MediaGalaxy sau Flanco... etc. Ca sa il poata vedea si ai mei , sa le mai explice cineva ce si cum...
    Cineva mi-a zis sa ma uit dupa Samsung-uri cu Tegra 2/3 Ce ziceti?

    A si sa nu uit sa spun ca vreau ceva mai longeviv, ca pe viitor sa mai pot schimba piese la el cu usurinta(ma refer in 4-5 ani ).
    U know that Tegra are tablet chipsets?
    Nu cred ca se folosesc si la lopeti.Recomandarea mea este un Vaio.Sunt foarte bune si au piese ok dpv calitativ si al performantei.

    Sent from my E15i using Xparent ICS Tapatalk 2

  6. #6 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    cel mai recomandat este lenovo.il poti intreba si pe monky si pe cine vrei tu...vaio sunt scumpe,dar dupa cum a zis si marinake,au piese f.bune..care se strica repedeLa altex este acelasi model,la acelasi pret ca cel de sus,spus de mine.
    P.S:Vezi ca MonkY are la vanzare un lenovo mai bun ca cel de sus si mai ieftin.Eu in locul tau l-as cumpara:http://www.consolegames.ro/forum/f11...750gb-hdd-nou/

  7. #7 SP
    Member Hitman's Avatar
    Personal nu pot sa recomand VAIO. Mi-au trecut prin mana 3 bucati si toate au avut probleme, ba cu coolerul (1 data primul si de 2 ori al doilea), ba cu memoriile (de 2 ori al treilea). Repararea dureaza o vesnicie, pentru ca vin si ti-l iau de acasa, dar nu ti-l rezolva in RO, ci ti-l trimit in Germania, daca nu ma insel....total cam 1-2. Nu mai tin minte exact modelul, dar acum vrei 3 ani a fost 3600 RON. Eu zic mai bine sa ii lasam pe cel de la Sony sa faca TV-uri. Am avut Lenovo si au fost foarte stabile si fiabile, precum si Acer (fereste-te de eMachines pentru ca sunt o porcarie).

  8. #8 SP
    Senior Member Marinake's Avatar

    re: Un laptop, doi leptopi? Sau laptop-uri?

    Eu am un Sony Vaio si este foarte bun.La el am inlocuit Ramii si Hddul dar pentru ca vroiam mai mult.Aveam 2 GB si am pus 4 si Hdd de 160 si am pus 500.Acum lopata e la tata si eu am ramas cu PCurile.

    Sent from my E15i using Xparent ICS Tapatalk 2

  9. #9 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Oricum nu gaseste un Vaio decent la 2000 ron, deci...
    Lenovo mi se par si mie destul de OK, ai putea incerca si Samsung si Asus, daca gasesti. O sa fie insa configuratii ceva mai slabe. Chiar, pentru ce va fi folosit acest laptop (intreb, pentru ca e posibil sa nu ai nevoie de o configuratie foarte buna)?

  10. #10 SP
    Senior Member Marinake's Avatar

    re: Un laptop, doi leptopi? Sau laptop-uri?

    Deocamdata eu cred ca Lenovo acela de la Monky este ok.

    Sent from my E15i using Xparent ICS Tapatalk 2

  11. #11 SP
    Member MihneaWii's Avatar
    Nu vreau nimic Sh desi stiu ca MonkY e baiat serios , dar na , cum am spus tre' sa il vada si parinti , si e mai complcat cand inca depinzi de ei. Nu stiu ei mai nimic despre asta , dar au incredere in nenea care vorbeste frumos de la Altex.
    Si @erik95 , laptopu' il voi folosi la cam tot ce se poate , 1-2 joculete , ai mei sperau sa il tin si pana la facultate daca rezista , de asta vroiam ceva cu durata lunga de viata , la care sa pot schimba piese cu usurinta , ca sa fiu cat de cat in pas cu moda .Oricum la 2000 de RONi mai toate laptopurile au ram de 4 GB , 500 GB HDD si Placa Ati sau Nvidia de 512-1 GB.

    A . Gresala mea cu Tegra, am incurcat una cu alta , ca tata zicea ca ori laptop ori tableta (iPad 3 vroia el ) si am fost cam zapacit cu explicatiile zilele astea asa ca m-am zapacit si eu.

    O sa caut un lenovo, daca nu ma insel mai are un prieten , l-a luat nou si il are de cam un an , un an jumate ,si nu a avut probleme cu el. Si stiam ca IBM a fost cumparat de astia , asa ca nu cred ca pot lua o teapa de la astia .

  12. #12 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    Da,Lenovo este fostul IBM.Deaceea se recomanda Lenovo.

  13. #13 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Gresit... linia ThinkPad a fost preluata de la IBM, IdeaPad (cel recomandat mai sus) reprezinta un produs 100% Lenovo.
    @MihneaWii: Daca vrei jocuri renunta la idea de laptop... si daca vrei upgrade renunta la idea de laptop. Laptop-urile sunt, in general, greu de upgradat, iar un laptop de apoximativ 2000 ron nu este chiar performant (chiar daca are o placa de 1GB, e irelevant).

  14. #14 SP
    Junior Member Mrnej's Avatar
    La acest buget cel mai bine te uiti la ACER Aspire 5750G-2454G50Mnkk,sau Serioux W251HUQ.

  15. #15 SP
    Member MihneaWii's Avatar
    Da erik95 dar de asemenea desktop-urile sunt greu de carat in rucsac, nu ? Adica , la ultima verificare , laptop-u' era cel mai tare ca portabilitate.
    Oricum , prin jocuri , inteleg chestii minuscule , gen : TF2 , poate un pic de nostalgie cu San Andreas... nu sunt in top cu jocurile de pc , la mine wii-u e baza cand vine vorba de jocuri.

  16. #16 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Da, spre deosebire de desktop-uri sunt portabile, dar... la 2000ron nu obtii un laptop performant acum (ma rog, nu-ti configurezi nici un super desktop dar ala e upgradabil), ce sa mai vorbim de unul care sa faca fata in timp.

  17. #17 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Cu permisiunea lui MihneaWii, si ca sa nu mai deschid alt thread as vrea si eu o opinie despre Netbook-ul de mai jos.
    Ma intereseaza la el sa faca usor streaming tv si navigare pe net. Deci nimic spectaculos.
    Ah si sa nu uit, sa mearga forumul de pe consolegames.
    Acer Aspire One 756-877BCbb Celeron Dual-Core 877 1.4GHz 4GB 320GB Linux Blue Netbook / Mini Laptop - PC Garage

  18. #18 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Treci peste. Celeron

  19. #19 SP
    Member MihneaWii's Avatar
    Stai calm cryyo , acum se potriveste si mai bine titlul...
    Si ca sa revin la problema mea ... banii joaca un rol destul de important pentru mine. Si ca parinti , ai mei nu sunt nebuni sa dea 5000 de lei pe un laptop , care oricum e mai prost pe zi ce trece comparabil cu altele. De asta am si zis sa astepte sa ma pun eu pe picioare , dar pana atunci , aveam nevoie de ceva care sa mai tina , pana reusesc sa imi iau eu ce trebuie.

  20. #20 SP
    Junior Member buzucan's Avatar
    Eu mi-am luat un asus, configuratia o gasesti aici. Daca gasesti in 2 000 RON un laptop bun, ia-ti firma asta. Merita. Eu sunt foarte multumit de el.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts