Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 62

Thread: Upgrade la SSD

  1. #1 SP
    \ tudyniuz's Avatar

    Upgrade la SSD

    M-am hotarat sa renunt la HDD si sa fac trecerea la SSD in laptopul meu Asus. De cand mi-am luat si un Macbook Air cu SSD imi fac mereu nervi atunci cand folosesc Asus-ul si mi se pare mult mai incet desi teoretic pe hartie e mult mai performant. Problema majora o consider SSD si poate sistemul de operare.

    Asadar vreau sa trec la SSD insa nu sunt sigur ce model exact imi trebuie si daca merge schimbat. Laptop-ul in discutie este ASUS - Notebook-uri- ASUS K53SV . Cu specs maxed out.

    Mi-ar prinde bine si un SSD+HDD, ruland de pe SSD doar OS-ul si inca cateva programe sau jocuri, insa nu sunt sigur unde gasesc asa ceva. Am aflat de treaba asta de la Apple, dar am citit apoi ca exista tehnologia de mai mult timp. Ar fi si o optiune mai ieftina si m-ar avantaja din anumite puncte de vedere. Nu stiu insa daca am loc in laptop sa bag si un SSD si un HDD. As putea renunta la DVD ROM, dar nu cred ca se poate.

    Daca am inteles eu bine din lista de specificatii imi trebuie un SSD de 2.5" si atat? Daca aveti si recomandari de unde sa achizitionez la preturi mai ok, orice e binevenit.

    Nu am foarte multe cunostinte tehnice deci nu-mi sariti la gat.

    Si mai era si haiosul filmulet de la Samsung:

  2. #2 SP
    \ tudyniuz's Avatar

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    No way... not Samsung. Ce pot recomanda eu este: Intel SSD Série 520 SSDSC2CW240A3K5 Disque flash interne 2,5" Controleur SandForce SATA III 240 Go SSD avec câbles et logiciel: Amazon.fr: Informatique desi sunt sigur ca-l gasesti si mai ieftin. Intel e Intel, chiar daca e cu Sandforce III. It just rocks (and it's stable!).

    P.S. Plus ca are 5 ani garantie (nu inteleg de ce pe amazon scrie doar 3 ani!)... si se duce pe la 500MB/s la scriere si 550MB/s la citire. Bine, ma indoiesc ca in laptopul ala va trece de 300MB/s.. dar, tot e ceva (fata de un HDD normal zboara - zici ca ti-ai upgradat sistemul complet)

    Din pacate, nu cred ca poti pune 2 HDD-uri in acel laptop...

  4. #4 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Si-a luat un prieten, acum 3-4 zile, un SSD Intel, merge impecabil.
    Attached Images Attached Images 739951_10151394776635399_1244480337_o.jpg

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by RonanN1 View Post
    Si-a luat un prieten, acum 3-4 zile, un SSD Intel, merge impecabil.
    Neah, seria 330 e mai slaba ca performante, are "doar" 3 ani garantie... nu merita diferenta (din punctul meu de vedere). Folosesc 520-uri de cand au aparut... n-am vazut inca unul sa scada sub 100% Health.

  6. #6 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Din cate am inteles pot renunta la DVDROM pentru inca un HDD, in cazul meu SSD. Scot DVDROM-ul, iau un caddy in care bag HDD-ul vechi, iar in locul lui pun SSD-ul. In felul asta SSD beneficiaza de viteza mai mare decat daca l-as pune la conectorul SATA de la DVDROM, unde va ajunge HDD-ul.

    Maine o sa ajung la un magazin de ITC unde o sa intreb de caddy. Problema este ca sunt legat de un singur magazin de unde pot cumpara SSD-ul avand niste gift cards destul de mari si care trebuie cheltuite.

    O alta varianta mai este: Crucial SSD M4 CT256M4SSD2 Disque flash interne 2,5" Controleur Marvell SATA III Epaisseur 9,5mm 256 Go SSD seul: Amazon.fr: Informatique

    Alte SSD-uri nu au. Daca nu merita nimic, mai astept pana mai primesc si altceva, poate chiar ceva de la Intel.

  7. #7 SP
    Member cr0c0's Avatar
    Eu as merge pe asta: Kingston SSD Hyper X 3K - SH103S3/240G - Disque flash interne 2,5" SATA III 240 Go: Amazon.fr: Informatique
    Acelasi controller sandforce, memorii intel MLC sincron (tot 25nm).

    In loc de ODD(daca se poate scoate - nu vad surubul care tine unitatea optica) ai putea pune un caddy cu HDD-ul vechi.

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca ar merge pe Kingston... nu i-as recomanda 3K-ul (varianta mai cheap), ci varianta "clasica": Kingston SH100S3/240G SSD Disque flash interne 2,5" SATA 240 Go: Amazon.fr: Informatique.

    Cat despre Crucial, nu stiu ce sa zic... insa eu ma cam feresc de Marvell & Co (mai ales ca e la jumatate de viteza fata de Intel-ul si Kingston-ul de mai sus). In plus, m-as feri de orice SSD care nu are acea memorie "de schimb" (nu stiu daca M4 are sau nu). Este simplu de vazut: Intel si Kingston (cu chipset Sandforce) au dimensiuni de genul: 80GB, 120GB, 180GB, 240GB. Asta pentru ca restul SSD-ului este pt. replacement (de exp. 240GB de fap este un 256GB din care 16GB sunt pt. replacement). Ori ceilalti (cum este si M4) aloca tot spatiul (256GB)... Repet, nu m-am jucat cu el, dar ar trebui "investigat".

  9. #9 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    n-am vazut inca unul sa scada sub 100% Health.
    Lucrul asta se poate monitoriza in timp real?

    *p.s.

    Si eu vreau sa-mi iau un SSD in viitorul apropiat.

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by RonanN1 View Post
    Lucrul asta se poate monitoriza in timp real?
    Aici intervine producatorul. Unii nu au niciun fel de tool de verificare (de exp. Kingston) si trebuie sa te bazezi pe S.M.A.R.T. Altii folosesc niste third party-uri in care nici nu stii cata incredere sa ai. Unele nu au optimizer, altele nu au nimic...

    La Intel se numeste Intel SSD Toolbox (un all in one, si cel mai bine facut dealtfel). Mai jos cateva screen-uri cu el.
    Attached Images Attached Images 2013-01-29_213025.png 2013-01-29_213109.png

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    De curiozitate, ia uitati cum s-a dus un SSD Corsair in 4 luni (dar era cu Indilinx)...
    Attached Images Attached Images screenshot_04.27.2010.png screenshot_09.01.2010.png

  12. #12 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Interfata arata impecabil si "de incredere" - I'M SOLD!

    ---------- Post added 30-01-2013 at 09:12 AM ----------


  13. #13 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Mi-am gasit astazi cu 30 euro caddy pentru modelul meu de laptop. Din pacate insa la celalalt magazin de unde trebuie sa cumpar SSD folosind gift cards nu au alte modele de SSD in afara de acel Samsung si Crucial. Asa ca, momentan, pana mai primesc si ei alte modele din care sa pot alege, pun achizitia pe hold.

    ---------- Post added 30-01-2013 at 10:59 PM ----------

    Am mai gasit asta: PNY - Professional - SSD - 120 Go - interne - 2.5'' - SATA-600: Amazon.fr: Informatique

    Any good?

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sorry tudyniuz, dar de PNY nu am mai auzit nimic de bine in ultima vreme. De fapt, nu prea am mai auzit de ei deloc... In plus, vad ca ai trecut de la 240GB la 120GB...

  15. #15 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Da, pentru ca nu au model de 240GB in magazin, si nici nu aduc. Eh, poate aduc ceva de la Intel in viitorul apropiat. Sau poate cheltui eu pe altceva gift cardurile si ma duc pe amazon pentru SSD

  16. #16 SP
    Member cr0c0's Avatar
    Am mai citit niste review-uri si Samsung-ul din primul post arata foarte bine:
    Tom's Hardware's SSD Hierarchy Chart : Best SSDs For The Money: January 2013
    (samsung 840 pro in top, samsung 840 simplu pe 3 si Intel 520 ceva mai jos)

    Daca sistemul e configurat corect (trim activat si SSD care chiar primeste instructiunile corect) si firmwarele nu are buguri, orice SSD tine 5 - 10 ani la 10GB scrisi in fiecare zi. (ceea ce e foarte mult pt un pc de joaca sau munca)

  17. #17 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by cr0c0 View Post
    Daca sistemul e configurat corect (trim activat si SSD care chiar primeste instructiunile corect) si firmwarele nu are buguri, orice SSD tine 5 - 10 ani la 10GB scrisi in fiecare zi. (ceea ce e foarte mult pt un pc de joaca sau munca)
    Ai zis bine "Daca"... In plus, cu cat e mai mare, cu atat e mai bine (e mai mult spatiu pentru cell rotate). Cat despre 10GB/zi... daca ai OS-ul pe el si e un Windows care face o groaza de temporare si swap dinamic... e cam putin.

  18. #18 SP
    Member cr0c0's Avatar
    Lucrez in cad 8 ore pe zi cu fisiere mari si in ultimele 75 zile am o medie de 11GB scrisi pe zi(8h). Ala de joaca de acasa (doar windowsul pe el; 5000h functionare) e model mai vechi si nu zice cat s-a scris pe el, e inca verde 100% in ssdlife pro. Cred ca un SSD tine totusi mai mult decat un HDD.

  19. #19 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    La mine oricum nu se pune problema de cine stie ce utilizare.

  20. #20 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by cr0c0 View Post
    Lucrez in cad 8 ore pe zi cu fisiere mari si in ultimele 75 zile am o medie de 11GB scrisi pe zi(8h). Ala de joaca de acasa (doar windowsul pe el; 5000h functionare) e model mai vechi si nu zice cat s-a scris pe el, e inca verde 100% in ssdlife pro. Cred ca un SSD tine totusi mai mult decat un HDD.
    Ai vazut postul de mai sus, cu Corsair-ul? Am avut 2 (V128 si F120) care nu au rezistat nici macar 6 luni...
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    La mine oricum nu se pune problema de cine stie ce utilizare.
    Poate parea putin... dar si browsing + windows si e suficient (daca nu are TRIM functional si faci o groaza de garbage - de aceea exista functia de garbage collector) sa-l zapaceasca.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. To upgrade or to not upgrade... By MonkY in forum Hot Story
    Replies: 50 Last Post: 16-06-2018, 19:13
  2. Recomandare SSD By naz in forum Hardware
    Replies: 7 Last Post: 23-05-2014, 23:58
  3. Playstation 3 si SSD By nurv in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 7 Last Post: 18-01-2014, 15:26
  4. Upgrade HDD PS3 By justamodel in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 17 Last Post: 16-06-2009, 22:18
  5. Upgrade reports... By MonkY in forum Help Desk
    Replies: 32 Last Post: 07-03-2009, 23:15

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts