Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 8 of 8

Thread: Full HD/HD ready LCD

  1. #1 SP
    Member angloma's Avatar

    Question Full HD/HD ready LCD

    Nu prea ma pricep la televizoare , dar mi-a spus cineva ca poti pune un lcd full hd pe un televizor HD ready in felul acesta , televizorul hd ready o sa fie full hd , este posibil? sau lcdurile full hd merg doar pe full hd tv si hd ready lcd merg doar pe hd ready si nu le putem ''combina'' ?

  2. #2 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Daca pui o imagine/film Full HD pe TV HDready, imaginea va fi downscalled. Nu este nicio problema, totul merge bine.

  3. #3 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Angloma : ceea ce a spus omul ala este apropiat de adevar, dar nu uita urmatoarele :
    - pe langa asa zisul ecran ( FullHD sau HD ready) avem si acea placa electronica care decide ce si cum este afisat pe acel ecran
    - tunerul televizorului (precum si meniul lui) vor fi setate pe HD ready chiar daca ecranul propriu zis suporta rezolutii FullHD
    - si poate cel mai important lucru invatat de mine de la schimbatul ecranelor LCD / LED la laptopuri este ca uneori schimbarea ecranului este mai costisitoare decat schimbarea TV-ului cu totul.

  4. #4 SP
    Member angloma's Avatar
    si cum aflu daca LCDul televizorului e full hd sau hd ready , ne putem da seama cumva?

  5. #5 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Simplu, cauta seria si modelul de pe spatele TV-ului apoi da o cautare pe google. In mod normal ajunge pe pagina producatorului si gasesti specificatiiile tv-ului.

  6. #6 SP
    Member angloma's Avatar
    hm si daca tvul este second hand? tvul , normal, este full hd 1920x1080 ,dar mi-e frica ca a fost schimbat lcdul cu unul mai slab ,sau nu este posibil?

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca vorbim de un LCD la un laptop, da... de obicei se poate schimba un "hd-ready" (sa zicem 1366 x 768) cu un "full-hd" (1920 x 1080). Insa se schimba panoul cu totul si chiar si sursa (invertorul) si trebuie ca placa video sa stie de asa ceva.

    Daca vorbim de un LCD TV, un panou FullHD costa poate chiar mai mult decat tot TV-ul HD-Ready... asa ca nu stiu daca merita riscul si efortul. Vorba aceea, gasesti un TV Full HD la 6-700 RON in ziua de azi.

  8. #8 SP
    Member angloma's Avatar
    aveam dubii ,dar acum sunt sigur ca e full HD , mi-a spus cineva de repara tveuri , mie mi-a spus ca nici nu ar merge alt tip de lcd pe tveul meu , am un toshiba 32bv701b , va multumesc pt reply

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 293 Last Post: 15-05-2012, 16:02
  2. Plasma/lcd ? Hd ready/full hd ? By ReLLicK in forum HiFi
    Replies: 16 Last Post: 29-01-2010, 12:21

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts