Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 12 of 12

Thread: Help- Alegere placa video

  1. #1 SP
    Member piratu360's Avatar

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca o iei strict ca performante... GTX 680-ul, clar. Daca insa pui in balanta si celelalte lucruri (precum consum mai mic, pret mai mic, temperaturi mai mici), nici 760-ul nu e deloc de lepadat. Eu as alege varianta Asus.

  3. #3 SP
    Member piratu360's Avatar
    Dar ca performante, aceste 2 placi cam unde se situeaza una fata de cealalta?

  4. #4 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Uite aici: AnandTech | Bench - GPU13

    Eu as merge pe 680.

  5. #5 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Like a boss ... NO !!! like a GPUBOSS

    GeForce GTX 760 vs 680

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Aveti grija ca site-urile gen cpuboss, gpuboss si alte nebunii de genul acesta, sunt "automatizate"... nu sunt cea mai credibila sursa nici pe departe.

  7. #7 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Ca nivel de referinta insa sunt foarte bune, omu a intrebat care dintre cele 2 placi video, nu a specificat insa nimic altceva, sunt convins ca pe un sistem core 2 duo cele 2 placi sunt probabil la aceelasi nivel insa pe un sistem super overclockat sunt convins ca diferenta va fi mult mai mare intre GTX680 si GTX760, evident in favoarea lui GTX 680.

    La sfarsitul zilei insa concluzia fiind aceeasi GTX 680 o idee mai rapid decat GTX760.

    ASUS GeForce GTX 760 DirectCU II OC review - Article
    vs
    MSI GeForce GTX 680 TwinFrozr III OC review - Introduction

    2 Review-uri facute de cei de la guru3d care prezinta cam aceeleasi concluzii (verifica mai ales cel cu gtx 760 pentru ca include si un gtx 680 in comparatie)

    (later edit): diferenta insa dintre cele 2 placi este de peste 25% ca si pret - depinde acum daca consider ca cei ~ 28 % platiti in plus justifica sporul de 5-10 % in performanta si daca sistemul tau este intr'adevar atat de high-end incat sa faca diferenta vizibila.

  8. #8 SP
    Member piratu360's Avatar
    M-ar fi interesat foarte mult GTX 680 deoarece e la un pret foarte bun. Sistemul meu actual (i5 4430, 8gb ram,etc) sigur nu ar fi pus-o in valoare dar la un viitor upgrade de procesor, placa de baza lucrurile ar sta cu totul altfel.

    Va multumesc mult pentru raspunsuri

  9. #9 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    ehh - nu te panica piratu360, eu spun ca daca iti permiti mergi pe GTX 680, daca cei 300 RON (diferenta) inseamna un efort prea mare, mult mergi pe GTX760 - nu cred ca vei avea probleme reala cu nici una dintre cele 2 placi de mai sus in a rula jocuri actuale, totusi vorbim aici de placi video mid-high range care sunt gandite sa faca fata solicitarilor grafice din ziua de azi.

    success la achizitie si spune-ne si noua ce ai ales si daca esti multumit pe sistemul actual.

    PS: cred ca mai important era ce placa video ai pe sistemul actual in analiza unui posibil upgrade.

  10. #10 SP
    Member piratu360's Avatar
    Pe sistemul actual nu am placa video dedicata, am doar placa video incorporata (Intel HD 4600), deoarece nu foloseam PC-ul pentru jocuri dar de cand cu World of Tanks....

    Cat despre alegere, voi merge pe GTX 760 si nu doar pentru faptul ca e mai ieftina ci si ca e a nu stiu cata oara cand Emag-ul imi pune bete in roate.... de parca nu ar vrea sa vanda...

  11. #11 SP
    Member piratu360's Avatar
    Pana la urma am mers pe varianta din foto si nu-mi pare rau deloc, acum pot sa rulez jocuri pe care placa video incorporata nici nu vroia sa le deschida si inca la detalii maxime. Mersi pentru sfaturi.
    Attached Images Attached Images img_0124.jpg

  12. #12 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Felicitari - te asteptam cu teste de 3dmark pe threadul de dedicat -> http://www.consolegames.ro/forum/f29...op-desktop-pc/

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 13 Last Post: 06-06-2014, 17:02
  2. Help: Alegere DSLR By DonAdryan in forum Foto & Video
    Replies: 141 Last Post: 06-05-2014, 16:19
  3. Alegere placa video By Lucker in forum Hardware
    Replies: 3 Last Post: 29-10-2013, 12:14

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts