Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 8 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 142

Thread: Help: Alegere DSLR

  1. #1 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar

    Help: Alegere DSLR

    Buna! As vrea sa trec de la fotografia de vacanta, ocazionala, la ceva mai mult. Din acest motiv, vreau sa achizitionez un DSRL, entry-level.

    Dupa cateva zile de documentare, am ajuns la cateva variante. Deocamdata, situatia sta in felul urmator:

    1. PENTAX K200D(PRO: Stabilizator inclus in camera, constructie excelenta/CON: No live preview, meniu complicat pentru un incepator, cel mai greu aparat din aceasta clasa) E o camera la care ai multe optiuni, customizari si moduri de fotografiere, si de aceea e mai greu de utilizat de catre un incepator... (650 USD kit cu lentile 18-55)

    2.OLYMPUS E-520 (inca in studiu...) (700USD kit cu lentile 14-42)

    3. NIKON D60 (PRO: Design Compact, Procesor Imagine imprumutat de la D80 si D200 CON: VR doar pe lentile, AF nu este posibil decat cu lentilele Nikon AF-S si AF-I) (636 USD kit cu lentile 18-55VR)

    4. SONY A200K (Raport pret-calitate imbatabil, 500USD kit cu lentile 18-70)

  2. #2 SP
    Junior Member Sandman's Avatar
    Ia in calcul si Nikon D40, e foarte bun pentru inceput.

  3. #3 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    D60 este urmasul lui D40, si are in plus procesorul, imprumutat de la D80/D200 si anumite functii in plus. Senzorul e identic, produs de SONY, acelasi care se gaseste si pe SONY A200, A300 si A350.

    Stiu ca e o varianta buna, dar am luat in calcul modelele de 10mpx...

  4. #4 SP
    Member N3O2005's Avatar
    In aceeasi pozitie am fost pus si eu acum 2 saptamani... si am ales un A200K la 445$. M-am gandit ca AF-ul si VR-ul inclus in body pot face diferenta considerabila la unele cadre ... mai ales low light stuff. Pentaxul l-am sarit pentru ca nu ma inteleg cu camerele produse de acestia ... la Olympus nu m-am obosit sa ma uit pentru ca era deja peste bugetul alocat si D60-ul l-am exclus din cauza AF-ului si VR-ului care pot dubla pretul lentilelor ( asta intr-un caz fericit ).

    Just my 2 centz.

    ps: D40 e deja oldschool ( a iesit din productie de mult ) ... senzoru e putin (mai mult) depasit

  5. #5 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Quote Originally Posted by N3O2005 View Post
    In aceeasi pozitie am fost pus si eu acum 2 saptamani... si am ales un A200K la 445$. M-am gandit ca AF-ul si VR-ul inclus in body pot face diferenta considerabila la unele cadre ... mai ales low light stuff. Pentaxul l-am sarit pentru ca nu ma inteleg cu camerele produse de acestia ... la Olympus nu m-am obosit sa ma uit pentru ca era deja peste bugetul alocat si D60-ul l-am exclus din cauza AF-ului si VR-ului care pot dubla pretul lentilelor ( asta intr-un caz fericit ).

    Just my 2 centz.
    10X 4 the advice!

    Mie imi place Pentax-ul pentru ca ofera mai mult decat Sony-ul, la partea de customizare. Adica e un aparat cu care poti sa te joci mai mult, insa poate sa-ti dea si multa bataie de cap, mai ales daca nu te pricepi. Singurul lucru care l-am ctit negativ despre Sony A200 e ca functia de shake anti-praf nu e eficienta. Singurl lucru care nu-mi place la Sony este constructia aparatului. A200-le e foarte mare si destul de greu, iar suprafata e un plastic destul de nasol dpmdv. D60-ul e mult mai compact, iar materialele sunt excelente.

    Pentax-ul are constructia cea mai robusata, fiind cel mai greu din clasa lui... de fapt e cam singurul lucru care nu-mi place la el, anad in vedere ca vrea sa il foloseasca si nevasta...

  6. #6 SP
    Member N3O2005's Avatar
    sa traga de fiare nevasta daca vrea sa il foloseasca si ea

    anywayz ... sa ne tii la curent

  7. #7 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Oricum momentan nu am pe nimeni care sa vina din State mai devreme de inceputul toamnei, asa ca stau cuminte deocamdata si ma documentez. Partea proasta e ca in fiecare zi mi se pare ca alt aparat merita mai mult. Alaltaieri eram cuplat pe Sony, ieri pe Pentax si azi incepe sa-mi faca cu ochiul Olympus-ul... Cine stie, poate-mi iau Canon!

    PS: Nevasta-mea chiar trage de fiare (la figurat, aka tae-bo, aerobic, step, etc)

  8. #8 SP
    Member N3O2005's Avatar
    rofl ... atunci nu va avea probleme cu aparatu

  9. #9 SP
    Member cj_quest's Avatar
    Personal consider ca ar fi mai bun un Canon D400. Consider ca daca tot vrei sa faci fotografie macar sa ai cu ce. Adica prima data ai spus entry-level dar bugetul e relativ ridicat. Oricum spor la achizitii, Don Adryan.

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cum ti-am si recomandat... eu unul as mai mari un pic bugetul si as merge pe un Canon 450D. Un body daca ai cum sa-l iei din US, te duce pe la 639 USD: Amazon.com: Canon Digital Rebel XSI 12MP Digital SLR Camera (Black Body Only): Electronics sau in jur de 720 USD cu 18-55 IS. Sunt ok pt. inceput, dar stii ca ai o baza buna. Mai departe, stii ca bagi bani in lentile (iar la Canon ai de unde sa alegi)... Oricum, e un hobby care necesita mult timp si bani investiti. Bafta la alegere !

    P.S. Trebuie sa fac ceva cu linkul asta de pe amazon ca arata... ugly.com

  11. #11 SP
    Member N3O2005's Avatar
    rofl ai ratat ideea de "pentru inceput" ... mai bine ii recomandai un 1Ds Mk III eventual ... si ala e o baza buna rofl

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by N3O2005 View Post
    rofl ai ratat ideea de "pentru inceput" ... mai bine ii recomandai un 1Ds Mk III eventual ... si ala e o baza buna rofl
    Neah, nu am ratat-o. Eu i-am recomandat cu ce as incepe, la un buget aproximativ pe langa ce vrea el, si care sa faca fata cu brio la orice. Daca avea un buget mai mare, i-as fi recomandat sa inceapa cu 40D ca body... Nu stiu, am eu ceva cu Canon

    P.S. 1D Mk III nu are nici-o legatura cu bugetul de care a mentionat el

  13. #13 SP
    Member N3O2005's Avatar
    fanboy

  14. #14 SP
    Member RobertDinu's Avatar
    Quote Originally Posted by DonAdryan View Post
    Oricum momentan nu am pe nimeni care sa vina din State
    Am eu, doar sa ma anunti cand ai un raspuns final , dar cand spun final ... I meen that.



    Ps: eu detin D40, daca folosesti toate functiile , este minunat pt ce doresti tu.

  15. #15 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Eu n-as merge pe Sony, sunt niste panarame de DSLR-uri, ca sa nu mai zic ca obiectivele se gasesc destul de greu si sunt chiar scumpe.

    Mergi la sigur daca iei ceva Canon (450D), gasesti obiective second mai peste tot. De asemenea este bun si Nikon-ul.

    Oricum, pregateste-te sa bagi bani serios in scule daca incepe si te prinde "febra". Bafta la achizitie.

  16. #16 SP
    Member N3O2005's Avatar
    Uhm ... Sony-urile au exact aceeasi prindere ca Minolta deci ... sunt cateva zeci (daca nu chiar sute) de obiective si aproape toate sunt mai ieftine decat echivalentul pentru Nikon/Cannon.

    Nu vorbiti in necunostinta absoluta de cauza sau din ce ati citit in review-uri.

  17. #17 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Eu recomand 450d pentru ca am unul si am trecut deja prin ~7000cadre cu el
    Fiind slr, o sa consume cash, daca exista si pasiunea. Incepi cu un all around, apoi un 50mm, un 70-200 L (orice varianta) si cand o sa testezi un fisheye, o sa te tenteze si acela
    Daca mergi pe 450d sau 400d sau 1000d, iti recomand 17-85 is usm ca si sticla. Este perfecta oriunde si oricand, cel putin pentru inceput.

    Daca vrei poze cat de cat ok, un obiectiv bunicel si rezolutie, poti merge pe S9600/ S100fs. Bridge'uri dar isi merita banii

  18. #18 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Quote Originally Posted by N3O2005 View Post
    Uhm ... Sony-urile au exact aceeasi prindere ca Minolta deci ... sunt cateva zeci (daca nu chiar sute) de obiective si aproape toate sunt mai ieftine decat echivalentul pentru Nikon/Cannon.

    Nu vorbiti in necunostinta absoluta de cauza sau din ce ati citit in review-uri.
    Daca tie iti place Sony, este in regula. Dar te rog nu compara obiectivele si aparatele DSLR Sony, respectiv Minolta cu Canon sau Nikon.
    I-am sugerat alegerea lui DonAdryan in calitate de posesor de Canon. I-am spus dupa ce m-am ghidat eu.

    Si daca nu ne-am lua dupa review-uri dupa ce ar trebui sa ne luam ?

  19. #19 SP
    Member N3O2005's Avatar
    Uhm ... dupa cum tragi si cum te descurci cu el, respectiv userul incepator (incepator adica nu a pus mana in viata lui pe un DSLR pentru mai mult de 10 minute) in cazul nostru.

    Daca nu ai pus mana pe un Sony Alpha sau pe un Minolta Maxxum, nu cred ca ai dreptul sa spui ca sunt niste panarame de dSLR-uri. Personal am tras cu Canon, cu Nikon si cu Pentax, deci cred ca am dreptul sa imi exprim opinia despre cele 3 branduri.

    Nu am spus ca Nikon sau preaslavitul Canon sunt proaste ... ci doar ca pentru banii pe care ii dai pe un (body) D60, respectiv 450D, poti cumpara un Sony A200 (cu 18-70-ul din pachet) + 2 obiective Sigma ( sau Minolta ) si iesi ( in opinia mea ) mult MULT mai bine ca incepator deoarece inveti sa folosesti mai multe feluri de obiective, si stii cum trebuie sa iei un cadru intr-o anumita situatie.

    enough ... just my2cents on the issue

  20. #20 SP
    is the man! trickz's Avatar
    La Canon gasesti usor accesoriile si sunt destule. La fel si cu lentilele
    La Nikon ai un autofocus mai rapid, aproape la toate modelele. De lentile si accesorii nu m'am interesat prea mult. Au destule, insa. Imi place ca, prin adaugarea unui grip si a unei baterii poti mari numarul de cadre trase pe secunda...
    Olympus au dimensiuni mai micute, sunt ieftine cat de cat dar nu au aceeasi calitate finala.
    Sony... din start, fiind mai "noi" in domeniu au votul de neincredere. Price per value par ok. Nu am testat nici un model si nici nu planuiesc.
    Pentax sunt ok pentru userul incepator dar daca vrei sa faci un upgrade si sa ramai fidel brandului, e complicat.

    Canon si Nikon sunt "gigantii". Ai de unde alege daca vrei upgrade, full frame or not. Iti poti pastra lentilele pe parcurs, daca decizi ca merita, pentru o folosire pe modelul nou, etc.

    Tot ce am zis in acest post este pur subiectiv... cand am cautat sa trec la dslr am ajuns la aceste concluzii...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 8 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Help- Alegere placa video By piratu360 in forum Hardware
    Replies: 11 Last Post: 12-04-2014, 12:33
  2. Alegere laptop By AccenT in forum Hardware
    Replies: 5 Last Post: 14-09-2010, 14:03
  3. Alegere tv By nufu in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 23 Last Post: 22-12-2009, 15:27

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts