Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 21 to 40 of 95

Thread: Recomandare Laptop

  1. #21 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu stiu ce ti se pare atat de grozav. Rezolutia ai vazut-o sau aia nu se pune? Mie mi se pare la fel de importanta precum placa video sau procesorul. Pentru mine chiar e un must rezolutia cat mai mare, e real estate castigat, in programe gen photoshop sau premiere e un dar de la ăl de sus.

    Dell sunt chiar ok, am unul in familie de aproape 3 ani si nu a facut figuri. Si e din gama low end. Asus, Dell si Lenovo mi se par cele mai ok.

  2. #22 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Garantie mai mare, video mai bun, procesor mai bun, pret mai bun, pt mine nu conteaza full hd pe un laptop, vreau full hd il conectez la un tv.

  3. #23 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    4500U este mult mai slab decat 4702MQ, si in general seria "U" este mult mai slaba decat celelalte Haswell. Mai bine pui cativa bani in plus si mergi pe MQ.

    Laptop Lenovo IdeaPad Z510 cu procesor Intel� CoreTM i7-4702MQ 2.20GHz, Haswell, 8GB, 1TB + 8GB SSHD, nVidia GeForce GT 740M 2GB, FreeDOS, White - eMAG.ro

    Asa ceva. Asta daca vrei un procesor mai puternic.

    Daca te intereseaza in special gaming-ul, mergi pe Dell-ul recomandat de Dant3. Placa aia video merita toti banii.

  4. #24 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Dante, procesorul e de generatie mai veche, nu stiu daca as mai lua personal unul. Placa video e de la AMD, care pe partea de mobile e cam varza. Sa nu te auda MonkY cu el. Dar rezolutia chiar e din 2004. Nu poti lucra pe un TV, la ce input lag ai, lucrezi in reluare.

  5. #25 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Eu am recomandat ceva pt bugetul lui, nu stiam ca un i7 4500U haswell e vechi, stiu problema lui MonkY cu AMD, doar ca la ce ofera mi se pare un pret ok mai ales aici:
    http://www.pcgarage.ro/notebook-lapt...nux-black-cis/

  6. #26 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Unfortunately, asta e cel mai ieftin laptop care are tot ce vreau: Laptop Gaming Lenovo IdeaPad Y510P cu procesor Intel� CoreTM i7-4700MQ 2.40GHz, Haswell, 8GB, SSHD 8GB + 1TB, nVidia GeForce GT 750M 2GB, FreeDOS, Black - eMAG.ro
    Dupa cum se vede e cu aproape 1000 RON peste bugetul meu.

  7. #27 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Dar care e faza cu garantia la emag? De ce ofera doar un an?

  8. #28 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Ce parere aveti de asta?
    Notebook / Laptop Lenovo 17.3'' IdeaPad Z710, Procesor Intel® Core™ i5-4200M 2.5GHz Haswell, 6GB, 1TB + 8GB SSH, GeForce GT 745M 2GB, Black - PC Garage

    Bonus, e si de 17.3". Procesorul nu ma supara, mi se pare ok i5-ul ala, iar placa nu e de top, dar e pe 128 ceea ce e bine. Rezolutia e fullHD si am si SSHD. E un pic peste buget, dar cred ca pot face sacrificiul. Singura chestie e ca am doar 6 gb de ram, acum nu stiu daca e chiar asa rau sau nu. What do you think?

    ---------- Post added 07-07-2014 at 22:46 ----------

    L-am gasit mai ieftin aici: Lenovo IdeaPad Z710, FULL HD, Haswell i5-4200M, 6GB, 1TB + 8GB, nVIDIA GeForce GT 745M 2GB, FreeDOS, Dark Chocolate 59-390169
    Cred ca asta ramane

  9. #29 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by naz View Post
    Eu zic sa mergi pe cel cu display full-hd. Rezolutia standard e infecta.
    Asa este. 1366 x 768 e chiar prea putin. Am zis eu ca 1920 x 1080 e cam greu fara custom DPI, dar 1366 x 768 e prea jos. Optim ar fi un 1600 x 900, dar daca ai posibilitatea, go for FullHD. Majoritatea sunt cu Win8, care se descurca binisor. Am avut un Toshiba de 15.6" cu 3840 x 2160. In momentul in care dezactivai Custom DPI, te chinuiai sa gasesti mouse-ul pe ecran
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    Si @Dant3 scuze, dar nici nu vreau sa ma ating de Dell, Acer sau HP. Toti care au avut au dat de probleme cu ele, mama are un HP si i-a facut figuri dupa doar un an.
    Da, fugi de HP mancand pamantul. Noi ne-am saturat de service-uri la ele atat de tare incat refuzam sa mai achizitionam. In gama ieftina am ajuns mai repede sa recomandam Acer decat HP (and that's crazy). Cu Dell n-am avut issues, si cred ca s-au vandut cele mai multe.
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Dante, procesorul e de generatie mai veche, nu stiu daca as mai lua personal unul. Placa video e de la AMD, care pe partea de mobile e cam varza. Sa nu te auda MonkY cu el. Dar rezolutia chiar e din 2004. Nu poti lucra pe un TV, la ce input lag ai, lucrezi in reluare.
    Hihihi, am ajuns de speriat cu AMD-ul. Guys, eu doar imi spun parerea mea, pt. ca ma lovesc toata ziua de ele. Daca lucram Dzeului in alt domeniu nu-mi permiteam sa zic nimic. Dar tineti cont ca in final, voi faceti alegerea, nu eu.
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Dar care e faza cu garantia la emag? De ce ofera doar un an?
    Am observat ca si pe PCGarage & Co... dau garantie tehnica 1 an si 2 ani de conformitate, la anumiti producatori. Cred ca si emag sunt obligati sa ofere 2 ani, conform legislatiei.
    Problema principala la acesta e ca tu vrei sa-l cari dupa tine pe la facultate, and it's a huge one! Ca greutate e decent (desi se poate mai bine de 2.9Kg), dimensiunile o sa-ti dea batai de cap, trust me. Da, e ideal ca desktop replacement (poate chiar un 18-19") insa cand vine vorba de mobilitate o sa te enervezi. In plus (de fapt in minus), la ce configuratie are... are o baterie minuscula (doar 4 celule) - de aceea are si o greutate decenta la acele dimensiuni. Cand vei achizitiona o baterie de 6 sau 8 celule pt. acel model s-ar putea sa te enervezi si mai tare, pt. ca se duce tot ce era slim la acel model - bateria iese in afara.

    Un alt sfat: chiar daca gasesti pe la firmulita x sau y mai cheap cu 100 RON or so, iti recomand totusi sa-l achizitionezi de la o firma care iti acorda cele 30 de zile de retur. Nu de alta, dar dupa aceea o sa plangi daca nu-ti place ceva la el. De exp. am tot observat pe-aici ca toti se leaga de rezolutie, insa n-ai vazut nimic pana nu l-ai testat in realitate. Unele au panouri atat de proaste incat daca te-ai miscat 10cm vezi altceva. Altele sunt atat de glossy si de reflective incat afara sau in lumina naturala ai aproape 0% sanse sa distingi ceva pe ecran. Daca nu ai posibilitatea sa mergi sa le vezi intr-un showroom, atunci achizitia cu 30 de zile retur e un "must"!

  10. #30 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Mersi, o sa tin cont de chestia cu returul. In felul asta poate e intr-adevar prea mare ca sa-l iau dupa mine, desi am ghiozdan special. Si nu stiu cand ai cantarit ultima oara un ghiozdan de elev, dar sunt obisnuit din liceu sa am cateva kg in spate
    Iar la chestia cu bateria... asta e, n-am ce face. Se apropie cel mai mult de ce vreau eu ca specificatii si pret, oricum sunt inconjurat de prize oriunde m-as duce, nu e asta o problema.

  11. #31 SP
    Member flightcrank's Avatar

  12. #32 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Dintre cele 3, cred ca al doilea este mult mai OK (ma refer la Laptop Lenovo G510 cu procesor Intel® Core® i3-4000M 2.40GHz, 8GB, SSHD 8GB + 1TB, AMD Radeon 8750 2GB, FreeDOS, Black - eMAG.ro). Are cel mai rapid procesar dintre cele 3 (si mai este si Haswell) si cel mai rapid onboard GPU (Intel HD 4600), are SSHD (1TB + 8GB), 8GB RAM... la baniii astia e foarte OK.

  13. #33 SP
    Member flightcrank's Avatar
    Atat..ms Monky,l-am comandat deja.

  14. #34 SP
    Junior Member costinrv's Avatar
    eagle-eye, poti sa imi spui si mie ce ai facut pana la urma? Ai luat acel Lenovo z710? Pt ca ma intereseaza si pe mine si vroiam sa aflu o parere despre el si despre magazinul unde l-ai gasit tu mai ieftin. ms mult.

  15. #35 SP
    Banned flavi_us's Avatar
    Nu stiu unde exact ar trebui sa postez asa ca o sa scriu aici.

    Am nevoie de un cooler pentru laptop, si nu ma pot hotari. Ideea e ca nu am nevoie de el pentru racire, e un capitol la care sta destul de bine. Am nevoie strict pentru momentele in care il tin in poala, sa poata fi aerisit mai bine, si sa nu blochez "intake-ul" de aer rece. Din acest motiv, nu ma intereseaza decat materialul din care e construit, si sa fie silentios. Nu am nevoie de n-spe port-uri USB, de luminite, de n-spe ventilatoare.

    Problema cea mai mare o reprezinta dimnesiunea, 17,3", majoritatea celor pe care le-am gasit fiind de 15,6 sau 17 fix.

    As prefera sa il pot achzitiona din Romania, si la un pret de maxim 150 lei. Sunt deschis si catre alte solutii, daca exista, nu trebuie sa fie neaparat cooler.

    Dimensiunile laptop-ului: 41.5 x 27.5 x 2.99 cm (WxDxH)

  16. #36 SP
    Member chesterb's Avatar
    Eu am asta şi stă laptopul lui frati-miu de 17" foarte bine. L-am văzut la un prieten şi mi-a plăcut că e din aluminiu şi că trage aerul din spate şi îl împinge sub laptop. Răceşte foarte bine, de altfel.

  17. #37 SP
    Banned flavi_us's Avatar
    What about 17,3?

  18. #38 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Quote Originally Posted by flavi_us View Post
    What about 17,3?
    Dimensiunea standard pentru laptopuri e 17,3". Ma indoiesc ca ar exista macar laptopuri care sa aiba 17". Orice cooler de 17" se potriveste cu dimensiunile tale. Daca nu ai nevoie de racire, gasesti si cu 20 de lei.

  19. #39 SP
    Admin MonkY's Avatar
    flavi_us: vezi si tu dimensiunile lor. De exp. cel recomandat de chesterb are 318 x 400 x 42.5 mm, 1.46Kg si costa 197 RON. Asta de exp. are 380 x 278 x 55 mm, 1.25Kg si costa 113 RON (si ai si 4 USB-uri). Daca nu ai nevoie de racire si il iei doar pt. suport, atunci poti sa mergi pe asa ceva si ii scoti ventilatorul de tot. Are 383 x 295 x 52 mm, 1.08Kg si e 99 RON.

  20. #40 SP
    Banned flavi_us's Avatar
    Am inteles, multumesc pentru raspunsuri.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast

Similar Threads

  1. Recomandare Laptop By Skyline97 in forum Hardware
    Replies: 3 Last Post: 09-01-2014, 16:57
  2. Recomandare laptop By pooaul in forum Hardware
    Replies: 12 Last Post: 18-11-2013, 15:22
  3. Recomandare laptop By Robert in forum Hardware
    Replies: 49 Last Post: 03-08-2013, 00:46
  4. Recomandare Laptop By Bugsy in forum Hardware
    Replies: 2 Last Post: 21-08-2010, 20:34
  5. Recomandare Laptop By Bobby in forum Hardware
    Replies: 19 Last Post: 10-09-2009, 14:58

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts