Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 21 to 40 of 63

Thread: Hardware Club

  1. #21 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Dupa lansarea Ryzen mingea e la Intel, care sigur nu va scadea preturile, dar procesoarele pe care le vor lansa in vara cu 6/8/10/12 cores probabil vor primi un spor mai mare de performanta si probabil si un pret mai omenesc daca Ryzen chiar are performantele pe care le-am aflat pana acum si la asemenea preturi.

    Daca 1800X se va comporta mai bine decat cel mai bun 6 core de la Intel in programele care ma intereseaza personal, pai AMD o sa scrie pe mine, indiferent de ce va face Intel apoi. Am insa presimtirea ca voi fi dezamagit pana la urma, asa cum am fost de tot ce a facut AMD in ultimii ani, cel putin la partea de procesoare. Abia astept teste reale, pana atunci sper in continuare ca poate asta e anul celor de la AMD.

  2. #22 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pe mine nu ma incanta Ryzen decat dintr-un singur motiv: in sfarsit o sa aibe si Intel concurenta. Nu de alta, dar in ultimii ani, fac ce vor pe piata de chip-uri de desktop si laptop. Nu zic ca nu fac bine, ci o fac in ritm de melc, fara presiune din spate. De ce sa vii cu un produs "revolutionar" cu... sa zicem 50% extra performante la acelasi pret, cand poti sa scoti unul cu 10% extra si tot sa se vanda in draci? Atata timp cat nu au concurenta, nu e bine.

    Si stiti cand se vor trezi si AMD si Intel din "somnolenta"? Cand ii vor ajunge ARM & Co din urma. Stiu ca acum pare S.F. treaba asta, dar daca Intel si ARM evolueaza in acelasi stil, ma tem ca in vreo 10 ani asa, vor fi concurenti directi.

  3. #23 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Pe mine nu ma incanta Ryzen decat dintr-un singur motiv: in sfarsit o sa aibe si Intel concurenta.
    Prea fanboy man, cum sa strice concurenta?

  4. #24 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Prea fanboy man, cum sa strice concurenta?
    Bro, scuze, dar cred ca m-am exprimat eu gresit, normal ca nu strica. Vroiam sa spun ca nu ma incanta Ryzen pt. ca e "inca un produs AMD" si pana nu-i cunosc fiabilitatea si problemele n-am treaba cu el... dar ma incanta dintr-un singur motiv: concurenta pt. Intel. Probabil s-a inteles invers dubla negatie

  5. #25 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Bine atunci, asteptam lansarea si testele, eu sper sa fie adevarate leakurile, ba chiar devin nerabdator cu lansarea.

  6. #26 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cam acestea par a fi preturile "oficiale" pentru Romania la AMD Ryzen:

    AMD Ryzen 7 1700: 1659 RON
    AMD Ryzen 7 1700X: 1999 RON
    AMD Ryzen 7 1800X: 2549 RON

  7. #27 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Da, vad ca s-au si introdus, ceva mai mici la pcgarage, iar cu reducerea de membru mai scade putin pretul:
    Attached Images Attached Images ryzen.png

  8. #28 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu abia astept teste, nu am mai fost de mult atat de nerabdator pentru o lansare hardware. Chiar imi pun toate sperantele in acel 1800X, pentru ca un 8-core de la Intel se gaseste la un pret dublu.

  9. #29 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Dupa ce tocmai mi-am re-asamblat PC-ul intr-o alta carcasa, cat de curand cred ca o sa-l re-asamblez din nou, dar cu un alt procesor si placa de baza. 1800X scrie pe mine:

    AMD's $499 Ryzen 7 1800X Beats $1700 i7 6950X With 1-Click Overclocking On Air Cooling

    Uff, parca numai de munca o sa am cu PC-ul in perioada urmatoare

  10. #30 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

  11. #31 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ohoo, 35% bump in performance pentru un Ti... That's a first! Once again, nVidia rulez!

    P.S. Cand am vazut cat RAM are, m-a bufnit rasul. 11GB RAM... really?

  12. #32 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    N-au zis nimic de preturi, dar ca de obicei, cei care au sarit pe 1080 in ultimele 2-3 luni sigur vor regreta. Oh well, I don' need that much power, raman cu amaratul meu de 970.

  13. #33 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Nvidia has finally confirmed its most worst-kept of secrets. The GeForce GTX 1080 Ti is coming next week and the firm claims that the $699 card is actually faster than the $1200 Titan X Pascal. If you're looking for a more affordable PC GPU capable of delivering graphically rich 4K gameplay at 60fps, this is the product for you.

  14. #34 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    S-au anuntat preturile, 699 + taxe pentru Ti, 1080 simplu a scazut la 499 $

  15. #35 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Haha, ce vremuri traim si noi
    Attached Images Attached Images pc-world-right-now.jpg

  16. #36 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Éhh sa nu exageram

  17. #37 SP
    Member JohnConstantine's Avatar
    Din cate am inteles de la LinusTech, Ryzen, mai exact R7 1800X, e intre i7 7700K si i7 6900K la single thread si egal cu 6900K la multithread. Deci bate i7 7700K si in unele chestii ajunge si 6900K.

  18. #38 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Un review bun pentru 1800x:


  19. #39 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Bine ca nu am sarit pe Ryzen, in mare nu erau diferente pentru uzul meu care sa merite schimbarea platformei si costurile aferente. Niste real-world tests in Premiere:
    Attached Images Attached Images 1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg 12.jpg full.jpg

  20. #40 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Ryzen mi se pare suficient de interesant pentru a merita luat in considerare la achizitia unei platforme noi:

    1. pretul / performanta este incredibil de bun (overall)
    2. nu consuma foarte mult
    3. pare o platforma destul de sigura pentru urmatorii 2-3 ani (in sensul ca are 6c/12t - comparativ cu intel la aceelasi pret care are doar 4c/8t ce-i drept tactate mult mai sus)

    Nu este overclockabil si are o frecventa de baza destul de mica - probabil asta afecteaza mult performanta in jocuri, stiu ca s-a anuntat deja oficial ca jocurile nu sunt optimizate inca pentru Ryzen, dar asta nu e problema mea ca si cumparator, ci a celor de la AMD, trebuia sa fie pus la dispozitia developerilor, arhitectura noua/sampleuri pentru ca ei sa o poata optimza pentru codul scris de ei. (eu cred ca e just full BS, dar ma rog .... e parerea mea)

    Lumea vorbeste despre CPU si uita o componenta EXTREMMMMM de importanta si anume placa de baza, din cate am citit eu la ora asta placile de baza sunt o mare problema, optiuni foarte spartane in bios-uri comparativ cu Intel si o penurie in stoc-uri.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast

Similar Threads

  1. PS4 Tech-Talk: Hardware heaven or hell? By MonkY in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 88 Last Post: 10-11-2013, 08:09
  2. Replies: 5 Last Post: 24-12-2011, 23:39
  3. Replies: 0 Last Post: 29-06-2011, 10:38
  4. Replies: 0 Last Post: 04-01-2011, 13:39
  5. Hardware News By RonanN1 in forum Hardware
    Replies: 1 Last Post: 26-08-2010, 12:01

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts