Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 89

Thread: PS4 Tech-Talk: Hardware heaven or hell?

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    PS4 Tech-Talk: Hardware heaven or hell?

    Desi inca nu avem in mod palpabil (sau macar vizual) noua consola PlayStation 4 de la Sony, am zis ca ar fi totusi indicat sa deschidem un thread dedicat fix discutiilor bazate pe tema hardware-ului si a puterii acestuia. Prin urmare, daca gasiti un tech demo, aveti detalii de la un developer referitor la puterea unui PS4, va rog sa postati aici. Mai jos voi lista si comunicatul celor de la Sony referitor la configuratia hardware (dar tineti cont ca nu se stie daca aceasta va fi prezenta 100% in varianta retail).

    Din ce stim pana acum, avem urmatoarea configuratie hardware:

    PlayStation 4 Specs 
    Main ProcessorSingle-chip custom processor: CPU : x86-64 AMD “Jaguar”, 8 cores; GPU : 1.84 TFLOPS, AMD next-generation Radeon™ based graphics engine
    MemoryGDDR5 8GB
    Hard Disk DriveBuilt-in
    Optical Drive(read only)BD 6xCAV; DVD 8xCAV
    I/OSuper-Speed USB (USB 3.0), AUX
    CommunicationEthernet (10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T); IEEE 802.11 b/g/n; Bluetooth® 2.1 (EDR)
    AV outputHDMI; Analog-AV out; Digital Output (optical)
    Gamer Focused, Developer Inspired
    PS4 was designed from the ground up to ensure that the very best games and the most immersive experiences reach PlayStation gamers. PS4 accomplishes this by enabling the greatest game developers in the world to unlock their creativity and push the boundaries of play through a system that is tuned specifically to their needs.

    PS4 also fluidly connects players to the larger world of experiences offered by PlayStation, across the console and mobile spaces, and PlayStation® Network (PSN).

    The PS4 system architecture is distinguished by its high performance and ease of development. PS4 is centered around a powerful custom chip that contains eight x86-64 cores and a state of the art graphics processor.

    The Graphics Processing Unit (GPU) has been enhanced in a number of ways, principally to allow for easier use of the GPU for general purpose computing (GPGPU) such as physics simulation. The GPU contains a unified array of 18 compute units, which collectively generate 1.84 Teraflops of processing power that can freely be applied to graphics, simulation tasks, or some mixture of the two.

    PS4 is equipped with 8 GB of unified system memory, easing game creation and increasing the richness of content achievable on the platform. GDDR5 is used for this memory, giving the system 176 GB/second of bandwidth and providing a further boost to graphics performance.
    Chiar sunt curios cum vi se pare configuratia, comparativ cu PS3-ul sau competitia. Va face oare fata cerintelor developerilor (mai ales ca acum nu mai au scuze pentru port-uri, noul PS4 fiind pe arhitectura clasica x86)?
    Attached Images Attached Images amd-jaguar.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Io nu ma pricep la d-astea, ma doare la banana, cel mai important e sa multumeasca developerii 3rd party. Si dupa primele semne inclin sa cred ca asa va fi.

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Raskolnikov1944 View Post
    Io nu ma pricep la d-astea, ma doare la banana, cel mai important e sa multumeasca developerii 3rd party. Si dupa primele semne inclin sa cred ca asa va fi.
    Stiu... am facut acest thread tocmai pentru a nu mai fi "intoxicati" in celelalte parti. Exista "graphic whores" si exista si cei care numara poligoanele, pixelii, Dzeu stie ce. Well, threadul asta este pentru ei. Sa se bata aici cat vor. Si pe mine ma intereseaza strict experienta din gaming, si nu ce are sub capota. Mai ales ca e vorba de AMD... si pt. mine AMD e un gust amar.

    ---------- Post added 21-02-2013 at 12:23 PM ----------

    Uite de exp. pe partea de hardware eu sunt oripilat de faptul ca in 2013, Sony vine cu Bluetooth 2.1! For real! Pana si un smartphone de 2 lei are Bluetooth 4.0, Sony a ramas la 2.1. De ce oare? Beats me... mai ales ca 4.0 are consum mai redus de energie si merge pe distante mai mari.

    ---------- Post added 21-02-2013 at 12:24 PM ----------

    La fel, nu inteleg cum next-gen nu vine deja cu noul standard WiFi 802.11ac... mai ales ca au de gand sa-l tina in viata pe un ciclu de 10 ani. Cine stie, poate totul se reduce la costuri...

  4. #4 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    ar fi de mentionat ca daca ar fi sa ne luam dupa cei 1.84 TFLOPS (floating point operations per second), GPU-ul este un 7850 puuuutin imbunatatit. un 7850 vanilla are 1.76 TFLOPS, in timp ce un 7870 urca la 2.56 TFLOPS. un GTX 660 are 1.88 TFLOPS, iar un GTX 660 TI 2.56 TFLOPS, deci comparativ cu ceea ce ofera nvidia GPU-ul din PS4 este la nivelul primului.

  5. #5 SP
    Senior Member OlBlueEyes's Avatar
    PS3 a avut 512 acesta 8gb deci cred ca e suficient si daca ei au spus ca va fi de 4-5 ori mai puternic merg pe mana lor.Oricum cum spune lumea 1080p 60 fps sau chiar 30 fps si tot e misto.Banuiesc ca in viitorul apropiat 2-3 ani vor scoate si variante cu ssd care vor reduce timpii de incarcare.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    h0stile, sa nu uitam ca nu putem sa comparam pur si simplu in TFLOPS, fiind totusi un custom GPU/CPU. Teoretic, il poti rescrie sa faca ce vrei tu, lucru care e mai complicat (aproape imposibil) pe un GPU enumerat mai sus. In plus, nu avem un OS de tip "bloatware" care sa manance giga de RAM (we can only hope)... Cu alte cuvinte, teoretic un developer pe PS4 ar avea acces la toate resursele... are nevoie de mai mult RAM pt. placa video, trage din sistem, si invers...

  7. #7 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    da, de acord... nu este o comparatie 1:1 dar nici nu putem spune ca va fi de nivelul unui GTX 690. raw performance tot p'acolo va fi ceea ce oricum nu e rau. pentru 1080p e OK la cerintele actuale. om vedea peste 3-4 ani ce se mai intampla.

  8. #8 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    Stiu ca sunt (un pic) offtopic si nu am vazut conferinta dar au spus negru pe alb ca PS4 nu va avea backwards compatibility cu blurayul de la jocurile de PS3? Ca sa stiu daca raman la PS3 sau ma grabesc sa fac tranzitia...

    Cheers,

    L.

  9. #9 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by LucKos View Post
    Stiu ca sunt (un pic) offtopic si nu am vazut conferinta dar au spus negru pe alb ca PS4 nu va avea backwards compatibility cu blurayul de la jocurile de PS3? Ca sa stiu daca raman la PS3 sau ma grabesc sa fac tranzitia...

    Cheers,

    L.
    PS4 has no native PS3 backwards compatibility, Gaikai to take place - Gaming News - Digital Spy

  10. #10 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Ce mu#*sti ! Si probabil cei care au o colectie de jocuri impresionanta (30-50..) vor fi nevoiti sa le cumpere din nou, nu ?

  11. #11 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    frumos ar fi sa nu, dar... all ur money are belong to us

  12. #12 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    Ce mu#*sti ! Si probabil cei care au o colectie de jocuri impresionanta (30-50..) vor fi nevoiti sa le cumpere din nou, nu ?
    Cei care au o colecţie impresionanta de jocuri ps3 au si un ps3

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Era de asteptat sa nu fie backward compatible. Sunt arhitecturi complet diferite. Sony a decis sa treaca la x86 din 2 mari motive: 1. salvarea developerilor de la chinul de a mai face portari (si proaste pe deasupra) si 2. pretul (AMD knows better).

    Eu personal nu voi vinde PS3-ul... urasc ideea de gaming via streaming...

  14. #14 SP
    Senior Member OlBlueEyes's Avatar
    Cei care au o colecţie impresionanta de jocuri ps3 au si un ps3
    Corect like this guy

    Over 30 Years of Videogames Collection The History of Videogames | eBay

  15. #15 SP
    AkF
    Member AkF's Avatar
    Eu sunt curios de designul consolei. Sper sa nu fie la fel de mare ca fat-ul PS3, care era cat o unitate centrala aproape. Acum am un slim, diferenta mi se pare enorma, in sensul ca se simte ca o consola acum, din poze nu ai fi spus ca ar fi vreo diferenta.



    Sent from my iPad using Tapatalk HD

  16. #16 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by AkF View Post
    Eu sunt curios de designul consolei. Sper sa nu fie la fel de mare ca fat-ul PS3, care era cat o unitate centrala aproape. Acum am un slim, diferenta mi se pare enorma, in sensul ca se simte ca o consola acum, din poze nu ai fi spus ca ar fi vreo diferenta.



    Sent from my iPad using Tapatalk HD
    Ba din contra, eu vreau tot un "grăsan" nu vreau o consola şnur, fara...

  17. #17 SP
    Member darkr3surrecter's Avatar
    Parca vad ca si PS4 vine la pachet cu cabluri av si un scart in loc de cablu HDMi .

  18. #18 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    Si ce o sa fac cu 250 de jocuri de PS3 pe bluray + 150 de pe PSN?

    Si nu, nu vreau sa am doua console si PS3 si PS4... Pacat! Asta e!

  19. #19 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    De ce nu vrei sa ai doua console ps?

  20. #20 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pai ce faci, pui zece console in living? Eu am jocuri de PS1, PS2, PS3. Toate le pot rula cu grasul de PS3. Daca nu puteam face asta, ce faceam? Stateam cu 3 console in living? Sau cand ma apuca dorul de primul Spyro ma duceam in podul casei sa caut jocurile si PS1?

    Eu vroiam backwards compatability incat PS3 sa intre la cutie si sa ramana acolo. Jocurile imi raman pe raft si PS4 ajunge langa televizor unde ruleaza si jocuri de PS3.

    Poate urmatorul Xbox ruleaza si jocuri din urma. Atunci aia va fi consola mea preferata.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Let's talk movies... By RonanN1 in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 257 Last Post: 22-09-2023, 20:11
  2. Replies: 23 Last Post: 11-02-2013, 22:31
  3. Featured Video talk By MonkY in forum Videos
    Replies: 43 Last Post: 24-07-2011, 14:21
  4. Replies: 4 Last Post: 31-05-2010, 16:05
  5. Talk to strangers! By RonanN1 in forum Offtopic
    Replies: 63 Last Post: 08-10-2009, 23:47

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts