Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 9 of 9

Thread: Dilema Receiver + 2 Boxe Stereo sau 5.1 ?

  1. #1 SP
    Member PumaS's Avatar

    Dilema Receiver + 2 Boxe Stereo sau 5.1 ?

    Salut ,

    Ma lovesc de o alta dilema dupa ce am lamurit dilema LCD/PLASMA (GO FOR PLASMA ) .

    Vrea un sistem audio bun camera este una mica 3.6/3.6 . Prima data mi-a suras ideea nr 1 :

    Receivere av surround, Yamaha RX-V367, Receiver AV Yamaha, Specificatii Yamaha RX-V367, Receiver AV Yamaha - Sono.ro

    +


    Boxe interior , Boxe interior Yamaha NS-555, Specificatii Boxe interior Yamaha NS-555 - Sono.ro


    Apoi am stat si m-am gandit , poate gasesc ceva apropiat calitativ dar sistem 5 .1 si am gasit ceva la SONY cu BR Player (nu vreau sa uzez PS3-ul) .


    Sony BDV-E970W


    Si sunt in dilema . Bugetul ar fi 3000 RON . Vreau un sunet cristalin cu un bass puternic si curat .

  2. #2 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Ti-am mai spus, renunta la Home Cinema. Ia un receiver si boxe separat, incinta lemn.

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mbon... vad ca nu te incurci, schimbi tot. Aici e nevoie de o discutie luuunga si obositoare, asa ca o scurtez. Eu ti-as recomanda un receiver cat mai bun (vad ca tu ai mers pe un V367, ai putea merge chiar pe un V467)... dupa care incepi cu un 2.1 (centru plus standfloors). Poti adauga oricand si surround-ul... insa la bugetul asta, nu stiu daca te ajuta. Nu-mi plac sistemele 5.1 cum este cel de la Sony pt. ca are flexibilitate prea mica... sa nu mai vorbim de calitate... Yamaha din punctul asta de vedere e foarte ok, si nu se atinge de sunet asa mult cum o face Denon, Marantz, etc...

    Avand in vedere ca la bugetul asta nu te poti arunca la T65-uri, cred ca 2 x B25 + C40 (bineinteles, negre, nu culoarea lemnului turbat cum sunt in poze) = killer sound. Din pacate cred ca vei depasi un picut cam mult bugetul (3700 RON)...

    Sau poti merge pe 2 x B6 + C5 daca vrei mai multa putere, la o diferenta destul de mica. Si stai si linistit cu boxele, pentru ca sunt upto 150W, iar receiverul 467 nu poate decat upto 120W per canal (de fapt 105W... vad ca aia de la sono.ro le incurca rau de tot).

    Oricum, daca la TV nu a fost atat de greu... la partea de HiFi... putem discuta la nesfarsit. Optim ar fi sa faci o auditie cu toate... si sa vezi ce-ti place. Din pacate, ti-ar trebui ani buni sa faci asta... asa ca va trebui sa te decizi.

    Daca ar fi sa plec din nou cu configuratia, as merge pe stereo bun din start (2 x T65-uri) cu un receiver bun de la Yamaha sa le duca macar la 150W). Sare rau din buget, dar... la ce nebunie sunt alea, nu-ti mai trebuie subfwoofer... probabil vecinii vor simti adevarata "durere"

  4. #4 SP
    Member PumaS's Avatar
    Spui ca este mai bun V467 ca 465 ? ok mergem pe asta

    Receiver Yamaha RX-V467

    Si ca boxe yamaha ce sunet au ? am inteles ca Recieverul YAMAHA are sunet "CALD" boxele lor cum sunt ?

    Yamaha NS-555, Boxe Interior

    Imi place aspectul SI + nu cred ca sunt proaste


    DAP USHOR USHOR cu sacrificii pana in septembrie sper sa fac tot ansamblul ushor ushor . Si in sfarsit prin septembrie pot posta si eu pe " COLTUL MEU DE RAI "

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by PumaS View Post
    Spui ca este mai bun V467 ca 465 ? ok mergem pe asta
    Nu, tu ai spus ca vrei 367, iar eu ti-am recomandat 467... 465-ul nu stiu de unde l-ai scos...
    Quote Originally Posted by PumaS View Post
    Si ca boxe yamaha ce sunet au ? am inteles ca Recieverul YAMAHA are sunet "CALD" boxele lor cum sunt ?
    Eu as spune ca receiverele Yamaha sunt cele mai neutre din tot ce am avut/testat. Acum, fiecare aude ce/cum vrea... Citeste si tu reviews, nu trebuie sa ma crezi pe mine...
    Quote Originally Posted by PumaS View Post
    Si ca boxe yamaha ce sunet au ? am inteles ca Recieverul YAMAHA are sunet "CALD" boxele lor cum sunt ?

    Yamaha NS-555, Boxe Interior

    Imi place aspectul SI + nu cred ca sunt proaste
    Sorry, eu nu pot sa merg pe CRED... eu pot sa-ti recomand doar ce am ascultat. Si din toate, la buget mediu, PSB-urile sunt cele mai tari. La buget mic, n-ai sanse decat JBL... La buget mare, discutam...

    P.S. Vad ca te-ai aruncat la boxe cu bass reflex pe spate... sper ca ai spatiu in casa, altfel o sa-ti bubuie peretii aiurea. De-aia imi plac PSB-urile, ca sunt probabil printre putinele care au reflex-ul pe fata

  6. #6 SP
    Member PumaS's Avatar
    QUOTE : "Yamaha e clar ca nu te poti atinge decat de V365 sau V465 " ( Am citit si alte thread-uri si am vazut ce i-ai recomandat lui NITROUSO),

    Cred ca dupa ce voi lua recieverul voi da o raita prin magazinul Muzica daca mai exista ca alta locatie nu stiu unde pot asculta multe tipuri/modele de boxe . PSB-urile au BASS Puternic ? Nu imi inspira putere B6 . Poate ma insel . Se pare ca size dosen't metter Ma gandeam ca cele mari sunt automat si grele (Elimina vibratia) + Multe difuzoare= mult sunet . La boxe chiar sunt in dilema pot alege variant asta si ulterior un sbw . As vrea sa ascult undeva totusi YAMAHA NS-555 si am mai auzit lucruri bune de JAMO .

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by PumaS View Post
    QUOTE : "Yamaha e clar ca nu te poti atinge decat de V365 sau V465 " ( Am citit si alte thread-uri si am vazut ce i-ai recomandat lui NITROUSO),
    Pai, cand i-am recomandat lui, 467 nici nu era lansat
    Quote Originally Posted by PumaS View Post
    Cred ca dupa ce voi lua recieverul voi da o raita prin magazinul Muzica daca mai exista ca alta locatie nu stiu unde pot asculta multe tipuri/modele de boxe
    Poti sa mergi la Muzica, la showroom Yamaha, etc. Majoritatea au puncte de prezentare unde poti face si auditie.
    Quote Originally Posted by PumaS View Post
    PSB-urile au BASS Puternic ?
    Odata ce ti-am zis ca la un T65 nu ai nevoie de subwoofer, tu ce crezi ?
    Quote Originally Posted by PumaS View Post
    PSB-urile au BASS Puternic ? Nu imi inspira putere B6 . Poate ma insel . Se pare ca size dosen't metter Ma gandeam ca cele mari sunt automat si grele (Elimina vibratia) + Multe difuzoare= mult sunet .
    Tu de fapt ce vrei ? Ca daca vrei sa asculti manele si sa bubuie blocul, intr-adevar... e bine cum gandesti: "multe difuzoare = mult sunet... mancatziash" ! Daca 300W RMS pt. 2 standfloors nu sunt suficienti, probabil ca intelegem muzica diferit. Credeam ca vrei calitate... FYI, ultima oara am fost socat de puterea si claritatea unui amp cu lampi, care nu scotea decat 10W RMS per canal. Pentru o camera de 3x3m era mai mult decat suficient.

    La urma urmei, mergi si alege ce doresti si ce-ti place ! E mult mai important decat opinia celorlalti (including me). Eu doar ti-am spus ce as fi luat eu la bugetul respectiv. Pentru toate celelalte, exista Mastercard. Bafta !

  8. #8 SP
    Member PumaS's Avatar
    EXCLUS manele am spus ce ascult . Pai T65 nu au nevoie de sbw dar B6 ? . Trebuie facuta o auditie , deci in magazinul muzica spui ca au mai tot ce trebuie ? Sa ma duc sa vad cum sta treaba . Bine repet asta va fi pete mult timp . Probabil august , totul e calculat la fix per salariu . 8-10 septembrie finele proiectului . Dupa urmeaza , placa buna audio sa pot pune si pc-ul prin reciever si ohooooo multa paine de mancat

  9. #9 SP
    Member PumaS's Avatar
    Recomandarea celor de la AV STORE ar fi urmatoarea :

    "
    Nu va recomandam boxele de la Yamaha (noi nici nu vindem boxe de la Yamaha) pentru ca nu sunt cine stie ce.
    In acelasi buget exista variante mai bune.
    Boxe Magnat QUANTUM 555
    Boxe Monitor Audio Bronze BR5"

    Cunoaste cineva aceste boxe ?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Pareri boxe stereo floor stand By Rasko in forum HiFi
    Replies: 15 Last Post: 14-11-2013, 15:05
  2. Replies: 7 Last Post: 11-01-2013, 21:33
  3. Receiver + boxe Help By DRAGOS10 in forum HiFi
    Replies: 10 Last Post: 30-03-2011, 21:28

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts