Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 6 FirstFirst ... 3 4 5 6 LastLast
Results 81 to 100 of 101

Thread: Tips: Formare plasma

  1. #81 SP
    Senior Member Enthroll's Avatar
    so, revin dupa formare (si o luna) cu 3 cuvinte:
    amazing picture quality !!!
    flicker-ul nu-l mai observ deloc, ori tine de formare ori de obisnuinta mea, everything is smooth.
    when in doubt, go for plasma. be gentle with her at first and she will reward you greatly

  2. #82 SP
    Senior Member Enthroll's Avatar
    cum eram intr-o stare de facut poze cu coltul meu de rai, here is the Panny V10 beauty in THX mode:

    panny-kate.jpg panny-contrast.jpg

    ps: in real life arata mai bine

  3. #83 SP
    Member maniac360's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Stiu ca nu vei rezista tentatiei... dar fa-i totusi "incalzirea". Si V10 are mici probleme cu remanenta, insa mai bine nu-ti mai zic, ca dupa aia numai dupa asa ceva te uiti

    Serios, am facut marea greseala sa o invat pe Cris cum e cu defectele la LCD, plasme, etc... Mare greseala. Saraca, acum cand se uita la un TV, nu mai vede imaginea de ansamblu. Imi arata probleme de tearing, dithering prost, banding... etc...

    Ah, sa atasez cu ocazia asta si un small pic made by me 3 years ago...
    Monky, azi am vazut postul tau legat de defectele LCD-urilor si mi-am adus aminte ca am vazut efectul de "banding solarisation" pe un monitor LG lcd, al unui prieten, in urma cu cateva luni si la momentul respectiv nu stiam cum se numeste. Am incercat sa reduc acel efect din contrast/luminozitate si din refresh insa tot era vizibil in anumite scene. In absenta unui fix firmware se poate face ceva? E o problema a procesorului de imagine sau a panoului lcd?
    Scuze ca postez intr-un thread pentru plasme, insa n-am vrut sa deschid un topic nou.
    Mersi.

  4. #84 SP
    Admin MonkY's Avatar
    maniac360: sorry, de obicei bandingul sau solarisation-ul tine de procesorul de imagine (si de adancimea de culori suportata de acesta). In afara de un nou firmware/chipset care sa rezolve problema singura modalitate de a scapa de ea este sa te joci cu Gama (setezi mai jos) si luminozitatea... insa in felul acesta o sa mai pierzi din detalii (dar macar nu-ti mai sare bandingul in ochi). Bafta !

  5. #85 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Pentru ca mi-am cumparat asa ceva, PANASONIC TX-P42UT30E, postez si aici. Cum mai e cu formatarea ? Pot sa ma si joc pe parcursul celor 200 de ore ? Eu nu prea folosesc TV-ul decat pentru consola, respectiv un film/serial. E ok daca l-as formata cu "materialele" astea ?

  6. #86 SP
    Admin MonkY's Avatar
    x2z: incearca macar pentru o perioada mai scurta sa-l tii cu cateva filme (fullscreen), fara subtitrare, cu brightness si contrast sub 50% in mod Cinema (stai departe de Dynamic)... Imaginile statice din start nu fac bine deloc. Mai ales in jocuri unde o sa ai health bars sau mai stiu eu ce pentru perioade de timp mai lungi. Asta e perioada de break-in pentru gazul din celulele plasmei... Chiar daca e ultima generatie, chimia si fizica sunt greu de invins

    P.S. Totodata pot spune ca am vazut plasme Panny care n-au avut parte niciodata de perioada de "acomodare", si nu au probleme cu retentia...

  7. #87 SP
    Junior Member mario78's Avatar
    Salutare tuturor!
    sunt nou pe acest forum si de apoape doua luni posesor al plasmei pany 50VT30. Am si eu o mare problema, ptr ca nu am citit mai nimic despre plasme inainte de achizitie, m-am pomenit dupa 3 saptamani cu sigla A1 si Pro tv, mentionez ca am tinut tv-ul pe normal dar contrastul pe la 80%. Dupa ce am vazut sigla,si am citit pe forum, am scazut contrastul la 50% nu m-am mai uit pe acest canal sau cand ma uit ii dau zoom ca sa scot sigla in afara. Se vede pe fond alb , albastru sau verde umbra siglei si tot de atunci am descarcat de pe net un set de 20 jpg-uri 1080p cu imagini de alb , rosu , verde si albastru pe care le rulez in slide show cand nu sunt acasa cu setarile pe dinamic. Am vazut o imbunatatire dar inca nu au disparut in totalitate.
    Voi scapa de ele de tot ? in ce orizont de timp?( au trecut 3 saptamani de cand fac ce am scris mai sus)
    Exista riscul sa mai apara iarasi? Nu ma uit niciodata mai mult de 2-3 ore pe un canal
    Multumesc!
    PS Alte sfaturi ca sa nu mai am surprize? In rest imaginea este dementiala

  8. #88 SP
    Admin MonkY's Avatar
    mario78: sorry to hear that... mai ales la ultima serie VT30... In mod normal, trebuia sa-ti dispara in cateva minute/ore... Presupun/sper ca ai facut "incalzirea" dar nu cu contrast la 80%... Anyway, daca nu ti-au disparut nici cu setul acela de imagini pe diverse culori, vezi ca in meniul de service exista o functie de "curatare" a ecranului (o linie care trece pe tot ecranul, o linie neagra pe un fond alb... trebuie lasat cateva ore). Daca nici asa nu se rezolva, da un telefon la service (insa ma tem ca remanenta nu este acoperita de garantie). Sa ne tii la curent. Chiar sunt curios ce se intampla (mai ales ca ma batea gandul sa upgradez 50VT20-ul cu un 55VT30).

  9. #89 SP
    Junior Member mario78's Avatar
    Salut!
    Din nefericire nu i-am facut incalzirea, asa cum spuneam nu am citit pe forumuri inainte sa o cumpar. Stiu despre bara in miscare, am lasat-o cateva ore buna timp de trei zile, s-a mai atenuat dar nu s-a dus de tot.
    Eram curios daca au mai fost si alte cazuri, ca din ce citesc pe forumuri nimeni nu se plange de probleme de genul asta, si ma gandesc daca tv-ul meu nu are o problema?

  10. #90 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ia legatura cu cei de la service. Iti recomand sa suni la mai multi (vezi ca ai in fisa de service mai multe firme reprezentante). Poate, cine stie, vei gasi o explicatie la unul din service-urile Panasonic, pentru ca nu este normal.

  11. #91 SP
    Junior Member mario78's Avatar
    Multumesc!
    Daca pana la sf lunii nu scap de retentie o sa sun la service.

  12. #92 SP
    Junior Member Ulen80's Avatar
    Servus!
    MonkY: Dupa rodajul de 200 de ore, folosirea modului Dynamic mai reprezinta un risc?

  13. #93 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Ulen80 View Post
    Servus!
    MonkY: Dupa rodajul de 200 de ore, folosirea modului Dynamic mai reprezinta un risc?
    Salut! Sincer, nu recomand folosirea modului Dinamic nici chiar dupa rodaj. Nu neaparat pentru riscuri, cat pentru faptul ca nu-mi place cum arata. La colorimetru scoate niste valori bizare rau (dar se vede si la ochi). Cine stie, poate daca tweakuiesti modul Dynamic foarte bine...

    Ca idee, modul Dynamic este pentru prezentare, in special in shop-uri unde este lumina extrem de puternica...

  14. #94 SP
    Junior Member Ulen80's Avatar
    I got it!

    Am modelul 42ut30e (entry level 3D). Exista vreo posibilitate neoficiala sa activez modul THX din meniul service?

  15. #95 SP
    Junior Member mario78's Avatar
    Salut Monky, am postat in urma cu o luna vis a vis de retentia de imagine pe care am avut-o cu plasma 50vt30, si anume sigla A1 de care nu am mai putut sa scap. Am sunat la Panasonic Romania, au venit , au constatat si au luat-o inapoi iar acum astept de la dealer-ul de la care am cumparat-o sa-mi trimita alta noua, iar de data asta am optat ptr urmatoarea dimensiune 55vt30, ptr care o sa platesc o mica diferenta. In concluzie remanenta "permanenta" la noile modele este mult mai prezenta decat la vechile modele ptr ca s-a scos plumbul din continutul gazului, din motive eco, dar asta face ca noile modele sa fie mult mai sensibile la remanenta daca nu ai grija de ele ca la carte.
    Numai bine!

  16. #96 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Oooo, deci se poate schimba la Panasonic pe baza problemei cu retentia? Hmm, stiam ca nu e acoperita de garantie! Merci ca mi-ai zis!
    Cum e 55VT30? Acela era urmatorul meu model pe lista (desi deja s-a anuntat generatia 2012 si parca as mai astepta)?

  17. #97 SP
    Member AngelOfPain's Avatar
    Si eu tot 50vt30 am, dar nu am intampinat absolut nici o problema! M-am jucat si 5-6 ore dar retentia a disparut tot timpul in maxim 5-10 minute.

    E adevarat, i-am facut rodajul ca la carte.

  18. #98 SP
    Junior Member djxilaa's Avatar
    e normal sa se auda coolere(cred)?( fata de un fost lcd si un fost led care erau mult mai silentioase)
    plus un bazait destul de sesizabil pe o imagine completa alba'?
    ... de la inceput am sessizat cele 2 promleme"....intalnite pe 50st30 achizitionat de o saptamana...
    ... in rest ireprosabila":

  19. #99 SP
    Junior Member ccrys's Avatar
    Care este timpul maxim in care poate fi lasata plasma in primele 200 ore de functionare pe programe cu o sigla sau filme cu subtitrare?

    ---------- Post added 28-02-2012 at 03:54 AM ----------

    LE:Am vazut ca ai scris intr un alt topic ca nu mai este nevoie de rodaj pt modele noi,maine imi ajunge 42G30E.

  20. #100 SP
    Junior Member bambusache's Avatar
    Buna ziua.sunt nou pe acest forum...vreau sa imi achizitionez un PanasonicTX P42GT30E...in general vreau sa il folosesc pentru jocuri pe un PS3 si din cand in cand pentru filme,in general nu urmaresc emisiuni la tv..Insa sunt putin ingrijorat de ceea ce am citit cu privire la plasme,aceea problema cu imprimarea imaginiilor statice...As vrea sfatul dumneavoastra pentru acest model si daca m-ai prezinta riscul imprimarii imaginii.multumesc

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 6 FirstFirst ... 3 4 5 6 LastLast

Similar Threads

  1. GTA IV tips and tricks By Pisboy in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 89 Last Post: 16-05-2013, 20:51
  2. Replies: 293 Last Post: 15-05-2012, 16:02
  3. GT Power Tips Videos By RonanN1 in forum Videos
    Replies: 0 Last Post: 01-12-2009, 22:26
  4. Tips/Tricks Geometry Wars 2 By Bobby in forum Console News
    Replies: 0 Last Post: 01-08-2008, 22:55

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts