Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 8 of 8

Thread: Achizitionare receiver AV

  1. #1 SP
    Senior Member Spike's Avatar

    Achizitionare receiver AV

    A sosit vremea sa fac upgrade la receive. Bugentul m-a indreptat spre Denon 1311 (1200 ron din magazin) sau Yamaha 467 (tot 1150 ron nou, sigilat, dar luat de pe net, nu din magazin).

    Dc ar fi sa ma iau dupa dotari Yamaha ar castiga clar avand in plus fata de Denon: un port pt conexiune optica digitala IN, un port pt conexiune optica coaxiala IN, un port pt audio analog IN, un port pt audio analog OUT, DAC-uri Burr Brown, un sistem mai bun de racire, terminalele gold plated si cel mai important YPAO.

    Denon-ul are in plus fata de Yamaha o constructie mai solida (0.8 kg in plus), o putere mai mare si un nivel THD mai mic (6 ohms, 1 kHz, THD 0.7% la 110W pe canal fata de 6 ohms, 1 kHz, THD 0.9% la 105W pe canal).

    Acum insa dc am fi sa rezumam sunetul din receiver doar la filme si jocuri THD-ul nu ar trebui sa conteze, insa cel putin pana in vara (cand planuiesc sa cumpar un amplificator stereo) voi asculta muzica (stereo nu rahaturi remasterizate 5.1) pe acest receiver. Va influenta asa de mult diferenta acea de THD calitatea sunetului intre cele 2 receivere la volum mare, sau este neglijabil acest aspect?

    Sper sa pot obtine o "audienta" la avstore pt a asculta cele 2 receivere ca sa-mi fac o parere mai buna, dar in caz Nuca nu reusesc as dori sa am parte de niste sfaturi din partea voastra vizavi de problemele ridicate de mine asupra acestor 2 modele. Nu ma sfatuiti insa sa strang bani sa iau ceva mai scump, pt ca buzunarul nu imi permite din pacate.

    DENON UK | AV Receivers
    RX-V467 - AV Receivers/Amplifiers - Yamaha - UK and Ireland

    ---------- Post added 22-02-2011 at 10:02 PM ----------

    am cumparat dupa niste auditii yamaha. e beton

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Grrr... mii de scuze Spike ca nu am fost atent. Nu stiu cum de mi-a scapat threadul tau (deh, prea multe pe cap). Cum ti se pare Yamaha dupa acest timp? Intreb pt. ca si eu m-am indragostit de ceva timp de Yamaha (dupa ce am trecut si eu ca tot omul prin Technics, Sony, Harman Kardon, NAD)... De exp. acum ma chinui cu un upgrade... cred ca-mi ia 2 zile sa fac schema
    Attached Images Attached Images yamaha_rx-a2010_vs_rx-v3800.jpg

  3. #3 SP
    Senior Member Spike's Avatar
    sunt foarte multumit de receiver-ul 5.1 yamaha. am luat chiar inca un receiver yamaha pt partea stereo model ax-750 din 93 la 400 de lei in primavara. cu toate ca e vechi se aude superb. in concluzie go go yamaha

  4. #4 SP
    DY2
    Junior Member DY2's Avatar
    Spike, azi am comandat si eu un receiver Yamaha RX-V467, luni ajunge acasa (mersi monky pentru sfaturi).
    Am deja 7 boxe, receiverul vad ca stie doar 5 iesiri.
    Merita sa iau si eu un amplificator final stereo (YAMAHA MX-35) model mai vechi, am gasit pe ocazii ceva pana in 450 lei.
    Se simte diferenta la o auditie stereo, sau face fata si receiverul?
    Ma pot folosi de preamplificarea din receiver si sa scot sunetul prin YAMAHA MX-35 ?

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Depinde cele 7 boxe la cat sunt? Vezi ca nu orice boxa poate fi pus pe orice receiver. Conteaza daca sunt la 8/6/4/2 ohms. Vad ca la modelul acesta (RX-V467), Yamaha specifica la amp ca avand 110W - 8ohms / 130W - 6ohms / 160 - 4ohms / 180W - 2ohms. Sincer ma mira faptul ca un receiver low cost suporta de la 2 la 8 ohms, asa ca iti recomand sa citesti bine manualul. Ca sa-ti faci o idee, amp-ul de la al meu RX-A2010 nu stie decat 6 si 8 ohms. Atat!

    Referitor la amp stereo, eu zic ca face fata... dar depinde acum si ce boxe ai. Ca daca ai 2 stereo de 500W la 8 ohms, iti dai seama ca nu va face fata amp-ul de 105W (pe fiecare).

  6. #6 SP
    DY2
    Junior Member DY2's Avatar
    Pentru stereo am 2 Quadral Quintas T200 120w.
    Pentru surround am 5 quadral, ideea e ca toate 7 boxe au optiunea 4 sau 8 ohmi.
    O sa iau in calcul sfatul tau si o sa testez intai pe stereo receiverul, dar chiar daca suna bine, tot ma dezavantajeaza, pentru ca are doar 5 iesiri, 2 boxe trebuie sa le tin pe tusa asa...
    Daca tot postez, sa te mai intreb ceva Monky.
    Merita sa iau un MD yamaha sau un CD Yamaha, am vazut pe okazii, sunt destul de ieftine.
    Deocamdata am un MD sony, dar vreau sa trec pe yamaha.
    Orice sfat e binevenit, mai ales ca asculti pe yamaha de ceva timp si inca nu pe orice... mersi anticipat.

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pai man, daca esti audiofil... mergi pe un SACD Player de la Yamaha. Si daca iti mai plac si filmele cu sunet bun, atunci tot Yamaha vine sa te salveze, intrucat au BluRay playere care stiu si SACD. Eu am un BD-A1010. Pana acum nu am gasit ceva care sa depaseasca un SACD, desi pe acest tip de format nu vei gasi orice si oriunde. Dar, merita efortul!

  8. #8 SP
    DY2
    Junior Member DY2's Avatar
    Incet incet, voi strange si de un BD cu network, am vazut ca sunt sub 1000 lei noi, o sa iau sh, nu-mi permit chiar totul.
    Dar am un amic care zice ca BD asta low entry, se cam impiedica la filme, mai ales la hd luate prin retea.
    Din acest motiv intai intreb, ma informez, apoi cumpar.
    Nu sunt audofil, imi place doar muzica sa sune bine.
    Tot de la respectivul, am aflat ca DAC-ul din BD este mai bun decat DAC-ul din receiverul yamaha?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Achizitionare Playstation 3 By MachineGame in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 9 Last Post: 23-10-2014, 15:38
  2. Dilema achizitionare Tv Led By Mo- in forum HiFi
    Replies: 7 Last Post: 29-03-2011, 11:04
  3. Sfat achizitionare PC By Zaktan in forum Hardware
    Replies: 8 Last Post: 15-05-2010, 19:00
  4. Sfat achizitionare PC By Ovidiu in forum Hardware
    Replies: 13 Last Post: 02-05-2010, 14:17
  5. Achizitionare Casti. By Teo in forum Hardware
    Replies: 9 Last Post: 14-03-2010, 21:53

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts