Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 39

Thread: Recomandare casti pentru gaming - PS3+Xbox 360

  1. #1 SP
    Senior Member Rasko's Avatar

    Recomandare casti pentru gaming - PS3+Xbox 360

    Sunt destul de profan in acest domeniu si as avea nevoie de putin ajutor. Ma intereseaza o pereche de casti folosite exclusiv pentru gaming Ps3+Xbox 360. O conditie primordiala ar fi sa fie compatibile cu ambele. Nu am buget stabilit momentan, astfel ca orice fel de propuneri sunt binevenite. O alta conditie ar fi sa fie foarte foarte calitative. Cum ar fi mai bine? Sa faca legatura cu amplificatorul sau doar cu consolele in sine?

  2. #2 SP

  3. #3 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Precum spuneam, nu ma pricep deloc, dar despre cele de mai jos ce ziceti? Ar fi potrivite? Le leg la amplificatorul de la care merge optic cable spre PS3? Sau cum?

    Quiet Comfort 15

  4. #4 SP
    Senior Member ReNeGaDe124's Avatar
    Pai nu te intereseaza sa le folosesti si pentru chat in-game pe PSN/XBL? Cu cele pe care le-ai postat tu nu poti face asa ceva.

  5. #5 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Nu e un aspect prea important, dar poate fi un bonus binevenit daca au posibilitatea asta.

    ---------- Post added 23-01-2013 at 11:50 AM ----------

    Despre astea stiti ceva?

    Best Gaming Headsets for PC, PS3 and Xbox 360 | T3

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Rasko, gamerii de pe-afara (in special cei pro), ti-ar recomanda un Astro A40 (editia 2013): Astro A40 Audio System | A40 Headset & Mixamp | AstroGaming.com (exista si varianta fara fir, dar e mai slaba la specs - A50).

    La CES-ul de anul acesta si-au facut aparitia niste casti facute de Monster in colaborare cu cei de la EA. Arunca un ochi dupa Monster MVP Carbon.

    O alta recomandare ar fi Sennheiser PC 360 G4ME Sennheiser PC 360 - Gamer Headset - Hi-fi sound for gaming - Intuitive sound controls, noise-canceling microphone dar cred ca versiunea aceasta nu stie si de PS3 (doar PC si Xbox 360). Ai putea incerca cu U320: Sennheiser U 320 - Gaming Headset - Xbox®, PS3® PC, MAC- Headset Superb Stereo Sound - Noise Cancelling Microphone (despre care insa nu stiu mai nimic).

    Asta daca te intereseaza strict pt. gaming (sa mearga cu toate consolele, sa aibe echo si noise cancellation, sa fie surround, sa aiba microfon, etc.). Mai poti arunca o privire pe la Turtle Beach, SteelSeries, Creative, Razer... insa cele de mai sus ar fi in top. Bose din cate stiu nu face casti dedicate de gaming.

  7. #7 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Stiam ca Bose nu face produse dedicate gaming, dar am vazut ca cele postate de mine mai sus sunt destul de laudate. Intrebarea ar fi: oare sunt potrivite pentru gaming?

    Inca o intrebare: daca as cumpara cele recomandate mai sus de tine: Astro A40 Audio System | A40 Headset & Mixamp | AstroGaming.com, acestea se leaga la amplificator sau la TV sau cum? Scuze dar chiar sunt praf in domeniu. Nevermind la intrebarea asta, am gasit un video:


  8. #8 SP
    Member Hitman's Avatar
    Are mai multe moduri de conectare. Poti sa le pui prin USB sau prin iesirea optica din spatele ps3-ului. Nu stiu exact ce conectica are xbox-ul, dar banuiesc ca e tot ceva de genul.

  9. #9 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Monky, uite ce zice o persoana despre Bose Quiet Comfort 15:

    Bose Quiet Comfort 15 To Game

    Crezi ca e plauzibil?

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Rasko, personal nu le-am ascultat... in general Bose pentru mine inseamna pret prea mare pentru ce ofera.

    Insa sincer, hai sa luam pareri obiective legate de acel model in special (mai exact, sa-ti spun de ce nu mi-as lua eu asa ceva):
    1. Sunt wireless. Oricat incearca sa-mi explice cineva ca au evoluat chestiile fara fir, niciodata nu va fi atins timpul de raspuns si calitatea de pe cablu (acum vad ca Bose-urile astea de fapt sunt fara fir dar cu fir, whatever the f that is)
    2. Sunt de tip inchis. Eu unul nu mi-as lua casti de tip inchis decat daca as lucra pe santier, sau as merge cu avionul zilnic. E dragut ca-ti taie "orice" sunet de la exterior... insa pe mine ma obosesc, si de ce sa nu recunosc, simt ca iau foc cu ele dupa o perioada mai mare.
    3. Urasc Bose pentru faptul ca aproape niciodata nu dau specificatii tehnice exacte. In loc sa vina sa spuna, da dom'le, castile astea merg de la 15 la 28.000 Hz, au impedanta de 50 ohm si 118dB... ei vin cu ceva de genul: "our headphones have lifelike sound". Well... that sucks for me.

    Deci eu mi-as alege ceva de tip "open" (sau "dinamic open" - adica pot taia si tot ce e din exterior)... si pentru gaming as merge pe ceva care sa fie surround, pentru ca se simte diferenta (te prinzi daca vine un sunet din spate sau din fata). Daca vrei pentru muzica, atunci e cu totul altceva. As merge pe ceva cu fir (eventual sa fie ceva cu hot-plug... pt. cazurile in care sari brusc din fotoliu si uiti ca ai castile pe urechi - in loc sa tragi consola dupa tine, iese firul instant). Si mi-ar trebui acel mixer pentru simplu motiv ca din consola majoritatea jocurilor nu iti permit sa reglezi sunetul independent - pt. mic, pt. ingame sounds, pt. voice.

    P.S. Acum, daca tu esti "tintit" spre acele Bose-uri... nu-ti voi sta in cale. Dar sa nu-ti para rau dupa aceea, ca totusi sunt o caruta de bani.

  11. #11 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    OK inteleg. Faza e ca Astro A40 mi se par destul de complicate cu o gramada de fire etc. si pe langa asta sunt aproape sigur ca Xboxul meu nu are optical output. Folosesc asa doar la PS3. Bose le-as baga direct in amplificator si end of story. Nu stiu ce sa zic, nu vreau sa fac vreo greseala sa-mi para rau dupa.

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pai chief... daca le bagi direct in amp/receiver... adio microfon. Iar la Astro, poti sa iei varianta fara "mixer"... sau cea wireless. Nu stiu ce sa zic...
    Sennheiser U320 Multi Platform Gaming Headset: Amazon.co.uk: Computers & Accessories - 108 Lire fata de Bose® QuietComfort® 15 Acoustic Noise Cancelling: Amazon.co.uk: Electronics la 226 lire... Eu unul mi-as lua Sennheiser-ul daca ar fi sa aleg intre cele doua. Mai ales ca Bose-urile sunt gandit pt. iPad/iPhone... si nu chat gaming.

    In final, it's upto you

  13. #13 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Sa zicem ca as lua Astra A40 cu mixer. N-am inteles cum pot fi conectate la mai multe deviceuri simultan, adica atat la PS3 cat si la Xbox 360.

  14. #14 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Dar oare nu e mai simplu sa iei niste casti pe care nu le conectezi la console, ci la TV? In felul asta sunetul din casti vine direct din TV, chiar si cand te uiti la TV, si atunci nu trebuie sa comuti de pe o consola pe alta sau sa faci cine stie ce setari.

    Nu ma pricep, dar mi s-ar parea mai simplu.

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Raskolnikov1944 View Post
    Sa zicem ca as lua Astra A40 cu mixer. N-am inteles cum pot fi conectate la mai multe deviceuri simultan, adica atat la PS3 cat si la Xbox 360.
    Simultan ma indoiesc ca poti sa faci asta (si nici nu ar fi recomandat) la nici-o casca... Decat prin receiver/amp cum zici tu, dar atunci isi pierde functia de microfon.
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Dar oare nu e mai simplu sa iei niste casti pe care nu le conectezi la console, ci la TV? In felul asta sunetul din casti vine direct din TV, chiar si cand te uiti la TV, si atunci nu trebuie sa comuti de pe o consola pe alta sau sa faci cine stie ce setari.

    Nu ma pricep, dar mi s-ar parea mai simplu.
    Cum am zis mai sus... si ce faci cu microfon-ul? Din cate am vazut pentru PS3 vrea inclusiv conectare pe USB. De aceea multe casti sunt PC/Xbox 360... doar cateva sunt "All in one" sau doar dedicate PS3.

  16. #16 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Conectarea direct la TV scade sau nu din performanta castilor?

  17. #17 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Raskolnikov1944 View Post
    Conectarea direct la TV scade sau nu din performanta castilor?
    Absolut (acum ce sa zic, depinde si de TV). Optim e castile sa le ai legate direct la sursa... sau daca ai nevoie de decodare (DTS, Dolby si alte nebunii) si castile nu stiu... sa le legi la receiver serios.

    Oricum, daca le conectezi la TV, aceeasi problema: ce faci cu microfonul? Acum, trebuie vazut.. poate o anumita casca are conectori separati. De exp. acel USB conector sa fie doar pentru microfon... si castile sa mearga direct pe jack. In felul asta poti conecta castile la receiver/tv... si lasi mic-ul conectat doar la consola. Dar, trebuie vazut in manual. Spune-mi la ce te-ai decis, si verificam.

  18. #18 SP
    Member momi's Avatar
    In opinia mea cred ar trebui sa te orientezi spre o firma care produce casti dedicate pentru gaming , cele bose sunt foarte scumpe si platesti in plus pentru brand .Eu folosesc Turtle Beach, Inc. - EAR FORCE X41 de aproape 2 ani si fac exact ce spunea tipul din recenzia la bose ,numai ca au costat 150 de euro.In momentul in care le pui pe urechi esti rupt total de ceea ce se intimpla in jurul tau ,poate sa fie si aragazul in flacari ca nu o sa ti dai seama , toate simturile iti sunt concentrate asupra jocului sau filmului la care esti conectat .Legat de ce spunea Monky vis a vis de conexiunea wireless , nu exista o diferenta sesizabila , pina la urma nu asculti un concert de muzica simfonica ,in shimb lipsa cablului iti ofera o libertate mult mai mare ,asta in cazul in care joci de la o distanta apreciabila si nu in fata monitorului pe scaun

  19. #19 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eheee momi, asta cu diferenta sesizabila... tine si de urechea si simtul fiecaruia. Insa la wireless din start trebuie sa iei in calcul ca vor fi casti mai grele (datorita bateriilor)... plus faptul ca te poti trezi cu cine stie ce zgomote (daca ai altceva care interefereaza)... plus ca atunci cand iti este lumea mai draga... trebuie sa schimbi bateriile

    ---------- Post added 23-01-2013 at 03:03 PM ----------

    Dar da... cum am zis si mai devreme, la niste casti de gaming mai mult conteaza cum proceseaza sunetul (inevitabilul zgomot de fond, gajaituri, pocnituri)... cum se descurca cu microfonia, daca stie sa faca autolevel (sa nu fac infarct cand urla cineva in microfon)... decat calitatea "muzicala".

  20. #20 SP
    Member momi's Avatar
    Fiecare doarme asa cum isi asterne , eu personal nu as renunta la wireless pentru nici un model cu cablu , 30 de grame in plus? sa fim seriosi sunt persoane care poarta bijuterii mai grele , diferenta cu/ fara baterii este foarte mica , cit despre durata de viata poti spune acelasi lucru si despre controller dar cu niste acumulatori de calitate ai rezolvat problema .
    In concluzie recomand Turtle Beach pentru ca sunt foarte multumit de ele si pot fi conectate atit la ps3 cit si la xbox360 .

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Recomandare casti gaming pc + muzica By HoTSaucE in forum HiFi
    Replies: 0 Last Post: 15-04-2015, 22:34
  2. Recomandare CASTI GAMING 5.1/7.1 PC / PS4 By PumaS in forum Hardware
    Replies: 0 Last Post: 04-01-2015, 16:24
  3. Recomandare Casti pentru PC By JamiroQuai in forum Hardware
    Replies: 0 Last Post: 07-12-2012, 21:16
  4. Recomandare casti gaming By Hazer in forum HiFi
    Replies: 5 Last Post: 19-10-2011, 13:54

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts