Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 35 of 74 FirstFirst ... 25 33 34 35 36 37 45 ... LastLast
Results 681 to 700 of 1469

Thread: Un TV nou pentru consola mea!

  1. #681 SP
    Member dinamovistu's Avatar
    Revin cu impresii legat de noua achizitie Samsung 65KS9502.
    La prima vedere TV-ul e ok. E imens si e clar un upgrade fata de fostul 55" Full HD.
    L-am pus pe pozitie, momentan sta pe piciorul lui. Nu l-am montat pe perete deocamdata, fiind inca in teste. Plus ca ar trebui sa dau mobila 1m in spate pentru a avea loc de manevra sa il montez pe perete.
    Am facut pentru inceput setarile din linkul de mai jos de pe avforums.com



    Movie cu backlight 4 pentru seara/noapte.
    Standard cu backlight 8 pentru zi.
    Movie HDR cu backlight 20 pentru HDR content.

    Primele 2 moduri sunt super ok. Se vad foarte bine filmele ziua/seara.

    Am setat si modul Natural cu un backlight mai mare gen 15 deoarece cu toate ca in orice video serios de calibrare se incepe prin a trece pe modul Movie (cel mai acurate out of the box), parca ziua la Tv normal vrea ceva mai multa luminozitate si coluri care sa fie ceva mai stralucitoare. La prima vedere, pana te obisnuiesti probabil, modul movie pare asa cam banal fara sa iti sara in ochi.

    Acum la partea de HDR cu backlight 20 apar ceva probleme. Se vede jos cand trebuie sa afiseze ceva text ceva blooming. La fel in coltul din dreapta jos, apare putin clouding.

    Este diferenta mare intre KS9000 si KS9500. Acolo (KS9000) orice content ii dadeam pe orice setari de backlight etc se vedea clouding/blooming. Aici trebuie sa fac un efort pentru a-l observa cu backlight 20. Ma refer la vizionarea de filme seara.

    Imi place ca daca am setare de Movie cu backlight 4, cand intru pe Netflix sau orice film 4K si detecteaza HDR, trece automat in setarea Movie cu backlight 20 si smart LED high etc.
    La fel pe playstation. Cand intru in meniu am backlight 4 in movie mode de exemplu, iar cand deschid Gran Turismo Sport Beta trece in setarile de HDR.

    O chestie pe care nu am inteles-o cum ar fi mai bine (banuiesc ca Game mode e ok insa la ce mai am setarea de HDR?):
    Am creat acest Movie mode HDR pentru HDR content. Insa pentru un lag cat mai mic pe consola trebuie sa activez GAME mode. In acest moment nu mai am setarea de HDR movie recomandata ci acest GAME mode care nu stiu exact cat scade din calitatea imagini HDR. Scrie ca este putin afectata calitatea in setarile tv.

    Partea de smart se misca impecabil. Comparat cu Samsung 48JS8500 si Samsung 55J6200.
    La fel de mine se misca si KS9000.

    Filmele 4k merg flawless pe WiFi banda de 5Ghz.

    Astept XBox Scorpio pentru a avea si UHD player.

    Atasez si cateva poze. In primele 2 de pe Eurosport se poate vedea coltul din dreapta jos cu backlight la 20.

    Concluzii finale inca nu trag. Am suficient timp sa-l testez. Insa momentan sunt 90% sanse sa-l tin. Pana la urma oricarui TV ii gasesti bube/hibe. Ideea de baza este cat de tare te deranjeaza.

  2. #682 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Quote Originally Posted by mark View Post
    Samsung all day!

    In rest, vizavi de HDR10, din ce am inteles e misto rau dar nu e folosit de nici un TV (ati citit bine, nici unul indiferent cat de scump e) la potential maxim si asta din simplul motiv pt care nu avem panel-uri pe 12bit. Asta in conditiile in care s-a anuntat tehnologie noua QLED cu HDR10+.
    Marketing la greu...
    Esti sigur ca ai citi bine HDR10 are nevoie de 12 biti?
    Eu stiu ca HDR10 are nevoie de 10 biti, iar Dolby Vision de 12 biti. DV nu e folosit la potential maxim in acest caz, avand in vedere ca LG il ofera, dar pe 10 biti.

  3. #683 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Ai dreptate, am uitat sa scriu complet: HDR10 Dolby Vision.

  4. #684 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Quote Originally Posted by mark View Post
    Samsung all day!
    Am mers pana la urma pe Samsung K5672S ful hd de 123 cm.
    Eu vroiam diagonala cat mai mare, ea vroia hbo go, iar Samsung este singurul tv(non android) care are app de hbo go.
    Tv-ul acesta este la ani lumina distanta de vechiul "noname" hd-redy de 80cm.
    Before

    and after :X


  5. #685 SP
    495
    Member 495's Avatar
    si lg-urile cu web-os au hbo go.


    Quote Originally Posted by keanustar View Post
    Eu stiu ca HDR10 are nevoie de 10 biti, iar Dolby Vision de 12 biti. DV nu e folosit la potential maxim in acest caz, avand in vedere ca LG il ofera, dar pe 10 biti.
    lg-ul meu e pe 12 bits. hdr10 e detectat ca hdr si dv ca dv. panelul stie de 12 bits. ca nu are nu stiu cate mii de nits, asta e altceva, dar e folosit la potentialul lui maxim (panelul).

  6. #686 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Quote Originally Posted by 495 View Post
    si lg-urile cu web-os au hbo go.
    Asa o fi, nu te contrazic, insa pe site la hbo nu apare web os la supported devices.
    https://help.hbogo.com/hc/en-us/articles/204870507

  7. #687 SP
    Member Dell 17's Avatar
    Quote Originally Posted by BizZare View Post
    Asa o fi, nu te contrazic, insa pe site la hbo nu apare web os la supported devices.
    https://help.hbogo.com/hc/en-us/articles/204870507
    Sper ca e edificatoare pentru tine poza asta...

    Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

  8. #688 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Quote Originally Posted by 495 View Post
    lg-ul meu e pe 12 bits. hdr10 e detectat ca hdr si dv ca dv. panelul stie de 12 bits. ca nu are nu stiu cate mii de nits, asta e altceva, dar e folosit la potentialul lui maxim (panelul).
    Iti spun eu ca are 10 biti panelul. Eu am oledul B6 si este de 10 biti, la fel cele din gama 2017.
    Ca iti reda DV, asta e alta treaba, numai ca nu iti reda DV la potential maxim. Ca atunci cand te uiti la 4k pe un tv full hd.

  9. #689 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Quote Originally Posted by BizZare View Post
    Am mers pana la urma pe Samsung K5672S ful hd de 123 cm.
    Eu vroiam diagonala cat mai mare, ea vroia hbo go, iar Samsung este singurul tv(non android) care are app de hbo go.
    Tv-ul acesta este la ani lumina distanta de vechiul "noname" hd-redy de 80cm.
    Before

    and after :X

    Unchesule, nu stiu cum sa-ti spun, dar tu ne intrebi in prima instanta de Ferrari si apoi zici ca ti-ai luat Skoda.

    ---------- Post added 01-06-2017 at 09:20 ----------

    Quote Originally Posted by 495 View Post
    si lg-urile cu web-os au hbo go.




    lg-ul meu e pe 12 bits. hdr10 e detectat ca hdr si dv ca dv. panelul stie de 12 bits. ca nu are nu stiu cate mii de nits, asta e altceva, dar e folosit la potentialul lui maxim (panelul).
    Inca nu sunt la vanzare TV-uri cu panel pe 12bit. Astea or sa vina odata cu primele modele de TV 8K.

  10. #690 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Sa-l folositi sanatosi BizZare!

  11. #691 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Quote Originally Posted by mark View Post
    Unchesule, nu stiu cum sa-ti spun, dar tu ne intrebi in prima instanta de Ferrari si apoi zici ca ti-ai luat Skoda.[COLOR="Silver"]
    N-a intrebat de Ferrari. A intrebat de Skoda si si-a luat Dacia.

  12. #692 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Mno.... ideea era baza

  13. #693 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Quote Originally Posted by mark View Post
    Unchesule, nu stiu cum sa-ti spun, dar tu ne intrebi in prima instanta de Ferrari si apoi zici ca ti-ai luat Skoda.
    Nu mai aveau pe stoc samsungul de la oferta de 108cm.
    Baietii din magazin au spus ca a fost lichidare de stoc la modelele 2016.

  14. #694 SP
    Member dinamovistu's Avatar
    Revin cu impresii noi despre 65KS9502.
    Am reusit sa setez diferite moduri de imagine. TV-ul face switch automat cand primeste content HDR. Am testat Mad Max Fury Road si Passengers.
    Cred ca am dat de un bug insa la activare Game mode pe PS4 Pro. Nu face switch intre setarile de HDR si cele normale. Detecteaza rularea unui joc HDR, setez Backlight 20 si Smart LED pe High insa cand rulez ceva non HDR raman aceste setari. Am citit si pe net ca este o problema aici. Si este enervant sa modific de fiecare data cand rulez un joc HDR setarile de Backlight si Smart LED.

    Las pentru final intrebarea de 10 puncte.

    Optiunea Smart LED este pe off (cu exceptia primei poze). Daca setez pe Low sau High, totul este ok si nu am ceva care sa ma deranjeze prea tare. Insa as vrea sa stiu daca am o problema cu acest exemplar sau e ceva normal cand dezactivezi local dimming (Smart LED) la Samsung si nu numai.
    Pe Avforums, in setarile recomandate de cel care a facut review-ul oficial, Smart LED este pe Low iar pentru HDR Smart Led pe High.
    Insa pe Rtings.com se specifica la fel Low sau High insa daca introduce prea multa variatie de lumina se recomanda pe Off. Insa pentru mine off nu este acceptabil.
    Am nevoie de niste raspunsuri pe acest subiect deoarece as vrea sa ma hotarasc daca il tin sau il returnez.

  15. #695 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Niciun televizor nu este perfect, oricat de scump ar fi. S-a mai tot discutat pe aici privind halourile de lumina pe fundal negru. Avand in vedere ca te tot deranjeaza, nu intelegi de ce nu alegi un OLED si te tot incapatanezi sa cumperi LED-uri. Ai fi scapat de mult de intrebari gen daca sa returnezi sa iei altul.

  16. #696 SP
    Member dinamovistu's Avatar
    Trecand peste discutia LED/OLED, intrebarea mea era:
    Avand in vedere ca acele halouri apar cu optiunea SMART LED dezactivata si mai toate site-urile de profil recomanda setarea Smart Led pe Low pentru SDR si High pentru HDR unde repet, nu am aceasta problema, trebuie sa ma ingrijorez sau "asa face toate"?
    Ca daca asta e tehnologia si modul de combatere este aceasta setare de local dimming pe Low sau high, atunci nu ma mai stresez. Insa daca doar unele exemplare fac asa si cel nimerit de mine are probleme, il returnez.

  17. #697 SP
    495
    Member 495's Avatar
    fugi repede cu cu el inapoi si ia oled. pt binele tau.

  18. #698 SP
    Member dinamovistu's Avatar
    Deci sa inteleg ca e faulty? Stiu ca tu ai OLED.
    V-am mai zis. OLED C6 e 14000 vs 9000 cat am dat eu pe 65KS9502. Dar daca are probleme al meu normal ca il returnez.
    Insa daca nu setam un mod de imagine cu Smart Led pe OFF, nici nu observam aceasta problema.
    Si iar ma intreb, daca eu il tin pe Smart LED low/high (unde nu apar probleme) care naiba e problema?
    De asta m-ar fi interesat de la un alt posesor de 9500 daca face la fel ca la mine cu Smart LED off.

  19. #699 SP
    495
    Member 495's Avatar
    as lua un 55" cu perfect blacks fara aiureli de smart led etc vs un 65" plin de blooming si clouding... 55"-ul e 7.999 lei. 65"-ul e 12.499 lei, daca te chinui il gasesti si mai jos.

    zic toate astea pt ca vad ca iti pasa de calitatea imaginii, a contrastului, a nivelului de negru. daca erai un generic "mama ce bine arata, cat de frumos se vede tv-ul" nu incercam sa te conving si te felicitam pt achizitie. dar inca ai timp sa fii salvat!

  20. #700 SP
    Member dinamovistu's Avatar
    Ma bate gandul sa iau un 55C6 de la emag si sa fac o comparatie side by side cu 65KS9502.
    Sa iau un splitter pentru cablu ca macar programele TV sa le vad simultan.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 35 of 74 FirstFirst ... 25 33 34 35 36 37 45 ... LastLast

Similar Threads

  1. Jocuri bune pentru configuratia mea By verde in forum Software
    Replies: 2 Last Post: 30-08-2010, 19:23

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts