Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 40 of 40

Thread: IPhone 4!

  1. #21 SP
    Member Atrium's Avatar
    Sa-l stapanesti sanatos. Poate ne faci si un review

    Si ca fapt divers, aveti aici un incarcator cel putin ciudat :

    Very funky iPhone charger revealed at Japan's Ogaki Meeting. [VIDEO]

  2. #22 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Atrium View Post
    Si ca fapt divers, aveti aici un incarcator cel putin ciudat :

    Very funky iPhone charger revealed at Japan's Ogaki Meeting. [video]
    E belea. Parca si aud "Iubiii... pune-mi si mie telefonul la mancat... !"

  3. #23 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Quote Originally Posted by Atrium View Post
    Sa-l stapanesti sanatos. Poate ne faci si un review

    Si ca fapt divers, aveti aici un incarcator cel putin ciudat :

    Very funky iPhone charger revealed at Japan's Ogaki Meeting. [VIDEO]
    As face un review dar din pacate marti am dus telu la garantie. Nu mergea senzorul de proximitate. Se aprinde ecranul in timpul convorbirii si se apasa involuntar butoane cu obrazul. Maine sper sa-l primesc si sa fie ok... Voi vedea.

  4. #24 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by mark View Post
    As face un review dar din pacate marti am dus telu la garantie. Nu mergea senzorul de proximitate. Se aprinde ecranul in timpul convorbirii si se apasa involuntar butoane cu obrazul. Maine sper sa-l primesc si sa fie ok... Voi vedea.
    Ce versiune de iOS aveai pe el ? Din cate am inteles asta s-a rezolvat de multicel prin update...

  5. #25 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Ce versiune de iOS aveai pe el ? Din cate am inteles asta s-a rezolvat de multicel prin update...
    si eu stiam la fel, ca 4.1 rezolva aceasta problema. din cate am citit pe bloguri si pe forumuri multi s-au grabit sa faca update la 4.1 doar pentru a rezolva aceasta problema cu senzorul, chit ca pierdeau Jailbreakul.

  6. #26 SP
    Senior Member cosminbad's Avatar
    poti face upgrade chiar daca ai jailbreak?. nu devine inutilizabil , adica nu mai este recunoscut dde itunes sau de programul prin care faci upgrade?.

  7. #27 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Quote Originally Posted by cosminbad View Post
    poti face upgrade chiar daca ai jailbreak?. nu devine inutilizabil , adica nu mai este recunoscut dde itunes sau de programul prin care faci upgrade?.
    detaliaza te rog, ce model de telefon ai, ce versiune de IOS ai instalata, cu ce ai facut jailbreakul, ce firmware vrei sa pui si cel mai important lucru ce vrei sa faci cu Jailbreakul (adica sa activezi telefonul si sa-l decodezi, in caz ca nu e de la orange sau doar sa instalezi cydia)

  8. #28 SP
    Senior Member mark's Avatar
    A venit din fabrica cu ultima versiune de soft 4.1 deci...

    ---------- Post added 21-10-2010 at 06:03 PM ----------

    M-am intors de la Orange si tin sa va anunt ca am un iPhone 4 nou nout
    Se pare ca Orange nu are service si nu repara iPhone-uri, daca sunt probleme cu el si nu pot fi rezolvate soft se inlocuieste. Deocamdata am facut ceva apeluri si nu mai am nici o problema cu senzorul happy me. Deci pot sa spun ca problema cu senzorul de proximitate era una hardware.

  9. #29 SP
    Senior Member cosminbad's Avatar
    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    detaliaza te rog, ce model de telefon ai, ce versiune de IOS ai instalata, cu ce ai facut jailbreakul, ce firmware vrei sa pui si cel mai important lucru ce vrei sa faci cu Jailbreakul (adica sa activezi telefonul si sa-l decodezi, in caz ca nu e de la orange sau doar sa instalezi cydia)
    sorry, nu am vrut sa intelegi gresit. Nu am Iphone, am SGS. Dar ma intrebam daca ii faci jailbreak, care e in mintea mea, un by-pass al protectiilor software, care iti permite sa instalezi ce vrei tu pe tel fara restrictiile apple, daca ii mai poti face upgrade la soft, upgrade prin metoda originala, nu stiu cum e la apple, la htc e over the air, la SGS e prin Kies sau varianta neortodoxa, prin ODIN etc.

  10. #30 SP
    Member NicoDiac's Avatar
    are cineva mac?

  11. #31 SP
    Member Catallin's Avatar
    Intra pe forumul xsellize si gasesti acolo firmware custom activat si neactivat pentru toate telefoanele.

  12. #32 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Quote Originally Posted by cosminbad View Post
    sorry, nu am vrut sa intelegi gresit. Nu am Iphone, am SGS. Dar ma intrebam daca ii faci jailbreak, care e in mintea mea, un by-pass al protectiilor software, care iti permite sa instalezi ce vrei tu pe tel fara restrictiile apple, daca ii mai poti face upgrade la soft, upgrade prin metoda originala, nu stiu cum e la apple, la htc e over the air, la SGS e prin Kies sau varianta neortodoxa, prin ODIN etc.
    da poti sa faci update prin itunes (metoda originala), dar pierzi jailbreakul. poti sa cumperi linistit si de pe Apple Store nu te baneaza sau ceva de genul.

  13. #33 SP
    Senior Member mark's Avatar
    A iesit sn0wbreeze 2.1 care face jailbreak pt orice terminal mobil pe 4.1 si pastreaza posibilitatea de unlock. Tutorial aveti aici: http://iphone-tutorialejailbreakunlock.blo...wbreeze-21.html

  14. #34 SP
    Member RaduHawk's Avatar
    Probabil ca unii dintre voi stiau asta, dar pentru cei care nu stiu cat costa un Iphone4 la iesirea din fabrica:
    iPhone, made in what? Gadgetul Apple este fabricat in Jagekotaichina - Stirileprotv.ro

    Restul pina la suma cu care se vinde include marketingul (procent foarte important cred) si adaosuri comerciale. Cam mult, nu?

  15. #35 SP
    Admin MonkY's Avatar
    raduhawk: in calculul acela vad ca nu spune nimic despre costurile de transport si despre taxe... mai ales ca vorbim de piese importate. La fel, nu se spune absolut nimic despre pierderi, quality control. De asamblare/testare la fel... nimic. Si in final, de marketing, mana de lucru... E un calcul mult prea evaziv. Un produs nu costa fix cat suma componentelor sale, nici in cel mai frumos vis.

  16. #36 SP
    Member RaduHawk's Avatar
    Sa nu mai vorbim de partea de dezvoltare/cercetare. Ideea era ca marja de profit e substantiala. Transportul cred ca-i destul de neglijabil. Intr-un europalet incap mii de telefoane. Pretul transportului pe bucata iese destul de mic. Spre deosebire de PS3 la lansarea caruia nici macar suma componentelor nu iesea sub pretul de vanzare, eu spun ca Apple face afacere buna cu Iphone. Sa nu mai amintim si de procentul incasat din aplicatiile comercializate prin AppStore, melodii, filme prin iTunes.

  17. #37 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by raduhawk View Post
    Transportul cred ca-i destul de neglijabil. Intr-un europalet incap mii de telefoane.
    Hehe, pana la transportul telefoanelor, trebuie sa ne gandim la milioanele de componente care vin din toate colturile lumii. La care transport adaugi si taxe vamale, asigurari, etc... Nimic nu e chiar atat de simplu pe cat pare.

  18. #38 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    aoleo, ce talmes-balmes faceti. voi ati auzit de costuri directe si indirecte? de costuri variabile si fixe?

    ce vedeti voi in linkul respectiv nu este costul de productie al unui terminal, ci costul materialelor folosite. cat priveste costul de productie, principiul este extrem de simplu. costul de productie se refera la suma costurilor directe impartita la numarul de unitati produse. ADICA aduni tot ceea ce ai cheltuit, DAR NUMAI ACELE COSTURI CARE SE AFLA IN LEGATURA DIRECTA CU PRODUCTIA (deci fara R&D, marketing, etc), ca sa produci X unitati, dupa care imparti la numarul de unitati produse si obtii costul de productie/unitate. inainte sa intri in productie se presupune ca ai un plan. planul respectiv include si o estimare a costurilor indirecte (cheltuieli administrative, de protocol, de research, de marketing, etc). la costul de productie adaugi costurile indirecte si vei obtine un cost total. estimezi o marja de profit pe care o aplici si uite asa calculezi pretul final al produsului pe care il vor plati distribuitorii, care isi vor adauga si ei ceva si vor vinde mai departe spre retaileri (asta daca nu te ocupi tu de distributie).

    ref Apple, se cunoaste faptul ca nu ei produc efectiv terminalul pentru ca fabricile nu le apartin. tot ceea ce face Apple este sa contracteze cu furnizori, indiferent ca prin furnizori intelegem furnizori de piese sau furnizori de servicii (asamblare/testare, impachetare, transport). daca Apple contracteaza de la Samsung memorii, se stabileste clar cate se vor livra, pe ce perioada, cum se transporta si cum se fac platile. diferenta fata de alte companii este data de numarul mare de furnizori pe care probabil ca ii are Apple si de puterea mare de negociere a companiei data de numarul mare de unitati comandate si de renumele pe care il are. ref R&D, fiind un departament intern al Apple, e foarte probabil sa aiba un buget anual prestabilit in functie de un anumit roadmap. la fel si dep. marketing (asta daca nu folosesc furnizori si pentru anumite aspecte legate de research si marketing, totul nefiind pana la urma decat un mix).

    rezulta deci ca ceea ce numim cost de productie sau ca sa fiu mai clar cost direct de productie contine acel bill of materials, plus serviciile conexe legate efectiv de productie si se refera la banii cheltuiti pentru ca un terminal sa fie asamblat, testat, ambalat si sigilat. PUNCT! orice alt cost beyond that este un cost indirect.

  19. #39 SP
    Member RaduHawk's Avatar
    Ei, ne dam si noi cu parerea. Imi inchipui ca pe langa pretul de productie mai sunt si alte costuri. Doar ca am ramas destul de surprins cand am vazut cat costa strict componentele.

  20. #40 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    gasesti asemenea chestii pentru multe alte device-uri. baga in google nexus bom sau galaxy tab bom si vei gasi mai multe (bom vine de la bill of materials).

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts