Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 9 of 9

Thread: Samsung Galaxy Nexus

  1. #1 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

    Samsung Galaxy Nexus

    GALAXY Nexus este primul smartphone care prezintă un display de 4,65’’, cu o �naltă rezoluţie de 720p (1280�720), care asigură că vă veţi bucura de capacităţile captivante de divertisment şi navigare rapidă la o calitate superioară.
    Urm�nd conturul display-ului original al Nexus S, GALAXY Nexus vine cu forme rotunjite care se potrivesc perfect palmei dumneavoastră şi formei feţei atunci c�nd vorbiţi la telefon. Materialul din care este realizat capacul bateriei �mbunătăţeşte ergonomia dispozitivului şi �mpiedică alunecarea telefonului. Cu o grosime de doar 8,94m şi cu o ramă de 4,29mm, GALAXY Nexus oferă o portabilitate extraordinară alături de un ecran mare.
    De asemenea, GALAXY Nexus prezintă un procesor extrem de rapid 1,2GHz dual core, care oferă putere şi viteză superioare, asigur�ndu-vă o utilizare deplină şi uşoară a funcțiilor multitasking sau posibilitatea de a viziona la capacitate maximă, pe display-ul mare, �n culori intense, a jocurilor sau videoclipurilor. Conectivitatea LTE or HSPA+ �mpreună cu procesorul dual core, care furnizează navigare web la viteză �naltă, vă asigură acces la internet oriunde v-aţi afla.
    Sursa Androider.ro

    Poze
    Samsung Galaxy Nexus pictures, official photos

    DISPLAY Type Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors
    Size 720 x 1280 pixels, 4.65 inches (~316 ppi pixel density)
    - Oleophobic surface
    - Multi-touch input method
    - Accelerometer sensor for UI auto-rotate
    - Touch-sensitive controls
    - Proximity sensor for auto turn-off
    - Three-axis gyro sensor
    SOUND Alert types Vibration; MP3, WAV ringtones
    Loudspeaker Yes
    3.5mm jack Yes
    MEMORY Phonebook Practically unlimited entries and fields, Photocall
    Call records Practically unlimited
    Internal 16/32GB storage, 1 GB RAM
    Card slot microSD, up to 32GB
    DATA GPRS Yes
    EDGE Yes
    3G HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps; LTE
    WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, Wi-Fi hotspot
    Bluetooth Yes, v3.0 with A2DP
    Infrared port No
    USB Yes, v2.0 microUSB
    CAMERA Primary 5 MP, 2592x1936 pixels, autofocus, LED flash
    Features Touch focus, geo-tagging, face detection
    Video Yes, 1080p@30fps
    Secondary Yes, 1.3 MP
    FEATURES OS Android OS, v4.0 (Ice Cream Sandwich)
    CPU Dual-core 1.2GHz Cortex-A9 CPU, TI OMAP 4460 chipset
    Messaging SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM, RSS
    Browser HTML
    Radio Stereo FM radio with RDS
    Games Yes
    Colors Black
    GPS Yes, with A-GPS support
    Java Yes, via Java MIDP emulator
    - NFC support
    - Barometer sensor
    - Digital compass
    - Active noise cancellation with dedicated mic
    - MP4/H.264/H.263 player
    - MP3/WAV/eAAC+/AC3 player
    - Organizer
    - Image/video editor
    - Document viewer
    - Google Search, Maps, Gmail,
    YouTube, Calendar, Google Talk, Picasa integration
    - Adobe Flash support
    - Voice memo/dial/commands
    - Predictive text input
    BATTERY Standard battery, Li-Ion 1750 mAh

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Deci pana la urma nu a fost sa fie. Pentru ca initial se stia de camera de 8Mpx si nu 5... de 2050mAh si nu 1750, de dual core la 1.4 sau 1.5Ghz si nu 1.2Ghz... Anyway, dupa parerea mea au luat-o pe o cale aiurea. Procesoare cat mai puternice, diagonala cat mai mare (e totusi un telefon, nu un tablet/laptop), baterie cat mai mica... Lags included

  3. #3 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Functia "face detection" din Galaxy Nexus va inlocui PIN-ul


  4. #4 SP
    Member mariuck's Avatar
    @monkY pai de ce zici lags included ??

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by mariuck View Post
    @monkY pai de ce zici lags included ??
    Pentru ca inca nu am vazut Android care sa nu fie laggy... sau sa devina in foarte scurt timp de folosire. In mare parte se datoreaza sistemului de multitasking si a managementului de memorie defectuos. Pana si Google recunoaste asta si tot promite de cateva releasuri incoace ca se repara. A ajuns mai rau ca Windows-ul, fortandu-ma sa stau cu task managere active si sa fac overclock ca sa vad o imbunatatire vizibila...

    Eu de exp. am ramas socat sa vad ca pe un Froyo aveam lag pe un "amarat" de Galaxy Tab 7 (care are single core la 1Ghz cu 512MB RAM), acelasi lag pe care l-am vazut si pe un Ice Cream Sandwitch si Galaxy Tab 7.7 (care are dual core la 1.4Ghz cu 1GB RAM). Recunosc ca doar intr-un video pt. Galaxy Tab 7.7... dar, ideea este ca nu au rezolvat.

    Poate pentru unii nu e asa deranjant, pe mine insa ma omoara cu zile.... sa vad un device cu dual core si 1GB RAM cum afiseaza pana si niste amarate de icons "in frame-uri" (sacadat).

    P.S. Nu ar mai exista lagfix-uri si patch-uri daca problema nu ar exista... specific asta pentru cei care "nu cred"

  6. #6 SP
    Senior Member tray's Avatar
    Un android fara custom rom si tweaks mi se pare useless, tocmai asta mi se pare farmecul platformei, multitudinea de open sources.

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tray View Post
    Un android fara custom rom si tweaks mi se pare useless
    Asta daca ai posibilitatea de root si de a pune custom rom. Colegul meu asteapta la un HTC de 6 luni si inca nu exista posibilitatea... Eu am stat aproape un an asteptand o modalitate pt. Tab-ul meu... Pana la urma l-am dat, satul de asteptare. Daca dureaza un an sa-mi pot pune un custom rom... well, in timpul acela deja mi-am schimbat de 2 ori telefonul
    Quote Originally Posted by tray View Post
    tocmai asta mi se pare farmecul platformei, multitudinea de open sources.
    Intr-adevar, e dragut sa ai de unde alege... pana te lovesti de chestii gen "daca pui custom x, nu mai merge corect bluetooth-ul", sau "daca pui custom-ul cutare, sunt probleme pe 3G" si tot asa.

    Ca idee, mie mi-a murit Tab-ul in timp ce-si facea update OFICIAL de la Samsung. Restore ioc, recovery mode dus... a reusit sa-si rescrie prost boot-ul. Cei de la HAT mi-au cerut 900 RON sa-l repare. De banii aia imi luam altul

    ---------- Post added 28-10-2011 at 07:52 AM ----------

    P.S. A nu se intelege ca sunt hater... acum de exp. asteptam si eu ceva vesti super de la Google si Samsung... in ideea de a vedea daca-mi schimb iPhone 4-ul cu altceva. Nu sunt genul "fanboy" al unei tabere, si de obicei ma plictisesc de acelasi stil... So, am vrut sa fiu convins de un smartphone Android. Sorry... nu au reusit, asa ca in plan este upgrade la 4S. Poate cine stie, pana ajunge 4S la noi la preturi rezonabile... poate pana atunci vad un Android care sa ma convinga

    ---------- Post added 28-10-2011 at 09:39 AM ----------

    Something to "back me up": Android Orphans: Visualizing a Sad History of Support

  8. #8 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    It will begin its roll-out on November 17 in Europe and then move on to global availability.

    Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

  9. #9 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    acelasi lag pe care l-am vazut si pe un Ice Cream Sandwitch si Galaxy Tab 7.7
    Din mare, mare pacate ai dreptate.
    Am zis ca, cu ocazia lui Android 4 e timpul sa-mi iau si eu ceva de la Samsung.
    2000lei (sau cat o fi, dar cred ca mai mult decat 2000) si imi tremura imaginea in fata !!!
    Si asta cu frame-ul l-am observat in conditia in care tel. respectiv nu avea instalat mare lucru pe el.
    Cred ca da pui live wallpaper s-a dus naibi smecheria.

    Acest frame nu l-am vazut, in schimb, la noile Nokia cu al lor Windows Phone.
    Hm, cred ca unii sau grabit sa cante prohodul prea de vreme celor de la Nokia.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 23 Last Post: 18-04-2013, 11:03
  2. Replies: 10 Last Post: 03-12-2012, 13:45
  3. Replies: 7 Last Post: 24-05-2012, 14:04
  4. Replies: 2 Last Post: 25-11-2011, 16:27

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts