Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 4 FirstFirst ... 2 3 4
Results 61 to 65 of 65

Thread: iPhone merita sau nu?

  1. #61 SP
    Member SpitFire's Avatar
    M-a derutat treaba cu 'hai ca asta e putin', suna a sarcasm, bataie de joc. Din nou, am inteles gresit. Well, da, sa speram ca nu vor fi atat de multe haha. Thx pentru support, vorbim cand iau jucaria
    P.S: God damn, iar am alocat numarul maxim de Thanks

  2. #62 SP
    Member Catallin's Avatar
    Am si eu telefonul cam de cand a aparut. A fost un pic ciudat la inceput sa ma obisnuiesc cu sincronizarea. Eram obisnuit sa copiez ceva pe card si aia sa fie. Aici e altfel. Copiezi totul in iTunes, faci tot ce ai de facut acolo dupa care dai sync. De cand cu versiunea 2.x si aplicatiile merg pe acelasi sistem, mai putin cateva care nu le lasa Apple in store (Boss Prefs, MCleaner si alte cateva).

    Noul iPhone voiam sa-l iau pentru soft, dar cum se poate instala si pe iPhone normal singurul lucru care ma mai atrage la cel nou este culoarea alba si noua forma. GPS si 3G... cred ca prea putin, cel mai mult sunt pe WiFi-uri. Cu camera m-am obisnuit, au aparut programe destul de smart create pentru a folosi camera (ma refer la Cycorder si Snapture) care sunt minunate. Cycorder mai e si free. Pe partea de muzica n-ai ce sa-i reprosezi. Se aude impecabil in casti, modul de organizare al melodiilor daca stii cat de cat sa lucrezi cu iTunes si un program de mp3tag e la fel de bun. In difuzor se aude incet, daca esti afara il simti nu il auzi.

    Una peste alta il am de atata timp si acum cu versiunea 2.x l-am redescoperit si in fiecare zi gasesti cate o aplicatie care sa te tina ocupat. Ultima data acum am gasit Categories Organizezi aplicatiile sa nu mai stea imprastiate si le pui in foldere. Nu mai zici de jocurile care au iesit acum. Diamond Twister e un exemplu, Soccerul, Asphalt 4, Brain Challange... Tot ce e de la Gameloft e super.

    Eu sunt multumit de telefon. Cred ca 6-7 sute de lei cat a zis cineva ca ar costa e un pret exagerat de mic, dar cu un 1000 lei ai sanse sa iei unul de 8GB prima generatie.

  3. #63 SP
    Member Catallin's Avatar

    Post

    Hai sa prezint si un mic tutorial in care voi explica cum se poate schimba carrier logo, mai precis sa putem pune o poza unde apare scris Vodafone, Cosmote sau Orange. Daca vreti sa puneti text folositi direct programul MIM (Make it Mine) pentru ca face o treaba excelenta.

    Pe google se poate gasi de asemenea ce scriu si eu aici, doar ca nu e informatia pusa la un loc undeva si oarecum explicata ci gasesti o particica aici, o alta dincolo si trebuie sa stai ceva pana iti dai seama cum se face Mai mult, toti se refera la retele deja suportate (AT&T, O2), in nici un caz la Vodafone RO


    In primul rand trebuie sa stiti ca folositi SSH. Daca nu stiti, cautati pe net ca gasiti cu siguranta tutoriale foarte explicite. Folderul care ne intereseaza este /System/Library/Carrier Bundles/Unknown.Bundle. De acolo extragem carrier.plist. Faceti backup (operatiune recomandata la absolut orice fisier pe care vreti sa-l alterati in vreun fel). Intrati pe aceasta adresa si convertiti fisierul pentru a putea fi editat.


    Acum vine partea un pic mai grea. In carrier.plist cautati dupa <key>AllowPrefixMatching</key> <false/> (sunt mai multe intrari de genul acesta. Eu am ales-o pe cea cu vodafone care avea mai jos scris

    <key>DefaultImage</key>
    <string>Default_CARRIER_VODAFONE.png</string>
    <key>FullScreenOpaqueImage</key>
    <string>FSO_CARRIER_VODAFONE.png</string>
    dar cred ca poate fi aleasa oricare).

    Inlocuiti <false/> cu <true/>.

    Sub <key>CarrierName</key> scrie numele unui operator, aici scria vodafone.

    Intrati la Settings din telefon si in dreptul la Carrier de scrie acolo trebuie sa scriem si noi la <string>vodafone</string>. Spre exemplu la mine scrie RO Vodafone RO, exact asta am scris acolo (case sensitive, deci conteaza daca e litera mare sau litera mica, asa ca atentie).

    La final trebuie sa aveti ceva de genul:
    <key>AllowPrefixMatching</key>
    <true/>
    <key>CarrierName</key>
    <string>RO Vodafone RO</string>
    <key>DefaultImage</key>
    <string>Default_CARRIER_VODAFONE.png</string>
    <key>FullScreenOpaqueImage</key>
    <string>FSO_CARRIER_VODAFONE.png</string>

    Dupa ce este totul gata, puneti carrier.plist la loc in telefon in /System/Library/Carrier Bundles/Unknown.Bundle.

    Acum trebuie doar sa schimbam cele doua fisiere din /System/Library/Carrier Bundles/Unknown.Bundle, respectiv Default_CARRIER_VODAFONE.png si FSO_CARRIER_VODAFONE.png cu logo-urile dorite.
    Dupa ce este totul in regula restart la telefon. Restart doar acum prima data pentru ca am alterat carrier.plist, daca schimbam doar png-urile e de-ajuns respring.

    Mai jos e o poza si cu rezultatul obtinut de mine.
    Bafta.
    Attached Images Attached Images img_0002.png

  4. #64 SP
    Junior Member specyal's Avatar
    salut ,
    sunt si eu pus in situatia de a cumpara un Iphone , dar pentru mine este un telefon pretentios si cred ca nu o sa investesc banii in asa ceva .. (carnaciori grosi) .
    deci Wii clar !
    intrebare : trebuie decodat / deblocat un iphone adus state ? cat ar costa asa ceva ?

    Multumesc

  5. #65 SP
    Senior Member DJ_Andrei's Avatar
    Sfatul Meu : 1. Nu da banii pe Wii
    2. Daca ai bani de iphone iati-l dar nu de la orange. Mie personal mi s-a parut mai bun iphonul 2G(singurul lucru prost este ca trebuie sa iti iei un mic adaptor pt. mufa de la 2.5 la 3.5 mm jack daca vrei sa iti iei niste casti mai misto). Daca nu ia-ti un ipod touch(de preferinta de 16gb) si un telefon cu o camera mai buna ca iphonu(daca nu te deranjeaza sa ai 2 deviceuri cu tn)(nokia n73 face poze frumoase si e si destul de ieftin daca stii de unde sa iei) !!!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 4 FirstFirst ... 2 3 4

Similar Threads

  1. Logitech G400 pentru CS GO - Merita sau nu? By Vladuthz in forum Hardware
    Replies: 1 Last Post: 23-02-2013, 21:18
  2. Iphone 4 sau Xperia U By buf in forum GSM
    Replies: 20 Last Post: 21-12-2012, 19:15

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts