Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 40 of 40

Thread: Haiti - pamant blestemat

  1. #21 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by dwn3d View Post
    astazi la stiri tocmai a aratat ca un copil de 7 ani a organizat un bike run (o cursa de biciclete) in anglia parca si datorita internetului si a multor oameni a reusit sa stranga 70000$ pentru cei din Haiti. ce gest..
    De fapt daca te uiti pe pagina lui vei vedea ca a strans mai mult de 98.000 de Lire Sterline (tinta lui fiind de 500 Lire: iar acum a depasit cu doar 19673%). Mai mult decat statul roman... Charlie Simpson is fundraising for UNICEF UK - JustGiving

  2. #22 SP
    Senior Member Christien's Avatar
    Ma trec fiori cand ma gandesc ca un asemenea cutremur ar putea lovi oricand Romania , sau oricare alta tara ..

  3. #23 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Christien View Post
    Ma trec fiori cand ma gandesc ca un asemenea cutremur ar putea lovi oricand Romania , sau oricare alta tara ..
    Pe mine ma trec fiori cand ma gandesc ca am putea primi acelasi suport pe care-l oferim si noi... In rest, probabil ca am fi mai rau decat cei din Haiti, ne-am omora intre noi pentru o sticla de apa si o paine...

  4. #24 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

  5. #25 SP
    Member Theodor01's Avatar
    Saracii.Sincer,inceputul asta de an,e foarte...''rau''.

    P.S:Sunt si eu voluntar la Save Children.

  6. #26 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Pe mine ma trec fiori cand ma gandesc ca am putea primi acelasi suport pe care-l oferim si noi... In rest, probabil ca am fi mai rau decat cei din Haiti, ne-am omora intre noi pentru o sticla de apa si o paine...
    Crezi ca daca noi am fi fost in situatia celor din Haiti, haitienii s-ar fi gandit sa ne intinda noua o mana de ajutor? Ei aveau probleme cu saracia lucie a populatiei dinainte de acest dezastru.
    Nu spun ca nu trebuiesc ajutat, Doamne fereste, sper sa nu ma inteleaga nimeni gresit, dar prioritatea noastra ca romani mi se pare ca ar fi sa ne salvam pe noi insine si dupa aceea sa ne extindem "aria de acoperire".

    Ma uitam si la TV si in ziare la familii de romani care s-au oferit sa adopte copii din Haiti. Asa tampenie n-am mai vazut. Cu toate ca acei copii merita dreptul la o viata decenta si merita sa viseze, aceeasi romani oare nu sunt constienti de starea deplorabila a orfelinatelor de la noi? Nu stiu ca sunt mereu suprapopulate?

    Toate campaniile umanitare desfasurate in aceasta luna s-au destinat exclusiv populatiei din Haiti si stau sa ma intreb... luna asta nu s-a mai murit de foame in Africa, nu s-au mai imbolnavit oameni de SIDA, nu s-au mai intamplat atatea si atatea lucruri rele pe fata pamantului?
    Cumva raul din lume si-a luat o pauza de odihna pe perioada cat se va reface statul Haiti?


    Azi am facut si eu o donatie, pe langa directionarea a 2% din impozitul anual. Totul merge catre un orfelinat din Romania. Si, scuzati-mi nationalismul pseudo-egoist, dar pe gerul si "criza" asta cand toti banii se duc in Haiti, copii aia au nevoie de un adapost la caldura.

  7. #27 SP
    Member drik's Avatar
    Sper sa nu pic de insensibil cu un comment ce poate parea idiotic de scos din context dar mi se pare ciudat cum dam din maini sa salvam Haiti cand orfani de langa noi sufera si fara cutremure. Mi se pare tampita donatia "pop" daca vreti, pe sistemul e la moda.

    Edit: Nu am citit ultimul post al lui Khan. Sunt de acord cu tine in legatura cu tot. Acum cateva luni mi-a cerut cineva ajutorul in a strange jucarii si haine. Desi adresat doar mie am incercat sa mai adun si de prieteni lucruri si am strans o gramada de lucruri pe care cine imi zisese a hotarat ca era "prea tarziu" ca au fost deja. Le-am dus eu. Prea tarziu my ass. Fusese organizat ca era sarbatoare si trecuse, deci nu mai conta. Aparent e nevoie sa ocazie sa faci ceva de acest gen. Ignoranta unora ma lasa tamp.

    Ce ai acolo nu e nationalism e pur si simplu bun simt de a ajuta ce e mai imediat fata de tine, fara a fi indemnat de gesturi "caritabile" la moda. Astazi am fost de exemplu la JRS unde e prietena voluntar sa ducem niste haine. Sunt o gramada refugiati ce au nevoie de cele mai basic lucruri. Am presupun inainte ca din moment ce nici romanii nu se ajuta intre ei, d`apoi sa ajuti niste africani si arabi. Dar felul in care toti dau din maini pentru Haiti m-a bagat in ceata cu ce sa cred...

    Sorry pentru rant, sunt constient ca nu este locul potrivit...

  8. #28 SP
    Member Theodor01's Avatar
    Am donat si eu azi 5 Euro prin Romtelecom.Hope for Haiti!

  9. #29 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    eu am preferat sa cumpar albumul Hope for Haiti Now de pe iTunes, cat si We are the word, versiunea noua si Everibody Hurts. melodii foarte bune, cantate din suflet. In buzunarul celor de la Apple nu a intrat nici un leu din vanzarea acestor melodii.

  10. #30 SP
    Senior Member Mika's Avatar

  11. #31 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    wow... nu cred ca exista cuvinte pt asa ceva...

  12. #32 SP
    Senior Member huber's Avatar
    pfff... cu atatea cutremure cred ca vine sfarsitul lumi in 2012 /

  13. #33 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by huber View Post
    pfff... cu atatea cutremure cred ca vine sfarsitul lumi in 2012 /
    asta am vrut sa zic si eu, da...dupa cum se intampla, la intervale atat de mici, cutremure atat de mari, cred ca se intampla mai repede de 2012

  14. #34 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    Crezi ca daca noi am fi fost in situatia celor din Haiti, haitienii s-ar fi gandit sa ne intinda noua o mana de ajutor? Ei aveau probleme cu saracia lucie a populatiei dinainte de acest dezastru.
    Nu spun ca nu trebuiesc ajutat, Doamne fereste, sper sa nu ma inteleaga nimeni gresit, dar prioritatea noastra ca romani mi se pare ca ar fi sa ne salvam pe noi insine si dupa aceea sa ne extindem "aria de acoperire".

    Ma uitam si la TV si in ziare la familii de romani care s-au oferit sa adopte copii din Haiti. Asa tampenie n-am mai vazut. Cu toate ca acei copii merita dreptul la o viata decenta si merita sa viseze, aceeasi romani oare nu sunt constienti de starea deplorabila a orfelinatelor de la noi? Nu stiu ca sunt mereu suprapopulate?

    Toate campaniile umanitare desfasurate in aceasta luna s-au destinat exclusiv populatiei din Haiti si stau sa ma intreb... luna asta nu s-a mai murit de foame in Africa, nu s-au mai imbolnavit oameni de SIDA, nu s-au mai intamplat atatea si atatea lucruri rele pe fata pamantului?
    Cumva raul din lume si-a luat o pauza de odihna pe perioada cat se va reface statul Haiti?


    Azi am facut si eu o donatie, pe langa directionarea a 2% din impozitul anual. Totul merge catre un orfelinat din Romania. Si, scuzati-mi nationalismul pseudo-egoist, dar pe gerul si "criza" asta cand toti banii se duc in Haiti, copii aia au nevoie de un adapost la caldura.
    Nu stii ca nu e "pe trend" sa adopti copil din tara natala? Trebuie de prin locurile mai exotice.

  15. #35 SP
    Member Payutzu's Avatar

  16. #36 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Tocmai a fost un cutremur, �n Chile de data asta, de 7.2 grade.

    [ 17:13:42 ] (PC) <Ragone> Magnitude 7.2 quake reported in Chile during President Pinera's inauguration ceremonies.

  17. #37 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Altul �n Japonia de 6.6

  18. #38 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    Hey Japan, what's shaking ?

  19. #39 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    lol

    Dude. Not cool.

  20. #40 SP
    xLx
    Member xLx's Avatar
    Quote Originally Posted by Uziwood View Post
    Hey Japan, what's shaking ?
    if you laugh to that you're going to hell ! lol ... HEY! *point*

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Similar Threads

  1. Bungie intinde o mana de ajutor victimelor din Haiti By AndRewqp in forum Stories & Other News
    Replies: 4 Last Post: 18-02-2010, 09:37

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts