Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 140 of 158 FirstFirst ... 40 90 130 138 139 140 141 142 150 ... LastLast
Results 2,781 to 2,800 of 3157

Thread: Ce fel de tara este Romania?

  1. #2781 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Memwarrior asta nu prea stie ce vrea.
    (sper ca ati inteles mesajul dragi moderatori)

  2. #2782 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    E bun Khan, face audiență mare, acest Dan Diaconescu al forumului, keep up the good work.

  3. #2783 SP
    Banned memwarrior's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Du-te linistit, pentru ca este o tara prietenoasa cu oameni care-ti zambesc pe strada fara motiv, dar sa stii ca nu-ti acorda nimeni un job, nici greu nici usor. Ala se castiga. Treci prin n interviuri si cel mai bun e angajat.

    Dar ei in tarile alea nu au rusinea muncii. Stiu oameni de acolo care se mandresc cu un job part time in care spala toalete la un restaurant si au si bani si timp sa stea cu familia.

    In romania deja gasesti joburi platite decent, iar volumul de munca nu este prea mare. In Lidl primesti 2500 lei ca sa pui marfa la raft sau sa scanezi produse la casa.

    Primul meu job, in 2004, era pe 2.500.000 lei (inca nu se eliminasera 3 zerouri). Dupa care am avansat pe 3.500.000 lei. Din banii astia intretineam o casa si aveam, cumva (nici eu nu stiu cum) sa ies si in club cu prietenii/colegii.
    Cand am avansat si am intrat in domeniul bancar pe 500 lei traiam in lux. Chiar luam taxiul noaptea cand plecam de undeva, in loc sa merg pe jos 5-7km.
    Dar deja am 16 ani de munca, timp in care am luat-o de 3 ori de la 0 (deh, criza economica m-a atins destul de tare in domeniul bancar) si de fiecare data am inceput de jos ca sa ajung intr-un punct in care sa fiu multumit de mine.

    Capu sus si lasa frustrarile. Pune-te pe cautat de munca, orice, iar daca te duce capu, o sa avansezi usor. Incearca sa ramai mereu macar putin peste medie (peste mediocritate ii zic eu) si o sa vezi ca 99% din oameni prefera sa ramana acolo decat sa faca un pas inainte.

    Ah, iar pentru femei, incearca sa te angajezi intr-o multinationala (gen HP, Oracle). O sa te saturi


    Nu, deci sa nu aud de munca la supermarket, fast-fooduri sau orice tine de industria alimentara.

    Nu sunt in stare sa asez 10 lazi cu struguri per minut, nici sa transport 5 carucioare sau sa fac 10 drumuri cu liza la fiecare 10 minute.
    Eu nu pot sa alerg mai mult de 2-3 minute si voi imi sugerati locuri de munca fizica care presupune sclavageala pe bani putini.

    Am incercat sa ma angajez la call center si pe partea de vanzari si pe suport. Vreo 30 de multinationale m-au respins pana acum.


    Vreau altceva.Sunt milioane de joburi in afara de munca de casier/lucrator comercial sau operator telefonic vanzari/suport.

    Am facut facultate si masterat la uman.
    Aia numai cum imi vad CV-ul mi-l arunca la gunoi ......ca n-au nevoie de umanisti la supermarket.
    Si nici eu nu vreau!

    Daca ati avea sfaturi bune pentru mine, spuneti-mi cum sa fac sa ma angajez la stat pe specializarea mea, cum sa fac sa impresionez la interviu fara pile, fara nepotisme, fara spaga. Ca de trecut concursul oricine e in stare sa memoreze niste chestii suficient pentru nota 8-9.
    Sau cum sa ma specializez pe IT fara sa ma plicitseasca, cum fac sa ma atraga domeniul, cat de mult sa exersez ca sa devin angajabil in IT? Trebuie sa fac Automatica si Calculatoare ori sa cheltui 1000 euro pentru un curs de JAVA/PYTHON ?

    Pana la urma, imi plac si jocurile, ar trebui sa ma axez pe domeniul gamingului.

  4. #2784 SP
    Member xenocid's Avatar
    _Decât_ o gripă.


    Attached Images Attached Images eswre7luuaekpos.jpeg

  5. #2785 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Eu zic 2000-3000 de ore de studiu și lucrat singur la proiecte in IT până îți pui la punct în CV okay, de la zero absolut. Fara facultate in domeniu, fara cursuri scumpe.

  6. #2786 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    @memwarrior, esti mirobolant amice.Locul tau nu e pe pamant, e in cer, acolo, cu ingerii

  7. #2787 SP
    Banned memwarrior's Avatar
    Quote Originally Posted by Crbl2001 View Post
    @memwarrior, esti mirobolant amice.Locul tau nu e pe pamant, e in cer, acolo, cu ingerii
    Iti arde de mistocareala?
    Ce ingeri visezi?
    Sunt ateu, nu cred in fantezisme.
    Asta e singura viata pe care o traim. Dupa moarte ne intoarcem acolo unde eram inainte sa ne nastem, adica nicaieri. Odata ce creierul nostru moare, gata, s-a incheiat! Nu mai vezi, nu mai auzi, nu mai gandesti, nu mai simti deloc.....GAME OVER!

    De ce crezi ca sunt agitat? Ca nu pot intalni femei frumoase, nu pot sa ma imbogatesc, nu pot sa fac toate activitatile, nu am timp sa invat cat mai mult si nu pot calatori in lume in aceasta scurta si singura viata pe care o am in acest univers, pe aceasta planeta, in aceasta tara numita Romania?

    Noroc cu internetul si jocurile video care mi-au largit orizontul.

  8. #2788 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Vai...imi pare rau foarte rau pentru tine
    Nu ar fi ok sa mai scazi din disperarea asta a ta?Traieste-ti viata cat mai ai timp omule.Si inca ceva, ai cam deviat de la subiect

  9. #2789 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    Ce să mai spui, tineri dau faliment și ăștia își caută moartea pe străzi.


  10. #2790 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Sa si-o caute, nu crapam noi, crapa ei.

  11. #2791 SP
    Senior Member raduadelin's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    Si eu mi-am facut provizii, mi-am luat un joc pe Steam si 2 pungi de chipsuri.
    Terminati drq cu prostiile astea. Spalati-va pe maini si sunteti ok.

    Serios acum, isteria asta e o dementa totala care nu-si are rostul. Toti nebunii au dat navala [...] Toti expertii lu peste prajit si toata mass-media ordinara fac din tantar armsar si instiga la panica aiurea. Stai sa vezi cand or anunta primii bolnavi sau primul batran de 85 de ani mort cum o sa sara toata lumea. Macar de s-ar elibera la metrou sa prind loc mai des dimineata. In rest, lumea nu mai gandeste. Azi mi-a zis un coleg ca merge sa-si ia zeci de litri de apa, sa aiba IN CAZ CA. I-am zis sa-si ia naibii o cana cu filtru ca iese mai ieftin, e mai usor de carat si cu 4 filtre ai apa 8 luni
    Mai ai chipsuri? Daca vrei iti mai trimit eu, ca fac parte din nebunii aia care au dat navala la cumparaturi.

    In Italia au ajuns sa moara 620 de oameni pe zi, din cauza a ceea ce unii inteligenti numeau "doar o gripa". Unde mai punem ca numarul total al deceselor din Italia l-a depasit pe cel din China, un lucru bizar, mai ales daca ne raportam la populatiile celor doua tari.

    Cat despre situatia din Romania, nu trebuie sa ne lasam pacaliti de numarul relativ mic de persoane bolnave. Numarul ala este rezultatul faptului ca la noi in tara se testeaza foarte putin. Imi e sincer teama de perioada care urmeaza.

  12. #2792 SP
    Member ccheep84's Avatar
    (min. 1:12)''Mananc fructe, vitamina C si am sapca Nike, ma doare la bascheti''

  13. #2793 SP
    Banned memwarrior's Avatar
    Quote Originally Posted by Crbl2001 View Post
    Sa si-o caute, nu crapam noi, crapa ei.
    Scapam de pensionari, dar nu si de politicieni.
    Fac pariu ca Iliescu supravietuieste pandemiei asteia.

  14. #2794 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Quote Originally Posted by raduadelin View Post
    Mai ai chipsuri? Daca vrei iti mai trimit eu, ca fac parte din nebunii aia care au dat navala la cumparaturi.

    In Italia au ajuns sa moara 620 de oameni pe zi, din cauza a ceea ce unii inteligenti numeau "doar o gripa". Unde mai punem ca numarul total al deceselor din Italia l-a depasit pe cel din China, un lucru bizar, mai ales daca ne raportam la populatiile celor doua tari.

    Cat despre situatia din Romania, nu trebuie sa ne lasam pacaliti de numarul relativ mic de persoane bolnave. Numarul ala este rezultatul faptului ca la noi in tara se testeaza foarte putin. Imi e sincer teama de perioada care urmeaza.
    Si uite unde s-a ajuns, toti handicapatii cumparand trei tone de spirt, bisnita cu masti, dosare penale, etc. Pentru ca s-a exagerat cu stiri false si alte tampenii de genu ca se inchide orasul, asa ca a dat panica in toti si au sarit ca dementii. Stau in casa cateva saptamani, work from home, mi-am luat strictul necesar, and I'm perfectly fine, atat timp cat respecti reguli de baza si nu esti cretin te ajuti si pe tine si pe restul. In momentul in care alergi ca o gaina fara cap si arunci toate congelatele in portbagaj la tine fara sa te gandesti si la ala de dupa tine, ai bulit tot.

  15. #2795 SP
    Senior Member raduadelin's Avatar
    O zici de parca doar in Romania se intampla chestia asta. Si in tarile civilizate se bat oameni pe hartie igienica, pentru ca sunt... oameni. In situatii de genul ies primatele la suprafata. Atat din aia care se bat pe spirt in magazine, cat si din aia care rad de ei.

  16. #2796 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Inceteaza, accepta faptul ca ce se intampla acum e un teatru ieftin.De ce s-a putut lucra frumos si calm cu gripa porcina si acum nu se poate?De e nevoie de isteria asta?
    Noi evoluam sau involuam?

  17. #2797 SP
    Senior Member raduadelin's Avatar
    Quote Originally Posted by Crbl2001 View Post
    Ca veni vorba de corona virus....sincer....mi-e teama.Adica mi-e teama practic de viata mea si a familiei/cunoscutilor.
    Si de obicei nu prea am temeri.Eu consider ca situatia e foarte grava, iar cei care o iau in gluma ar trebui inchisi undeva intr-un beci.
    Also, ati observat ca la fiecare 100 de ani exista o pandemie?
    Asta spuneai acum o luna. Ce s-a intamplat intre timp, ai evoluat?
    Tu chiar crezi ca economia lumii e pusa in pericol doar pentru un teatru ieftin? Cine joaca teatrul asta? Afaceristii care pun lacatul? Medicii care fac eforturi supraomenesti, neavand timp sa mearga nici macar la baie?

  18. #2798 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Dude, inca sunt ingrijorat, mai ales pt batranii mei.Insa se exagereaza grav, prea mult fake news, prea multa isterie.Un teatru ieftin

    ---------- Post added 21-03-2020 at 11:12 ----------

    Nu zic ca nu e grav.Este, mai ales ca a devenit o pandemie, se raspandeste cu viteza luminii.Insa mortalitatea este mica.Si da, cei care fac glume si mistouri (recunosc ca fac si eu haz de necaz, vezi mai sus) ar trebui asupriti.Ok, noi astia mai tinerii nu patim nimic, e doar banala gripa, dar batranii sunt problema.Dar din nou, prea multa isterie.Autoritatile actioneaza fara sa gandeasca.Si inca un lucru : am observat ca de cate ori se vorbeste despre gripa porcina(care chiar avea rata mare de mortalitate), multi dintre voi va faceti ca ploua.Unde erati in 2009-2010?!Sau ati dat in patima lui memwarrior?

  19. #2799 SP
    Member ymess's Avatar
    Nu are sens sa comparam virusul asta cu gripa porcina sau altceva. E singurul care are cu totul alt grad de raspandire si nici nu stim inca ce efecte pe termen lung are. Si mai nou aflam ca nu afecteaza doar batranii. Mortalitatea mare la batrani se datoreaza faptului ca ei mor primii, dar nici tinerii nu au o viata usoara, au murit destui in Italia, si cei care au scapat sunt la limita de a avea probleme mari la plamani in urmatorii ani.

    Vestea buna e ca sunt studii la inceput extrem de promitatoare cu combinatie de antibiotice ce dau rezultate in sub 6 zile. Desi sample-ul e mic, rata de 100% e nesperat de buna si in cel mai posibil scenariu va fi confirmat.
    https://techcrunch.com/2020/03/19/fr...d-19-duration/

    Inainte cu mortalitate 0.1% la tineri nu imi faceam probleme daca luam boala, dar dupa situatia in Italia, care oricum stim ca au problemele lor in sistem, ar putea exista tari unde sa depaseasca mortalitatea de 10%.

  20. #2800 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Au murit tineri din cauza faptului ca aveau alte boli.Mortaliatea este cu mult mai mica in comparatie cu gripa porcina.De-aia zic, aveti grija cu batranii.La urma urmei si o gripa careia voi îi spuneti "banala" poate ucide oameni, diferenta fiind doar faptul ca o gripa "banala" nu se raspandeste atat de repede.

    ---------- Post added 21-03-2020 at 11:20 ----------

    Nu inteleg de ce va faceti ca nu intelegeti

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 140 of 158 FirstFirst ... 40 90 130 138 139 140 141 142 150 ... LastLast

Similar Threads

  1. Intrebare legata despre 2 jocuri la fel By andreiaka in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2014, 13:37
  2. Ce fel de sfarsit preferi intr-un joc video? By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 20 Last Post: 29-10-2012, 22:46
  3. Ce fel de clasa dintr-un RPG sunteti ? By Strike105X in forum Offtopic
    Replies: 18 Last Post: 29-05-2011, 11:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts