Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 13 of 224 FirstFirst ... 3 11 12 13 14 15 23 63 113 ... LastLast
Results 241 to 260 of 4463

Thread: Tigara electronica

  1. #241 SP
    Junior Member [radu]'s Avatar
    Va salut pe toti si felicitari pentru acest thread.
    Dupa multe cautari pe ggl cred ca aici este cea mai completa si serioasa discutie despre eT pe un site din Romania.
    Cateva vorbe despre mine: fumez 'analogic' peste 2 pachete pe zi si sunt constient ca nu e bine dar imi place sa fumez. De cateva zile am aflat de eT, am citit pe nerasuflate tot ce s-a scris aici si am facut ieri o comanda de produse/accesorii/consumabile pe site-ul e-cigs din UK (despre care am aflat tot de aici) cu plata prin paypal .
    Problema mea e urmatoarea: statusul comenzii este si acum 'Processing'. Oare au preluat comanda sau inca nu au luat-o in calcul ? Cam in cat timp sa ma astept sa primesc si eu minunea pentru a intra fericit in randul 'fumatorilor ecologici' ?

  2. #242 SP
    Junior Member nikky's Avatar
    Quote Originally Posted by Joyradu View Post
    Monky, prima data cand nu-s de acord cu tine , firma conteaza si uite de ce: ET-ul meu se pare ca e mai bun decat al lui nikky in cel putin 90% din cazuri -> amicii mei care au luat tzeapa tot "papatronice" ca ale lui nikky foloseau ...
    am zis eu ca am luat teapa? ca nu-mi aduc aminte... doar am intrebat daca a auzit cineva de produsul asta. cat despre cantitatea de fum si gust, sunt foarte multumita. in plus, au mai incercat-o intre timp cativa fumatori si au ramas incantati si de gust si de felul cum se comporta.

    am vazut si primele clipuri video din acest thread si ce am primit eu e identic cu ce-i acolo. iar cu lichidul cumparat e cam asa: seara pus 3 picaturi in filtru, papat o parte din lichid din prostie (mi se terminase bateria), fumat toata seara si a doua zi, pus azi-dimineata doua picaturi, asa, ca sa fie. ca fum mai era.

    ramane sa vad cum se comporta in continuare.



    Gamer X - aici discutam despre fumatul mai curat, nu despre cum sa te lasi. placa aia cu vointa am auzit-o pana la refuz. da' pe mine m-a intrebat cineva de ce fumez? pentru ca raspunsul e simplu: PENTRU CA-MI PLACE! punct. iar daca aflu ca mai am 5 luni de trait, oricum nu mai conteaza o tigara in plus sau in minus. "exercitiul" asta de logica e absurd.

  3. #243 SP
    Admin MonkY's Avatar
    radu: daca e totul ok si ai bani in cont, n-ar trebui sa dureze mai mult de 7 zile (lucratoare) din momentul in care ai dat comanda pana in momentul in care iti ajung la posta in .ro. Sa nu fi aparut problema pentru ca ai cumparat un produs de pre-order sau vre-un produs care nu mai e pe stoc (da un email la sales si vorbeste cu Simon, el rezolva tot pe-acolo). Bafta !

    nikky: bine zis ! Nota 10

  4. #244 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Gamer-X tu de cate dependente te-ai lasat la viata ta? ...cum le stiu unii pe toate

    P.S. incepand de joia trecuta nu am mai fumat nici eT, nici nimic. Sunt curat Si nu m-am lasat de tigara pentru ca am vrut ci pentru ca mi s-au stricat si atomizatorul si bateriile in acelasi timp.
    Chinezii astia chiar te ajuta sa te lasi de fumat prin natura produsului, fara sa fi avut intentia de a o face.

  5. #245 SP
    Junior Member Joyradu's Avatar
    @ nikky - da` ce, am zis eu ca ai zis tu ca ai luat tzeapa ? neh .... ma bucur ca esti multumita si am explicat de ce
    @ Khan - d`aia prima regula este "cumpara 2 bucatzi" .... ca sa nu ajungi din greseala abstinent si cine stie, doamne fereste, mai sanatos dapdv

  6. #246 SP
    Junior Member dekod's Avatar

    Thumbs up 4 saptamini trecute...

    din cauza voastra...voi suntetzi de vina...eT in loc de 2 3 pachete de tzigari pe zi ,dar sunt in stare sa-mi pun picaturi pe limba decit sa ma apuc de analoage(ce gust naspa are...)
    din acest forum m-am inspirat... mi-a fost frica sa nu recidivez,de -nu am postat
    -SE POATE-deja miros urit fumatorii.simt de la distanta un fumator.
    mincarea are gust ,alt gust- si-mi place.maninc orice-mi pica.
    ciudat.cred ca pot renuntza si la eT ,dar nu vreau deocamdata.e bine asa.am 2 eT si am mai dat comanda de 2,am mai pus ochii pe una in anglia.
    le recomand celor care vor sa nu mai fumeze.
    defect doar un atomizor trimis in garantzie(un an).
    thx all---SANATATE

  7. #247 SP
    Junior Member nikky's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    P.S. incepand de joia trecuta nu am mai fumat nici eT, nici nimic. Sunt curat Si nu m-am lasat de tigara pentru ca am vrut ci pentru ca mi s-au stricat si atomizatorul si bateriile in acelasi timp.
    Chinezii astia chiar te ajuta sa te lasi de fumat prin natura produsului, fara sa fi avut intentia de a o face.
    ...foarte tare! lucreaza pe partea psihologica baietii, tre' sa recunosti! undeva, in subconstient, cand iei ceva din China stii automat ca s-ar putea sa te lase din a doua incercare. si esti cumva pregatit pentru ce-i mai rau...


    Quote Originally Posted by dekod View Post
    -SE POATE-deja miros urit fumatorii.simt de la distanta un fumator.
    si eu, si eu! alaltaieri treceam pe strada si am intrat intr-o zona in care se fumase. am simtit imediat si intrarea si iesirea din perimetrul respectiv. si nu m-am mandrit niciodata cu finetea simtului olfactiv. de fapt si de drept, eram varza la capitolul asta. odata mi-a mirosit a friptura si de fapt ardea un cauciuc de camion... lol ca sa va faceti o idee despre ce vorbesc.

  8. #248 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu inca ii "suport" pe fumatorii "clasici". Nu de alta, dar nu vreau sa devin ipocrit si imi imaginez cum eram eu pentru nefumatori. Insa trebuie sa recunosc ca diferenta este uriasa. Cel mai bun exemplu a fost o intalnire pe care am avut-o de curand cu ceva prieteni. Am venit la inceput cam 10-12 persoane (doar nefumatori + 4 fumatori de eT). Nefumatorii erau fericiti, noi eram super happy ca ne satisfaceam "poftele"... A fost deajuns o singura persoana care fuma tigara normala ca sa se schimbe tot aerul din camera si sa ii deranjeze pe nefumatori.

    P.S. Cred ca jucariile astea chiar ajuta anumite persoane sa se lase de fumat. Imi povestea cineva ca au venit la el cumparatorii sa-i inapoieze kiturile de eT. Fara sa ceara refund... doar sa inapoieze si sa multumeasca pentru ca au reusit sa se lase. Cine stie, poate chiar ajuta

    P.P.S. Cea mai mare fericire este acasa. N-am mai vazut niciodata perdele atat de albe pentru asa mare perioada de timp Si da, unul din cele mai interesante chestii pe care le "primesti" pentru ca treci pe eT este faptul ca incepi sa descoperi gusturi si mirosuri pe care le credeai de mult disparute. Eu de exp. am observat ca acum mananc mult mai putin sarat/condimentat decat cand fumam tigare normala. Probabil ca are legatura cu papilele gustative care erau num-num de-atat tabac

  9. #249 SP
    Junior Member nikky's Avatar
    eu inca ma mai reped la scrumiera si la butonul de la hota. si mi-a ramas obiceiul de a fuma in bucatarie. dupa 10 ani de fumat clasic...e bizar rau de tot! da' n-as mai trece pe tigari normale nici sa ma taie cineva bucatele. ador aroma lichidului astuia si faptul ca nu mai am gust nasol in gura sau ca nu mai simt nevoia sa-mi scot plamanii sa-i scutur de funingine...

    foarte interesant ce-am citit acuma pe un site de e-smoking. cum sa cureti atomizorul. a incercat cineva de aici sa-si curete un atomizor care nu mai producea vapori ca la inceput?

  10. #250 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by nikky View Post
    foarte interesant ce-am citit acuma pe un site de e-smoking. cum sa cureti atomizorul. a incercat cineva de aici sa-si curete un atomizor care nu mai producea vapori ca la inceput?
    Se poate spala cu apa calda dupa ce in preaalabil l-ai detasat de baterie si de cartus. Il lasi la uscat bine de tot inainte de al monta la loc. Il poti si sufla puternic ca sa iasa toti stropii de apa din el. Dupa remontare, este posibil sa nu plece din prima si atunci ii poti pune o picatura de solutie direct in atomizator dar nu mai mult. Treaba asta nu se face des. Noaptea sau cand nu fumezi o poti lasa cu cartusul scos si cu atomizorul in jos sa se scurga toata solutia acumulata in el.

  11. #251 SP
    Junior Member nikky's Avatar
    Donely, din cate am citit, este absolut si imperios necesar sa pui chiar cateva picaturi de lichid pe atomizor, dupa spalare si uscare. firul se poate incinge prea tare si se arde atomizorul. asa, plasa aceea metalica se imbiba cu lichid si el ajunge unde trebuie - pe rezistenta din interior. am inteles ca in rezistenta ar fi un fel de fitil care trage lichidul pentru a fi evaporat cand se incalzeste rezistenta. daca fitilul nu e imbibat si se fumeaza "pe uscat", acesta se arde si face tot atomizorul nefunctional.

    intrebare: picaturile care se formeaza pe atomizor sunt de apa sau de e-lichid? pentru ca seamana foarte tare cu un fel de condens. daca e apa, ma gandesc ca putem tine atomizorul intr-o cutie cu silica gel ca sa se usuce peste noapte.

    uscarea cu silica gel mi se pare mai buna si dupa spalare. uscarea fortata cu foenul nu e recomandata pentru multe dispozitive.

  12. #252 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    @nikky
    Da cred ca sunt vapori de apa. Incearca uscarea cu silica gel si vezi daca este ok.

  13. #253 SP
    Junior Member Victoras2001's Avatar
    Simt nevoia sa va multumesc si eu. Marti am facut doua saptamani de cand n-am mai pus analoaga-n gura. Si sper sa n-o mai pun niciodata. Stiam de ceva vreme de existenta e-tigarii, dar nu stiam ce efect are. Dupa ce-am citit topicul asta mi-am luat si eu o super mini. Inca odata mii de multumiri. Nu credeam ca ma voi lasa de analoaga atat de usor dupa 21 de ani de fumat.

  14. #254 SP
    Junior Member nikky's Avatar
    revin cu informatii legate de diverse simptome. se pare ca multi e-smokeri au avut dureri de gat, pete pe piele sau eruptii de acnee. unii s-au plans de arsuri la stomac sau de diaree.

    deci nu eram paranoica in momentul in care am constatat ca ma doare gatul si ca parca am un nod dureros.

    partea buna e ca trece. se poate imbunatati situatia gatului sensibil bandu-se mai multe lichide si in orice caz, band ceva imediat dupa ce-ati fumat. seara, inainte de culcare - o gargara.

    L.E. - se pare ca acneea apare si la cei care s-au lasat pur si simplu de fumat, fara legatura directa cu e-tigara.

  15. #255 SP
    Junior Member Victoras2001's Avatar
    De unde ai informatiile astea?

  16. #256 SP
    Junior Member dekod's Avatar

    Wink

    eT i-mi provoaca arsuri la stomac(cred ca am si un ulceras)- este si nod in git-dar cind exagerez...cit despre picaturile pe atomizor...eu am renuntat dupa prima saptamina la filtre-pun 1 2 picaturi direct pe atomizor.
    am spalat atomizorul in baie de alcool izopropilic apoi apa calda a fost necesar cam 4 picaturi sa-l fac sa scoata fumuri ,dar a mers ceva mai bine.
    ma simt f bine si multumesc la toti care folosesc topicul ma ajuta f mult...
    is foarte curios ce efecte adverse are eT... e f frumos sa nu fie...
    apropo am incercat sa fumez pe strada, in frig, cu acumulator incarcat si liquid -nu merge...
    o sa-mi adaptez acumulatorul de la masina la un atomizor sa am ...sa ma satur...
    SANATATE all.

  17. #257 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Durerile de gat pot aparea in special la fumatorii inraiti care au trecut la tigarea Super, din care trebuie sa tragi serios ca sa simti acelasi lucru ca la o tigara normala. Aceeasi durere de gat ai avea-o si daca ai trage dintr-un pai in continuu. Se cheama ca stai in curent

    Referitor la acnee sau anumite iritatii... acestea pot aparea la cei care sunt alergici la PG, vaporii respectivi transformandu-se in lichid si fiind de fapt eliminati prin piele.

    Trebuie tinut cont de faptul ca totusi trageti in piept niste vapori si nu fum. Ii ia ceva timp organismului (mai ales in cazul unuia ca mine care fuma atat de mult) sa se obisnuiasca. Nu cred ca e vre-unul din noi care era obisnuit sa faca aerosoli de dimineata pana seara Intr-adevar, recomandarea este sa beti ceva mai multe lichide decat de obicei (la trabuc merge un rom negru sau un gin tonic ).

  18. #258 SP
    Junior Member romancoins's Avatar
    Monky you're tha' man (pentru replyul dat lui gamer x)

  19. #259 SP
    Junior Member nikky's Avatar
    Quote Originally Posted by Victoras2001 View Post
    De unde ai informatiile astea?
    de aici.

  20. #260 SP
    Member nicos1968's Avatar
    Salutare la toata lumea.
    sunt nou pe topicu acesta si il gasesc foarte interesant.A fumat din tigara electronica ( super cigarette) timp de 2 luni dupa care m-am reapucat de fumat (bineinteles tot cu aceasta).

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 13 of 224 FirstFirst ... 3 11 12 13 14 15 23 63 113 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts