Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 21 of 224 FirstFirst ... 11 19 20 21 22 23 31 71 121 ... LastLast
Results 401 to 420 of 4463

Thread: Tigara electronica

  1. #401 SP
    Junior Member romancoins's Avatar
    Ai vrut sa spui vapeing!

    ---------- Post added at 03:33 PM ---------- Previous post was at 03:22 PM ----------

    Cateva idei interesante legate de Janty Yentl vs. Dse-901 (merita citit):

    Janty vs. Puresmoker - e-cigarette-forum.com • The place for electronic cigarette reviews, news and chat

  2. #402 SP
    Banned HArd's Avatar
    daa, interesant. insa oricum yentl nu se mai vinde. dura a inlocuit modelul in gama mini a janty. asa e par hotarati ca nu e ok, insa eu nu am avut probleme cu al meu. sper sa nici nu am. ce-i drept, am si "jonglat" intre atomizatoare, cand unul cand altul si poate d-asta. pachet-ul are 2...

    bun forum anyway.

    10x

  3. #403 SP
    Junior Member romancoins's Avatar
    Alte idei despre Janty Dura C:

    DSE901 or Janty Dura-C...or Maybe.. - e-cigarette-forum.com • The place for electronic cigarette reviews, news and chat

    ---------- Post added at 03:51 PM ---------- Previous post was at 03:46 PM ----------

    Forumul este cu adevarat excelent - este cel mai mare si documentat forum ET din lume. Scuze de reclama Cand ma gandesc sa fac o noua achizitie intotdeauna consult formul - sa vad ce experiente au avut altii cu produsul.

  4. #404 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    The popular Janty Dura is has been upgraded to JANTY DURA-C (Dura Control), a manual switched DURA vaporizer set.
    ehhh ? si asta ar trebui sa fie numit avans tehnologic ori eT de o calitate superioara celor existente ? buhauuaahaaaa ... adevarul ca nu era destul de complexa ca si design/functionare/utilizare trebuia adus ceva in plus, nu ? ... miine o sa-i vedem clopotei si zurgalai

  5. #405 SP
    Junior Member romancoins's Avatar
    Q - ai dreptate, cred ca tehnologia ET este doar la inceput de drum - in scurt timp vor aparea modele mult mai performante din toate punctele de vedere. Sa speram doar ca nu vor fi banate inainte de a incepe urmatorul salt tehnologic.


    Switchul de la Dura - este o chestiune de gusturi - pentru unii este impediment pentru altii avantaj. Eu personal prefer un ET automatizat.

    Timi

  6. #406 SP
    Junior Member Joyradu's Avatar
    nush ce sa zic ... pe okazii gasesc preturi mult, mult mai bune decat ce aud de la voi despre janty , atat la pachetul initial cat si la consumabile ... chiar sa merite sa dai 2 milioane in plus si dup-aia tot timpul sa platesti cu 150% mai mult orice consumabile (cartuse adica) numa` pt ca janty are butonas ??? zau asa .... or fi bune, nu zic, dar mai mult decat dublu ... merci, nu-i pt mine, eu sunt foarte multumit de rn-ul meu ... si de lichidul meu cumparat din romania, lichid care sper sa fie "original" din China auzi cum suna ...

  7. #407 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Joyradu: pai e simplu man. Ca doar suntem aici o comunitate deschisa... la urmatoarea intalnire (sau puteti stabili si voi ne-oficial) poate veni fiecare cu eT-ul respectiv, sa faceti comparatii intre ele. Marele avantaj al eT-urilor e ca sunt si foarte ok din punct de vedere igienic. Veniti cu cartuse la voi, si incercati modelele celorlalti. E cel mai simplu mod de a vedea daca merita diferenta de bani. Eu unul zic ca nu. Mai ales dupa ce m-am ars cu al doilea cigar (pur si simplu au murit dupa aproximativ o saptamana-doua)...

  8. #408 SP
    Junior Member ByTxxx's Avatar

    Smile

    Quote Originally Posted by Joyradu View Post
    nush ce sa zic ... pe okazii gasesc preturi mult, mult mai bune decat ce aud de la voi despre janty , atat la pachetul initial cat si la consumabile ... chiar sa merite sa dai 2 milioane in plus si dup-aia tot timpul sa platesti cu 150% mai mult orice consumabile (cartuse adica) numa` pt ca janty are butonas ??? zau asa .... or fi bune, nu zic, dar mai mult decat dublu ... merci, nu-i pt mine, eu sunt foarte multumit de rn-ul meu ... si de lichidul meu cumparat din romania, lichid care sper sa fie "original" din China auzi cum suna ...

    Sunt de aceeasi parere pentru ca si eu folosesc exact aceleasi lucruri ca si tine(RN si cons din RO) care mi se par OK,pt ca isi fac treaba adika suplinesc analoagele cu succes. Dar fiecare poate sa achizitioneze si sa cheltuiasca cat vrea pentru eT si consumabile. Nu putem avea toti BMW mai trebe sa existe si dacii pe strada

  9. #409 SP
    Banned HArd's Avatar
    da este posibil sa fie o apreciere corecta. d fff multe ori platesti mult pentru marca, desi pentru bani mult mai putini poti primi un produs cu aceleasi functii. dif e la design si siguranta...

    buna asta cu dacia, sa stii k asa e...

    bafta

  10. #410 SP
    Banned HArd's Avatar
    "Vesti bune" ... Am primit ieri modelul janty dura-c... pentru cine era curios cum este si care e treaba. Este fff placut. Nu il recomand unei persoane care cumpara prima tigara electronica pentru ca poate fi putin incomod sa t obisnuiesti si cu inahalarea din tigara si cu ideea de control manual.

    Vaporul este mult mai consistent , si aroma lichidului este mult mai puternica. Gust adevarat! Eu mi-am luat cu capsune si cirese si e o aroma extrem de placuta. Desi ei zic ca bateria ar trebui sa tina mai mult, tine cam la fel . Cartusul ( primul pe care l-0am folosit ) a tinut cam cu 30-40 mai multe fumuri si nu mai curge absolut deloc, cum se mai intampla la alte modele. Are si o forma fff putin diferita...

    Recomand celor la a 2-a a 3-a tigara sau celor curiosi. Merita, idee lui Janty de tigara manuala va prinde pt pasionatzi...

    Succes!

  11. #411 SP
    Junior Member LucianCM's Avatar

    Bine v-am gasit

    ufff. Cu ce sa incep? Sa incep cu partea rea: acum 3 saptamani am facut un pneumotorax spontan. Pentru cine nu stie ce este asta: intre plaman si pleura intra aer care compreseaza plamanul si te face sa nu mai poti respira... A urmat tot tacamul internare, interventie chirurgicala, 40cm de tub de dren bagat intre plaman si pleura, bocane atasate, dureri cumplite si multe, multe nopti nedormite, zile interminabile si amenintarea ca daca nu se "astupa" gaura dintre plaman si pleura o sa fiu operat... Dupa o saptamana situatia s-a stabilizat si acum o saptamana m-am externat. Nu doresc nimanui o astfel de experienta. Am fumat analogic la greu timp de 36 de ani (pun in calcul doar de cand am inceput sa-mi cumpar regulat tigari...) Nu ma ascund ca fumatul nu "favorizeaza", dar am avut ca "vecini" pe unul care nu a fumat niciodata si altul era si un pusti de 17 ani... asta este: ceasul rau pisica 13...
    Si acum partea buna: sunt un fost fumator analog si actual digital.
    Pentru asta tin sa va multumesc . Aici, in tot ce ati scris voi am gasit sprijinul si informatiile necesare. Dupa asta ajutorul dat de Monky, romancoins si de Cristi care mi-au raspuns la mesajele mele disperate m-au ajutat sa-mi achizitionez primul eT.
    Prima scula a fost DSE901, au urmat DSE701 eCigar, DSE101, DSE 601 ePipe si mai nou Janty DuraC... si urmeaza sa primesc si un set Dura KissBox
    Am testat multe eLiquide, am cumparat multe accesorii (usb-uri, tabachere, etc.)... Daca pana acum am bagat in fum analog banii de o masina de ce sa nu bag bani si in digitale care sunt MULT mai sanatoase.
    Dupa 3 saptamani de cand nu am mai fumat, asa cum au spus mai multi pe aici am inceput sa simt gusturi si mirosuri care pana acum nu existau pentru mine. Am inceput sa simt de la cativa metri oamenii care au fumat si ... sa ma deranjeze fumul din carciumi.
    Am cumparat atatea device-uri pentru ca nu stiam cum sunt si trebuia sa am ceva ce ma satisface. Ele tot se strica in timp asa ca le utilizez pe rand si cand se va strica unul se cheama ca si-a facut treaba si si-a scos banii...
    Ordinea preferintelor este: Pipa, Cigareta, 901, DuraC si ... 101 (daca ar fi foat inca 100 de modele testate le-as fi pus pe toate inaintea lui).
    Pipa este tot ce trebuie unui fumator cu state vechi care isi doreste mult fum, multa autonomie, senzatia ca trage fum cat isi doreste si asta usor si natural... Bateria tine mai mult de o zi de tras la greu. Cartusele sunt enorme.
    eCigar este buna, cu multa autonomie (un acumulator jumate pe zi), cartus mai mare si mai usor de tras decat celelalte modele mai mici. Este mai greu si incomod de "manevrat" si purtat.
    DSE901 o recomand tuturor care trec la eT. Imi place cartusul care se umple usor (fata de oribilul 101 si toate din gama lui), are mustiucul plat care il face mai acceptabil decat modelele rotunde cu care eu personal nu ma obisnuiesc. Un fumator inrait trebuie sa se astepte sa-si reincarce acumulatorul de mai multe ori pe zi sau cat sta la calculator sa downloadeze curent direct pe usb . Nici nu trebuie sa avem mari asteptari de la un asemenea acumulator. Modelul este dupa parerea mea cea mai buna investitie pret/calitate. Are o singura gaura de aer si aia este pusa aiurea de tot (exact in locul de unde iti vine comod sa ti tigara cu mana ceea ce face sa ai frustrari foarte mari pana te obisnuiesti).
    DuraC - parti bune: culoarea neagra este super eleganta... este lucrat mult, mult mai ingrijit decat celelalte, butonul manual este si bun si rau... nu am dat pe spate ca ce mare descoperire este si inca nu m-am decis daca ajuta la ceva sau nu. si... cam atat
    La parti slabe:
    - mustiucul este rotund si curge lichidul din cartus cand lasi tigara pe masa. Problema asta poate fi rezolvata deoarece am testat si poate fi inlocuit cu cartusele de 901 care intra un pic mai greu si rezolva si problema mustiucului plat. trebuie sa fac rost insa de cartuse de 901 negre... Nu mi-am dat seama daca este din cauza cartusului care intra mai usor sau a materialului absorbant din cartus care nu "tine" lichidul.
    - este mult mai scumpa decat competitorii (355 lei)
    - varianta standard cu baterie cu buton manual nu are LED (ce inseamna obisnuinta, deja asta mi se pare o lipsa)
    La egalitate: bateria tine la fel ca 901 (nu cum am citit pe la altii ca tine mai mult), fum aproape la fel ca 901 (poate putin mai consistent/mult prin faptul ca ti mai mult atomizorul alimentat)
    Odata cu KissBox-ul o sa-mi iau si un acumulator automat si o sa testez cum functioneaza si cu el...
    De 101 nu am ce sa spun. M-a dezamagit total: baterie mica si proasta, cartusele sunt oribile: curge lichid prin orificiul de fumat, este greu sa o alimentezi cu lichid si sunt mici.
    Nu am vorbit nimic despre fiabilitate pentru ca inca nu pot sa vorbesc de asa ceva... le utilizez de cel mult o saptamana .

    O sa mai testez/experimentez si ... mai vorbim

  12. #412 SP
    Banned HArd's Avatar
    trebuie sa fiu de acord cu luciancm, in mare... in ceea ce priveste dura-c, care are ceva probleme cu rezervele care intr-adevar intra prea usor in atomizator si curg. insa din experienta mea cu dura asta e o chestie de inceput. dupa o vreme nu a mai curs.

    eu am fost chiar f intrigat si le-am scris un mesaj, celor d p jantyshop si celor de la jantyromania si mi-au spus k a fost o problema , si ca ar fi rezolvata cu noile stocuri de rezerve pentru ca au imbunatatit putin design-ul.

    oricum, la vapor nu e diferenta mare fata de dse901, insa este mai consistent...

    pretul este maricel, adevarat, insa este putin justificat de prezenta celui de-al doilea atomizator, zic eu... ceea ce ar insemna aprox 50 - 90 de ron ca sa il cumperi separat pt dse901, de la majoritatea comerciantilor de dse901. si banuiesc ca si incarcatorul usb mai adauga ceva la pret, si astfel este pe deplin justificat. si de asemenea mie pachet-ul mi-a venit cu 10 rezerve, fata de 5 la alte firme, si am ramas surprins sa observ ca este standard. deci inca 25 de ron "bonus"

    nu mi se pare mare pretul, dc stai sa-l "analizezi" putin.

  13. #413 SP
    Junior Member LucianCM's Avatar
    Nu stiu ce noi cartuse vor scoate cei de la janty pentru DuraC dar cele primite in cutia originala sunt penibile: pun tigara pe masa si o gasesc dupa o ora intr-o balta de lichid si cu cartusul gol... O sa mai incerc si alte cartuse primite in alte cutii. Macar cartusul de 901 care v-am spus ca se potriveste, intra mai greu si cred ca nu va scapa nici o picatura.

    Ce pot sa recomand in continuare este... Pipa, Pipa si iar Pipa. Sper sa nu am probleme de fiabilitate dar merita fiecare banut dat in plus: o incarcare de baterie pe zi (900mAh=5*180mAh => 1 pipa=5*901 ) acum la inceput si doar o reumplere de cartus. Cartusele originale high m-au ingenunchiat. Senzatia de raspel pe gat si piept am mai avut-o doar cu foarte putine tigari (ultimele au fost Cigarrillos Negros COHIBA, cunoscatorii stiu ce tutun negru au cubanezii) asta poate si pentru ca in afara de cartusele noi, care la noi nu se gasesc decat High, nu mai aburesc decat low sau no

    P.S. Ce am scris ca mi s-a intamplat nu trebuie luat in tragic ci doar ca o poveste de trezit analogii care vor sa ne abureasca ca nu facem nimic cu eT-urile noastre

  14. #414 SP
    Member Mazzaxx's Avatar
    Am luat si eu pachetul Dura Premium care contine 2 baterii, 2 atomizatoare, incarcator, cablu USB, 10 rezerve.
    Prima impresie a fost OK, calitatea produsului este peste medie, dar acuma sa vedem folosirea pe timp indelungat.
    Ceea ce ma nemultumeste este durata rezevei, in sensul ca eu in mod normal fumez 1 pachet de tigari pe zi, pachetul Janty l-am primit de 3 zile si vreau sa spun ca am consumat cam 3 rezerve/zi, ceea ce mi se pare cam mult. Chestia ce spun ei ca 1 rezerva = 15, 20 tigari este cam bull****, poate se refera la continutul de nicotina dar in nici un caz la nr. de puf-uri. Bateria este cat de cat OK, tine cam 1 zi, dar eu avand 2 una o tin tot timpul la incarcat si cand se descarca o inlocuiesc si o tin iar la curent si tot asa, deci de baterie nu prea pot sa ma plang.
    Am facut un calcul estimativ, 1 pachet/zi= 7 lei, 3 rezerve/zi=15 lei ceea ce mi se pare foarte mult, mai pui si transportul si ajungi destul de scump.
    Overall calitatea este OK cartusele intra greu, ceea ce este bine, nu curg. Eu am luat acest pachet cu gandul de a ma lasa de fumat. Tigara electronica este o alternativa buna la ceea analogica, dar singurul lucru care nu prea "merge", nu inlocuieste tigara traditionala la cafeaua de dimineata in rest, in timpul zilei substituie foarte bine tigara.
    Le-am scris si celor de la Janty despre problema cu rezervele si mi-au raspuns prompt:

    Buna seara,

    Numarul de inhalari este postat in functie de estimarile producatorilor, pe baza informatiilor primite de la clienti ca dumneavoastra. Sunteti insa singura persoana care raporteaza o asa de mare diferenta intre numarul mediu de inhalari si realitatea. Nu am nici un raspuns la aceasta problema, sunt surprins, insa este posibil sa fie si datorita felului dumneavoastra de a inhala, sau intr-adevar numarul de inhalari raportat de ei sa fie gresit.

    Incarcatorul usb va fi livrat cel mai probabil saptamana viitoare, impreuna cu manualul de utilizare si garantia, sau daca doriti sa comandati rezerve suplimentare, o data cu acestea.

    Cu lichid-ul Janty pentru reincarcare, costurile ar trebui sa scada cu 35% conform estimarilor celor de la Janty si va fi disponibil cel mai probabil in aprox 1 saptamana.

    Costurile de expeditie pentru accesorii si rezerve sunt mult mai mici decat cele pentru seturile complete, astfel pentru rezerve si accesorii aveti posibilitatea expedierii prin Posta Romana si costul este de 3 lei.

    O seara buna,


    Insemna ca eu sunt de vina ca trag ca bou' din tigara
    Am sa mai revin cu impresii pe parcurs.

  15. #415 SP
    Junior Member ByTxxx's Avatar
    Stai linistit ca aceasta estimare nu este reala.De fapt pentru nici o eT o rezerva=15-20 analoage, mai curand 4-5 depinde cum sunt incarcate. Singura solutie este lichidul si incarcarea rezervelor de cate ori se poate (pana la epuizarea lor fizica) 10-20 de ori. Rezervele se spala foarte bine ca si atomizorul. Singura parte care daca se strica nu se poate rezolva este bateria din cauza electronicii. Sau se poate ... nu se stie... niciodata

  16. #416 SP
    Admin MonkY's Avatar
    ByTxxx: cred ca gresesti, ciggar-ul tine poate chiar mai mult de 15-20 de tigari. Au si ei un pic de dreptate insa. Sunt persoane care trag 4-5 secunde dintr-o tigara si altele care de-abia trag o secunda. Prima categorie este de obicei a celor care "trag in piept" si la care nu se potriveste sub nici-o forma estimarea celor care produc/vand eT-uri (fac si eu parte din ea). Celorlalti care trag foarte putin, sau care trag un fum la 10-15 minute... well, in cazul lor e posibil sa tina si 40-50 tigari ceea ce la mine ar fi echivalentul a 10-20.

    Nu recomand spalarea rezervelor (asta ar fi chiar culmea zgarceniei) asa cum nu recomand nici spalarea atomizatorului. Desi Donely a zis ca a fost ok dupa ce a spalat atomizatorul, mie pana acum cei care au facut-o mi-au spus ca fie n-a mai functionat deloc, fie a functionat identic sau mai prost. Cat despre spalarea rezervelor, come on... e vreunul dintre voi care-si spala servetelele pentru a le refolosi ? Nu e igienic totusi. De-asta si vin sigilate. Vaporii rezultati din lichidul acela ajunge in organismul vostru totusi... Dar, fiecare procedeaza dupa cum considera ca e corect. After all, am vazut oameni fumand si chistoace de pe jos...

  17. #417 SP
    Junior Member ByTxxx's Avatar
    Monky: Ok, poate ca a fost o neintelegere, ma refeream la o tigare elctronika si nu la un trabuc sau pipa electronika.Asta e cu totul altceva. Cum ai spus si u 4-5 sec la un puf e normal tras in piept ca de aia tre sa simuleze tigara analoaga, cei care trag 1sec la intervale mari nush ce sa zic, oare ce senzatie mai au? Unora le place sa traga toata ziua din ea, si eu ka si tine o folosesc intens. Atomizorul l-am spalat de 2 ori, prima oara dupa 3 sapt si apoi dupa inca 2, pt ca mi se parea mie ca nu mai scoate fum k la inceput.Dupa fiecare spalare, uscare si dupa o amorsare corepunzatoare merge in parametrii nominali.Cred eu ca e OK, spalatul, nu este o operatie prea complicata si nu se poate strica aceasta piesa asa usor,pt ca nu are electronika in el.ci doar o rezistenta.
    Rezervele eu le folosesc kam de 5 ori prin incarcare completa cu lichid.
    Ma rog poate am exagerat eu cu spalarea dar oricum dupa fiecare folosire trebuie cumva curatata rezerva inainte de reumplere.Nu?

  18. #418 SP
    Junior Member Joyradu's Avatar
    Mazzax : o sticluta de 30 ml liquid cost aprox 50-70 ron si tine cam 1 luna ... iei 5 cartuse noi si o sticluta d-aia si ai scapat o luna de dureri de cap ... nush oferta de la janty dar astea "populare" pe care le-am luat eu de pe un site foarte des pomenit aici si chiar de la un coleg de forum de aici sunt foarte misto (atat ca aroma cat si ca tarie) Iesi deci pe la 120 roni/ luna, daca pui si un atomizator busit lunar, ceea ce e rezonabil ... Daca Janty are oferta mult exagerata ca pret poti sa pui liquid popular frate, ca doar nu face tigara scandal , nu cred ca are de unde sa stie
    Apropos de echivalentul in numar de tigari - estimarea mea este ca un cartus de RN4081, prezenntat ca fiind echivalentul a 15-20 tigari in mod oficial, de fapt tine cat 2, max 3 tigari ... or fi chinezii mai mici de statura da` n-am auzit sa aiba si tigarile proportionale cu ei, deci explicatia asta pica, asa ca aproape sigur estimarea oficiala e minciunica ...

  19. #419 SP
    Junior Member LucianCM's Avatar
    Problema cu cartusele de schimb este ca nimeni de la noi nu aduce (sau cel putin eu nu am gasit/vazut) cartuse goale pe care sa le umpli cu ce aroma/tarie vrei. 90% din oferte sunt cu tabac regular High. La foarte putini am vazut ca mai aduc menta si poate alte "specialitati" dar si alea 90% sunt high. Asa ca eu care vreau sa scap de nicotina trebuie mai intai sa golesc cartusul si dupa asta sa pun ceva mai slab sau alta aroma... O alta solutie gasita de mine este sa scot "incarcatura" si sa o inlocuiesc cu una home-made. Cel mai bun material testat de mine este un material utilizat la filtrele din acvaristica (le gasiti la magazine de acvaristica sau la Hornbach). In afara de textura care este foarte OK, sunt si sigilate si cat de cat sterile sau macar fabricate din materiale care in timp nu se descompun si nici nu elimina cine stie ce substante. Pentru cine nu stie pestii sunt foarte sensibili la orice subtanta chimica: mie mi-au murit cativa pesti (neoni rosii) pentru ca un prieten doar a stins tigara in acvariu... Aceste filtre sunt de diverse forme/dimensiuni si seamana ca si aspect cu filtrale de la hotele de bucatarie sau materialele utilizate la confectionat captuseli la haine de iarna. Lauti cel mai mic care va va ajunge pentru un an.
    Aceasta "tehnica" insa duce la "scumpirea" solutiei. Dar revin la teoria mea ca nu m-am apucat de eT ca sa fac economie ci pentru sanatate si unde am "fumat" banii de cateva PS3 merge sa mai "aburesc" si niste PSP-uri

  20. #420 SP
    Junior Member LucianCM's Avatar
    hmmm! Pot sa jur ca zilele trecute nu erau. Cred ca ne citesc forumul si il actualizeaza instant Hai sa vorbim de preturi ca poate cine stie

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 21 of 224 FirstFirst ... 11 19 20 21 22 23 31 71 121 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts