Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 34 of 224 FirstFirst ... 24 32 33 34 35 36 44 84 134 ... LastLast
Results 661 to 680 of 4463

Thread: Tigara electronica

  1. #661 SP
    Admin MonkY's Avatar
    vincenzo: nu-ti face grija cu nicotina din eliquid (decat daca nu cumva e facuta de vre-un no-name care nu a respectat cantitatile - de-asta recomand sa nu va riscati cu diverse solutii "home-made"). Ai mai jos un tabel cu diverse cantitati de nicotina gasite in sticlute de 10ml. Dupa cum vezi, cel High are 6% nicotina. 6% din 10ml inseamna 0.6ml nicotina per sticluta. Iar o sticluta de genul aleia o termini in aproximativ o luna (depinde de cat de rau fumator esti). Ori asta n-ar omora nici-un purice
    Attached Images Attached Images 2009-06-08_184959.jpg

  2. #662 SP
    Member wolfydaniel's Avatar
    Eu am terminat deja aproape jumatate dintr-o sticluta 30ml Xhight 24%nicotina
    Nu-i vorba char de otravire, corpul de obisnuieste cu nicotina la fel ca si cu cofeina, apoi apare dependinta, cu cat te obisnuiesti mai mult cu atat e mai mare nevoia. Bineinteles, calul nu-i fumator, iar organismul acestuia e mult mai sensibil ca al unui om, stim f bine ca-l dobori cu 12Volti. Apoi 1Mg de nicotina administrata la cineva care nu are de-a face cu nicotina poate sa-i faca rau. Normal, tot ce e in cantitati mari e nociv. Soacra mea a baut un litru de cafea crema Lavaza pana a paralizat , sau stiu pe unu ce-a consumat o lingura de sare, de era sa moara , E bine de stiut sa ne dozam porta de nicotina si sa nu depasim masura
    Printre altele nicotina are si efecte benefice si e administrata celor ce sufera de boli nervoase (Parkinson)

  3. #663 SP
    Member nicos1968's Avatar
    ai dreptate wolfydaniel ...nicotina are si beneficile ei..exista studii care confirma ce ai spus( scade incidenta parkinsonului)..e greu sa scapi de viciu nicotinei si acest mod de a vaporiza ne ajuta sa scapam de simptomele sevrajului..

    ---------- Post added at 09:32 PM ---------- Previous post was at 09:27 PM ----------

    In alta ordine de idei recomand e liquid Healthcare..am simtit personal ce inceamna beneficile vaporizari unui astfel de liquid ...pt o descriere mai ampla postez link Health e-smoking liquid:newest e-cigarette liquid flavor

  4. #664 SP
    Member maniac360's Avatar
    Monky, vad ca in postul tau anterior sustii ca 10ml de lichid sunt suficienti pt o luna. Pe tine atata te tine?
    Eu inainte de tigara electronica fumam cam un pachet pe zi, cateodata mai mult, dar eu consum cam 70ml/luna. Stiu ca fac si multa risipa (cam o treime estimez eu) dar si asa 10ml/luna mi se pare foarte putin.

  5. #665 SP
    Member octav's Avatar
    nicotina este extrem de toxica. chiar azi am vazut un film in care un om i-a injectat unei femei o seringa mica cu nicotina lichida si a murit pe loc

  6. #666 SP
    Member nicos1968's Avatar
    Quote Originally Posted by octav11 View Post
    nicotina este extrem de toxica. chiar azi am vazut un film in care un om i-a injectat unei femei o seringa mica cu nicotina lichida si a murit pe loc
    conteaza modul de administrare ...alta este sub forma de vapori si alta este calea injectabila... nicotina pura in stare pura si lichida este mortala..

    ---------- Post added at 10:10 PM ---------- Previous post was at 10:09 PM ----------

    cine are o sursa care vinde cartuse blank de trabuc electronic il rog sa-mi dea pm??multumesc

  7. #667 SP
    Junior Member LucianCM's Avatar
    Cantitatea de lichid depinde in principal de urmatorii factori:
    - modalitatea de a fuma (cu puf-uri repetate inainte de a trage in piept, prelung si rar, prelung si des).
    - tipul de eT - ca o relatie directa cu cantitatea de vapori produsa
    In general cu cat se "produce" mai mult fum cu atat creste consumul (si de lichid si de curent . Daca facem comparatii la acelasi numar de fumuri consumul difera: una aste abia sa scoti putin fum si alta este sa scoti nori de fum la fiecare puf... Pana la urma vorbim despre un fenomen fizic: pentru a obtine o cantitate de vapori X evaporam o cantitate de lichid Y, iar pentru ca procesul de evaporare trebuie degajata o cantitate Q de caldura care se traduce printr-un consum de curent... Putem vorbi de randamente intre eT-uri dar diferentele cred ca sunt f. mici.
    Daca cineva cauta o tigara care sa scoata nori de fum si sa consume 3 picaturi de lichid si o singura baterie pe zi si aia de 100mAh inseamna ca el cauta un fel de perpetuum mobile in domeniul eT-urilor...
    Cine va prezinta eT-urile minune care cu un cartus cat o boaba de fasole si o baterie minuscula fumati echivalentul unui pachet de tigari, puneti-l sa va faca o demonstratie inainte de a cumpara si dupa asta spuneti-ne si noua rezultatul

    Dupa unele studii facute de niste americani cantitatea de nicotina "asimilata" in sange masurata la o jumatate de ora de la fumat (in ambele situatii fiind inhalata aceiasi cantitate de nicotina) este de 10 ori mai mica la eT decat la tigara normala. Chiar se dezbatea aceste rezultate si cei care au facut studiul au spus ca vor continua sa caute unde este nicotina "pierduta"...
    Asta nu inseamna ca nu se pot produce supradozaje de nicotina in cazul eT. Te ia valul pentru ca este usor si la indemana sa pufai non-stop, nu ai aceiasi senzatie de raspel si o tot cauti...

  8. #668 SP
    Member wolfydaniel's Avatar
    Poate ca vaporii nu se lipesc chiar asa de porii plamanilor ca si fumul
    Nush, eu cred ca pt a extrage cat mai eficient nicotina din eliquid, e nevoie de temperatura mai mare. Atomizorul vaporizeaza Propylen Glycol-ul (sustanta de baza, care contine si nicotina) undeva la 60Grade C. Prin arderea tutunului, intr-o tigara, se ajunge la temperaturi mult mai mari si cred ca de aceea produsii tutunului sunt descompusi mai bine si asimilati in sange prin plamani.

  9. #669 SP
    Junior Member Aris's Avatar
    Quote Originally Posted by wolfydaniel View Post
    Poate ca vaporii nu se lipesc chiar asa de porii plamanilor ca si fumul
    Nush, eu cred ca pt a extrage cat mai eficient nicotina din eliquid, e nevoie de temperatura mai mare. Atomizorul vaporizeaza Propylen Glycol-ul (sustanta de baza, care contine si nicotina) undeva la 60Grade C. Prin arderea tutunului, intr-o tigara, se ajunge la temperaturi mult mai mari si cred ca de aceea produsii tutunului sunt descompusi mai bine si asimilati in sange prin plamani.
    Daca sunteti atenti si priviti dupa ce cartusul se consuma, ramane in el o substanta cleioasa galbuie...aceasta e doar nicotina care se evapora mult mai greu

  10. #670 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    Quote Originally Posted by octav11 View Post
    nicotina este extrem de toxica. chiar azi am vazut un film in care un om i-a injectat unei femei o seringa mica cu nicotina lichida si a murit pe loc
    interesant ce ai tu in playlist acolo. acu pe bune, te-ai uitat de curiozitate, de placere, dintr-un alt motiv?

  11. #671 SP
    Member octav's Avatar
    imi plac filmele politiste...deci e de placere

  12. #672 SP
    Junior Member LucianCM's Avatar
    Quote Originally Posted by Aris View Post
    Daca sunteti atenti si priviti dupa ce cartusul se consuma, ramane in el o substanta cleioasa galbuie...aceasta e doar nicotina care se evapora mult mai greu
    Vaporizarea are loc in alta parte (in atomizor) deci ce ramane in cartus, daca ramane, este din alte cauze nu din cauza punctului de fierbere.
    Ce vroiam sa subliniez era faptul ca nivelul de nicotina care ajunge in corp poate fi mai mic decat cel calculat matematic din cantitatea de lichid si concentratia de nicotina a lichidului.

  13. #673 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    Salut aburitorilor de pe forum !!!

    Mi-am luat si eu in urma cu vreo cinci ore un dura-c de la Janty autohton. Par a fi netrase la xerox cu toate ca acumulator cu buton am mai vazut recent pe un sit si NU erau Janty dar erau mult mai ieftine. Am versiunea alba si observ ca nu are niciun desen pe acumulator. Putin dubios. Face fum mult (o.k) dar gustul este unul metalic. Am mai intilnit acest gust tragind din alte baterii stricate.

    La inceputul lunii Mai anul acesta am inceput vaporizarea globala cu un set (cehoslovac) de la platinium, cumparate de linga Teatrul Ion Creanga din Piata Amzei in Bucuresti, firma (oradeanca) ce se ocupa cu produse promovate la tv si in reviste... Pretul era unul bun: 190 lei, doua atomizoare, doi acumulatori, usb, priza normala, incarcator auto si 12 cartuse incluse in pret. Isi faceau treaba dar in interval de o luna am schimbat de patru ori acumulatorii iar duminica trecuta mi-a luat foc bateria ce era la incarcat asa ca am dus setul inapoi.

    De Janty dura-c am deocamdata o parere buna, l-am cumparat ca nu aveau pe stoc inca Janty stickuri...


    Incarcatorul scrie "Janty" pe el, este chinezesc si identic cu cel de dse... Sailebao. Atomizorul este foarte oblic inauntru, ve-ul absorbant fiind aplecat (prea) spre perete. Observ sub acel "ve" niste puf, ceva nou inca neintilnit la tigarile anterioare. Am versiunea cu cercul auriu. Gaurile la atomizor si la unul dintre acumulatori sint prost finisate. Oare ce or zice americanii, la ei or fi la fel !? Inca nu am scapat de acel gust de praf metalic... Parca primele fumuri azidupamasa erau mai bune. Bine, am terminat deja prima rezerva si deja pun picaturi... Poate ca sint amestecate dar tot de marlboro sint ambele. Si disting gusturile destul de bine inca...

  14. #674 SP
    Member nicos1968's Avatar
    ce au raspuns referitor la janty stick??dupa unele informatii toate sunt fabricate in china..

  15. #675 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    Quote Originally Posted by nicos1968 View Post
    ce au raspuns referitor la janty stick??dupa unele informatii toate sunt fabricate in china..
    "E pe vine" dar 90% nici saptamina urmatoare nu vor fi prezente. Probabil nu mai au toner


    A cumparat cineva ceva de pe Amazon !? Merge legatura lor cu Romania ? Eu am cumparat ceva odata de pe ebay ce costa vreo 18 euro si pina la mine in maini s-au facut vreo 40 de plata. Un smartmouse pe usb pt skystar, inainte nu aveam clona de dreambox 500... Mai putin de jumate de kilogram...

  16. #676 SP
    Member nicos1968's Avatar
    daca nu vrei sa faci afaceri pe aici nu merita sa iei din strainatate..costa mult transportu ..daca vrei sa iei cantitati mari atunci merita..

  17. #677 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    a trecut relativ gustul metalic de la dura-c... bre, absoarbe astea la lichid zici ca e libresse. faza e sa fie vata cartusului sa fie intotdeauna umeda iar cind vrei sa fumezi sa pui doua picaturi de e-lichid direct pe atomizor. o picatura iti ajunge pentru cinci fumuri zdravene si sanatoase iar din zece fumuri trase zici ca ai fumat o kentana superlonga classica. daca nu pui ceva si pe atomizor nu prea scoate fum. apasind acel buton se incalzeste filamentul atomizorului (si fara sa tragi din tigara).

  18. #678 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    Am cautat peste tot lichidul ala cu aroma de friptura si nu-l gasesc. Cineva a scris mai devreme despre el...

    Imi pare rau ca distribuitorii lor zonali nu se uita atent la detalii si finisaje, mai ales cind vii tu la ei sa-ti ridici marfa. Ar trebui sa fie atenti ca si cu propria lor masina, sa nu aibe zgirieturi sau alte defecte vizibile... Eu, ca bucatar pasionat nu mi-am permis inca niciodata sa arunc un chistoc/muc de tigara in salata apoi sa o servesc musafirilor. Si nu cred ca se va intimpla nici pe viitor (Oops, poate-mi pica atomizorul sau vata din cartush)

    Dom'le janty asta durabil-c manual e locomotiva pura !!! In comparatie cu un dse901... Poate ca nu-i automatic...

  19. #679 SP
    Member nicos1968's Avatar
    daca e manual nu poate fi automatic....si viceversa e valabila

  20. #680 SP
    Junior Member Please's Avatar
    Quote Originally Posted by vladtheodor View Post
    Am cautat peste tot lichidul ala cu aroma de friptura si nu-l gasesc. Cineva a scris mai devreme despre el...

    Imi pare rau ca distribuitorii lor zonali nu se uita atent la detalii si finisaje, mai ales cind vii tu la ei sa-ti ridici marfa. Ar trebui sa fie atenti ca si cu propria lor masina, sa nu aibe zgirieturi sau alte defecte vizibile... Eu, ca bucatar pasionat nu mi-am permis inca niciodata sa arunc un chistoc/muc de tigara in salata apoi sa o servesc musafirilor. Si nu cred ca se va intimpla nici pe viitor (Oops, poate-mi pica atomizorul sau vata din cartush)

    Dom'le janty asta durabil-c manual e locomotiva pura !!! In comparatie cu un dse901... Poate ca nu-i automatic...
    Eu cand am comandat mi-au adus-o acasa! Cum de ai ajuns tu sa mergi la ei?

    Nu zic ca ar fi vina ta, doamne fereste, dar sunt curios..

    Livrareaza gratis in Bucuresti in 24 - 48 de ore, deci cum naiba nu au venit acasa la tine? Poate ai vrut etig-ul mai repede, au fost supra solicitati si de asta v-ati intalnit undeva...

    Altfel nu imi imaginez! Poate ne spui si noua, de curiozitate...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 34 of 224 FirstFirst ... 24 32 33 34 35 36 44 84 134 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts