Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 32

Thread: Retete de la KFC

  1. #1 SP
    Member mariusonweb's Avatar

    Retete de la KFC

    KFC Crispy Strips & Sos Marinat
    KFC Crispy Strips
    Ingrediente:
    1 ou
    1 ceasca de lapte
    2 cesti faina
    2 1/2 lingurite sare
    3/4 lingurite piper
    3/4 lingurite MSG *
    1/8 lingurite praf de usturoi
    1/8 lingurite praf de copt

    Mod preparare:
    1. Taiati 6 piepti de pui in fasii mici (dupa gustul fiecaruia).
    2. Puneti-le la marinat peste noapte (24h), daca nu aveti timp, macar 4h (reteta sos marinat mai jos).
    3. Preincalziti uleiul din tigaie pana la 200-350 de grade.
    4. Intr-un bol, amestecati 1 ou cu 1 ceasca de lapte.
    5. Inmuiati fasiile de pui in amestecul de ou si lapte.
    6. Tavaliti fasiile si pe-o parte si pe cealalta prin “aluat” (sare, piper, msg, praf usturoi, praf copt), dupa care inmuiati-le din nou in ou si lapte.
    7. Prajiti-le in tigaie pana capata o culoare maro-galbui (rumenit) aprox. 5 minute sau pana cand incep sa pluteasca in ulei.
    8. Luati-le din tigaie si lasati-le la scurs vreo 5 minute.

    KFC Sos Marinat
    Ingrediente:
    2 linguri potassium chloride
    2 linguri sare neiodata
    4 linguri MSG *
    1/8 linguri praf usturoi
    1/3 ceasca baza pentru supa pui (vegeta)
    5 cesti apa
    Mod preparare:
    Amestecati toate ingredientele dupa care lasati aripioarele, copanelele sau fasiile de piept de pui la marinat aprox. 24h (se pot tine si doar 4h la marinat, insa cu cat sunt tinute mai mult la marinat cu atat sunt mai bune!).



    *MSG este glutamat, nu e recomnadat, dar accentueaza gustul carnii mai ales.

    ---------- Post added at 05:33 PM ---------- Previous post was at 05:32 PM ----------

    Si am gasit o reteta pt GLENN SAUCE mmmmmmmmm:
    se zdrobesc 2-3 catei de usturoi si se amesteca cu o lingura de mustar, galbenusul de la 1 ou, si cam 200 ml ulei adaugat putin cate putin pana se obtine o maioneza.
    Care cunoaste alta reteta este rugat sa posteze aici!!

  2. #2 SP
    Senior Member Christien's Avatar
    "1/8 lingurite praf de copt Reteta KFC Crispy Strips"
    Asta cum se numeste ? e vreun praf de copt special ?

  3. #3 SP
    Member mariusonweb's Avatar
    nop, praf de copt normal....

  4. #4 SP
    Senior Member Walkman's Avatar
    Mersi mane..maine o sa iasa fum from my Kitchen

  5. #5 SP
    Member ineedmoney93's Avatar
    Quote Originally Posted by mariusonweb View Post
    Care cunoaste alta reteta este rugat sa posteze aici!!
    KFC only ?

  6. #6 SP
    Senior Member Walkman's Avatar
    Quote Originally Posted by ineedmoney93 View Post
    KFC only ?

    orice..posteaza daca ai ceva

    LE: la prima reteta faina la ce foloseste..ca nu vad nimic despre ea la mod de preparare

  7. #7 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Banuiesc ca se dau pieptii de pui prin faina, inainte de a fi trecuti prin oul cu lapte s.a.m.d
    Daca nu ar fi aplicata faina prima, pieptul nu ar avea "aderenta" necesara si aproape toata compozitia de ou+lapte s-ar scurge de pe el inainte de a ajunge in tigaie.

  8. #8 SP
    Senior Member Walkman's Avatar
    Quote Originally Posted by GeOKeR View Post
    Banuiesc ca se dau pieptii de pui prin faina, inainte de a fi trecuti prin oul cu lapte s.a.m.d
    Daca nu ar fi faina prima aplicata... nu ar avea de ce sa se lipeasca compozitia pe piept.
    la asta ma gandeam si eu...insa nu era specificat acolo si de aia am intrebat..azi nu am incercat ptr ca nu am stiut cu faina..dar maine incerc...

    PS: unde se gaseste glutanat dinala?

  9. #9 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Nu stiu pe unde se gaseste, probabil pe la supermarketuri, dar nu cred ca e neaparata nevoie de el.

  10. #10 SP
    Senior Member Walkman's Avatar
    Oricum acest thread ar trebui sa se redenuemasca si sa putem posta aici retete culinare.

  11. #11 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    foarte tare ideea. tot timpul am vrut sa mananc clatite de alea mari si pufoase, cum sunt in filmele americane. daca stie cineva o reteta, il rog sa posteze .

  12. #12 SP
    Senior Member Christien's Avatar
    Ce sunt fulgii aia de pe crispy strips ? cineva imi spunea ca sunt fulgi de migdala..

  13. #13 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    "2 linguri potassium chloride"

    Nu ma stiu, dar se gaseste asa ceva de cumparat?

  14. #14 SP
    Member mariusonweb's Avatar
    fulgii de pe crispi sunt fulgi de porumb normali... se gasesc in supermarket la 1.5 - 2 lei punga.... si glutamatul de sodiu este o chimicala care pacaleste creierul k ceea ce mananci tu este foarte gustos, provoaca printre multe altele cancer si altzhaimer..... si se gaseste in deliKat, chiar si in aripioare, in mezeluri...
    si buna ideea cu clatitele, si eu m-am intrebat cum se fac...

  15. #15 SP
    Senior Member Christien's Avatar
    Ai idee de la ce cantitati se pot face bolile mentionate de tine mai sus ?

  16. #16 SP
    Member ineedmoney93's Avatar
    acestea le am de ceva vreme in calculator, dar nu le-am incercat pe toate, deci nu pot confirma daca sunt bune:
    p.s.:
    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    foarte tare ideea. tot timpul am vrut sa mananc clatite de alea mari si pufoase, cum sunt in filmele americane. daca stie cineva o reteta, il rog sa posteze .
    mananc saptamanal clatite din acelea cu sirop de artar, insa nu cunosc exact reteta, caci le face mama. Am vazut insa prin magazine: do-it-yourself American Pancakes. E un plic ce contine ingredientele praf, tu trebuind sa adaugi doar lapte, oua etc.
    Attached Images Attached Images ebook-how-kfc-recipes.pdf coca-cola-recipes.pdf cook-book-more-secret-recipes.pdf kfc-cookbook.pdf top-secret-recipies.pdf
    Attached Files

  17. #17 SP
    Member mariusonweb's Avatar
    cantitatile nu le stiu exact dar cred k niste cantitati insemnate, dak mananci o data la 2 zile nu cred k ar fi o problema, depinde si de organism acum, depinde si ce anume mananci, si cantitatea.....

  18. #18 SP
    Member Zaktan's Avatar
    Stie cineva cum se poate face un Big Mac (Mc Donalds)? (sau macar daca se poate )

  19. #19 SP
    Member mariusonweb's Avatar
    BIG MAC
    Ingrediente:

    Sosul:

    - � ceasca smantana
    - � maioneza
    - 2 linguri condiment pentru salata obtinut din undelenm, otet si mustar
    - � lingura zahar
    - 2 linguri marar
    - 1 lingura ceapa tocata
    - 1 lingura otet
    - 1 lingura ketchup
    - Sare

    Pentru a prepara sosul, amestecati toate ingredientele cu cel putin o ora inainte de a-l folosi.

    Alte ingrediente:

    - O chifla cu seminte de susan
    - 2 felii de carne de vita
    - Ceapa
    - O felie de branza topita
    - 3 felii castravete murat
    - Salata verde

    Modul de preparare:

    Taiati chifla in trei parti. Prajiti cele 2 parti de chifla. Gatiti cele doua bucati de carne de vita. Pe cele doua parti de chifla puneti cate o lingura de sos, apoi adaugati salata, felia de branza topita, castravetii, si cele doua felii de carne. Intre ele adaugati si a treia parte din chifla.


    Si am mai gasit o reteta pt bucatelele de pui, nu pt crispy, k de fapt KFC s-au facut cunoscuti datorita puiului prajit.... si condimentat cu 11 condimente amestecate pe podeaua verandei colonelului Sanders de catre el si sotia.... reteta este pastrata si azi pe o foaie galbena intr-un seif si doar 2 oameni au acces la ea....

    Ingrediente:

    - 4 pulpe de pui
    - 1 cana de faina
    - Sare
    - Piper
    - Pudra de ceapa
    - 1 lingura bulion
    - 2 lingurite bicarbonat de sodiu
    - 2 lingurite paprika
    - Mix de condiment din patrunjel, hasmatuchi, arpagic si tarhon.
    - Se mai poate adauga sovarv si salvie.

    Modul de preparare:

    1. Incalziti in prealabil tigaia la 200 de grade
    2. Taiati pulpele in doua parti
    3. Intr-o punga inchisa ermetic, amestecati toate indredientele
    4. Umeziti puiul
    5. Adaugati in punga cu mixul de condimente unul sau doua bucati de pui si agitati bine
    6. Adaugati bucatile de pui intr-o tigaie incinsa. Folositi ulei de canola sau alune.
    7. Tineti puiul pe foc aproximativ 40-50 minute, pana cand este gata.


    si cred k puteti face diferite experimente cu mai multe combinatii de condimente si sa postati rezultatele aici, cine stie poate nimerim impreuna reteta secreta....



    Salata de varza KFC (Coleslaw)

    Coleslaw
    este o salata din varza si morcovi. Aceasta salata este de mai multe tipuri si include si alte ingrediente precum varza rosie, branza, ananas sau mere. Se consuma de obicei cu un sos de otet. In America, salata contine si maioneza si mustar.

    Se consuma de obicei ca garnitura la preparate precum: carne la gratar, cartofi sau peste prajit. In statele unite, slata este folosita si ca ingredient pentru hamburger, impreuna cu chili si mustar iute. In Suedia, salata se consuma impreuna cu pizza.

    Cele mai vechi date despre aceasta salata sunt din Roma antica. De atunci a fost adaptata diferitelor culturi si generatii. Este un preparat specific in Sua, Marea Britanie, Germania, Belgia si Spania.

    Ingrediente:

    - 1 varza
    - 5 morcovi rasi
    - 2 cepe tocate
    - Zahar
    - Sare
    - Piper
    - � ceasca lapte
    - � ceasca maioneza
    - � ceasca zer
    - Otet
    - Suc de lamaie


    Modul de preparare:

    Varza si morcovii trebuie sa fie tocate fin. Puneti varza si morcovii intr-n castron mare si adaugati si ceapa tocata. Adaugati condimentele si amestecati bine. Adaugati apoi si celelalte ingrediente: laptele, maioneza si zerul. Amestecati bine toate ingredintele. La sfarsit acoperiti castronul si tineti-l la frigider cateva ore inainte de a servi.


    Doresc sa mentioneez k autorul retetelor este:
    Mihaela Rotaru

  20. #20 SP
    Senior Member Walkman's Avatar
    Quote Originally Posted by mariusonweb View Post
    BIG MAC
    Ingrediente:

    Sosul:

    - � ceasca smantana
    - � maioneza
    - 2 linguri condiment pentru salata obtinut din undelenm, otet si mustar
    - � lingura zahar
    - 2 linguri marar
    - 1 lingura ceapa tocata
    - 1 lingura otet
    - 1 lingura ketchup
    - Sare

    Pentru a prepara sosul, amestecati toate ingredientele cu cel putin o ora inainte de a-l folosi.

    Alte ingrediente:

    - O chifla cu seminte de susan
    - 2 felii de carne de vita
    - Ceapa
    - O felie de branza topita
    - 3 felii castravete murat
    - Salata verde

    Modul de preparare:

    Taiati chifla in trei parti. Prajiti cele 2 parti de chifla. Gatiti cele doua bucati de carne de vita. Pe cele doua parti de chifla puneti cate o lingura de sos, apoi adaugati salata, felia de branza topita, castravetii, si cele doua felii de carne. Intre ele adaugati si a treia parte din chifla.


    Si am mai gasit o reteta pt bucatelele de pui, nu pt crispy, k de fapt KFC s-au facut cunoscuti datorita puiului prajit.... si condimentat cu 11 condimente amestecate pe podeaua verandei colonelului Sanders de catre el si sotia.... reteta este pastrata si azi pe o foaie galbena intr-un seif si doar 2 oameni au acces la ea....

    Ingrediente:

    - 4 pulpe de pui
    - 1 cana de faina
    - Sare
    - Piper
    - Pudra de ceapa
    - 1 lingura bulion
    - 2 lingurite bicarbonat de sodiu
    - 2 lingurite paprika
    - Mix de condiment din patrunjel, hasmatuchi, arpagic si tarhon.
    - Se mai poate adauga sovarv si salvie.

    Modul de preparare:

    1. Incalziti in prealabil cuptorul la 200 de grade
    2. Taiati pulpele in doua parti
    3. Intr-o punga inchisa ermetic, amestecati toate indredientele
    4. Umeziti puiul
    5. Adaugati in punga cu mixul de condimente unul sau doua bucati de pui si agitati bine
    6. Adaugati bucatile de pui intr-o tigaie incinsa. Folositi ulei de canola sau alune.
    7. Tineti puiul pe foc aproximativ 40-50 minute, pana cand este gata.


    si cred k puteti face diferite experimente cu mai multe combinatii de condimente si sa postati rezultatele aici, cine stie poate nimerim impreuna reteta secreta....
    eu nu prea am inteles la ultima reteta..
    deci ptr. ce incalzim cuptorul?..si dupa ce amestecam carnea cu acele condimente o scoatem din punga nu?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Retete de Salate By MonkY in forum Health, Food & Sports
    Replies: 4 Last Post: 25-05-2011, 12:19

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts